Domů     Pavouci: Osminozí vládci zvířecí říše
Pavouci: Osminozí vládci zvířecí říše
13.10.2021

Tak blízko a přece tak daleko je jejich svět od toho našeho, lidského. Ve své velké malé říši vládnou tvrdou ruku, respektive nohou. Těch mají rovnou osm. Své „poddané“ chytají do pastí, pronásledují a otravují jedem.

Občas stačí jen vyslovit jejich jméno a řadě lidí přejede mráz po zádech. Ne, pavouci se skutečně netěší velké popularitě. Stačí ale překonat počáteční odpor a otevře se před vámi fascinující svět tvorů, obdařených občas až lidskou vychytralostí.

Pavouci jako vychytralí lovci

Nepočítáme-li Bagheera kiplingi, jediný druh, který si vystačí s rostlinnou stravou, jsou všichni pavouci predátoři a přírodou „zkonstruováni“ za jediným účelem – zabíjet. Nikoliv ovšem bezhlavě. Nejsou to totiž žádní hlupáci.

„Někteří mají inteligenci malých savců,“ upozorňuje Simon Pollard, zabývající se studiem těch nejnebezpečnějších pavouků na světě. Nejchytřejšími lovci jsou ti z čeledi skákavkovitých.

V arzenálu zbraní mají nejen dokonalý zrak, ale i mysl, schopnou pochopit, co vidí. Příroda je postupem času naučila pronásledovat, stopovat i přepadat oběti se lví mazaností.

Taková Skákavka pavoukožravá (Portia fimbriata) je dokonce mnohými považována za vůbec nejinteligentnějšího pavouka na světě. Svou oběť prostě přechytračí. Třeba tím, že se před ní začne vydávat za hmyz, snažící se vyprostit ze sítě.

Svou loveckou taktiku a strategii dokáže na míru přizpůsobit prostředí i kořisti. Když je například znevýhodněna velikostí, naplánuje útok ze zálohy. Když udělá chybu, je schopná se z ní poučit. „Je to nevídané. Má uvažující mysl v mozku velikosti zrnka soli,“ žasne Simon Pollard.

Občas stačí jen vyslovit jejich jméno a řadě lidí přejede mráz po zádech. Ne, pavouci se skutečně netěší velké popularitě. Foto: unsplash
Občas stačí jen vyslovit jejich jméno a řadě lidí přejede mráz po zádech. Ne, pavouci se skutečně netěší velké popularitě. Foto: unsplash

Pavouci jako zruční tkalci pavučin

Jestli je něco ukázkou dokonalé přírodní pasti, pak je to pavoučí síť. Do té, kterou tkají pavouci z rodu Nephila, se kupříkladu mohou chytit i žáby a malí ptáci.

A vlákno, pod kterým je podepsaný madagaskarský křižák Caerostris darwini, patří rovnou k nejpevnějším výtvorům živé přírody. Je více než desetkrát pevnější než stejně velký kus kevlaru, používaný k výrobě neprůstřelných vest.

S materiály, vznikajícími ve snovacích žlázách uvnitř pavoučího zadečku, dokáží tito tvorové velmi efektivně pracovat. Staví z nich úkryty, kokony, ve kterých se vyvíjejí vajíčka, vlečná lana, velmi vhod jim pak samozřejmě přijdou při lovu.

Nejde ovšem jen o klasické pasti ve formě vertikálně zavěšených pavučin. Pavouci z čeledi vrhačovitých si například upletou jen malou, roztažitelnou síť, kterou drží ve svých předních nohách, aby ji mohli ve správný okamžik přehodit přes nic netušící oběť.

Pavouci jako zástupci obří populace

Ať se ocitnete na jakémkoliv kontinentu, vždycky vám budou dělat společnost. Klid od pavouků budeme mít pouze na Antarktidě. Do dnešních dnů je vědci zaznamenáno skoro 50 000 druhů.

Špatná zpráva pro arachnofoby – toto číslo rozhodně není konečné a bude ještě poměrně dost stoupat. Vždyť každoročně je popsáno dalších 200 druhů!

Podle nedávno zesnulého arachnologa Normana Platnicka (1951–2020) je dokonce neobjevených druhů stejný počet jako těch objevených. „Většina kolegů se mnou souhlasí, že jsme asi v polovině práce.

Jiní jsou skeptičtější a věří, že nám chybí popsat už jen 20 procent pavoučích druhů.“ V České republice žije na 850 druhů pavouků.

Pavouci jako jeduplní jedinci

Jed umějí ve speciálních žlázách, uložených při kořenech mohutných kusadel, vytvořit téměř všichni pavouci. Jen velmi málo druhů ale s jeho pomocí dokáže být člověku opravdu nebezpečných.

Patří mezi ně někteří sklípkani, černá vdova či pavouci rodů Loxosceles, Atrax či Phoneutria, schopní prokousnout lidskou kůži. Právě ten poslední má ve své stáji několik zajímavých exemplářů.

Palovčík brazilský (Phoneutria fera) má jeden z nejúčinnějších neurotoxických jedů na světě. Jeho pouhých 0,006 mg dokáže zabít myš.

Jeho kolega palovčík jedovatý (Phoneutria nigriventer) je zase svým kousnutím schopný člověku způsobit ztrátu svalové kontroly nebo paralýzu. Vedlejším účinkem u mužů je několikahodinová, velmi bolestivá erekce, která může vést až k impotenci.

Na druhou stranu se složení jedu díky tomu dostalo pod drobnohled vědců ve službách farmakologického průmyslu.

Jestli je něco ukázkou dokonalé přírodní pasti, pak je to pavoučí síť. Foto: unsplash
Jestli je něco ukázkou dokonalé přírodní pasti, pak je to pavoučí síť. Foto: unsplash

Pavouci jako šikovní budovatelé

Pavoučí úkryt může mít nejrůznější podoby. Pavouci z čeledi sklípákovitých si například své nory nejenže pečlivě vystelou vláknem, ale ještě ho úmyslně nechají rozhozené kolem vstupu. Slouží jim k detekci přítomnosti kořisti.

Úplně jinak na to jde vodouch stříbřitý (Argyroneta aquatica). Jelikož nemá pevnou půdu pod nohama, protože jako jediný pavoukovec žije výhradně pod vodou, staví si mezi rybami svoje soukromé vzdušné zámky ve vodním rostlinstvu.

A to tak, že do plachetkovité sítě nažene bublinu vzduchu, která tlakem vytvoří zvon. V něm se ukrývá, kopuluje, klade vajíčka i konzumuje potravu.

A když vzduch dojde, vyplave k hladině pro další bublinu, která mu při kontaktu zadečku se vzduchem ulpí na chloupcích. Okolo zvonu jsou pak signální vlákna, která informují vodoucha o pohybu kořisti v okolí.

Pavouci jak ústřední postavy mýtů

Kolem pavouků koleje řada nesmyslů či polopravd. Jeden z nejčastějších mýtů je řadí mezi hmyz. Ten sice pavouci rádi loví, na rozdíl od něj ale spadají do podkmene klepítkatců a oproti šesti hmyzím nohám jsou ještě o dvě bohatší.

Na pravdě se nezakládá ani informace, že člověk při spánku nevědomky spolkne zhruba osm pavouků ročně. Pavouka jako obecně velmi plachého tvora od podobných výletů odradí už jen dýchání, chrápání či tlukot našeho srdce.

Šance, že by se nám dostal v noci do úst, je tak téměř nulová. A nepřesná je i tradovaná poučka, že člověk není od pavouka nikdy vzdálen více než 3 metry.

Platit může při pikniku v parku, pokud jste ale v letadle, uprostřed parkoviště či na vrcholu mrakodrapu, může se nejbližší pavoukovec nacházet na desítky i stovky metrů/kilometrů daleko.

Pavoučí svět není nikdy radno podceňovat. Najdeme v něm spoustu velkých výkonů, podivuhodných a obdivuhodných tvorů. Foto: pxfuel
Pavoučí svět není nikdy radno podceňovat. Najdeme v něm spoustu velkých výkonů, podivuhodných a obdivuhodných tvorů. Foto: pxfuel

Pavouci jako podivuhodní tvorové

Pavoučí svět není nikdy radno podceňovat. Najdeme v něm spoustu velkých výkonů, podivuhodných a obdivuhodných tvorů.

Věděli jste například, že nejmenší pavouk na světě, Patu marplesi (délka 0,46 mm), je tak malý, že by se jich 10 vešlo na špičku tužky? Nebo, že někteří pavoučí samečkové dávají samičkám jako dárky mrtvé mouchy?

A určitě netušíte, že už starověcí lékaři používali pavučiny k zastavování krvácení, což se dařilo díky v něm obsaženému vitamínu K. Co nabídnout mají pavouci, i když přijde řeč na jídlo. Že se živí převážně hmyzem? To je pravda.

Dokonce ho sní více než ptáci a netopýři dohromady. Některé druhy ale dávají přednost masitějším pochoutkám.

Takový sklípkan největší (Theraphosa blondi), považovaný za největšího pavouka na světě (v rozpětí nohou měří až 28 cm), má na jídelníčku žáby, ještěrky, myši a dokonce i malé hady a ptáky.

Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
Související články
Věda a technika
Česká věda v popředí: Od starověkého Egypta po budoucnost vesmíru
Češi se umějí blýsknout i ve světě! Tohle je výběr jen několika českých nej z oblasti vědy. Věděli jste například, že… Archeologie Čeští egyptologové našli velkolepou hrobku, starou 4400 let Čeští egyptologové slaví výjimečný úspěch. Podařilo se jim znovuobjevit dávno ztracenou hrobku jedné z nejvýznamnějších osobností nekrálovského původu z doby stavitelů pyramid – velmože Ptahšepsese. […]
Věda a technika
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation. […]
Věda a technika
Tragický příběh téměř neznámého vědce Ericha Hudce
Zámek v Kunštátu sice nepatří mezi nejproslulejší u nás, odehrál se tu ale jeden velmi děsivý a záhadný příběh. Jednalo se o jeden z prvních velkých zločinů nastupujícího režimu a rozhodně bychom na něj neměli zapomenout. Dne 8. června 1948 zde byla za dosud nevyjasněných okolností zavražděna rodina špičkového vědce Ericha Hudce. Že jste o […]
Věda a technika
Mícha v servisu: Dají se obnovit nervové buňky?
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
reklama
historie
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
Rukopis Copiale ukrývá tajný iniciační rituál
Příběh rukopisu Copiale nabídl světu opravdové tajemno. Až moderní počítače dokázaly prolomit záhadnou šifru v knize, původně zasazené do konce 18. století. Nádherný kodex v luxusní vazbě ze zeleného brokátu prošívaného zlatem se 75 tisíci ručně psaných znaků vydal své tajemství až po dlouhých desetiletích. Co ukrývá? Popisuje mimo jiné iniciační obřad nového člena tajné německé […]
4 naše nejznámější barokní památky: Sláva zdobnosti
Z dvanácti českých a moravských památek hmotného kulturního dědictví zapsaného na seznam UNESCO jsou čtyři barokní. Pojďte se na ně s Epochou podívat. Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou Zřejmě neznámější českou barokní stavbu najdete v samotném srdci Českomoravské vysočiny, na kopci zvaném Zelená hora. „Jde o nejoriginálnější příklad slohu zvaného barokní […]
Kdo chtěl zastavit řádění čarodějnic a kacířů?
Procesy s obviněnými jsou u nás stejně kruté jako ve světě. Kromě čarodějnic inkvizitoři trestají i nepravověrné křesťany, heretiky a sektáře. Mnohdy jsou metody inkvizitorů mnohem hroznější a krutější než činy, které připisují svým obětem. U nás nejkrvavější čarodějnické procesy zasáhly Šumpersko. Kolda z Koldic Je jedním z prvních doložených inkvizitorů u nás. Podrobně o […]
reklama
historie
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím […]
Lidické děti možná dosud žijí. Svou identitu ale neznají
„Děti shromáždit a schopné poněmčení dát do rodin SS v Říši. Zbytek bude podroben jiné výchově,“ píše Karl Hermann Frank ve svém návrhu, jak má být naloženo s vesnicí nedaleko Kladna. Tu nacisté pod záminkou, že je někdo z jejích obyvatel spojený s atentátem na zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha, vybrali […]
Boleslav I.: Krutý bratrovrah, nebo otec českého státu?
Legenda praví, že moudrý a zbožný sv. Václav byl úkladně zabit svým mocichtivým a krutým bratrem Boleslavem. Ačkoliv se jeho jméno stalo symbolem pro bratrovraždu, nelze Boleslavu I.  upřít, že byl dobrým vládcem, který upevnil postavení českého státu. Ke konci života navíc přispěl k tomu, že se kolem jeho bratra vytvořil kult. I díky němu […]
Edvard Beneš: V čem nechtěný „korunní princ“ překonal svého předchůdce?
„Slibuji na svou čest a svědomí, že budu dbáti blaha republiky a lidu a šetřiti ústavních a jiných zákonů,“ prohlašuje nově zvolený prezident. V čase, kdy československé volby vyhrála sudetoněmecká strana a kdy sílí moc Hitlera, to nebude snadný úkol. To, o čem se do teď mezi politiky jen šuškalo, se nyní stává skutečností. Zdravotní stav prezidenta […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz