„A není v tom doufám lepek.“ Tato věta se v prodejnách a obchodech stala zcela běžnou. Lidí s alergií na lepek tedy s celiakií neustále přibývá.
Ze statistik vyplývá, že by touto nemocí mohlo trpět procento až procento a půl populace v České republice, tedy přes 100 000 lidí. Tato nepříjemná choroba může na člověka zaútočit kdykoliv, a je jedno zda je mladý nebo starší.
Věda zatím netuší, které mechanismy ji spouští, každopádně nemalou roli zde hrají genetické předpoklady.
Celiakie je nemoc na celý život, a projevuje se tím, že pacient nesnáší lepek. To je směs bílkovin uložených v obilných zrnech pšenice, ječmene, žita a ovsa. Jedinou možnou léčbou je dodržování bezlepkové diety.
Lepek způsobuje postiženým lidem chronický zánět sliznice tenkého střeva. Přitom je paradoxní, že čím víc lepku obsahuje například pšenice, tím víc je tato obilovina kvalitnější.
Ve chvíli, kdy enzymy v těle nedokážou lepek odbourat, vzniká problém. Útroby bolí, poškozená sliznice trávicí soustavy neumožňuje vstřebávat důležité živiny. Postižené děti nemají chuť k jídlu, často zvrací a nepřibírají na váze.
Později může být také omezen růst. Děti bývají mrzuté a nápadnými znaky jsou tenké končetiny a vypouklé, nafouknuté bříško.
Farmakolog Hoon Sunwoo působí na univerzitě v Edmontonu. I on se svými kamarády tu a tam zajde na pivo. Avšak jeden z jeho přátel je alergický na lepek.
A tak Sunwoo vedle jiných projektů v posledních deseti letech studoval mechanismy a možnosti, jak alergii na lepek obejít, když prozatím nejde vyléčit. A výsledkem je tabletka, která alespoň dočasně dokáže celiakii potlačit, aniž by měla vedlejší účinky.
Princip je přitom velmi jednoduchý. Sunwoo se svým již penzionovaným kolegou Jeongem Simem vypreparovali z vaječného žloutku několik látek. Tyto látky si v potravě či v nápojích procházejících zažívacím traktem lepek spolehlivě najdou.
Jakmile je nepřítel zaměřen, tak jej neprodyšně obalí. Lepek pak nemůže ve střevech napáchat žádné škody.
A tak si Sunwoo konečně mohl vychutnat pohled na svého kamaráda, který si dopřává vychlazené pivo. A nejen pivo, po použití tabletky lze prakticky konzumovat vše. Tabletu je třeba sníst pět minut před jídlem či nápojem.
Její funkčnost však není neomezená, po zhruba dvou hodinách její účinky odeznívají. Alergii však tableta nepotlačí a nezničí. „Toto není léčba,“ zdůrazňuje Hoon Sunwoo.
„Je to jen snaha pomoci celiakům zlepšit kvalitu jejich života ve chvílích, kdy se chtějí socializovat se svými přáteli.“ Každopádně, pilulka již úspěšně prošla první fází klinických testů. Pokud vše půjde dobře, v prodeji by se mohla objevit do tří let.