Domů     Fenomén parfémů: Bizarní vůně od kadidla po pižmo
Fenomén parfémů: Bizarní vůně od kadidla po pižmo

Někdo dává přednost sladší vůni, jiný sází na svěží tóny. Parfémy doplňují naši image a podle odborníků zvolená vůně vypovídá mnohé o vlastnostech a povaze svého nositele.

V minulosti se stanou nejen darem pro bohy nebo výbavou na cestu do záhrobí, ale také velmi působivým diplomatickým argumentem.

Slovo parfém pochází z latinského „per fumare“, což znamená „pro kouření“ nebo „skrze kouření“. Má to dobrý důvod, protože za první parfémy se považují kadidlo a další pryskyřice, které starověké kultury spalují při náboženských obřadech, aby vznikl vonný dým.

Pořádně se nadechněte a vydejte se s námi po voňavých stopách do historie výroby parfémů!

Božské vůně

V roce 2003 odkryjí archeologové na Kypru nejstarší dochovaný parfém na světě, jehož vznik datují do období před více než 4000 lety.

Za zřejmě první zaznamenanou výrobkyni parfémů je považována mezopotámská žena jménem Tapputi, zmíněná na klínopisné tabulce z 2. tisíciletí. Používá květiny, olej a puškvorec s dalšími látkami, vše několikrát filtruje a destiluje.

Je to také první dochovaný text, který zmiňuje destilační zařízení. Ale není to jen Tapputi, kdo propadne kouzlu umění výroby vonných látek. Jsou to i kněží z různých starověkých kultur, například z Mezopotámie či civilizace kolem řeky Indus.

Parfémy a vonné látky se tehdy používají nejen při rituálech a obětinách, ale také jako symbol bohatství a moci. Například v Egyptě mají kněží při výrobě parfémů výsadní postavení.

Kromě jiného totiž vyrábějí i vonné masti a oleje pro balzamování zesnulých a výzdobu hrobek. Tamní chrámy jsou proto centry výroby parfémů, kněží uchovávají recepty a postupy na papyrech a předávají je z generace na generaci.

Scéna ukazuje výrobu liliového parfému ve starověkém Egyptě (4. století před naším letopočtem).
Scéna ukazuje výrobu liliového parfému ve starověkém Egyptě (4. století před naším letopočtem).

Jak voněla Kleopatra?

Na jejich tradici navazuje i slavná královna Kleopatra (69-30 př. n. l.), která využívá parfémy nejen pro náboženské účely, ale také pro osobní potěšení.

Některé zdroje uvádějí, že se Kleopatra voněla směsí myrhy, skořice, kardamomu, růže a lotosu, zatímco jiné mezi její oblíbené ingredience řadí růži, myrhu, kadidlo a další exotické vonné látky. Parfémy jsou pro ni i prostředkem k okouzlení a ovlivňování lidí:

podle legendy prý nechá napustit parfémem plachty své lodi před důležitým setkáním s jedním z nejvlivnějších mužů římského impéria Markem Antoniem (83-30 př. n. l.), aby vytvořila velkolepý dojem.

I díky tomu získá nejenom jeho podporu pro Egypt, ale také jeho lásku. Ve středověku, konkrétně v 9. až 11. století, arabští vědci zdokonalují ranou techniku destilace.

Je to zřejmě perský učenec Ibn Síná, na západě známý jako Avicenna (?980-1037), kdo zavede její použití pro výrobu alkoholových parfémů, což je významná inovace a zlepšení oproti mastným vonným olejům používaným ve starověku. Extrahuje esenciální oleje z květů a nejprve experimentuje s růží.

Výroba parfémů dala hodně práce. Důležitý byl i pečlivý výběr hlavních ingrediencí.
Výroba parfémů dala hodně práce. Důležitý byl i pečlivý výběr hlavních ingrediencí.

Parfémy pro královny

V 9. století přichází arabský myslitel zvaný Alkindus (805-873) se spisem, obsahujícím více než stovku receptů na vonné masti, oleje, aromatické vody a dalších 107 návodů pro výrobu parfémů.

Pro uherskou královnu Alžbětu Polskou (1305-1380) je na východě dnešního Maďarska vyrobena v roce 1370 takzvaná uherská voda, parfém z vonných rostlin v alkoholovém roztoku. Hlavní složkou originálního receptu je tenkrát rozmarýn.

Z 20. let 13. století se zachovají recepty na parfémy od mnichů z Florencie a toto umění poté vzkvétá i v renesanční Itálii.

V 16. století je osobním výrobcem parfémů pro francouzskou královnu italského původu Kateřinu Medicejskou (1519-1589) mistr René Bianchi († 1578), pocházející pravděpodobně z Itálie, možná z Florencie nebo Milána.

Traduje se, že jeho laboratoř je s jejími komnatami spojena tajnou chodbou, takže se nikdo nepovolaný nedostane k tajným recepturám. Opatření však mohlo mít i jiný pragmatický důvod:

tento muž se do historie nechvalně zapíše jako údajný travič, kterého si královna najímá, aby namíchal jedy pro její nepřátele.

Takhle nenápadně vypadají fermentovaná semena stromu silovoň obecný (tzv. fazole tonka).
Takhle nenápadně vypadají fermentovaná semena stromu silovoň obecný (tzv. fazole tonka).

Na komody i na záclony

I díky Renému se Francie stane jedním z evropských center výroby parfémů a kosmetiky. Pěstování květin pro tyto účely začíná ve 14. století a postupně se stane hlavním průmyslovým odvětvím jihu této země.

Francie a parfémy spolu zůstávají neodmyslitelně spojeny a například „sluneční“ král Ludvík XIV. (1638-1715) i jeho dvůr jsou vůněmi úplně posedlí. Parfémy se tehdy používají nejen na tělo, ale i na rukavičky, oblečení a dokonce i nábytek.

V 19. století se objevují první syntetické vonné složky, například kumarin (vůně s podtóny čerstvě pokosené trávy, bylin a karamelu) nebo vanilin. Díky tomu parfémy nabývají úplně nové podoby. Dnes se používají syntetické i přírodní ingredience.

Mezi přírodní složky patří výtažky z květů, listů, kořenů i citrusových plodů. Některé z nich mají zvláštní názvy, často narazíme například na bergamot, fazoli tonka, neroli, ylang-ylang nebo vetiver. Co se za nimi skrývá?

A toto je bergamot.
A toto je bergamot.

Tajemství ingrediencí

Bergamot je malé citrusové ovoce, které se běžně nedá jíst, protože je příliš kyselé, ale kromě parfémů jím voní například čaje Earl Grey nebo tabáky a chutná nám i v různých nápojích.

Fazole tonka nejsou boby ani fazole, ale fermentovaná semena stromu silovoň obecný. Jejich aroma bývá popisováno například jako směs čokolády, koření a třešní.

Neroli se říká esenciálnímu oleji z květů hořkého pomerančovníku, ylang-ylang je pro změnu olej z květů stromů kananga vonná. A co si představit pod názvem vetiver?

Je to tráva původem z Indie jménem vetiverie ovsuchovitá, česky též vousatka draslavá nebo zlatovous draslavý. Každý z nás preferuje jiné vůně, ale pokud vám nevyhovují ty z běžné nabídky, můžete sáhnout po takzvaném niche parfému.

Niche parfémy, kladoucí důraz na jedinečnost a originalitu, bývají ozvláštněny drahými a vzácnými esencemi a také jejich flakóny jsou často hotová umělecká díla.

A kdo má specifické požadavky, může si nechat vyrobit originální parfém na míru dle svých představ!

Zdroje informací: Wikipedia
Foto: 1) Jastrow / commons.wikimedia.org / volné dílo 2) neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo 3) Mecredis / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0 4) Ivar Leidus / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0 5) Andreas N / Pixabay
Související články
Lifestyle
Světoběžník Michail Baryšnikov: Baletní génius, který utekl KGB
Na jeviště vlétne společně s prvními tóny, které naplní celé divadlo. Cupitání se mění v jelení skoky, které zakončí piruetou. V dalších minutách zkoprnělí diváci sledují mistra svého řemesla při práci. Málokomu se povede, aby se jeho jméno stalo synonymem pro odvětví, ve kterém vynikl ještě za jeho života. Tanečníkovi Michailu Baryšnikovovi (*1948) se to ale podařilo. Se […]
Lifestyle
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
Lifestyle
Šťastné manželství? Věrnost nikdy nebyla kladnou stránkou Johna Fitzgeralda Kennedyho
Štěstí novomanželů Johna a Jackie podtrhuje skutečnost, že Johna si právě voliči vybrali do funkce senátora za americký stát Massachusetts. Brána světa velké politiky se mu otevírá. Líbánky proběhnou na pobřeží Tichého oceánu v mexickém Acapulcu. „Jackii mám navždycky zapsanou v srdci. Děkuji, mami a tati, že jsem jí hoden,“ telegrafuje John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) rodičům. Ví, […]
Lifestyle
Šerpové: Tajemství himálajských „lidí z Východu“ a jejich superschopnosti
Objevte fascinující svět Šerpů, etnika žijícího v drsných podmínkách Himálaje, jejichž jméno se stalo synonymem pro neuvěřitelnou odolnost a horolezeckou zdatnost. Ponořte se do jejich historie, kultury a vědeckých objevů, které naznačují, že jejich schopnosti ve vysokých nadmořských výškách mohou být zakódovány přímo v jejich DNA. Jak se tito „lidé z Východu“ stali legendami Mount […]
reklama
historie
Národní muzeum: Sbírky dodá šlechta, pozemek městská ráda
Ulice opanují tanky a střelba je slyšet na každém rohu. Kalendář tehdy ukazuje srpen 1968 a Československo zažívá jeden z nejtěžších dnů v historii. Škodě neujde ani Národní muzeum, které si údajně vojáci spletou s budovou Československého rozhlasu. Dnes budova zdobí Václavské náměstí, v minulosti Národní muzeum, které je založeno v roce 1818, prožije turbulentní období. Zvládne to s odřenou fasádou […]
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Nejlepší dárek Caesarovi na uvítanou? Hlava politického soka Pompeia
Čerstvé zprávy z domoviny hovoří v roce 71 př. n. l. o Spartakově povstání. Římský politik a vojevůdce Pompeius si tohle nemůže nechat ujít. Jakmile splní svoje vojenské poslání ve Španělsku, už spěchá zpátky do Říma. Se vzbouřenci z řad otroků se mezitím potýká Marcus Licinius Crassus (115–53 př. n. l.) a porazí je v bitvě na řece Silarus. […]
Uškrcený tyran Commodus považoval Římskou říši za svoji osobní kolonii
Řadí se k římským panovníkům, kterým zvrhlé choutky nejsou cizí. Zbožňuje například zabíjení zvířat a rád se do něho pouští sám a osobně. Považuje se totiž ztělesnění siláka Herkula. V aréně si to římský císař Commodus (161–192) vyřizuje s dobytkem za mohutného povzbuzování senátorů, kteří mocně křičí: „Jsi náš pán! Jsi vítězem a budeš vítězem!“ Císař se po […]
reklama
svět zločinu
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
Anežka Hrůzová: Vražda, která otřásla Vysočinou a rozpoutala hilsneriádu
Před 125 lety změnila tragická událost na Vysočině osud mladé švadleny a celé země. Vražda Anežky Hrůzové se stala rozbuškou protižidovské hysterie, která vstoupila do dějin jako hilsneriáda. Přes obvinění a odsouzení Leopolda Hilsnera zůstává případ dodnes obestřen tajemstvím a mnoha nesrovnalostmi. Kdo doopravdy zabil Anežku Hrůzovou a co se vlastně stalo onoho aprílového dne […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz