Skip to content
reklama
reklama

Proč skončil patnáctiletý mírotvůrce Václav Vratislav z Mitrovic v tureckém žaláři?

„Léta páně 1591 byl jsem já dán za pachole komorní panu Fridrichu Krekvicovi, který od Jeho Milosti císařské Rudolfa za oratora neb posla k sultánovi Muratovi III. do Konstantinopole s prezentem poslán“, píše přísně katolicky vychovaný Václav, syn Štěpána Vratislava z Mitrovic.

Už v patnácti letech se mu splní jeho klukovský sen.

Na jezuitské škole si totiž Václav Vratislav z Mitrovic (1576 – 1635) ze všeho nejraději listuje v cestopisech. Z jejich stránek cítí vůni dálek a představuje si, jak jednou všechny popisované země projede.

Spis A. Busbeka, císařského vyslance, o cestě do Cařihradu, vydaný v roce 1562, zhltne jedním dechem a je mu jasné, že to město musí vidět. Přímluvy strýců Jiřího Vratislava z Mitrovic, purkrabího Pražského hradu, a Kryštofa Vratislava z Mitrovic, karlštejnského purkrabího, u císařského dvora fungují.

Když se k jejich hlasům přidá i pan Adam z Jindřichova Hradce, jehož regentem je Václavův otec, nic už nestojí v cestě. Mladík se těší na dlouhé putování s veledůležitým poselstvem. Císař Rudolf II. (1552 – 1612) sice sjednal s Turky mír, ale není mu to nic platné.

Výbojnému národu jejich území nestačí a roku 1590 si brousí zuby na další. Rudolfovi II. se sice podaří prodloužit mír, ale má to jeden háček. Sultánu Muradovi III. (1546 – 1595) musí poselstvo přinést kromě každoročního daru 30 000 dukátů i nevídané klenoty.

blank
Václav Vratislav z Mitrovic sní o tom, že bude cestovat. Sen se mu splní.

Habsburky nemá rád 1. října 1591 vyráží asi padesátičlená skupina z Vídně a v Ostřihomi překračuje turecké hranice. Plují po Dunaji až do Bělehradu, odtud pokračují na koních a vozech. Konečně jsou 28.

listopadu po 55 dnech trmácení v Cařihradě. Sultán i vezíři jsou s dovezenými dary spokojení a budoucnost vypadá růžově. Brzy se ale začnou stahovat mračna nepříjemností. Sesazený velkovezír Sinaan nemá Habsburky v lásce.

Vyprovokuje nové turecké nájezdy u Bihače a stává se znovu velkovezírem. Vůdce poselstva Krekvice obviňuje ze zrady, a když sultánovi při porážce Turků u Sisku zahynou dva synové, přiměje ho roku 1593 k vyhlášení války Rudolfovi II.

blank
Turci vyhlásí císaři Rudolfovi II. válku.

Šibenici nebo raději utopit? Sinaan je vrchním velitelem vojska, které přepadne posly ubytované v hospodě. Václav má úplavici. Když už jsou všichni spoutáni řetězy, najdou Turci v posteli i jeho. Nemůže se bránit.

„Toto pachole je mladé a nemocné, může se vyhojiti, nechme ho tu, až se zase navrátíme, dáme ho pod zámek Sultánovi“, říkají si vojáci mezi sebou. Václav ale prosí, že chce snášet všechno zlé s ostatními.

Odvedou ho, ale když mu chtějí dát kolem krku železný kruh a připoutat ho na řetěz, padne do mdlob. Nakonec ho odvlečou. Všechny vezou na posměch nejlidnatějšími ulicemi a náměstími. Snaží se je poturčit. Nechceš?

Potom si můžeš zvolit mezi smrtí na šibenici nebo utopením.

blank
Rakousko-turecké války se vlečou. Habsburská vojska čeká řada nepěkných zážitků.

Seřežou ho do krve Nakonec jim nařídí „jenom“ těžký žalář. „Hrob mrtvých“, nejhorší vězení v Černé věži pevnosti Anadolihissar čeká na ně. Každého přikovají řetězem. Nemocný Václav nevnímá, co se děje, ale pokaždé když upadne, Turek ho sešvihá holí.

Společníky ve vězení jsou blechy a vši, vězni denně dostávají dva bochníky chleba a vodu, ale Václav říká: „Ani druhý den jsem nic jísti ani píti nechtěl a nemohl, nýbrž Boha prosil, aby mne skrze smrt z té bídy vytrhnouti ráčil.

“ Další pomstou je přikování k veslům na galéry. Hrozné, stěžuje si mladík. Ruce, nezvyklé na těžkou práci, má plné puchýřů. Zjistí-li ale správce galéry, že někdo polevuje, schytá to hříšník karabáčem, až mu všude naskáčou krvavá jelita.

Nelíbí se ti to? Dostaneš dvojnásobnou dávku!

blank
Za věrnost je Václav Vratislav z Mitrovic povýšen do panského stavu – jeho pečeť.

Turkům se při dobývání Uher nedaří. Mají vztek a tak posly propustí teprve nový sultán Mohamed III. (1566 – 1603). S ním a jeho vojskem, které táhne do Uher se vracejí domů. Ošklivé zážitky Václavem otřesou.

Po návratu roku 1599 potřebuje na zotavení celé čtyři roky, teprve potom najde sílu všechno sepsat. S Turky má ve svém životě co do činění ještě jednou, když proti nim bojuje v císařském vojsku. Věrnost katolíkům se mu vyplatí.

Protože v bitvě na Bílé hoře stojí na straně Ferdinanda II., (1529 – 1567) je za to, „že v té ohavné rebelii při jeho milosti císařské setrval“, povýšen do panského stavu.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Získala jsem si srdce jeho psa
skutecnepribehy.cz

Získala jsem si srdce jeho psa

Jsem obyčejná holka z Brna. Když...
Křenová omáčka s uzeným masem
tisicereceptu.cz

Křenová omáčka s uzeným masem

Pokud použijete nakládaný křen, důkladně ho vymačkejte...
Co měl T-Rex skutečně v hlavě?
21stoleti.cz

Co měl T-Rex skutečně v hlavě?

Na první pohled vzbuzuje tento prehistorický masožravý...
Cassadaga, město přízraků: Navštěvuje zdejší hřbitov samotný ďábel?
enigmaplus.cz

Cassadaga, město přízraků:...

Cassadaga se pyšní titulem nejdéle fungující...
Gin & Tonic 5 x jinak
iluxus.cz

Gin & Tonic 5 x jinak

Jen málokdo by pochyboval o tom, že...
Slezskoostravský hrad
epochanacestach.cz

Slezskoostravský hrad

Ačkoli řada lidí...
Řekla mu: Dítě teď, nebo nikdy?
nasehvezdy.cz

Řekla mu: Dítě teď, nebo...

Daniela Písařovicová...
Udělala z manžela podpantofláka?
nasehvezdy.cz

Udělala z manžela...

Bez VOJTĚCHA MORAVCE (35)...
Aby digestoř opravdu fungovala…
panidomu.cz

Aby digestoř opravdu...

Máte odsávač par? Kdy naposledy jste u něj měnili...
Očenášek odpaloval rakety už za první republiky
epochalnisvet.cz

Očenášek odpaloval rakety už...

Široko daleko není jediné stavení, a navíc...
Blahodárné bublinky v pohodlí domova
rezidenceonline.cz

Blahodárné bublinky v...

S příchodem chladných dnů je pro naše tělo...
Ostrůvek v Lamanšském průlivu ukrýval podivné ostatky
enigmaplus.cz

Ostrůvek v Lamanšském průlivu...

Když před pár lety přišla informace, že na...