Domů     Neuvěřitelné schopnosti mozku: Necvičte a vyhoďte budík!
Neuvěřitelné schopnosti mozku: Necvičte a vyhoďte budík!
1.2.2023

Necelých 1,5 kilogramu lidské tkáně, dvě hemisféry, téměř 100 miliard neuronů a mezi nimi až biliarda nervových spojení. A nekonečno možných informací a signálů, které uhánějí rychlostí až 431 km/h. Že o tom úžasném lidském orgánu snad víme už skoro všechno? Ani náhodou!

O většině součástí našeho světa platí, že čím víc je poznáváme a studujeme, tím je nám vše jasnější. Jen v případě mozku je to opačně!

Čím víc pronikáme do jeho tajů a čím víc máme informací, tím je záhadnější – a to nejen pro nás, ale i pro většinu uznávaných vědců.

Které z neuvěřitelných kousků mozku rozhodně stojí za povšimnutí?

Pokud budete vstávat každý den ve stejný čas, budík nepotřebujete. Mozek je přesnější!Foto: congerdesign / Pixabay.
Pokud budete vstávat každý den ve stejný čas, budík nepotřebujete. Mozek je přesnější!Foto: congerdesign / Pixabay.

Vnímá magnetické pole

Jak to zvířata dělají, že se na světě neztratí ani bez map, kompasů a navigací? K orientaci používají jiné prostředky – třeba magnetické pole Země.

Dar magnetorecepce mají stěhovací ptáci, mořské želvy, včely či jiný hmyz a také třeba bakterie. Lidí se nic takového netýká… Opravdu ne?

Smířit se s tím nehodlá mezinárodní tým geofyziků a v roce 2016 tedy zavře 84 dobrovolníků do Faradayovy klece (prostoru, který je zbaven jakéhokoliv elektromagnetického vlivu).

Vyrobí si vlastní magnetické pole a činnost mozku osob sledují za pomoci elektroencefalogramu (EEG).

Když směr či vlastnosti magnetického pole změní, nikdo ze sledovaných si pochopitelně ničeho nevšimne. EEG však přesto ukáže, že mozek u řady z nich změnu správně zaznamenal!

Kde náš myslící orgán k této schopnosti přišel? Podle výzkumníků jde možná o pozůstatek evoluce.

I ve spánku mozek vnímá okolní podněty a nové informace. Foto: cuncon / Pixabay.
I ve spánku mozek vnímá okolní podněty a nové informace. Foto: cuncon / Pixabay.

Nahradí budík

Chcete se probudit v 6 hodin ráno? Bouchněte před spaním šestkrát do polštáře. Jakkoliv se podobné rady zdají bláznivé, nejsou!

Vědecké experimenty potvrzují, že mozek dokáže fungovat jako přirozený budík. Stejně spolehlivý, jako je ten klasický nebo v mobilu! Řídí ho stresové hormony, uvolňované v mozku před tím, než vstáváme.

Dokazují to už v roce 1999 němečtí vědci z univerzity Lübecku, když sledují dvě skupiny lidí při spánku. Těm z první skupiny řeknou, že budou vstávat v šest, a ráno je skutečně v šest probudí.

Lidem z druhé skupiny slíbí vyspávání až do devíti, ovšem vzbudí je také v šest!

Co ukáže sledovaná hladina hormonů? U skupiny, která počítala s včasným budíčkem, se už okolo 4:30 začne uvolňovat adrenokortikotropin. U lidí očekávajících odpočinek až do devíti se neděje nic!

Zatímco my spíme, mozek moc dobře vnímá, jak běží čas. A pokud se mu nechcete připomínat boucháním do polštáře, stačí každý den vstávat ve stejnou dobu!

Čím víc věcí víme o mozku, tím víc nám motá hlavou svými záhadnými schopnostmi. Foto: geralt / Pixabay.
Čím víc věcí víme o mozku, tím víc nám motá hlavou svými záhadnými schopnostmi. Foto: geralt / Pixabay.

Naučí vás hrát na klavír. Bez klavíru!

Žádná dovednost není zadarmo, třeba tenis se rozhodně nenaučíme na gauči. Nebo když chceme umět hrát na klavír, asi nestačí si jen představovat, jak naše prsty tancují po klaviatuře…

Ale kdepak, to bychom náš mozek opravdu podcenili! Španělský nositel Nobelovy ceny za medicínu Santiago Ramón y Cajal (1852-1934) to zjišťuje již roku 1904, když rozhodne učit hrát na klavír několik naprostých začátečníků.

Každý u nich cvičí 2 hodiny denně po dobu 5 dnů. Ovšem zatímco někteří se učí s opravdovým nástrojem, jiné Cajal jen poučuje o tom, jak musí pohybovat prsty po klávesách. Tušíte, jak to dopadne? Všichni se naučí hrát na srovnatelné úrovni!

Podobný pokus opakují jiní vědci v roce 1995, přičemž testovaným monitorují činnost mozku. Ukáže se, že hraní na klavír v pouhých představách má na něj stejný dopad jako to skutečné.

Vzdělává se i ve spánku

Máte zítra důležitou zkoušku a nic neumíte? Dejte si učebnici pod polštář a oddejte se snění. Mozek už se o všechno postarat sám!

Pohádka? Zatím možná, ovšem vědci skutečně na podobných cílech pracují. Od té doby, co je jim naprosto jasné, že mozek ve spánku opravdu nespí! Nejen že si upevňuje věci naučené věci ve stavu bdělosti, ale dokonce i přijímá a ukládá nové informace!

Když vědci na Kalifornské univerzitě pouštějí dobrovolníkům ve spánku různé zvuky a melodie, zjistí, že téměř všichni jsou schopni některé z nich po probuzení rozpoznat. Právě ty, které slyšeli během snové REM fáze.

Při jiných pokusech se lidé naučí kombinovat vůně se zvuky nebo si zapamatují řady jmen rostlin či živočichů. Když jejich „spící“ mozek sledují přístroje, při jakémkoliv podnětu zaznamenají jasnou elektrickou aktivitu.

Vnímáte úkony při zavazování tkaniček? Mozek v tu chvíli nejspíš jede na autopilota. Foto: congerdesign / Pixabay.
Vnímáte úkony při zavazování tkaniček? Mozek v tu chvíli nejspíš jede na autopilota. Foto: congerdesign / Pixabay.

Svaly vyrobí bez cvičení

Pevné svalnaté tělo by brali skoro všichni, cvičit už se však každému nechce. Možná to ale není třeba! Mnohé vědecké výzkumy dokazují, že někdy stačí na cvičení pouze myslet.

Na univerzitě v Ohiu například v roce 2014 rozdělí několik desítek dobrovolníků lačnících po svalech na tři skupiny. Jedna denně intenzivně cvičí, druhá si usilovně představuje, že cvičí, a třetí nedělá nic.

Po 12 týdnech se lidem z první skupiny posílí procvičované svaly o 53 %, u třetí se samozřejmě nestane nic. Nejvíc však překvapí skupina duševně cvičících – u nich se síla svalů vylepší o 35 %!

Je to jen další důkaz toho, že mysl a tělo nejsou dvě oddělené entity. Že jsou pevně propojeny,“ vysvětluje tehdy hlavní autor studie Brian Clark. Celý ten zvláštní jev je však zatím spíš záhadou.

Pracuje místo nás!

Občas už jsme tak unavení, že nemáme sílu ani přemýšlet o tom, co děláme. Ale když to udělat musíme, uděláme to dobře! Čím to je? Právě v takovou chvíli mozek pracuje zcela sám, bez našeho vědomí. V podstatě se přepne do nouzového režimu autopilota!

Už dlouho neurologové dobře vědí, že v mozku existují jakési oblasti (říká se jim DMN neboli default mode network), které pracují právě v tu chvíli, když my vědomě neděláme nic.

Podobně je to třeba při zavazování tkaniček – ve skutečnosti velmi intelektuálně složitý úkol děláme zcela automaticky a mnohdy si na něj ani nepamatujeme.

Dlouho vědci předpokládají, že při „režimu autopilota“ mozek těží z našich zkušeností a zážitků z minulosti. Jenomže pak je podobný samochod mozku odhalen i u novorozenců, kteří zrovna moc zážitků nemají!

Zkrátka to vypadá, že mozek své tajemné triky jen tak prozradit nehodlá…

Foto: úvodní foto: geralt / Pixabay 1-3: Pixabay.
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h