Domů     Noční můra archeologů: Takhle vypadají artefakty, které by neměly existovat!
Noční můra archeologů: Takhle vypadají artefakty, které by neměly existovat!
16.11.2016

Hlubiny minulosti někdy skrývají tajemství neprůhledná jako černá propast. Předměty a technologie, které se své době vymykají a nad nimiž současní vědci kroutí hlavami. Patří mezi ně nanotechnologie, primitivní robotika i zákoutí optiky…

Lykurgúv pohár

Stáří: cca 400 n. l.

Tento nevinně se tvářící pohár barvy jadeitu je díky svému perfektnímu stavu jedinečným artefaktem z dávných dob, i kdyby nebylo jeho dalších vlastností. Je jedním z mála dochovaných exemplářů tzv. vas diatretum neboli klecového poháru na světě.

Vyrábí jej skláři starého Říma pečlivým zbrušováním skla, než zůstane jen vystouplý reliéf, který se zdá úplně osvobozený od svého podkladu a vytváří kolem něj příslovečnou klec.

Tento konkrétní pohár zobrazuje prchlivého thráckého krále Lykúrga, který jednou napadl při hostině samotného boha Dionýsa. Jedna z přítomných nymf se však proměnila ve šlahouny vinné révy a zuřivce spoutala.

Je vyrobený z dichromatického skla, které mění barvu podle úhlu pod nímž jím proniká světlo. Je-li nasvícen běžně, zdá se být barvy zeleně hroznové, prochází li jím světlo zezadu, zrudne jako sama krev.

Je to způsobeno miniaturními zrníčky zlata a stříbra o rozměrech jen asi 70 nanometrů, které jsou do skla přimíšeny.

Inženýr Gang Logan Liu z Illinoiské univerzity se svými kolegy studuje, jak by nanotechnologie podobného druhu mohla pomoci v odhalování patogenů či léčení nemocí.

Experiment, využívající částice zlata a stříbra stejné velikosti jako na poháru mu odhaluje další tajemství. Pohár díky svým jedinečným vlastnostem umí měnit barvu podle toho, jaký druh tekutiny se v něm nachází.

Od čistě zelené pro vodu, až po rudou, když v něm je olej. Je velmi pravděpodobné, že zlato i stříbro bylo do původní směsi přidáno ve větším množství a následně rozředěno, takže staří Římané skutečně neovládají nanotechnologii. I tak se však jedná o působivou ukázku starověkého umění.

Uunartoqský kompas

Stáří: cca 10 století n.l.

Staří Vikingové jsou proslulí svým uměním námořní navigace, díky čemuž si je dnes už málokdo představí jinak než jako zarostlé válečníky na palubě drakkaru, o jehož kýl se tříští slaná pěna.

Teprve nedávno však vědci objevili jeden z možných klíčů k jejich neobyčejným schopnostem.

Půlkruhová dřevěná deska nalezená na pobřeží Grónska, poblíž fjordu Uunartoq (odtud jméno), opatřená na okrajích vryty však postrádá centrální část a sama o sobě podle odborníků k příliš přesné orientaci na moři nestačí. To podstatné totiž chybí.

Mystický sluneční krystal, s jehož pomocí byli vousatí nájezdníci údajně schopni najít slunce schované za mraky, v mlze anebo dokonce i po jeho západu. A zdá se, že nejde o pouhou legendu.

Tým britských a francouzských archeologů totiž v roce 2013 nachází na palubě vraku anglické lodi poblíž ostrova Alderney u pobřeží Normandie zvláštní minerál tvaru a velikosti cigaretové krabičky.

Jedná se o druh kalcitu, lépe známý také jako islandský křišťál, který vytváří dvojitou refrakci světla a běžně se užívá k demonstraci polarizace.

A skutečně funguje – za oblačného dne je s jeho pomocí možné najít slunce, a totéž lze díky atmosférickému lomu paprsků provést i zhruba padesát minut po soumraku.

V kombinaci s dřevěnou destičkou byl tentokrát maďarský tým vědců schopen najít magnetický sever s odchylkou pouhé čtyři stupně oproti běžnému kompasu. To už je výpočetní chyba, s jakou se dá pracovat.

Navzdory objevu zůstává řada odborníků skeptická ohledně jeho skutečného využití. Alespoň do chvíle, než se obdobný sluneční kámen najde také na palubě lodi vikingské.

Ocelový sloup z Dillí

Stáří: 400 n. l.

Antické techniky pokovování a jemnost práce s drahými materiály udivují vědce i v současnosti. Promyšlenost a filigránská pečlivost, s kterou jsou nanášeny filmy k výzdobě středověké ikonografie si však nezadají se starobylou Indií.

Tam už šestnáct století mlčky stojí ve zbytcích mešity Qutub poblíž Dillí ocelový sloup nedotčený časem, počasím, ani korozí.

Vztyčen na počest boha Višnu za vlády krále Chandragupty II. (cca 380 – 415) z dynastie Gupta, jehož kvality vychvaluje text na jeho povrchu, tyčí se tento pilíř do výšky sedmi metrů.

Je vyroben ze svářkové oceli, materiálu s velice nízkým obsahem uhlíku, z něhož jsou například i díly Eiffelovky v Paříži. Že je tato technika zpracování a čištění oceli známa již kolem roku 400 n. l., je jedna věc.

Téměř úplná imunita sloupu vůči zubu času ovšem druhá. Je to díky ochranné vrstvě solí kyseliny fosforečné (fosfátů) na rozhranní rzi a železa, která podle odborníků mohla, ale také nemusela vzniknout řízeným způsobem.

Sloup tedy není nerezový, jeho vnitřní struktura je však proti oxidaci chráněna filmem krystalků fosfátu. Jak říká dr. R. Balasubramaniam (*1965) z indického Institutu technologie v Kanpuru:

„Za 1600 let vznikla vrstva silná zhruba 0,05 mm, která má vynikající ochranné vlastnosti.“

Solné vrty

Stáří: 250 př. n. l.

Běžným způsobem získávání soli je ve starověku (a na mnoha místech světa i dnes) odpařování mořské vody. V Číně v oblasti S’-čchuan se však již čtvrt století před naším letopočtem objevuje jiný úspornější způsob pro oblasti od moře odloučené.

Pomocí ocelového vrtáku na bambusové trubce a jednoduchého systému páky, který funguje podobně jako dětská houpačka, dokáží Číňané hloubit i stopadesátimetrové vrty, solné studně.

Vrtání je přitom velmi sofistikované a používá se mnoho různých typů nástavců podle druhu horniny, kterou je třeba prorazit.

Do objeveného solného ložiska se pak nalije voda, v níž se sůl rozpustí, a pomocí čerpadla se dostane na povrch, kde sušením opět krystalizuje. Efektivní, účinné, ale nikoliv bez rizika.

Občas se totiž stává, že zaúřadují zlí duhové a dělníci upadají do mdlob nebo v horším případě celý vrt vyhodí do povětří náhlá detonace. Ve skutečnosti to není práce exorcistova zdroje obživy, ale vzněcujících se kapes zemního plynu.

I s tím si však starověcí inženýři dokáží poradit, u ústí šachet plyny zapalují a věčné ohníčky využívají k vaření solných roztoků. Lidská vynalézavost je zkrátka nezlomná.

Hérónovy vynálezy

Stáří: cca 1 století n. l.

dním z největších a často opomíjených mozků starověku byl Hérón Alexandrijský, přednášející v Músaionu legendární alexandrijské knihovny.

Mezi jeho vynálezy, díky nimž si zaslouží přezdívku Leonardo da Vinci (1452-1519) starověku, patří například první návrh primitivního parního stroje (pokud nepočítáme ten z Vitruviova spisu De Architectura), tzv. aeolipilu.

Zařízení se sestává z kotle, pod nímž se rozdělá oheň, uzavřeného víkem, z něhož vedou dvě trubice vytvářející osu kulové nádoby se dvěma ventily. Jakmile se voda začne vařit, pára proudí trubicemi do nádoby a skrze ventily ven, čímž kouli na ose roztáčí.

Na to, že se nacházíme v době dva tisíce let před industriální revolucí, je to poměrně slušný výkon.

Mezi jeho další výtvory patří kupříkladu první výdejní automat na světě, který distribuuje svěcenou vodu, větrníkem poháněné varhany anebo programovatelný automaton.

Nepředstavujme si však mechanického kyborga lidských proporcí, jak by nás k tomu mohla svádět populární literatura. Jeho samohyb je prostý vozík, využívající systém závaží a gravitační sílu, takže po nastavení ujede předepsanou vzdálenost a třeba i sám zabočí. Komplexní úkony však zvládat nedovede.

Foto: wikipedia.org, csegrecorder.com, nationalgeographic.com
Související články
Věda a technika
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Věda a technika
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Věda a technika
Pozor na ně! 3 nejjedovatější rostliny u nás
Skočec obecný (Ricinus communis) je oblíbená okrasná rostlina. Jeho semena obsahují prudký jed ricin a alkaloid ricinin. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15 až 20 semen, pro dítě pouhých 3 až 5. Pokud semena sníte, zprvu budete mít příznaky podobné chřipce. Poté dojde k poškození sleziny, ledvin a jater. Zubatá vám zaklepe na dveře […]
Věda a technika
70 stupňů pod nulou. Jak letěly Lego figurky do vesmíru?
Stavění z Lego kostiček otevírá dětem cestu ke kreativitě a fantazii bez omezení. Většina dětí někdy snila o dobrodružné výpravě do vesmíru a poznání všech pozoruhodných objektů, které se v kosmu nacházejí. Taková cesta do vesmíru nemusí být jen nesplnitelným dětským přáním – v budoucnu se totiž může stát realitou. Společnost LEGO chce dětem ukázat, že […]
reklama
zajímavosti
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
lifestyle
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
panidomu.cz
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie.
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum