Domů     Okřídlená inteligence: Papoušci, kteří nepapouškují
Okřídlená inteligence: Papoušci, kteří nepapouškují

Elegáni s velkým zobanem, oblečení do slušivého šedého či jinak barevného smokingu, mají paměť možná lepší než slon. Když s nimi zrovna necloumá puberta, jsou velmi pilní a učenliví.

Role televizního baviče by jim sedla přímo na míru, napodobováním se totiž opravdu baví…

Přirozeným domovem papoušků je teplé prostředí, zejména deštné pralesy nebo savany, kde mohou roztáhnout svá křídla vstříc nebi a jen tak si plachtit vzduchem. Mnohem větší pozornosti se jim ale dostává v zajetí.

Tady mohou naplno projevit svůj skrytý potenciál. Stačí jen, aby se jim někdo dostatečně věnoval a ukázal ten správný směr. Někteří možná nemají pestrobarevné peří, zato se všichni mohou pyšnit nezanedbatelným IQ, které dokáže vědce i chovatele šokovat.

Nevšímat si papouška je hřích. Jakmile není opeřenci věnována dostatečná pozornost, neváhá ztropit „hysterickou“ scénu.
Nevšímat si papouška je hřích. Jakmile není opeřenci věnována dostatečná pozornost, neváhá ztropit „hysterickou“ scénu.

Papoušci se baví

Akční společníci

Bez ohledu na druh a velikost jsou všichni papoušci společenští tvorové, pro které je nuda hotovou katastrofou. Vlastně to jsou takové malé ptačí děti, které neustále vyžadují pozornost. Investice do zábavy proto nikdy není krokem vedle.

Pokud jejich péče od začátku spočívá jen v minimálním kontaktu, stanou se z nich zatvrzelí a nepříjemní spolubydlící, kteří svou nespokojenost umějí dát pěkně hlasitě najevo. A udobřit si náladového opeřence je oříšek.

Většina z nich žije dlouhý život, takže vzájemné „výčitky“ mohou trvat i několik let. Jejich jedinou a bez ohledu na druh známou nedokonalostí je, že jsou parádně nepořádní. Kultura stolování jim nic neříká, to ale vyváží jejich mnohem důležitější kvality.

Papouščí logopedie

Mluvíš, mluvím, mluvíme….

Naučit papouška mluvit není složitou záležitostí. Jedinečnou schopnost v sobě mají všichni roztomilí opeřenci, nejvíce ti ručně dokrmení. K tomu, aby se mohli papoušci v řeči rozvíjet, musejí dosáhnout určitého věku. Jako děti.

S výukou je ideální začít zhruba v jednom roce, kdy je už papoušek dostatečně ochočen, aby vydržel vnímat příkazy. Zároveň je potřeba znát jeho projevy a netlačit na něj, pokud si se slovy ze začátku neví rady.

Jsou velmi citliví na tón hlasu a žádné „hurá akce“ na ně neplatí. Nadání lze rozpoznat i ve chvíli, kdy sám od sebe napodobuje zvuky, které v domácnosti slyší, například zvonění telefonu, budík, zvonek.

V pokročilejší fázi učení je již dobré dávat si trochu pozor na jazyk, jelikož papoušci mnohdy vyzradí i to, co „nevědí“. Čím starší papoušek je, tím vzpurnějším a tvrdohlavějším se může stát. Dalo by se říct, že vstoupí do jakési „ptačí puberty“.

Soužití tak může občas připomínat hru na kočku a na myš, po nějakém čase se ale vše vždy vrátí do normálu.

Nejtěžším papouškem je kakapo soví, jehož vzhled mírně připomíná sovu. Sameček může vážit klidně i 2,2 kg!
Nejtěžším papouškem je kakapo soví, jehož vzhled mírně připomíná sovu. Sameček může vážit klidně i 2,2 kg!

Žako jako pako

Přítel a bavič

K nejoblíbenějším druhům patří papoušek žako nejen pro svoji přizpůsobivost a mírumilovnost. Tento domácí společník byl chován již před 4000 lety! Je jedním z mála, který se dokáže naučit klidně až 200 slov. Je věrným přítelem i „rádcem“.

Musíme se mu ale trpělivě věnovat. Při dostatečné péči je schopný vyslovit nejen celou větu, ale klidně i něco málo zazpívat. Z početné „člověčí“ rodiny si vždy vybírá jen jednoho člena, ke kterému přilne na celý život a vyjadřuje důvěru.

Na ostatní může žárlit a předvádět mnohdy nechtěné scény plné křiku a škubání peří. Od roku 2017 není jejich chov tak jednoduchý. Všichni žakové musí být totiž povinně a natrvalo okroužkováni. Pokud chovatel toto nařízení nedodrží, čekají ho tučné pokuty.

Génius a milovník

Alex ví, co je nic

„Budeš tu zítra?“ slyší vědkyně Irene Pepperbergové (*1949) na odchodu z laboratoře. „Ano, zítra tu budu,“ odpoví. A takhle si ona a její papoušek Alex povídají.

Sice už odletěl do papouščího nebe, ale dodnes zůstává tím nejinteligentnějším ptákem v dějinách ornitologie. Sám od sebe se třeba zeptal, jakou barvu má on sám, a když mu šestkrát zopakovali slovo „šedá“, naučil se je používat. Slova opakoval, ale i vymýšlel.

Když poprvé uviděl jablko, vytvořil pro něj výraz „bannery“ – pravděpodobně šlo o složení slov „banana“ a „cherry“. K Irene Pepperbergové se dostane v roce 1977, když si ho vědkyně zakoupí ve zverimexu. Za necelých 31 let si mezi sebou vytvoří mimořádný vztah.

Od studentů odposlechne „I love you“ – „Miluji tě“ a začne to používat ve správném kontextu. Má sociální i jinou inteligenci pětiletého dítěte, dokáže nejen rozpoznávat stovky předmětů, ale třeba i počítat. A ví, co je nic.

Když je Alexovi 28 let, prý porozumí pojmu nula, který děti pochopí mezi třetím a čtvrtým rokem. Pokus je to jednoduchý. Leží před ním několik kostek, spočítá je a řekne číslo. Jakmile ale Irene Pepperbergové všechny kostky schová, Alex řekne:

„Nic!“ „Jeho úspěchy prokázaly, že papoušci žako jsou mnohem inteligentnější, než se myslelo,“ prohlašuje Pepperbegová.

Nechat si uletět aru hyacintového by peněženku dosti zabolelo. Jeho cena se totiž pohybuje okolo 150–300 tisíc korunami.
Nechat si uletět aru hyacintového by peněženku dosti zabolelo. Jeho cena se totiž pohybuje okolo 150–300 tisíc korunami.

Světové unikáty

Columbovi

Stejně jako ostatní zástupci živočišné říše, i opeřenci mají své ohrožené druhy, které je pro odborníky zázrak ve volné přírodě alespoň jednou spatřit. Spíše jsou chováni soukromníky nebo zoologickými zahradami.

K jednomu z nejvzácnějších, který je ve volné přírodě od roku 2000 považován za vyhynulého, patří ara škraboškový (Cyanopsitta spixii) na jehož odchovu a znovu vysazení do volné přírody pracuje hned několik stanic.

Kolegou se stejným příběhem je i charmozin modrotemenný (Charmosyna diadema).

Ten je pro odborníky jakousi „paní Columbovou“, jelikož jeho poslední doložené pozorování se datuje do roku 1913! Svým vzhledem je dost nenápadný, a tak o jeho výskytu panují pouze dohady.

V zajetí se jej ani přes četné snahy chovat nedaří, což vědcům přidělává vrásky na čele.

Papoušci sumo

Těžká váha v ohrožení

Zatímco mezi lidmi se nadváha příliš nenosí, takový kakapo soví (Strigops habroptila) si s tím příliš hlavu neláme, naopak. Díky tloušťce si vyslouží jedno významné „nej“ – nejsilnější.

Jeho neatletické postavě nahrává především fakt, že patří do řádu nelétavých, a tak nemá „nastřádané zásoby“ kde spálit. Váha samičky se dokáže vyšplhat na 1,4 kg, samčí na 2,2 kg.

Svým vzhledem dokáže okamžitě upoutat pozornost, vypadá totiž, jako by se schovával za soví maskou. Souboje s ním jsou na dlouhé lokte, pyšní se totiž mohutnými pařáty. Rozmnožovací proces patří u tohoto druhu k velkým unikátům.

Nemnoží se každý rok, ale jejich „namlouvací apetit“ závisí na množství plodů ovoce Rimu, které je jejich velikou slabostí. Jelikož také patří k vysoce ohroženým druhům, je k jeho ochraně stanovena speciální skupina.

Ta se stará nejen o monitoring, ale také o odchov mláďat v zajetí. Zatím se však nízký stav otočit nedaří.

Foto: Shutterstock.com, Pinterest.com
Související články
Věda a technika
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
Věda a technika
Budoucnost nadzvukového cestování: X-59 QueSST a návrat ke komerčním letům
Nadzvukové cestování pro běžného smrtelníka je v současnosti nedostižné, ale to se brzy může změnit! Po tragickém konci Concordu a Tu-144 se pozornost leteckých inženýrů znovu obrací k civilním nadzvukovým letům. Nejnovější nadějí je experimentální letoun X-59 QueSST, vyvíjený NASA a Lockheed Martin, který slibuje eliminovat rušivý akustický třesk. Jak daleko je lidstvo od návratu […]
Věda a technika
Holubi: Mistři navigace a symboly. Od prehistorie po moderní vědu
Od starověkých civilizací až po moderní vědu fascinují holubi lidstvo svými mimořádnými schopnostmi. Jejich dokonalý orientační smysl, neuvěřitelná rychlost a schopnost přežití v nejrůznějších podmínkách je činí jedinečnými. Zatímco v městském prostředí je často vnímáme jako obtížné, jejich historie je plná příběhů o tom, jak zachraňovali životy, pomáhali budovat impéria a inspirovali umělce po tisíciletí. […]
Věda a technika
Fascinující svět hlubokomořských příkopů: Život v nejhlubších místech oceánu
Oceány pokrývají více než 70 % naší planety, a přesto je jejich hlubokomořské dno jedním z nejméně prozkoumaných míst na Zemi. Pod hladinou se skrývají záhadné a monumentální hlubokomořské příkopy, které představují nejhlubší body oceánu. Jsou to místa extrémních tlaků, mrazivých teplot a naprosté tmy, přesto jsou domovem fascinujících a jedinečných forem života. Prozkoumejte s […]
reklama
svět zločinu
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
reklama
záhady a tajemství
Magie čísel ve stavbách: Mystérium pětky, osmička pro Pannu Marii a hřbitov ve tvaru lebky
Roku 1720 se pokládá základní kámen ke svatostánku na Zelené Hoře. Stavba, dílo Jana Blažeje Satniniho-Aichela, na které dělníci čile pracují až do roku 1722, se stává poctou mučedníkovi Janovi Nepomuckému. Santiniho stavby ukrývají spoustu církevních odkazů. Tady hraje velkou roli pětka, protože nad Nepomuckého mrtvým tělem se mělo rozzářit pět hvězd. Podle kabaly symbolizuje […]
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Zakódoval známý budovatel do svých děl místo, kde se skrývá templářský poklad?
Do svých staveb architekt Jan Blažej Santini-Aichel vtěloval i kabalistické symboly, kterým rozumí jenom zasvěcení a také varování budoucím generacím. Existují proto teorie, že náležel ke členům jakési tajné společnosti, patrně ke svobodným zednářům. Údajně Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) kamsi zakódoval návod, kde se nalézá templářský poklad. Skutečně stavitel patřil k jádru tajného spolku? Prý pomocí […]
Tajemné hory a spící vojsko: My máme Blaník, Slováci Sitno, Němci a Rakušané Untersberg
Blaník je naší uctívanou horou. Tajemno kolem ní ještě více přiživí romantismus 19. století. V hoře se prý ztrácejí lidé! Po určité době z ní znovu vystoupí na povrch zemský s přesvědčením, že uvnitř strávili pár hodin. Ve skutečnosti ale zatím uplyne několik let, protože prý pouhý den strávený uvnitř hory rovná celému pozemskému roku. Podivnou a diskutovanou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz