Skip to content
reklama

Pomohl František Josef I. bratrovi před popravčí četu?

Bůh ti žehnej, jen buď hodný a Bůh tě ochrání, rádo se stalo!“ pronáší 2. prosince 1848 v sále arcibiskupské rezidence v Olomouci památná slova odstupující císař Ferdinand V. ke svému synovci a nástupci Františku Josefovi I.

Slavnostního aktu předání moci se účastní celá císařská rodina. Stranou zájmu všech stojí arcivévoda Maxmilián (1832–1867), mladší bratr nového vladaře, a v hloubi duše se užírá vztekem…

Koruna měla připadnout jemu – Maxmiliánovi. On by byl určitě mnohem lepším císařem než jeho bratr František Josef I. (1830–1916).

Bohužel, nezbývá mu než respektovat zákon primogenitury, tedy nástupu prvorozeného na trůn. Ctižádostivý mladík se však nevzdá a po císařské koruně jednoho dne sáhne. Nebude to sice ve Vídni, ale exotické Mexiko také není k zahození!

2
Maxmilián je tak okouzlující, že se u vídeňského dvora spekuluje, že musí být levobočkem. Nepřipadá v úvahu, aby jeho otcem byl podivínský František Karel.

Nemohou se vystát

Na rozdíl od bratra, kterého mnozí označují za suchara a člověka prakticky bez citů, Maxmilián okouzluje své okolí jako zábavný společník. Kam přijde, tam si svým charismatem a inteligencí získává pozornost.

„Jestliže František Josef byl bytostným založením typický konzervativec, Maxmilián instinktivně tíhnul k liberalismu,“ uvádí současný autor Jan Bauer.

Ti dva se nemohou dlouho vystát. Císař v sobě bratrskou lásku definitivně potlačí v únoru 1853. Tehdy je na Františka Josefa spáchán neúspěšný atentát. Horlivost, s jakou vzápětí Maxmilián přispěchá do Vídně, panovníka přesvědčí o tom, že by ho mladší sourozenec rád vystřídal na trůně.

František Josef už mu nedůvěřuje a přemýšlí, kam by ho napříště „uklidil“…

3
Maxmiliánova choť, belgická princezna Charlotta, je stejně ambiciózní jako její manžel. I ona ho tlačí do riskantního podniku.

Hledá se císař

„Je to moderní monarcha,“ rozplýval se Maxmilián nad osobou Napoleona III. (1808–1873) během návštěvy Paříže již v roce 1856. Samozřejmě k bratrově zlosti. S odstupem několika let se francouzský císař obrací na arcivévodu s nečekanou nabídkou: „Staňte se mexickým císařem.“

Maxmilián udělal na Napoleona III. patřičný dojem, a tak si na něj vzpomene, když hledá vhodného kandidáta na mexický trůn. Na sklonku roku 1861 francouzská armáda vtrhla na území této americké země poté, co se zdejší vláda zdráhala splácet své dluhy vůči evropským mocnostem.

Myšlenka zřídit v Mexiku císařství pod taktovkou

Francie se Napoleonovi III. zamlouvá čím dál víc. „Co tomu řekne bratr?“ láme si hlavu Maxmilián. Dobře ví, že bez souhlasu Františka Josefa I. může na mexické dobrodružství zapomenout.

4
Francouzský císař Napoleon III. zapůsobí jako deus ex machina.

Zlato pro katy

František Josef I. v časných ranních hodinách 9. dubna 1864 zadumaně přechází po salonu zámku Miramare u italského Terstu.

V pokoji je s ním jen Maxmilián. Rakouský císař trvá na tom, že pokud se jeho sourozenec chce stát mexickým vladařem, musí se zříct všech práv habsburského arcivévody. Mladší z bratrů nakonec kývne. Jakmile vyjdou ze salonu, Maxmilián před císařovým doprovodem podepisuje patřičné dokumenty.

5
Císařovu popravu zachytí na svém slavném obraze i francouzský malíř Édouard Manet.

„Zdržte se na snídani,“ nabízí ještě pán domu náhle pospíchajícímu Františku Josefovi. Ten zdvořile odmítá a už už aby byl ve Vídni. Pak však učiní něco, co všechny přítomné překvapí. „Na poslední chvíli se otočil, vrátil se a prý se slzami v očích bratra objal a políbil,“ líčí Bauer.

Snad Františku Josefovi spadl kámen ze srdce, možná se v něm ještě ozval bratský cit. Jakoby věděl, že Maxmiliána již nikdy nespatří živého. Události v Mexiku se pro nového císaře nevyvíjejí dobře.

Poté, co Napoleon III. ze země na nátlak Spojených států stahuje své vojáky, je Maxmilián de facto vydán napospas místním vzbouřencům. Skončí před popravčí četou. Svým katům ještě údajně dává kus zlata, aby ho nestřelili do hlavy, aby matka mohla ještě spatřit jeho tvář…

Foto: pinterest.com, wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Recepty ze spíže
panidomu.cz

Recepty ze spíže

Někdy je třeba uvařit z pár ingrediencí,...
Mystické Žluticko a Toužimsko: Zámek Valeč
epochanacestach.cz

Mystické Žluticko a...

Kraj živých vod vítá...
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz

Klara Rott The Spa v...

Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo...
Manžel mi nakonec odpustil!
skutecnepribehy.cz

Manžel mi nakonec odpustil!

Do manželství jsem se hrnula. Stačilo...
Zapečená bageta à la caprese
tisicereceptu.cz

Zapečená bageta à la caprese

Hledáte inspiraci na rychlou večeři? Pak vsaďte...
Kam zmizelo chilské ledovcové jezero?
enigmaplus.cz

Kam zmizelo chilské...

Poslední doba ledová měla skončit zhruba...
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz

Rosslynská kaple: Ukrývá...

Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a...
Je snad herečka Hana Holišová těhotná s přítelem, který je ženatý?
nasehvezdy.cz

Je snad herečka Hana Holišová...

HANA HOLIŠOVÁ (42) si své soukromí...
Nanotechnologie znali už staří Římané
21stoleti.cz

Nanotechnologie znali už staří...

Máme za to, že nanotechnologie jsou spojeny až s moderní...
Záhady Smaragdového ostrova: Nádherná krajina Irska skrývá temná tajemství!
enigmaplus.cz

Záhady Smaragdového ostrova:...

Díky nádherné přírodě, kde přebývali...
Chystá velkou pomstu! A co na to Bertramka?
nasehvezdy.cz

Chystá velkou pomstu! A co...

Dominika Gottová (47)...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha