Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady!
Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit?
Už tě nechci!
Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo alespoň taková panuje obecná představa. Podle psychologů je to spíš naopak! Jakmile začne být hezké počasí, mnoho partnerských vztahů se rozpadá!
Když analytici dat dlouhodobě sledují statusy lidí na Facebooku, potvrdí se, že na jaře se skutečně rozchází více párů než v ostatní části roku. Proč zrovna v tuto nejkrásnější dobu? V zimě se pravděpodobně kvůli nedostatku slunečního světla cítíme osamělejší.
Více tak potřebujeme někoho, s kým bychom zahnali nudu a depresi. Na jaře ale stoupne hladina hormonů štěstí a jsme spokojení sami o sobě!
V přírodě je jaro obdobím, kdy všechno začíná znovu. A my, podobně jako když na jaře třídíme skříně, uklízíme i ve vztazích.

Čas na tornádo
Konečně slunce! Paprsky ohřívají nejen zemi, ale i vzduch okolo ní. Ten pak stoupá a mísí se s chladnějším vzduchem, což vytváří to správné podhoubí pro vznik bouřek. Zatím to však tak dramatické není, dokud se podobně nesetkají dva pořádně silné větry. Pak může vzniknout tornádo!
Nejvíce tornád se objevuje v Severní Americe, kde za ně mohou především střety chladného polárního vzduchu, putujícího od Skalistých hor, s teplým a vlhkým vzduchem z Mexického zálivu. A nejčastěji se takto perou v květnu nebo v dubnu!
Stromy shazují listí!
Jistě, stromy správně opadávají na podzim. Některé se však odvěkým pravidlem neřídí a části svých listů se zbavit nehodlají! Drží si je celou zimu, přestože jsou už suché, zkroucené a zbarvené do žlutohněda.
Tomuto jevu se říká marcescence a často se týká buků, ale i některých dubů, habrů či vilínů. Mrtvé listy ovšem nebudou na stromech viset věcně. Spadnou právě na jaře, kdy je vytlačí ty nové!

Rodí se labilní lidé?
Mít narozeniny na jaře není žádná výhra. Rozsáhlá studie britských vědců prokázala, že lidé narození mezi březnem a červnem mají vyšší riziko rozvoje psychických chorob.
Týká se to třeba deprese nebo schizofrenie, s narozeninami od dubna do června se však prokáže i vyšší pravděpodobnost sebevraždy!
Psychické poruchy bývají spojovány s vitamínem D, který čerpáme hlavně ze slunce. Když prožije matka poslední fáze těhotenství v zimě, při narození ho pak dítě může mít méně.
Ať žije Nový rok!
My už máme oslavy samozřejmě dávno za sebou. V mnoha kulturách jižní a jihovýchodní Asie však vycházejí z jiného typu kalendáře a nový rok u nich začíná až tehdy, když Slunce vstupuje do souhvězdí Berana!
Kdysi dávno se tento okamžik shodoval s jarní rovnodenností.
Vlivem precese zemské osy, tedy pravidelného krouživého pohybu, který mění její sklon, se však hvězdný rok (podle pohybu Slunce vzhledem ke hvězdám) od tropického (podle ročních období), postupně vzdaluje.
Například v Thajsku tedy teď vítají Nový rok mezi 13. a 15. dubnem a svátku se říká Songram. I charakter oslav je o dost jiný než u nás – lidé chodí po ulici a polévají se navzájem vodou!

Bolí mě hlava
Proč mě tak ukrutně bolí hlava? Protože je jaro! Už několik vědeckých studií potvrdilo, že lidé trpící na migrény více zkusí na jaře než v jiné roční doby. Počasí se často mění a nestabilní tlak vzduchu působí i na tlak v našich dutinách. Prudká změna rozšíří cévy a bolest je tady!
Pozor na cestu!
Za volantem musíme být ostražití celý rok. Ale na jaře ještě o něco víc! Statistiky dopravních nehod často ukazují vyšší čísla právě v toto roční období.
A úplně nejvíc nehod bývá v týdnu poté, co se mění čas ze zimního na letní! Když vědci z Coloradské univerzity porovnají smrtelné nehody v letech 1998 až 2017, vyjde jim, že hned po změně času je riziko o 6 % vyšší!
Může za to o hodinu kratší spánek, ale i méně světla v ranních hodinách. Na západním okraji časových pásem, kde slunce vychází nejpozději, jsou čísla nejděsivější!

Všechno smrdí
Jak je cítit jaro? Jako květiny, posekaná tráva, čerstvá hlína…, ale také jako kanály nebo popelnice plné odpadků! Na jaře zkrátka všechno voní i smrdí trochu víc než jindy.
Je to tím, že po zimě je najednou ve vzduchu mnohem více vlhkosti. Vlhký vzduch je těžší než suchý a zadržuje tak větší množství pachových molekul. Cítíme tedy výrazněji nejen lidé vůně, ale i bohužel i zápachy, před kterými bychom si nejraději zacpali nos.
Kde jsme vzali superpaměť?
Neudělali jste v zimě důležitou zkoušku? Nevadí, na jaře se na ni naučíte snáz! Už několik vědeckých studií dokázalo, že především v úkolech prověřujících paměť dosahují lidé při testovaní na jaře o poznání lepších výsledků než třeba v zimě.
Čím to může být? To naznačí zas jiný výzkum, který porovnává dvě skupiny lidí zároveň. Jedna je při testování uvnitř a druhá venku.
Už tušíte, která zvítězí? Slunce, kterého je na jaře více (a také trávíme víc času venku), mozku jednoznačně prospívá!