Domů     Nezvaní spolubydlící: Kdo s námi sdílí domácnost? 
Nezvaní spolubydlící: Kdo s námi sdílí domácnost? 

Stane se to i v tom nejluxusnějším hotelu nebo v perfektně uklizeném domě. Jednoduše si najdou cestu kamkoli. Kdo nebo co se k vám může nastěhovat, i když dbáte o hygienu?

Šváb obecný

Vzhled: V dospělosti jsou dlouzí 28–44 mm. Mají lesklou hnědou barvu s bledě žlutými ploškami.

Způsob života: Patří mezi noční živočichy. Dává přednost teplým a vlhkým místům.

Výskyt: Žije především v okolí letišť, skladů potravin a v jiných vytápěných objektech.

Nebezpečí a likvidace: Tito živočichové patří mezi špinavé škůdce. Mohou šířit nemoci, znečišťovat potraviny a způsobovat alergie i astma.

Likvidaci provádějí profesionálové pomocí požerových nástrah, vůči postřikům mají švábi vypěstovanou odolnost.

Švábi jsou schopni vnímat i velmi malé otřesy a tlakové vlny.
Švábi jsou schopni vnímat i velmi malé otřesy a tlakové vlny.

Švábi patří mezi nejrozšířenější hmyz, obývá celý svět. Největší počet druhů žije v tropech a subtropech, jelikož mají rádi teplé a vlhké prostředí. Řadí se mezi velmi rychlé běžce, létání používají pouze na krátké vzdálenosti.

Tito živočichové jsou také velmi odolní a přizpůsobiví. Jedinci dokážou vydržet i měsíc bez vody a tři měsíce bez potravy. Přežijí dokonce i vysoké dávky radioaktivního záření. Ne nadarmo tak patří k nejstarším skupinám létajícího hmyzu. Předpokládá se, že v nezměněné podobě žijí na Zemi už 350 milionů let.

Mol šatní

Vzhled: Dorůstá velikosti 8–12 mm, rozpětí křídel má mezi 10–14 mm.

Způsob života: Dospělý jedinec nepřijímá žádnou potravu, larva se živí pouze částmi šatstva vyrobeného z přírodních materiálů (vlna, kožešiny koberce).

Výskyt: Nejlépe se molům daří ve vytápěných a nevětraných prostorách s teplotou od 19 do 25 °C.

Nebezpečí a likvidace: Jelikož housenky požírají tkaniny, dochází k jejich poškození. Hrozba tak spočívá hlavně v přemnožení.

Velmi důležitá je prevence, doporučuje se pravidelně větrat a uklízet.

Jinak se používají chemické postřiky.

Jako jeden z mála živočichů dokáže mol trávit vlnu a nepotřebuje k životu vodu, protože si ji vytváří ve svém metabolismu.
Jako jeden z mála živočichů dokáže mol trávit vlnu a nepotřebuje k životu vodu, protože si ji vytváří ve svém metabolismu.

Tento drobný motýlek dokáže v domácnosti napáchat nepěkné škody, především na oblečení, kobercích nebo čalounění. Celý životní cyklus mola se odehrává v rozmezí 65 až 90 dní.

Po vylíhnutí začínají larvy ihned spřádat v napadaných tkaninách chodbičky z hedvábí, ve kterých poté probíhá celý jejich vývoj.

Škody způsobuje tento motýlek nejen na oblečení, útočí také na vycpané exponáty v muzeích, které proti němu nejsou dostatečně chráněny.

Zavíječ moučný

Vzhled: Larvy mají růžovou barvu s dvěma černými skvrnami. Dospělý motýl má šedá křídla s černou kresbou. Jeho rozpětí křídel se pohybuje mezi 16 až 25 mm.

Způsob života: Samička dokáže během svého života naklást 600 až 700 vajíček, přičemž vývoj jedné generace trvá 95 dní a stačí k tomu teploty okolo 18 °C.

Výskyt: Najdeme ho hlavně se v blízkosti mouky, obilovin nebo zrní.

Nebezpečí a likvidace: Jídlo znečišťují svými výkaly. Nejefektivnější ochrana před napadením, je dodržování zásad při skladování potravin. V horším případě se používá desinsekce nebo plynování.

Zárodky zavíječů zničí spolehlivě mráz.
Zárodky zavíječů zničí spolehlivě mráz.

Zavíječ moučný se v domácnostech vyskytuje nejčastěji. Jde o běžného potravinového škůdce rozšířeného po celém světě. Vyskytuje se nejen v domácnostech, ale také v potravinových skladech a způsobuje v potravinách obrovské škody.

Dorostlé larvy často opouští potravní zdroj a lezou po stěnách, kde produkují nové zámotky.

Roztoč prachový

Vzhled: Jedná se velmi malé živočichy dosahující délky až 2 cm.

Způsob života: Pro roztoče prachového jsou ideální podmínky při teplotě 25 °C a vlhkosti vzduchu 75 %. Vysoká vlhkost vzduchu je pro ně důležitá, protože vodu přijímají celým povrchem těla.

Výskyt: Najdeme je v čalouněném nábytku, záclonách, kobercích. Největší základnou jsou pro ně ložnice, odkud se šíří dál po bytě.

Nebezpečí a likvidace: Roztoči vyvolávají alergie. Nejškodlivější je pro nás jejich vdechování. Přítomnost alergenů může ale způsobit onemocnění kůže.

Roztoče eliminujeme snížením vlhkosti v bytě, pravidelným odstraňováním prachu pod postelí a špatně čistitelných místech.

Nejvyšší počet roztočů se nachází v materiálech z přírodních vláken (bavlna, kapok), a to v okolí švů a zipů.
Nejvyšší počet roztočů se nachází v materiálech z přírodních vláken (bavlna, kapok), a to v okolí švů a zipů.

Roztoči jsou nejrozmanitějším a druhově nejbohatším řádem pavoukovců. Velikostně se pohybují od několika mikrometrů až po centimetry. Někteří zástupci jsou nápomocní třeba při výrobě sýrů, další žijí jako parazité, kteří přenášejí nemoci.

Jedním ze zástupců je roztoč prachový, který je pouhým okem neviditelný. Živí se oloupanými částečkami kůže.

Veš dětská

Vzhled: Dospělá veš je velká asi 3 mm a má ploché tělo s malou hlavou. Její hlavní předností jsou silné nohy zakončené jedním srpovitým drápem, které slouží k přichycení na chlupy hostitele.

Způsob života: Živí se sáním krve na svých hostitelích.

Výskyt: Nachází se hlavně ve vlasech a srsti živočichů.

Nebezpečí a likvidace: Veš není vyloženě nebezpečná, spíše nepříjemná. Místa napadená vší nepříjemně svědí a často dochází k dermatitidě. Klasická léčba zahrnuje použití speciálních šamponů obsahující insekticid.

Dříve se k odstraňování používal petrolej. Ten ale způsobuje lokální dermatitidu a spáleniny.Veš dětská je cizopasný hmyz žijící v lidských vlasech, kde saje krev. Zdržuje se výhradně na hlavě, zatímco veš muňka cizopasí na jiných částech těla.

Dospělý jedinec saje krev svému hostiteli 4–5krát denně. Hnidy, které veš přilepuje na vlasy, jsou v horní části opatřená víčkem a je tak obtížné je z vlasu dostat pryč.

Pokud veš nenajde svého hostitele, zhruba po 18 hodinách ztrácí schopnost sání krve a umírá v důsledku dehydratace.

Rybenka obecná

Vzhled: Nymfy i dospělí mají štíhlé, protáhlé tělo pokryté stříbrnými šupinkami. Dosahuje délky 5–11 mm, vajíčka okolo 0,5–1 mm.

Způsob života: Rybenky jsou nočními zvířaty, ve dne se skrývají. Živí se škrobovými substancemi nebo plísněmi.

Výskyt: V budovách se vyskytují na vlhčích a teplých místech – v koupelnách a na toaletách. Optimální teplota je 25 °C, vlhkost pak 75 %.

Nebezpečí a likvidace: Při silném výskytu mohou škodit na tapetách, papíru a knihách. Mohou kontaminovat potraviny, do kterých se dostanou. Zredukovat jejich počet lze snížením vlhkosti, za suchého počasí větrat a dodržovat hygienu.

O hladu vydrží rybenka i několik měsíců. Je přirozeným likvidátorem roztočů, kterými se živí.
O hladu vydrží rybenka i několik měsíců. Je přirozeným likvidátorem roztočů, kterými se živí.

Rybenka domácí je bezkřídlý druh hmyzu. Své jméno získala podle tvaru a povrchu těla, které je pokryté stříbrnými šupinkami. Tělo má ploché, protáhlé, z oblasti hlavy vybíhají dva tykadlovité útvary.

Rybenka je aktivní hlavně v noci, přemisťuje se rychlým během přerušovaným náhlými krátkými zastávkami. Slunečnímu světlu se vyhýbá a jako vlhkomilný druh potřebuje prostředí o 75 až 95 % vlhkosti.

Z evolučního hlediska se soudí, že rybenky se na planetě objevily ještě dříve než švábi.

Potkan obecný 

Vzhled: Potkani mají krátký čenich a zavalité tělo. Ocas je kratší než délka těla a hlavy dohromady. Váží od 250 do 500 gramů.

Způsob života: Potkani žijí ve skupinách ve vyhrabaných norách, které mají několik vchodů a únikových cest. Jedná se o všežravce se sklonem k masožravosti, často se u nich vyskytuje kanibalismus.

Výskyt: Poblíž lidského osídlení.

Nebezpečí a likvidace: Šíří choroboplodné zárodky, které mohou přenášet např. žloutenku. Z preventivních důvodů je třeba zamezit potkanům přístupu ke zdrojům potravy.

Pro regulaci a hubení se pokládají deratizační boxy s návnadou nebo se provádí fumigace.

Potkani mají velmi silný strach z nových předmětů.
Potkani mají velmi silný strach z nových předmětů.

Potkan obecný je velký hlodavec, často jej zaměňujeme s krysou obecnou. Žije převážně v blízkosti lidských sídel, kde často škodí požíráním potravin, napadáním domácích zvířat i přenášením chorob a parazitů.

Potkan se rozšířil po světě hlavně s rozvojem námořní dopravy z bažinatých oblastí východní Asie do Evropy a Severní Ameriky. Potkani jsou čilí hlavně po setmění a před rozedněním.

Žijí v koloniích, přičemž mají svého alfa (zakladatel skupiny), který ovlivňuje celou skupinu. Patří mezi nejinteligentnější hlodavce v přírodě.

Mravenec obecný

Vzhled: Jedná se o 2,5–4 mm velkého, tmavohnědého až černého živočicha s matným zadečkem.

Způsob života: Mravenci se živí různorodou potravou, jejíž podstatnou složkou jsou živočišné bílkoviny či různá stádia hmyzu.

Výskyt: pod kameny, v zemině

Nebezpečí a likvidace: Škodí hlavně zahrádkářům svou symbiózou se mšicemi. Znečišťuje potraviny a přenáší zárodky různých onemocnění. Likvidují se hlavně chemickými prostředky.

Mravenci jsou vyspělý hmyz žijící v dokonale organizovaných společenstvech se složitou sociální strukturou. Kolonie má pouze jednu královnu.
Mravenci jsou vyspělý hmyz žijící v dokonale organizovaných společenstvech se složitou sociální strukturou. Kolonie má pouze jednu královnu.

Mravenec je v České republice nejhojnější, drobný druh mravence. Jeho rozšíření sahá od Evropy a Asie až do Severní Ameriky či severní Afriky. Dobře snáší suchá i vlhká místa bez ohledu na intenzitu slunečního záření.

Hnízda si nejčastěji staví pod kamenem, v zemi nebo mrtvém dřevu. Podzemní hnízdo je s povrchem spojeno otvůrky obklopenými drobnými hliněnými valy.

Nejpočetnější kastu v mraveništi zajišťují dělnice, které shánějí potravu, starají se o potomstvo a chrání jídlo.

Blecha obecná

Vzhled: Dospělé blechy jsou asi 2 mm dlouhé. Mají hnědou až černou barvu.

Způsob života: V dospělosti sají krev na savcích a ptácích. Larvy se živí trusem dospělých.

Výskyt: Blechy najdeme hlavně ve škvírách a štěrbinách, v kobercích, zvířecích peleších

Nebezpečí a likvidace: Příznakem jejich přítomnosti u lidí je svědící kožní reakce na pobodání, nejčastěji kolem kotníků. Blecha vystřídá za život i několik hostitelů. Nebezpečí tkví v přenosu choroboplodných zárodků.

Blechy vydrží hladovět i několik měsíců a čekat tak na svého hostitele. Dokáží vyvinout dostatečnou sílu pro velmi dlouhé skoky.
Blechy vydrží hladovět i několik měsíců a čekat tak na svého hostitele. Dokáží vyvinout dostatečnou sílu pro velmi dlouhé skoky.

Blecha obecná byla v Českých zemích i v celé Evropě v období mezi 14.–19. stoletím nejrozšířenějším a nejtypičtějším lidským parazitem. Vyskytuje se téměř po celém světě, výjimku tvoří jen několik oblastí tropických pralesů.

Většinou se objevuje u psů a koček, ale obecně napadají teplokrevné živočichy. Blecha je stále v některých částech světa stále přenašečem moru. Člověk se mohl morem nakazit po kontaktu s blechami, které parazitovaly především na krysách.

Moucha domácí 

Vzhled: Dospělí jedinci jsou asi 6 mm dlouzí a mají šedou pruhovanou hruď a žlutavý zadeček.

Způsob života: Mouchy konzumují tekutou potravu, tuhé látky před požitím rozpouštějí svými slinami.

Výskyt: Moucha je rozšířená po celém světě. Její výskyt je vázán na objekty živočišné výroby.

Nebezpečí a likvidace: Vzhledem k tomu, že vyhledává tlející a měkkou potravu a létá od výkalů, otevřených ran až k nám na talíř, může způsobit největší škody přenosem choroboplodných zárodků, jako jsou viry nebo bakterie.

Tělo mouchy domácí je zpevněno chitinovým krytem, který navíc odpuzuje vodu a chrání organismus před odpařováním tekutiny. K pohybu slouží mouchám pouze jeden pár křídel, na jeden dolet zvládne až 20 km.
Tělo mouchy domácí je zpevněno chitinovým krytem, který navíc odpuzuje vodu a chrání organismus před odpařováním tekutiny. K pohybu slouží mouchám pouze jeden pár křídel, na jeden dolet zvládne až 20 km.

Moucha domácí je nejčastější druh dvoukřídlého hmyzu, který se vyskytuje v našich domovech. V letu dosahuje rychlosti kolem 8 km/h. Samice je trochu větší než samci. Mají pouze jeden pár křídel, druhý pár je přeměně v kyvadélko.

Mouchy mají nezastupitelnou roli při likvidaci organického odpadu. Bez jejich činnosti bychom byli zavaleni hnijícím odpadem a zdechlinami zvířat.

Štěnice domácí

Vzhled: Dospělí jedinci jsou dlouzí kolem 5 mm. Nemají křídla, jejich těla jsou oválná. Po nasátí krve se jejich tělo zvětšuje, a to až 7x. Barva se pohybuje od hnědé do mahagonové.

Způsob života: Jde o nejrozšířenějšího cizopasníka, neboť se vyskytuje na celém světě. Živí se ale i krví teplokrevných zvířat, jako je drůbež, myši nebo netopýři.

Výskyt: Zamořuje pokoje hotelů a jiných ubytovacích zařízení i ložnice bytů. Většinu času tráví v úkrytech, štěrbinách, konstrukcích postelí, matrací a nábytku.

Nebezpečí a likvidace: Štěnice bodá především v noci spící osoby na nekrytých částech kůže. Bodnutí způsobují bolestivé svědivé pupeny, mohou přenášet choroboplodné zárodky.

Likviduje se složitěji, jelikož získala rezistenci na některé druhy pyrethroidů.

Dospělé štěnice mají oválné žlutohnědé nebo červenohnědé tělo se třemi páry nohou. Živí se pouze krví, kterou sají na lidech a zvířatech.

Štěnice zakládají ve vhodných úkrytech kolonie, které jsou velmi dobře dohledatelné podle tmavých výkalů a světlých vajíček, jež se hromadí v jejich okolí. Člověka dokážou lokalizovat na vzdálenost cca 1,5 m.

Jejich kousnutí ale necítíme, jelikož štěnice do rány vpíchne i anestetikum. Zánět se objevuje později, někdy až za týden.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Věda a technika
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
reklama
svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,