Skip to content
reklama

Počítači už je 200 let!

Kéž by Bůh dal a tyto výpočty mohla pohánět pára!“ vzdychá Charles Babbage (1791-1871) nad složitými logaritmickými tabulkami. Jsou plné chyb a způsobilo to už celou řadu technických katastrof. Nadaný anglický matematik se tedy pouští do návrhu prvního počítače na světě!

Když řekneme „počítač“ na počátku 19. století, nemáme na mysli zařízení, ale člověka provádějícího výpočty. První výsledek Babbageova snažení má tedy jméno jiné – diferenční stroj.

Geniální návrh se dostává na veřejnost roku 1822. Železný rám se soustavou ozubených kol, os, pružin a čepů umí vypočítat několik sérií čísel a dočasně data uložit pro pozdější použití.

O 12 let později vzniká vylepšený „analytický stroj“, který už je řízen programem, má aritmetickou jednotku, paměť i tiskárnu.

Vše je na skvělé cestě! Kdyby se vyřešily technické problémy a sehnal dostatek financí, všechny následující příběhy by se možná odehrály mnohem dřív. Nakonec svět musí počkat ještě více než 100 let…

Babbageův počítač je na zkoušku sestaven až ve 20. století. Plány byly bezchybné!. Foto: Atomic Taco / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.

Revoluční rodina Z

Chtělo by to nějaký stroj, který zvládne automaticky řešit zdlouhavé algebraické výpočty,“ navazuje na starou myšlenku německý inženýr Konrad Zuse (1910-1995).

Jako inženýr v továrně na výrobu letadel se pouští do svého snu, pro který nikdo nemá pochopení. Pracuje tedy v obýváku svých rodičů, kde se v roce 1938 rodí prototyp počítacího stroje Z1.

Autor však spokojen není, všechno hned rozebere a pustí se do vylepšené verze. „Zet dvojka“ už k výpočtům používá obvody na bázi elektromagnetických relé, paměť má ale mechanickou.

Pořád to není ono! Teprve když Zuse potkává inženýra Helmuta Schreyera (1912-1984) a založí s ním společnost Zuse Apparatebau, v květnu 1941 spatřuje světlo světa první programovatelný počítač – legendární Z3. Zabírá polovinu místnosti a konečně je celý složený z elektromagneticky ovládaných částí.

blank
Počítač Z3 udrží v paměti 64 slov. Repliku si prohlédnete v technickém muzeu v Berlíně. Foto: Dksen / Creative Commons / CC0 1.0.

Odpověď na všechno!

Vývoj k dnešním počítačům pokračuje mnoha cestami. Jednu z nich zachycuje kresba z 20. let minulého století, kdy houf kluků v jedné londýnské ulici hraje hokej. Jen zapomenutý Alan Turing (1912-1954) s hokejkou v ruce pozoruje cosi na zemi.

Samotář s Aspergerovým syndromem se odmalička snaží odhalit principy jevů kolem sebe. Což brzy přejde do základních otázek matematiky a logiky!

Existuje algoritmus, který by uměl rozhodnout, jestli je dané matematické tvrzení pravdivé?“ Na tehdejší klíčový problém odpovídá Turing v roce 1936 modelem zařízení, které má odpovědět na jakoukoliv logickou otázku.

Princip „Turingova stroje“ se stává jádrem budoucích počítačů!

blank
ENIAC má počítat tabulky pro americké dělostřelectvo. Nakonec slouží až po válce. Foto: John Morton / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.

První pracující pradědeček

Ale konečně dost teorie. Po druhé světové válce vznikají první počítače používané v běžném provozu. Jedním u nich je ENIAC, který svou kariéru zahajuje 12. února 1946 na Pensylvánské univerzitě. A až do roku 1955 poctivě slouží americké armádě.

Plně elektronkový stroj zvládne provést 5000 operací za vteřinu (u dnešního nejvýkonnějšího počítače je to 200 biliard) a říká se mu „Velký mozek“.

Má ale své mouchy. Spotřebuje tolik energie, že při jeho provozu kolabuje pouliční osvětlení! Také kvůli poruchám denně několik elektronek vyhoří. A na pracovišti zabírá celých 63 m2, což není nejpraktičtější.

Postupně se budou počítače zmenšovat. Na druhou stranu však dnešní nejvýkonnější umělé mozky světa zabírají mnohem větší plochu!

Foto: úvodní foto: geralt / Pixabay 1 – 3: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné: Šlo o rituální vraždu?
epochalnisvet.cz

Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné:...

Případ, který je přes 120 let starý, ale stále se...
Za tajemstvím Pražského hradu: Chrání ho energie vrcholku Žiži?
enigmaplus.cz

Za tajemstvím Pražského hradu:...

Je to nejvýznamnější český hrad a jedno z nejstarších...
Městská romantika pro dva
rezidenceonline.cz

Městská romantika pro dva

Citlivá a architektonicky dotažená do detailu je...
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz

Kapr pečený v alobalu

Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava...
Turistou v universu: Nový byznys právě startuje…
21stoleti.cz

Turistou v universu: Nový...

Psal se 11. červenec 2021, když se...
Když jíte „tak trochu jinak“
panidomu.cz

Když jíte „tak trochu jinak“

Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské,...
Alcron Restaurant nově nabízí Business Lunch
iluxus.cz

Alcron Restaurant nově...

Alcron Restaurant je novou hvězdou pražské...
Jdou si Lašková s Perkausovou stále drsně po krku?
nasehvezdy.cz

Jdou si Lašková s Perkausovou...

Od momentu, kdy GABRIELA...
VESELOKOPECKÝ VODNÍ MLÝN OPĚT V PROVOZU.
epochanacestach.cz

VESELOKOPECKÝ VODNÍ MLÝN...

Po celý víkend 10. a 11. června mohou návštěvníci...
Záhady ukrajinské Oděsy: Ztracení námořníci, místní lupiči i popravení nacisté
enigmaplus.cz

Záhady ukrajinské Oděsy: Ztracení...

Milovníci záhad ve městě Oděsa často míří...
Některá rodinná tajemství by se neměla prozradit
skutecnepribehy.cz

Některá rodinná tajemství by...

Ani ve snu by mě nenapadlo, že by můj táta...
Lambora-Rychlíková: Proč lásku stále zatloukají?
nasehvezdy.cz

Lambora-Rychlíková: Proč...

Je to s nimi jako na...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha