Domů     Olšanské hřbitovy obětem moru nestačily
Olšanské hřbitovy obětem moru nestačily

Mrtvoly padají dolů jedna za druhou. Šachty kolem kostela zasvěceného morovým patronům pohlcují další a další těla jako nenasytná bestie. Vylidňují se celé pražské ulice. Pohřbívá se za městskými branami a už není kam… 

Morové rány sužují České země i v 16. století. Mrtví přibývají geometrickou řadou, proto se roku 1558 pražská správa rozhodne k ráznému činu.

Od rytíře Viléma z Hradešína kupuje pozemky, na nichž se nacházela stará osada Wolšany a zřizuje zde morový hřbitov, který se v dalším století rychle plní.  Při velké epidemii moru, která Prahu postihne v roce 1680, sem pohřbí přes 32 000 mrtvých.

Další bohatou žeň 12 000 zemřelých přinesou morové roky 1713–1714. Přírůstky přináší bitvy Marie Terezie (1717‒1780) s pruským králem Fridrichem II. Velikým (1712‒1786) a mor v letech 1771‒1772. Už tehdy začíná být hřbitov umístěný za městskými hradbami malý.

Pořád bobtná

Habsburský císař Josef II. (1741–1790) proto v roce 1787 přikazuje, aby se původní morový hřbitov stal ústředním katolickým hřbitovem pro pražské čtvrti ležící na pravém břehu Vltavy.

Uložiště obětí moru se mění na řádné pohřebiště a vzniká nový hřbitov s označením II. Jak se ale Praha rozrůstá, opět nestačí.

Roku 1839 proto přibývá prostor dnešního hřbitova III., v roce 1862 hned dvě místa k uložení ostatků – pohřebiště IV. a V. Tím ale rozšiřování nekončí. Postupně se počet vyšplhá až na deset hřbitovů.

a dnes je v celém areálu v různé podobě – v hrobkách, hrobech a urnách, kolumbáriích a rozptylových loukách na 2 miliony mrtvých.

Na chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice dají peníze i někteří politici. FOTO: VitVit/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Na chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice dají peníze i někteří politici. FOTO: VitVit/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice: Přispějí emigranti

V roce 1905 získává pravoslavný duchovní Nikolaj Nikolajevič Ryžkov (1868‒1920) pozemky na Olšanských hřbitovech pro pohřbívání pravoslavných věřících.

Projekt na pohřební kapli podle plánů architekta Vladimíra Brandta se rodí o dva roky později. Ryžkov se snaží vybrat peníze na stavbu, ale zatím se to nedaří.

Situace se výrazně mění po roce 1921, kdy v Praze masivně přibývá Rusů, kteří ze své vlasti utekli před bolševiky. Díky nim i dalším dárcům se podaří shromáždit čtyři pětiny potřebné částky.

Nechybí zde osobní dar od politika Karla Kramáře (1860‒1937) a jeho ruské manželky Naděždy (1862‒1936), anonymně přispěje i předseda agrární strany Antonín Švehla (1873‒1933).

V září 1924 je položen základní kámen kostela, vysvěcení svatostánku proběhne 22. listopadu 1925.

Zrušený první hřbitov: Vznikl kvůli epidemii

Nejstarší část hřbitova, v roce 1860 zrušené pohřebiště s číslem I., se nachází u kostela svatého Rocha na dnešním Olšanském náměstí.

Impulsem k jeho výstavbě se stala právě morová epidemie roku 1680. Morová kaple je vybudována roku 1682 zřejmě na základě plánů architekta Jeana Baptisty Matheye (1630‒1696). Dnes jeho poslání připomínají náhrobky u hřbitovní zdi.

Nový židovský hřbitov začne rychle praskat ve švech. FOTO: VitVit,/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Nový židovský hřbitov začne rychle praskat ve švech. FOTO: VitVit,/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Nový židovský hřbitov: Odpočinek pro slavné

Po uzavření starého židovského hřbitova v dnešních Mahlerových sadech na Žižkově dochází v roce 1889 k založení Nového židovského hřbitova. První pohřeb tu proběhne už 4. července 1890, slavnostní otevření proběhne dva dny poté.

Přestože projekt počítá se 100 tisíci hroby, tedy pohřbíváním po dobu asi 100 let, nakonec je kapacita vyčerpána mnohem rychleji a rozšiřuje se už ve 20. letech 20. století.

Odpočívají tu spisovatelé Franz Kafka (1883‒1924) a Ota Pavel (1930‒1970) a básník Jiří Orten (1919‒1941).

Pohřebiště obětí 1. světové vílky skrývá 3155 vojáků. FOTO: piberyger/Creative Commons/CC BY 3.0
Pohřebiště obětí 1. světové vílky skrývá 3155 vojáků. FOTO: piberyger/Creative Commons/CC BY 3.0

Pohřebiště obětí 1. sv. války: Skrývá v sobě podzemí

Stavba ossaria uprostřed Čestného vojenského pohřebiště vzniká na základě návrhu architekta Břetislava Svobody. Unikátem se stávají podzemní prostory objektu.

V roce 1930 do nich správa hřbitovů v malých rakvích nechává přestěhovat ostatky 3155 vojáků. Účastníci zemřeli během Velké války v několika pražských lazaretech a před přesunem leželi na různých pražských hřbitovech.

Na čestném pohřebišti sovětských vojáků odpočívá z celkového počtu jenom 95 skutečných obětí závěrečné fáze bojů. FOTO: Dezidor/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Na čestném pohřebišti sovětských vojáků odpočívá z celkového počtu jenom 95 skutečných obětí závěrečné fáze bojů. FOTO: Dezidor/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Čestné pohřebiště sovětských vojáků: V bojích zemřel jenom zlomek

V roce 1945 se rodí pohřebiště pro Sovětské vojáky, kteří zemřeli během osvobozovacích bojů na konci 2. světové války.

Ačkoliv podle oficiálních statistik zde má být pochováno 437 Rudoarmějců, leží jich zde 492. Nesrovnalost způsobuje chybějící označení hrobu, i když podle dochovaných dokumentů mají být uloženi právě tady.

Navíc jenom 95 z celkového počtu vojáků zahynulo přímo v bojích v dubnu a v první polovině května roku 1945 v Praze nebo při přesunu do Prahy nebo jinde na území Čech, Moravy a Slovenska.

Nejznámějším padlým v boji je gardový poručík Ivan Grigorijevič Gončarenko (1920‒1945), který se svým tankem číslo 23 jako první přijel ráno 9. května 1945 do Prahy.

Další pohřbené tvoří sovětští vojáci, kteří po válce zemřeli na bojová i nebojová zranění, nemoci jako břišní tyfus nebo tuberkulóza a jiné příčiny.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Michal Kmínek/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Předchozí článek
Související články
Lifestyle
Jak se vyhnout úrazům při sportování?
Ročně si Češi přivodí téměř dva miliony úrazů, každý pátý se přitom stane při sportu. Zejména v letních měsících se ordinace lékařů plní lidmi, kteří si přivodili zranění při typicky letních sportech, jakými jsou cyklistika, in-line bruslení a běh, u dětí pak ještě skákání na trampolíně. Jak jim předejít? Podle Českého statistického úřadu se sportu pravidelně […]
Lifestyle
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Lifestyle
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Lifestyle
Tragédie kolem Aaliyah Dany Haughtonové
V srpnu 2001 skončila rychlá a slibná kariéra R&B hvězdy Aaliyah tragickou leteckou nehodou. S ní zahynuli i další lidé, kteří jí byli nejbližší. Jak se události vyvíjely od posledního natáčení na Bahamách až po fatální chvíli, která změnila životy mnoha. Narodila se v Brooklynu a o pozdvižení se postarala hned poté, co spatřila světlo světa. […]
reklama
zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou… Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí? 100 000 Tolik vlasů průměrně zdobí naše hlavy. Nejštědřejší byla příroda k blonďákům, kteří jich mají na hlavě okolo 150 000, naopak a […]
lifestyle
Jan Libíček: Smích na jevišti, smutek v zákulisí
Jan Libíček, známý český herec, který rozesmával diváky na divadelních prknech i filmovém plátně, žil život plný kontrastů. V soukromí však čelil hlubokým osobním bojům, které ho postupně stravovaly. Zatímco v roli komediálních postav dokázal vyvolat salvy smíchu, jeho vlastní život byl spíše melancholickou tragikomedií. Od skromných začátků v estrádách, kde se musel spokojit s […]
Úchylky filmařů: Choutky v zákulisí kamer
„Byl to tyran. Sotva si vzpomínám, že bychom někdy seděli společně u stolu,“ říká o svém otci herečka Nastasja Kinská s dodatkem, že kdyby byl naživu, nejraději by ho viděla za mřížemi. Její starší sestra je ale ještě odvážnější: Přizná, že byla obětí jeho chtíče. Slavní herci, režiséři, baviči září před nebo za kamerou. Veřejnost […]
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
5 slavných párů s velkým věkovým rozdílem
Láska kvete v každém věku. A celebrity z řad herců a hudebníků určitě výjimkou. Dovedete si ale živě představit, že budete s někým, kdo by mohl být vaším rodičem, anebo dědečkem či naopak vnučkou? Často se ale shodují, že nešlo odolat – stačil prý jediný pohled a srdce mělo jasno. Janda a Jandová – Věkový […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný