Skip to content

Zlaté ryby v amerických řekách. Přání neplní, ohrožují ekosystém

Chytit zlatou rybu je snem snad každého rybáře. Neobyčejný pohádkový úlovek se nedávno vydařil rybáři u řeky Niagara ve státě New York. Namísto zisku tří přání rybář tak ale spíše odhalil nepříjemný fakt, že lidé zlaté akvarijní rybičky vyhazují do řek.

Rybičky poté v řekách dorůstají neobyčejných rozměrů. Jedna z chycených původně akvarijních ryb měřila velmi neobvyklých 36 centimetrů. Rekordmankou je zatím dvoukilová zlatá rybka, která byla dlouhá šest desítek centimetrů.

Rybka chycená nedávno u řeky Niagara ve státě New York

Přemnožené zlaté ryby

Zlaté rybky mají domoviny ve východní Asii a jsou příbuznými kaprů. V přirozeném prostředí ale dosahují velikosti okolo pěti centimetrů, v akváriích potom maximálně centimetrů patnácti. Do nepřirozených velikostí pak dorůstají až v amerických řekách, kam je nezodpovědní majitelé často vypouštějí.

Dopouštějí se tak nelegálního jednání a mohou za něj být pokutování.

Akvarijní rybky vhozené do řek dorůstají neobvyklých rozměrů.

Množí se

Zlaté rybky jsou kvůli tomuto chování rozšířeny v řekách po značné části amerického kontinentu. Vzhledem k jejich snadné a rychlé reprodukci jich navíc přibývá, což může narušit místní ekosystémy. Podle odhadů odborníků se podobných zlatých rybek nyní v amerických vodách pohybují až desítky milionů.

Tři přání ale pravděpodobně nesplní ani jedna z nich.

Foto: foxnews.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články