V hrobech nacházejících se v pohřební lokalitě Jang-chaj v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v Číně objevili archeologové v roce 2014 pozůstatky kalhot staré 3000 let. Odkryli je ve dvou hrobech z 10. –13.
století př. n. l.
Podle vedoucích výzkumu Ulrike Beckové a Mayke Wagnerové z německého archeologického ústavu v Berlíně střih odpovídá jezdeckým kalhotám s rovnými nohavicemi a širokým rozkrokem. Sešité jsou ze tří dílů vlněné látky, dvou nohavic a třetího kusu, který nohavice spojoval a tvořil rozkrok.
Kalhoty zdobí křížkový steh.

Otisky z Věstonic i první bota
Jedny z prvních textilních vláken z období kolem roku 25 000 př. n. l. najdeme i v České republice. Po analýze hrudek z archeologických nalezišť v Dolních Věstonicích a Pavlově si odborníci všimli křížících se otisků vláken.
Americký vědec Jim Adovasio mezi nimi později rozeznal několik typů vazeb. Pravděpodobně nejstarší botu objevili v roce 2010 archeologové v Arménii v jeskyni Vajotz Dzor poblíž hranic s Íránem a Tureckem.
Naši předkové mokasín vyrobili z jednoho kusu kůže a vystlali ho suchou trávou, zřejmě kvůli lepšímu tvaru a také udržení tepla uvnitř. Pochází z doby před 3500 př. n. l.

Keprové vzory a košíčky pro ňadra
Zachovalý vlněný oděv s diamantovou keprovou vazbou našli vědci v roce 2011 na tajícím norském ledovci Lendbreen. Nález potvrzuje, že už ve 3-4. století n. l. byly keprové vzory populární. Podobná vlněná tunika se nalezla před 150 lety i v Německu.
V zámku Lengberg ve východním Tyrolsku objevili v roce 2012 odborníci čtyři lněné podprsenky. Radiouhlíková metoda je datovala do 15. století. Odborníky nález překvapil, měli za to, že se košíčky pro ňadra nosí teprve něco přes 100 let.