Skip to content

Patřila Tutanchamonova zlatá maska ve skutečnosti královně Nefertiti?

Egyptský kněz překryje zlatou maskou obinadlem ovázanou tvář Tutanchamona. Připraví mumii na její poslední cestu. Faraon si užije více let než 3000 let klidu, než mu lidské oko opět pohlédne do tváře.

Stane se tak roku 1925 při otevření jeho pohřební komory. Od té doby přitahuje maska pozornost badatelů jako magnet.

„Neexistuje žádný obraz starověkého egyptského krále, který by nosil náušnice,“ prohlašuje britský archeolog a egyptolog Nicholas Reeves v roce 2015. Obhajuje tak svoji převratnou teorii: Egyptský faraon Tutanchámon (vláda 1333–1323 př. n.

l.) dostal posmrtně zlatou masku, která patřila ženě!

2
Dvě z dcer Achnatona a Nefertiti. Patří posmrtná tvář jim?

Náušnice pro ženu

Všimne si, že uši masky obsahují otvory pro náušnice. Kdyby a měla krýt mužskou tvář, tvůrci by se s nimi namáhali – propichování uší je výsadou královen. I na Tutanchamonově sarkofágu se používají jamky, které propíchnutí uší pouze naznačují…

3
Na masce jsou patrné jamky pro náušnice. Egyptští panovníci přitom žádné nenosili…

Vnitřní strana masky skrývá i další tajemství, částečně vymazanou kartuši se jménem Anchcheprure Neferneferuaten, které užívala samotná královna Nefertiti (asi 1370–asi 1330 př. n. l.), Achnatonova manželka.

K teorii, že maska byla určena Nefertiti, se přiklání i sám Reeves.

4
Tutanchámonův sarkofág. Nestihli ho snad před smrtí dodělat a museli proto použít už hotovou maskou?

Záhadná kartuše

„Když se na masku dívám znovu, vidím, že nápis na kartuši byl změněný, což znamená, že všechny poklady nalezené v Tutanchamonově hrobce byly původně vyrobeny pro Nefertiti,“ tvrdí. Na některých součástech Tutanchamonovy posmrtné výbavy se také objevuje její jméno.

Proč ale její pohřební výbava skončila u Tutanchamona? Odpověď neznáme. Hrob Nefertiti, který by možná pomohl najít odpověď, dodnes nebyl nalezen.

5
Busta královny Nefertiti nebo její dcery Meritaten. Jedna z nich mohla být majitelkou masky.

Nestihli hrobku ani sarkofág

Objevuje se ale i další vysvětlení: Nefertiti měla s Achnatonem dcery jménem Neferneferuaten Tasherit a Meritaten, které po smrti otce možná vládly jako faraon. Je některá z nich pravou majitelkou masky?

Reeves je ale přesvědčený, že skutečnou majitelkou masky byla Nefertiti. Z jakých důvodů nakonec zakryla její maska tvář Tutanchamonovy mumie? Může za to zřejmě jeho nečekaná smrt. Hrobka, sarkofágy, ani další pohřební náležitosti ještě nejsou dokončeny, a tak pozůstalí sáhnou po již hotové posmrtné masce.

Foto: wikipedia.org, pixabay.com, flickr.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …