Skip to content

Příběh tajemného yettiho ve světle vědy

Je součástí mnoha legend mýtů a bájí. Svědectví o jeho existenci se s železnou pravidelností objevují zejména v plátcích, která eufemisticky řečeno mají poněkud problém s důvěryhodností. Ano, řeč je sněžném muži alias yettim, který obráží obvykle Himaláje, avšak zjevuje se i v Rusku či v Americe, kde si ovšem vybral pseudonym Bigfoot.

Yetti má být vysoký až tři metry, je chlupatý, jeho srst je hnědočervená či černošedá. Údajně je příbuzný s člověkem, protože se jedná se o primáta. Označení yetti v jazycích národů žijících pod Himaláji znamená „divoké horské zvíře.“ Proto když příslušník takového národa hovoří o tom, že potkal yettiho, není důvod mu nevěřit. Fauna Himalájí není zas až tolik chudá, jen savců tu žije na 220 druhů, od jaků a antilop přes ovce barhal až třeba po irbise a gepardy.

Většina zkoumané DNA patřila medvědům.

Avšak yetti, o kterém bývá často řeč, má být hominidem. V minulosti se objevily spekulace o tom, že by mohl být neandrtálcem, či australopitékem, gigantopitékem, ba dokonce zcela neznámou větví rodu homo.

Realita je však, jak už to tak bývá, mnohem prozaičtější. Svědectví o sněžném muži – nikdy se nehovoří o sněžné ženě – bývají směsí omylů, prastarých mýtů, touhy po senzaci či obyčejných podvodů. Před časem se do sporu vložila i slovutná univerzita v Oxfordu.

„Pokroky v technice genetické analýzy organických zbytků nám ale dávají nové nástroje. Ty umožní identifikaci rodu a druhu přesně, nezaujatě a bez možnosti falšování,“ prohlásil jeden z členů týmu, který se problematikou zabýval Brian Sykes. Badatelé tehdy analyzovali mitochodriální DNA z údajné srsti nalezené v Bhútánu a v severní Indii. Výsledek byl jednoznačný, chlupy patřily medvědovi, který navíc žil před 80 000 lety.

Himálaj, domov údajného Yettiho.

V roce 2014 byla publikována studie, která vycházela z výzkumu většiny dosažitelných vzorků srsti, které měly patřit yettimu. Tyto vzorky pocházely z Indie, Nepálu, Bhútánu, ale i z Ruska nebo USA. Výsledek byl jednoznačný: vyšetření DNA ukázalo, že všechny testované vzorky patří některému ze známých živočichů.

V jednom případě pak šlo skutečně o hominida, avšak ani zde nešlo o žádnou senzaci, majitelem zkoumaných chlupů býval některý z příslušníků rodu homo sapiens sapiens. Podobné výzkumy vzbuzují velkou pozornost biologů.

Ne snad kvůli tomu, že by badatelé věřili na yettiho, avšak tyto analýzy pomáhají v mnohém upřesnit složení fauny v té které oblasti. A tak se do biologických učebnic mohlo mimo jiné napsat, že před 40 000 lety oblast Himalájí obýval lední medvěd.

Další vzorky pak ukázaly, že lední medvěd se zde potkával se svým sourozencem s hnědou barvou srsti. Zda docházelo ke křížení, to zatím jasné není.

Badatelé analyzovali mitochodriální DNA z údajné srsti nalezené v Bhútánu a v severní Indii.

Jeden z posledních výzkumů na téma yettiho provedli badatelé z amerického Buffala. Ti se důkladně podívali na podezřelé kosti, kůži a také exkrementy, které pocházely z oblasti kolem nejvyšších hor světa.

Výsledek fanoušky kryptozoologie nepotěšil. Jeden vzorek odkázal na psa, ostatní pak opět na medvědy. „Naše analýza představuje nejpodrobnější analýzu vzorků, které by měly pocházet z tohoto mýtického hominida,“ řekla vedoucí výzkumu bioložka Charlotte Lindquistová. I tento výzkum ve svých důsledcích je užitečný. Zejména pak pro medvědy plavé, což poddruh medvěda hnědého. Medvědi plaví jsou kriticky ohrožení a důkladné seznámení s jejich genomem může přispět k jejich záchraně.

Už dnes díky buffalskému výzkumu víme, že medvědi plaví se vyvinuli již před 650 000 lety, kdežto medvěd tibetský má k našim brtníkům mnohem blíže.

Jeden ze zástupců himálajské fauny irbis.

Ano, medvěd je chlupatý, když se postaví na zadní, tak i vysoký, je i inteligentní, ale rozhodně nepatří mezi hominidy. Kryptozoologové a fanoušci záhad neztrácejí naději, že sněžný muž bude jednou objeven.

Ostatně, Charlotte Lindquistová si po představení výsledků svého výzkumu povzdechla: „Jsem si jistá, že legenda a mýtus budou žít nadále. Nikdy nemůžeme s jistotou dokázat, že něco neexistuje.“ Před nedávnem byl v Indonésii objeven nový druh orangutana.

Proč by se nějaký hominid nemohl adaptovat na tvrdé podmínky himalájských velehor? Samozřejmě, stoprocentně nelze vyloučit nic. Avšak, jak už říkával slavný astronom Carl Sagan, mimořádná tvrzení vyžadují mimořádné důkazy.

A to, co má současná věda k dispozici, existenci yettiho v žádném případě nepotvrzuje…

Foto: ancient-origins, wikipedia, flickr, juliofreitas
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Letiště v Denveru prý obývají duchové z indiánského pohřebiště
enigmaplus.cz

Letiště v Denveru prý obývají...

K mezinárodnímu letišti v Denveru v Coloradu,...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Proč je jejich vztah odsouzen ke smutnému konci?
nasehvezdy.cz

Proč je jejich vztah...

Svou lásku vystavují na odiv...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Lze Covid vyléčit vitamíny, alkoholem či bělícími prostředky? To opravdu ne…
21stoleti.cz

Lze Covid vyléčit vitamíny,...

U většiny onemocnění s mediálním přesahem se dříve nebo...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Děsivá místa: Alej mrtvých
enigmaplus.cz

Děsivá místa: Alej mrtvých

Bitva u Chlumu nebo také u Hradce...
Maminku do ústavu nedám
skutecnepribehy.cz

Maminku do ústavu nedám

Moje maminka byla úžasná a já...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...