Domů     Olšanské hřbitovy obětem moru nestačily
Olšanské hřbitovy obětem moru nestačily

Mrtvoly padají dolů jedna za druhou. Šachty kolem kostela zasvěceného morovým patronům pohlcují další a další těla jako nenasytná bestie. Vylidňují se celé pražské ulice. Pohřbívá se za městskými branami a už není kam… 

Morové rány sužují České země i v 16. století. Mrtví přibývají geometrickou řadou, proto se roku 1558 pražská správa rozhodne k ráznému činu.

Od rytíře Viléma z Hradešína kupuje pozemky, na nichž se nacházela stará osada Wolšany a zřizuje zde morový hřbitov, který se v dalším století rychle plní.  Při velké epidemii moru, která Prahu postihne v roce 1680, sem pohřbí přes 32 000 mrtvých.

Další bohatou žeň 12 000 zemřelých přinesou morové roky 1713–1714. Přírůstky přináší bitvy Marie Terezie (1717‒1780) s pruským králem Fridrichem II. Velikým (1712‒1786) a mor v letech 1771‒1772. Už tehdy začíná být hřbitov umístěný za městskými hradbami malý.

Pořád bobtná

Habsburský císař Josef II. (1741–1790) proto v roce 1787 přikazuje, aby se původní morový hřbitov stal ústředním katolickým hřbitovem pro pražské čtvrti ležící na pravém břehu Vltavy.

Uložiště obětí moru se mění na řádné pohřebiště a vzniká nový hřbitov s označením II. Jak se ale Praha rozrůstá, opět nestačí.

Roku 1839 proto přibývá prostor dnešního hřbitova III., v roce 1862 hned dvě místa k uložení ostatků – pohřebiště IV. a V. Tím ale rozšiřování nekončí. Postupně se počet vyšplhá až na deset hřbitovů.

a dnes je v celém areálu v různé podobě – v hrobkách, hrobech a urnách, kolumbáriích a rozptylových loukách na 2 miliony mrtvých.

Na chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice dají peníze i někteří politici. FOTO: VitVit/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Na chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice dají peníze i někteří politici. FOTO: VitVit/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice: Přispějí emigranti

V roce 1905 získává pravoslavný duchovní Nikolaj Nikolajevič Ryžkov (1868‒1920) pozemky na Olšanských hřbitovech pro pohřbívání pravoslavných věřících.

Projekt na pohřební kapli podle plánů architekta Vladimíra Brandta se rodí o dva roky později. Ryžkov se snaží vybrat peníze na stavbu, ale zatím se to nedaří.

Situace se výrazně mění po roce 1921, kdy v Praze masivně přibývá Rusů, kteří ze své vlasti utekli před bolševiky. Díky nim i dalším dárcům se podaří shromáždit čtyři pětiny potřebné částky.

Nechybí zde osobní dar od politika Karla Kramáře (1860‒1937) a jeho ruské manželky Naděždy (1862‒1936), anonymně přispěje i předseda agrární strany Antonín Švehla (1873‒1933).

V září 1924 je položen základní kámen kostela, vysvěcení svatostánku proběhne 22. listopadu 1925.

Zrušený první hřbitov: Vznikl kvůli epidemii

Nejstarší část hřbitova, v roce 1860 zrušené pohřebiště s číslem I., se nachází u kostela svatého Rocha na dnešním Olšanském náměstí.

Impulsem k jeho výstavbě se stala právě morová epidemie roku 1680. Morová kaple je vybudována roku 1682 zřejmě na základě plánů architekta Jeana Baptisty Matheye (1630‒1696). Dnes jeho poslání připomínají náhrobky u hřbitovní zdi.

Nový židovský hřbitov začne rychle praskat ve švech. FOTO: VitVit,/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Nový židovský hřbitov začne rychle praskat ve švech. FOTO: VitVit,/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Nový židovský hřbitov: Odpočinek pro slavné

Po uzavření starého židovského hřbitova v dnešních Mahlerových sadech na Žižkově dochází v roce 1889 k založení Nového židovského hřbitova. První pohřeb tu proběhne už 4. července 1890, slavnostní otevření proběhne dva dny poté.

Přestože projekt počítá se 100 tisíci hroby, tedy pohřbíváním po dobu asi 100 let, nakonec je kapacita vyčerpána mnohem rychleji a rozšiřuje se už ve 20. letech 20. století.

Odpočívají tu spisovatelé Franz Kafka (1883‒1924) a Ota Pavel (1930‒1970) a básník Jiří Orten (1919‒1941).

Pohřebiště obětí 1. světové vílky skrývá 3155 vojáků. FOTO: piberyger/Creative Commons/CC BY 3.0
Pohřebiště obětí 1. světové vílky skrývá 3155 vojáků. FOTO: piberyger/Creative Commons/CC BY 3.0

Pohřebiště obětí 1. sv. války: Skrývá v sobě podzemí

Stavba ossaria uprostřed Čestného vojenského pohřebiště vzniká na základě návrhu architekta Břetislava Svobody. Unikátem se stávají podzemní prostory objektu.

V roce 1930 do nich správa hřbitovů v malých rakvích nechává přestěhovat ostatky 3155 vojáků. Účastníci zemřeli během Velké války v několika pražských lazaretech a před přesunem leželi na různých pražských hřbitovech.

Na čestném pohřebišti sovětských vojáků odpočívá z celkového počtu jenom 95 skutečných obětí závěrečné fáze bojů. FOTO: Dezidor/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Na čestném pohřebišti sovětských vojáků odpočívá z celkového počtu jenom 95 skutečných obětí závěrečné fáze bojů. FOTO: Dezidor/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Čestné pohřebiště sovětských vojáků: V bojích zemřel jenom zlomek

V roce 1945 se rodí pohřebiště pro Sovětské vojáky, kteří zemřeli během osvobozovacích bojů na konci 2. světové války.

Ačkoliv podle oficiálních statistik zde má být pochováno 437 Rudoarmějců, leží jich zde 492. Nesrovnalost způsobuje chybějící označení hrobu, i když podle dochovaných dokumentů mají být uloženi právě tady.

Navíc jenom 95 z celkového počtu vojáků zahynulo přímo v bojích v dubnu a v první polovině května roku 1945 v Praze nebo při přesunu do Prahy nebo jinde na území Čech, Moravy a Slovenska.

Nejznámějším padlým v boji je gardový poručík Ivan Grigorijevič Gončarenko (1920‒1945), který se svým tankem číslo 23 jako první přijel ráno 9. května 1945 do Prahy.

Další pohřbené tvoří sovětští vojáci, kteří po válce zemřeli na bojová i nebojová zranění, nemoci jako břišní tyfus nebo tuberkulóza a jiné příčiny.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Michal Kmínek/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Předchozí článek
Související články
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Lifestyle
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
Lifestyle
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
svět zločinu
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív