Domů     Nezvaní spolubydlící: Kdo s námi sdílí domácnost? 
Nezvaní spolubydlící: Kdo s námi sdílí domácnost? 

Stane se to i v tom nejluxusnějším hotelu nebo v perfektně uklizeném domě. Jednoduše si najdou cestu kamkoli. Kdo nebo co se k vám může nastěhovat, i když dbáte o hygienu?

Šváb obecný

Vzhled: V dospělosti jsou dlouzí 28–44 mm. Mají lesklou hnědou barvu s bledě žlutými ploškami.

Způsob života: Patří mezi noční živočichy. Dává přednost teplým a vlhkým místům.

Výskyt: Žije především v okolí letišť, skladů potravin a v jiných vytápěných objektech.

Nebezpečí a likvidace: Tito živočichové patří mezi špinavé škůdce. Mohou šířit nemoci, znečišťovat potraviny a způsobovat alergie i astma.

Likvidaci provádějí profesionálové pomocí požerových nástrah, vůči postřikům mají švábi vypěstovanou odolnost.

Švábi jsou schopni vnímat i velmi malé otřesy a tlakové vlny.
Švábi jsou schopni vnímat i velmi malé otřesy a tlakové vlny.

Švábi patří mezi nejrozšířenější hmyz, obývá celý svět. Největší počet druhů žije v tropech a subtropech, jelikož mají rádi teplé a vlhké prostředí. Řadí se mezi velmi rychlé běžce, létání používají pouze na krátké vzdálenosti.

Tito živočichové jsou také velmi odolní a přizpůsobiví. Jedinci dokážou vydržet i měsíc bez vody a tři měsíce bez potravy. Přežijí dokonce i vysoké dávky radioaktivního záření. Ne nadarmo tak patří k nejstarším skupinám létajícího hmyzu. Předpokládá se, že v nezměněné podobě žijí na Zemi už 350 milionů let.

Mol šatní

Vzhled: Dorůstá velikosti 8–12 mm, rozpětí křídel má mezi 10–14 mm.

Způsob života: Dospělý jedinec nepřijímá žádnou potravu, larva se živí pouze částmi šatstva vyrobeného z přírodních materiálů (vlna, kožešiny koberce).

Výskyt: Nejlépe se molům daří ve vytápěných a nevětraných prostorách s teplotou od 19 do 25 °C.

Nebezpečí a likvidace: Jelikož housenky požírají tkaniny, dochází k jejich poškození. Hrozba tak spočívá hlavně v přemnožení.

Velmi důležitá je prevence, doporučuje se pravidelně větrat a uklízet.

Jinak se používají chemické postřiky.

Jako jeden z mála živočichů dokáže mol trávit vlnu a nepotřebuje k životu vodu, protože si ji vytváří ve svém metabolismu.
Jako jeden z mála živočichů dokáže mol trávit vlnu a nepotřebuje k životu vodu, protože si ji vytváří ve svém metabolismu.

Tento drobný motýlek dokáže v domácnosti napáchat nepěkné škody, především na oblečení, kobercích nebo čalounění. Celý životní cyklus mola se odehrává v rozmezí 65 až 90 dní.

Po vylíhnutí začínají larvy ihned spřádat v napadaných tkaninách chodbičky z hedvábí, ve kterých poté probíhá celý jejich vývoj.

Škody způsobuje tento motýlek nejen na oblečení, útočí také na vycpané exponáty v muzeích, které proti němu nejsou dostatečně chráněny.

Zavíječ moučný

Vzhled: Larvy mají růžovou barvu s dvěma černými skvrnami. Dospělý motýl má šedá křídla s černou kresbou. Jeho rozpětí křídel se pohybuje mezi 16 až 25 mm.

Způsob života: Samička dokáže během svého života naklást 600 až 700 vajíček, přičemž vývoj jedné generace trvá 95 dní a stačí k tomu teploty okolo 18 °C.

Výskyt: Najdeme ho hlavně se v blízkosti mouky, obilovin nebo zrní.

Nebezpečí a likvidace: Jídlo znečišťují svými výkaly. Nejefektivnější ochrana před napadením, je dodržování zásad při skladování potravin. V horším případě se používá desinsekce nebo plynování.

Zárodky zavíječů zničí spolehlivě mráz.
Zárodky zavíječů zničí spolehlivě mráz.

Zavíječ moučný se v domácnostech vyskytuje nejčastěji. Jde o běžného potravinového škůdce rozšířeného po celém světě. Vyskytuje se nejen v domácnostech, ale také v potravinových skladech a způsobuje v potravinách obrovské škody.

Dorostlé larvy často opouští potravní zdroj a lezou po stěnách, kde produkují nové zámotky.

Roztoč prachový

Vzhled: Jedná se velmi malé živočichy dosahující délky až 2 cm.

Způsob života: Pro roztoče prachového jsou ideální podmínky při teplotě 25 °C a vlhkosti vzduchu 75 %. Vysoká vlhkost vzduchu je pro ně důležitá, protože vodu přijímají celým povrchem těla.

Výskyt: Najdeme je v čalouněném nábytku, záclonách, kobercích. Největší základnou jsou pro ně ložnice, odkud se šíří dál po bytě.

Nebezpečí a likvidace: Roztoči vyvolávají alergie. Nejškodlivější je pro nás jejich vdechování. Přítomnost alergenů může ale způsobit onemocnění kůže.

Roztoče eliminujeme snížením vlhkosti v bytě, pravidelným odstraňováním prachu pod postelí a špatně čistitelných místech.

Nejvyšší počet roztočů se nachází v materiálech z přírodních vláken (bavlna, kapok), a to v okolí švů a zipů.
Nejvyšší počet roztočů se nachází v materiálech z přírodních vláken (bavlna, kapok), a to v okolí švů a zipů.

Roztoči jsou nejrozmanitějším a druhově nejbohatším řádem pavoukovců. Velikostně se pohybují od několika mikrometrů až po centimetry. Někteří zástupci jsou nápomocní třeba při výrobě sýrů, další žijí jako parazité, kteří přenášejí nemoci.

Jedním ze zástupců je roztoč prachový, který je pouhým okem neviditelný. Živí se oloupanými částečkami kůže.

Veš dětská

Vzhled: Dospělá veš je velká asi 3 mm a má ploché tělo s malou hlavou. Její hlavní předností jsou silné nohy zakončené jedním srpovitým drápem, které slouží k přichycení na chlupy hostitele.

Způsob života: Živí se sáním krve na svých hostitelích.

Výskyt: Nachází se hlavně ve vlasech a srsti živočichů.

Nebezpečí a likvidace: Veš není vyloženě nebezpečná, spíše nepříjemná. Místa napadená vší nepříjemně svědí a často dochází k dermatitidě. Klasická léčba zahrnuje použití speciálních šamponů obsahující insekticid.

Dříve se k odstraňování používal petrolej. Ten ale způsobuje lokální dermatitidu a spáleniny.Veš dětská je cizopasný hmyz žijící v lidských vlasech, kde saje krev. Zdržuje se výhradně na hlavě, zatímco veš muňka cizopasí na jiných částech těla.

Dospělý jedinec saje krev svému hostiteli 4–5krát denně. Hnidy, které veš přilepuje na vlasy, jsou v horní části opatřená víčkem a je tak obtížné je z vlasu dostat pryč.

Pokud veš nenajde svého hostitele, zhruba po 18 hodinách ztrácí schopnost sání krve a umírá v důsledku dehydratace.

Rybenka obecná

Vzhled: Nymfy i dospělí mají štíhlé, protáhlé tělo pokryté stříbrnými šupinkami. Dosahuje délky 5–11 mm, vajíčka okolo 0,5–1 mm.

Způsob života: Rybenky jsou nočními zvířaty, ve dne se skrývají. Živí se škrobovými substancemi nebo plísněmi.

Výskyt: V budovách se vyskytují na vlhčích a teplých místech – v koupelnách a na toaletách. Optimální teplota je 25 °C, vlhkost pak 75 %.

Nebezpečí a likvidace: Při silném výskytu mohou škodit na tapetách, papíru a knihách. Mohou kontaminovat potraviny, do kterých se dostanou. Zredukovat jejich počet lze snížením vlhkosti, za suchého počasí větrat a dodržovat hygienu.

O hladu vydrží rybenka i několik měsíců. Je přirozeným likvidátorem roztočů, kterými se živí.
O hladu vydrží rybenka i několik měsíců. Je přirozeným likvidátorem roztočů, kterými se živí.

Rybenka domácí je bezkřídlý druh hmyzu. Své jméno získala podle tvaru a povrchu těla, které je pokryté stříbrnými šupinkami. Tělo má ploché, protáhlé, z oblasti hlavy vybíhají dva tykadlovité útvary.

Rybenka je aktivní hlavně v noci, přemisťuje se rychlým během přerušovaným náhlými krátkými zastávkami. Slunečnímu světlu se vyhýbá a jako vlhkomilný druh potřebuje prostředí o 75 až 95 % vlhkosti.

Z evolučního hlediska se soudí, že rybenky se na planetě objevily ještě dříve než švábi.

Potkan obecný 

Vzhled: Potkani mají krátký čenich a zavalité tělo. Ocas je kratší než délka těla a hlavy dohromady. Váží od 250 do 500 gramů.

Způsob života: Potkani žijí ve skupinách ve vyhrabaných norách, které mají několik vchodů a únikových cest. Jedná se o všežravce se sklonem k masožravosti, často se u nich vyskytuje kanibalismus.

Výskyt: Poblíž lidského osídlení.

Nebezpečí a likvidace: Šíří choroboplodné zárodky, které mohou přenášet např. žloutenku. Z preventivních důvodů je třeba zamezit potkanům přístupu ke zdrojům potravy.

Pro regulaci a hubení se pokládají deratizační boxy s návnadou nebo se provádí fumigace.

Potkani mají velmi silný strach z nových předmětů.
Potkani mají velmi silný strach z nových předmětů.

Potkan obecný je velký hlodavec, často jej zaměňujeme s krysou obecnou. Žije převážně v blízkosti lidských sídel, kde často škodí požíráním potravin, napadáním domácích zvířat i přenášením chorob a parazitů.

Potkan se rozšířil po světě hlavně s rozvojem námořní dopravy z bažinatých oblastí východní Asie do Evropy a Severní Ameriky. Potkani jsou čilí hlavně po setmění a před rozedněním.

Žijí v koloniích, přičemž mají svého alfa (zakladatel skupiny), který ovlivňuje celou skupinu. Patří mezi nejinteligentnější hlodavce v přírodě.

Mravenec obecný

Vzhled: Jedná se o 2,5–4 mm velkého, tmavohnědého až černého živočicha s matným zadečkem.

Způsob života: Mravenci se živí různorodou potravou, jejíž podstatnou složkou jsou živočišné bílkoviny či různá stádia hmyzu.

Výskyt: pod kameny, v zemině

Nebezpečí a likvidace: Škodí hlavně zahrádkářům svou symbiózou se mšicemi. Znečišťuje potraviny a přenáší zárodky různých onemocnění. Likvidují se hlavně chemickými prostředky.

Mravenci jsou vyspělý hmyz žijící v dokonale organizovaných společenstvech se složitou sociální strukturou. Kolonie má pouze jednu královnu.
Mravenci jsou vyspělý hmyz žijící v dokonale organizovaných společenstvech se složitou sociální strukturou. Kolonie má pouze jednu královnu.

Mravenec je v České republice nejhojnější, drobný druh mravence. Jeho rozšíření sahá od Evropy a Asie až do Severní Ameriky či severní Afriky. Dobře snáší suchá i vlhká místa bez ohledu na intenzitu slunečního záření.

Hnízda si nejčastěji staví pod kamenem, v zemi nebo mrtvém dřevu. Podzemní hnízdo je s povrchem spojeno otvůrky obklopenými drobnými hliněnými valy.

Nejpočetnější kastu v mraveništi zajišťují dělnice, které shánějí potravu, starají se o potomstvo a chrání jídlo.

Blecha obecná

Vzhled: Dospělé blechy jsou asi 2 mm dlouhé. Mají hnědou až černou barvu.

Způsob života: V dospělosti sají krev na savcích a ptácích. Larvy se živí trusem dospělých.

Výskyt: Blechy najdeme hlavně ve škvírách a štěrbinách, v kobercích, zvířecích peleších

Nebezpečí a likvidace: Příznakem jejich přítomnosti u lidí je svědící kožní reakce na pobodání, nejčastěji kolem kotníků. Blecha vystřídá za život i několik hostitelů. Nebezpečí tkví v přenosu choroboplodných zárodků.

Blechy vydrží hladovět i několik měsíců a čekat tak na svého hostitele. Dokáží vyvinout dostatečnou sílu pro velmi dlouhé skoky.
Blechy vydrží hladovět i několik měsíců a čekat tak na svého hostitele. Dokáží vyvinout dostatečnou sílu pro velmi dlouhé skoky.

Blecha obecná byla v Českých zemích i v celé Evropě v období mezi 14.–19. stoletím nejrozšířenějším a nejtypičtějším lidským parazitem. Vyskytuje se téměř po celém světě, výjimku tvoří jen několik oblastí tropických pralesů.

Většinou se objevuje u psů a koček, ale obecně napadají teplokrevné živočichy. Blecha je stále v některých částech světa stále přenašečem moru. Člověk se mohl morem nakazit po kontaktu s blechami, které parazitovaly především na krysách.

Moucha domácí 

Vzhled: Dospělí jedinci jsou asi 6 mm dlouzí a mají šedou pruhovanou hruď a žlutavý zadeček.

Způsob života: Mouchy konzumují tekutou potravu, tuhé látky před požitím rozpouštějí svými slinami.

Výskyt: Moucha je rozšířená po celém světě. Její výskyt je vázán na objekty živočišné výroby.

Nebezpečí a likvidace: Vzhledem k tomu, že vyhledává tlející a měkkou potravu a létá od výkalů, otevřených ran až k nám na talíř, může způsobit největší škody přenosem choroboplodných zárodků, jako jsou viry nebo bakterie.

Tělo mouchy domácí je zpevněno chitinovým krytem, který navíc odpuzuje vodu a chrání organismus před odpařováním tekutiny. K pohybu slouží mouchám pouze jeden pár křídel, na jeden dolet zvládne až 20 km.
Tělo mouchy domácí je zpevněno chitinovým krytem, který navíc odpuzuje vodu a chrání organismus před odpařováním tekutiny. K pohybu slouží mouchám pouze jeden pár křídel, na jeden dolet zvládne až 20 km.

Moucha domácí je nejčastější druh dvoukřídlého hmyzu, který se vyskytuje v našich domovech. V letu dosahuje rychlosti kolem 8 km/h. Samice je trochu větší než samci. Mají pouze jeden pár křídel, druhý pár je přeměně v kyvadélko.

Mouchy mají nezastupitelnou roli při likvidaci organického odpadu. Bez jejich činnosti bychom byli zavaleni hnijícím odpadem a zdechlinami zvířat.

Štěnice domácí

Vzhled: Dospělí jedinci jsou dlouzí kolem 5 mm. Nemají křídla, jejich těla jsou oválná. Po nasátí krve se jejich tělo zvětšuje, a to až 7x. Barva se pohybuje od hnědé do mahagonové.

Způsob života: Jde o nejrozšířenějšího cizopasníka, neboť se vyskytuje na celém světě. Živí se ale i krví teplokrevných zvířat, jako je drůbež, myši nebo netopýři.

Výskyt: Zamořuje pokoje hotelů a jiných ubytovacích zařízení i ložnice bytů. Většinu času tráví v úkrytech, štěrbinách, konstrukcích postelí, matrací a nábytku.

Nebezpečí a likvidace: Štěnice bodá především v noci spící osoby na nekrytých částech kůže. Bodnutí způsobují bolestivé svědivé pupeny, mohou přenášet choroboplodné zárodky.

Likviduje se složitěji, jelikož získala rezistenci na některé druhy pyrethroidů.

Dospělé štěnice mají oválné žlutohnědé nebo červenohnědé tělo se třemi páry nohou. Živí se pouze krví, kterou sají na lidech a zvířatech.

Štěnice zakládají ve vhodných úkrytech kolonie, které jsou velmi dobře dohledatelné podle tmavých výkalů a světlých vajíček, jež se hromadí v jejich okolí. Člověka dokážou lokalizovat na vzdálenost cca 1,5 m.

Jejich kousnutí ale necítíme, jelikož štěnice do rány vpíchne i anestetikum. Zánět se objevuje později, někdy až za týden.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Věda a technika
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Věda a technika
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
Věda a technika
Mobilní telefon není jen zdroj zábavy, ale i užitečný pomocník
Mobilní telefon se stal nejpoužívanějším nástrojem, který bereme do rukou. Předstihl nejen nůž, kapesní zrcátko nebo příbor, ale také tužku a cigaretu. Vedle zábavy a prokrastinování při sledování sociálních sítí se však může stát i užitečným pomocníkem a bezpečnostním nástrojem. Chytrý mobilní telefon je počítačem, který se nám vejde do dlaně. Pro jeho zabezpečení tak […]
reklama
svět zločinu
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
Sharon Tateová: Krásná herečka zavražděná Mansonovou rodinou
Svým půvabem okouzluje mladičká Sharon Tateová své okolí už od dětství. Roličky v reklamách a televizních seriálech na sebe nenechají dlouho čekat a ve druhé polovině 60. let už je Sharon hollywoodskou hvězdou. Tím spíš, že po jejím boku stojí jeden z tehdy nejvýznačnějších režisérů, Roman Polanski (*1933). Ticho nad Městem andělů Svatba obdivovaného režiséra a […]
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího […]
Jiří Kajínek: Muž v zeleném tílku, symbol kontroverze a mediální hvězda
Pravděpodobně jde o nejznámějšího českého vězně všech dob. Jiří Kajínek vstupuje do bran věznice Mírov jako ostřílený recidivista, vždyť už si prošel věznicemi v Českých Budějovicích i ve Valdicích. Na Mírově měl ovšem zůstat na doživotí. V roce 1998 je totiž odsouzen na doživotí za spáchání dvojnásobné nájemné vraždy a za pokus o spáchání vraždy. […]
historie
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž […]
Starořecký běžec Koroibos vyzrál na boha
Slunce pálí a nebe je bez mráčku. Vyvolávač ve městě Olympii na západě Peloponéského poloostrova vyzývá závodníky, aby se dostavili na startovní čáru, vymezenou pruhem kamenných desek. Místní aristokrat jménem Koroibos z Elidy se mezi mládeží ze vznešených rodin rozhodně neztratí. Na své vypracované a sluncem osmahlé tělo může být pyšný. Stadion se závodní dráhou o […]
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Proč Klement Gottwald zkazil slavnému vědci pohřeb?
„Tatínek byl sice velice přísný, než to vedlo nás jen k nejpřesnějšímu konání povinností za všech okolností,“ vzpomíná prvorozený Bedřich Hrozný na otce. Matku pak líčí jako ženu „neskonalé dobroty a nejúplnějšího porozumění pro mé snahy“. „Zapíšu se i na filozofii,“ rozhodne se maturant Bedřich Hrozný roku 1897 ve Vídni. Rychle ale zjistí, že stihnout […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný