Domů     Panovník Alfréd Veliký si s Vikingy hravě poradil
Panovník Alfréd Veliký si s Vikingy hravě poradil

Tmavá noc 6. ledna 878. Král Afréd se svou družinou popíjí víno v hodovní síni pevnosti Chippenhamu, když najednou uslyší zvenku nezvyklý ruch. „Zachraň se, kdo můžeš!“ vykřikne kdosi. Všichni se okamžitě začnou chystat k útěku.  

 Vikingové na Anglii dorážejí od roku 868. V kritickém okamžiku, kdy by méně stateční vůdci boj už možná vzdali, pomůže Alfrédovi Velikému (845/849–899) náhoda. Vikinské loďstvo, tvořené 120 plavidly, zničí v roce 877 bouře.

Vikingové jsou nuceni stáhnout se do Mercie, ovšem ne na dlouho. Na přelomu let 877/878 znovu zaútočí.

Král zrovna tráví svůj povánoční čas v pevnosti Chippenhamu asi 150 km západně od Londýna společně s manželkou Ealhswith (asi 852–905), svými třemi dětmi (později se jim narodí ještě další tři) a vojenskou družinou.

V noci na svátek Tří králů najednou vypuká poplach. Královská družina ještě v hodovní síni popíjí víno, když se do pevnosti přes hradby valí první Vikingové. Chtějí Alfréda zabít nebo zajmout, ten však stačí utéci. S rodinou a družinou naskočí na koně a zamíří do lesů.  

O Anglii probíhají v 9. století tuhé boje.
O Anglii probíhají v 9. století tuhé boje.

Převlékne se za potulného zpěváka  

Když zmizí z Chippenhamu, králova oblíbeného sídla, najdou útočiště v bažinách kolem Athelney v dnešním Somersetu. Podle Alfrédova životopisce Assera zde vedou „neklidný život ve velké nouzi“. I když musí panovník nečekaně uprchnout před dorážejícím nepřítelem, rozhodně neztrácí naději ve vítězství. Třebaže dobře ví, že Vikingové umučili dva krále, Aella, pocházejícího z Northumbrie a Edmunda z Východní Anglie, chce se jim znovu postavit.

V nepřístupných bažinách si buduje tvrz, má zde dostatek zvěře a ryb. Existuje legenda, podle níž se Alfréd v této době vydává v převleku za potulného pěvce do vikinského tábora a díky tomu získá spoustu informací o jejich plánech.  

Vikingové přistávají a chystají se vtrhnout do Dublinu.
Vikingové přistávají a chystají se vtrhnout do Dublinu.

Vyhladovělí obléhatelé se vzdávají  

Dává dohromady vojsko a připravuje odvetu.

K té brzy dojde. Na Velikonoce na konci března 878 jeho poslové zamíří do různých koutů Wessexu a zve muže na setkání v Selwoodském lese (oblast na jihozápadě Anglie). V dalších dnech potom společně táhnou proti Vikingům.

V květnu se s nimi setkávají u dnešního Edingtonu, ležícího jižně asi 20 km od pevnosti Chippenham.

Utáboří se přímo naproti nim. Vikingové obývají pevnost, kterou předtím dobyli. Štěstí tentokrát ovšem přeje dobře připravenému Alfrédovi. „Angličané bojovali zuřivě s jednolitou stěnou štítů a podařilo se jim vikingské řady prolomit,“ líčí průběh válečného střetnutí Asser. Wessexský král obléhá Vikingy celé dva týdny. Nakonec jim ale dojde jídlo, a proto se vzdají. 

Nevzdává se a nepřátele nakonec porazí. Anglický král Alfréd vyniká statečností.
Nevzdává se a nepřátele nakonec porazí. Anglický král Alfréd vyniká statečností.

Náčelník přijímá křesťanství  

Po porážce podepisuje vikinský vůdce Guthrum na konci roku 878 mírovou dohodu ve Wedmore. Smlouva uvádí, že severovýchod země a dnešní Londýn připadne Vikingům, Sasové v čele s Alfrédem pak mají ve svém držení jihozápad země, tedy území Wessexu a polovinu Mercie. Pod vlivem Vikingů zůstane Northumbrie a druhá část Mercie.

Podmínky uvedené v listině určuje Alfréd, který také nařizuje, že se Guthrum musí sloužit zbraně. On i třicítka jeho věrných se musí podrobit křtu. Guthrum přijímá křesťanské jméno Athelstan. Vikingští bojovníci se stahují.

Ve svých dobyvačných válkách nyní pokračují na evropském kontinentě, takže si od nich Anglie alespoň nakrátko odpočine. Navíc vítězí křesťanství nad pohany.  

Alfréd Veliký přiměje Vikingy přijmout křest.
Alfréd Veliký přiměje Vikingy přijmout křest.

Rodí se armáda a námořní flotila  

Období klidu wessexký král využívá ke stavbě opevnění. Ovšem boje tím zdaleka nekončí. Král chce zemi zbavit Vikingů nadobro. Reformuje proto armádu. Je mu jasné, že bez ní se neobejde, pokud chce ovládnout Anglii celou. Postupuje naprosto promyšleně.

V jednotlivých tvrzích nechává vždy posádku o síle zhruba 160 mužů. Tvoří jízdní oddíly, které jsou v případě potřeby rychlejší než pěšáci. Vzdálenost mezi jednotlivými pevnostmi je nejvíce 30 kilometrů.

Nemůže se tak stát, že by některá posádka zůstala při napadení osamocena, vždy bude mít nadosah pomoc. Aby varování o blížícím se nepříteli přišla včas, nechává na výšinách vybudovat strážní věže. Ve službě musí být neustále alespoň polovina bojeschopného mužstva,“ rozkazuje Alfréd. Uvědomuje si, že jeho armáda si nemůže dovolit být nepřipravená. „Náš nepřítel má výhodu v rychlých lodích, to musíme změnit,“ svěřuje se svým bojovníkům.

Aby se Vikingům vyrovnal i na moři, pozve z dnešního Nizozemska zdatné výrobce lodí, aby mu pomohli vybudovat flotilu.  

Drakkar má dokonalé plavební vlastnosti.
Drakkar má dokonalé plavební vlastnosti.

Příprava na invazi se vyplatí  

Vikingové sjednaný mír nakonec poruší, když v roce 885 znovu vtrhnou do Wessexu. Od jejich posledního vpádu uplynulo už sedm let. Pro Alfréda to byla naštěstí dost dlouhá doba, aby se na invazi nepřítele řádně připravil.

Do boje vytáhne se zreformovanou armádou, dobře vycvičenými posádkami tvrzí i s válečným námořnictvem. Díky bezchybné organizaci a skvělé strategii se mu podaří Vikingy porazit. S tím se však Alfréd nespokojí.

Chce znovu získat Londýn, a proto posílá své lodě proti proudu řeky Temže. O rok později město dobude zpět. 

Invaze vikingských lodí budí postrach. Alfred Veliký se jim snaží vyrovnat a také naučit svoje muže stavět kvalitní plavidla.
Invaze vikingských lodí budí postrach. Alfred Veliký se jim snaží vyrovnat a také naučit svoje muže stavět kvalitní plavidla.

Poradí si i s velkým loďstvem 

Jenže seveřané se nehodlají jen tak vzdát. Vidí, že Alfréd má nad nimi jasnou převahu, a přesto se do Anglie znovu vrátí. Pokusí se znovu zvrátit situaci ve svůj prospěch. V roce 892 se objevuje u anglických břehů 80 drakarů, vikinských dlouhých válečných lodí.

Muži, kterým tentokrát velí vikingský náčelník Hastein, se vyloďují v Kentu a na plážích Essexu. Ovšem nyní už zdokonalené Alfrédovo loďstvo si s nimi bez problémů ví rady.

Jeho vojáci bojují tak tvrdě, že Vikingům nakonec nezbude, než jim roku 895 nechat své lodě napospas. Definitivně se potom Alfrédovi podaří vikinský nápor zneškodnit o rok později. Mnozí z Vikingů pak zamíří bojovat do Francie.  

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi