Domů     Homosexulaita v živočišné říši? Nic výjimečného!
Homosexulaita v živočišné říši? Nic výjimečného!
9.8.2017

Obvyklým argumentem homofobních lidí je ten, že homosexualita v divoké přírodě nemá místo. Vědecké výzkumy však potvrdily, že opak je pravdou. Homosexuální chování je totiž v přírodě běžné od hmyzu až po naše nejbližší příbuzné. 

Podle současných vědomostí biologů asi 1500 živočišných druhů více či méně běžně praktikuje i takové sexuální kontakty, které ke zplození potomstva rozhodně vést nemohou. Jde totiž o kontakty mezi jedinci stejného pohlaví.

Podle všeho bude tento fenomén nejspíše ještě podstatně rozšířenější. Zatímco náklonnost k jedincům stejného pohlaví je v přírodě zcela běžná, jedna věc s tím spojená je výlučně lidská. Tou je nenávist vůči homosexuálům, homofobie. Právě v tomto jediném rysu se člověk od zbytku živé přírody doopravdy liší.

Ze všech zdokumentovaných případů homosexuálního chování v živé přírodě byla celá třetina, tedy asi 500 z nich, nalezena u obratlovců. Toto vysoké číslo je pochopitelné. Obratlovci jsou výhradně gonochoristy, tedy druhy s oddělenými pohlavími.

Řada z nich patří k tvorům s vysokou inteligencí a komplikovaným sexuálním chováním. S tím jde většinou ruku v ruce další rys, totiž život ve větších velkých skupinách.

Právě žití ve skupině poskytuje nejen příležitost, ale také dobré důvody k tomu, aby na sebe bral sexuální život členů skupiny podstatně pestřejší formy. Co je všem těmto „odchylkám“ společné?

V první řadě to, že účelem takových sexuálních spojení není tvorba nové generace, ale něco jiného.

Sex se může stát například ceněným platidlem, prostředkem k utužování sociální hierarchie či vytváření koalic nebo prostě jen „ventilem“ upouštějícím stresy a napětí, které s sebou život v divoké přírodě přináší.

Výzkumy (homo)sexuálního chování v živé přírodě rozhodně nejsou bez potíží. Tou první je už to, koho bychom mohli za homosexuála vůbec považovat. Je to jedinec, který se tu a tam „zapomene“ s někým stejného pohlaví?

Ten, od koho je takové chování vynuceno okolnostmi? Nebo ten, kdo dává takovým vztahům přednost před jinými? Příroda je skutečně pestrá, a tak v ní najdeme řadu příkladů všech těchto možností.

Nejméně běžným je poslední z vyjmenovaných typů, tedy skutečně čistí homosexuálové, kteří si vždy vybírají partnera stejného pohlaví, přestože mají možnost volby, která by mohla vést ke zplození potomstva.

K nejznámějším takovým zvířatům patří domácí ovce. Až u 10 % beranů bylo zjištěno, že dávají přednost výhradně jiným beranům a o ovce naprosto nejeví zájem. Ovce však nejsou druhem, který by tvořil celoživotní páry.

Takové však velmi často najdeme u řady ptačích druhů. Zdá se, že vytváření stabilních homosexuálních vazeb nejvíce přeje situace, kdy se řada jedinců téhož druhu vyskytuje společně, ať již v hejnu či v kolonii.

Mezi takové patří například tučňáci, kteří tvoří velmi stabilní homosexuální páry v řadě zoologických zahrad.

Takřka celebritami jsou ve světě zvířecích gayů tučňáci uzdičkoví Roy a Silo, kterým se v zoo v newyorském Central parku dokonce podařilo společnými silami vysedět a odchovat mládě.

Tendence tučňáků k tvorbě velmi stabilních párů téhož pohlaví však dokáže někdy působit i problémy. Například tučňáci Humboldtovi chovaní v zoologické zahradě v Bremerhavenu v Německu zcela odmítli samice, které jim byly dovezeny ze zoo ve Švédsku.

Plán chovatelů na obnovení jejich populace byl narušen příliš silnými citovými vazbami mezi jednotlivými samci.

Další dlouhodobá partnerství mezi jedinci téhož pohlaví nacházíme mezi ptáky například u holubů či racků. I ti jsou schopní společně vychovávat potomstvo.  Labutě černé či plameňáci zašli dokonce ještě dále.

Homosexuální páry jsou u nich občas jakýmisi „zloději vajec“. Počkají, až oplodněné samice založí hnízdo a vykladou vejce, aby ji poté vyhnali a hnízdo sami obsadili. Důvodem je zjevně to, že dva silní samci dokážou o budoucí generaci pečovat efektivněji.

Opět jinou situaci najdeme například u našich kachen divokých. Samec zůstává „heterosexuálem“ často pouze do té doby, než samice naklade vejce.

Je-li jeho reprodukční povinnost splněna, velmi často ji zanechává se snůškou a začne tvořit pár s jiným, stejně jako on atraktivně zbarveným samcem.

Tvorba trvalých párů stejného pohlaví, tedy dvou tatínků či dvou maminek, je však v přírodě méně častým případem. S podstatně větší pravděpodobností lze narazit na krátkodobější „partnerství“, zkrátka více či méně příležitostné „radovánky“.

K druhům, u kterých něco podobného spíše překvapí, patří bizoni. I když jejich samci vypadají skutečně „mužně“, jejich slabost pro jedince stejného pohlaví je veliká.

Odhaduje se dokonce, že ačkoliv samci kopulují i se samicemi („krávami“), v celkovém počtu jejich aktů lásky jsou více zastoupeny ty, kdy je objektem jiný býk. Podobně vášniví jsou i samci žiraf, kteří si na své družky vzpomenou také jen v menším počtu případů.

Chovatelé dobytka znají podobné choutky i u domácích krav. Vědci odhadují, že chuť krávy na její družku je výsledkem hormonálního procesu, jehož spouštěčem je přítomnost býka. Pokud se na ni ovšem nedostane, najde si rychle náhradní objekt vybití své touhy.

Na zvláštním místě mezi homosexualitou a heterosexualitou se nacházejí sloni, a to jak sloni indičtí, tak i afričtí. Samci, sloní býci, prožívají valnou část života mimo skupinu samic s mláďaty a vracejí se k nim pouze kvůli páření.

Poté, co si odbudou reprodukční povinnost, o samice rychle ztratí zájem a mizí za svým samotářským životem. Během období samoty však dokážou navázat kontakt s jiným samcem.

Tyto vztahy zahrnující kromě kopulace i podstatně něžnější stránky trvají na rozdíl od těch se samicemi třeba celé roky. I sloní samice si to však se svými družkami umějí užít.

U slonů žijících v zajetí bylo pozorováno, že celých 45 % všech sexuálních kontaktů je právě mezi jedinci stejného pohlaví.

Zcela samostatnou kapitolou jsou vodní savci z řádu kytovců. Náklonnost jedinců stejného pohlaví známe od velké řady z nich, u některých jde téměř až o extrémní sexuální přeborníky.

Sexuálním hrátkám se dokážou oddávat jak jedinci velkých druhů (pravých velryb či plejtvákovců šedých), tak menších druhů ozubených kytovců.

Zvířaty proslulými obřím sexuálním apetitem jsou zejména delfíni. Jsou známy případy, kde se v zajetí žijící delfíni snažili kopulovat s nejrůznějšími neživými předměty či dokonce s lidmi.

Náklonnost k jedincům stejného pohlaví či dokonce skupinovým sexuálním hrátkám je známá u řady různých druhů, nejlépe je však prostudovaná u delfínů skákavých.

Příležitostnému sexu se stejným pohlavím se věnují jak samci, tak samice, a to s dost vysokou frekvencí. U těchto vysoce společenských živočichů hrají sexuální kontakty zjevně velmi významnou roli v utužování sociálních vazeb.

Letmý výlet po méně známé straně zvířecího sexu by jistě nebyl úplný, kdybychom vynechali naše nejbližší příbuzné z řad primátů.

Řada z nich žije stejně jako delfíni, bizoni, antilopy a další často více či méně příležitostní homosexuálové taktéž skupinovým životem s velkým počtem nejrůznějších společenských vazeb.

K takovým druhům patří například známí japonští makakové červenolící. Jak mezi samicemi, tak mezi samci vznikají dočasné koalice založené na výměně fyzických rozkoší.

Zdaleka nejpestřejší sexuální život mají mezi všemi primáty naši nejbližší příbuzní, šimpanzi. I když je homosexuální chování známo i od šimpanzů učenlivých, vyniká v něm především menší z obou druhů, bonobové.

Ti znají skutečně přepestrou škálu různých forem intimností, jimž se věnují s neobyčejně vysokou frekvencí a napříč oběma pohlavími.

Sex je u nich nejen platidlem, ale především způsobem, jak snižovat vnitrodruhovou agresivitu. Dodejme, že způsobem skutečně nesmírně efektivním.

Foto: Pinterest, Wikipedia, Cube Breaker, Youtube
Související články
Věda a technika
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu, […]
Věda a technika
V čem na Měsíc? Výrobu skafandrů drží v rukou módní značky!
Na Měsíci zatím bez skafandru nepřežijeme. A jestli nám sluší, nebo ne, bychom asi v zásadní chvíli neřešili. Mají tyto funkční obleky vůbec něco společného s módou? Rozhodně ano! Na návrat lidí na Měsíc čekáme už přes 50 let. Příprava mise Artemis III, která tam má dopravit posádku poprvé i s ženskou účastí, je však […]
Věda a technika
Perly podzemní dopravy! Santiago de Chile: Ráj výtvarníků
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Věda a technika
Přírodní antibiotikum, houba housenice čínská
V současné době, kdy je péče o naše zdraví na prvním místě, se zvyšuje zájem o přírodní prostředky, které zvyšují imunitu. Jedním z takových, které nám pomohou udržet si zdraví, je houba housenice čínská, známá také pod jménem Cordyceps (Cordyceps sinensis).      Číňané se skutečně domnívali, že se jedná o housenku, čemuž odpovídá i […]
reklama
lifestyle
Víno: Nápoj bohů
„Pryč!“ Hlas rezonuje skalním masivem. Skupina mužů zahazuje vše, co mají v rukách a prchají na denní světlo. Chvíli poté se země otřese a z jejich jeskyně se vyvalí oblak prachu a kamení. Nejstarší vinařství světa právě zkrachovalo…   Vítejte v arménské provincii Vayots Dzor. Na zdejší malebnou vesničku Areni shlížíme z náhorní plošiny od románského kostela Svaté Matky […]
Tajemství Beatles: Je Paul McCartney skutečně mrtvý?
Patrně neexistuje nikdo, kdo by neznal britskou kapelu Beatles. I s touto liverpoolskou čtveřicí jsou spojeny některé nepravdy, mýty a konspirace. Tou nejznámější, která se na povrchu drží již neuvěřitelných 55 let, je tvrzení, že baskytarista, zpěvák a autor či spoluautor mnoha hitů Paul McCartney je již od roku 1966 po smrti a na jeho […]
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo ovlivňuje světové dění?
Je řešení globálních problémů opravdu v rukách úzké skupiny lidí? Scházejí se každý rok – ti nejvyšší z nejvyšších – a řeší aktuální světové dění. Říká se jim skupina Bilderberg a už několik desítek budí obavy. Co na schůzích řeší, že se veřejnost nesmí dozvědět, o čem jednají? Opravdu tahají za nitky světového dění? Podle konspirátorů […]
Chemtrails aneb co se na nás sype z oblohy?
Proč vznikla konspirace, že letouny rozprašují nebezpečné látky? Stačí se podívat na oblohu a vždy tam objevíme nějakou dlouhou bílou čáru. Letadla letící ve výšce 8 až 12 kilometrů za sebou totiž v prostředí s dostatečnou vlhkostí nebo nízkou teplotou zanechávají kondenzační stopu v podobě vodních kapek či ledových krystalků, které vznikají po promíchání chladného […]
Černé vrtulníky? Výmysl, nebo smrtící agenti?
Černé vrtulníky mohou být pro někoho samozřejmě jen pouhé stroje natřené načerno. Ale v rámci konspiračních teorií spojených s nastolením NWO existuje jiné, mnohem šílenější, vysvětlení. Jsou to speciální autonomní formy života. Agenti, kteří šmírují svět a v případě potřeby razantně zasáhnou. Agentury starající se o nastolení a blaho Nového světového řádu vytvořily pomocí nanobiotechnologie […]
„My jsme lepší,“ tvrdí konspirátoři
Přestože je již 21. století a vzdělávání většiny lidí na planetě Zemi je na takové úrovni, o jaké se ještě před nedávnem nikomu ani nesnilo, konspirační teorie se tvrdošíjně drží v povědomí široké skupiny lidí, a dokonce se stále více šíří i mezi ty, kteří zatím nebyli podobnými teoriemi zasaženi. Před nedávnem se uskutečnil mezinárodní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz