Domů     Neuvěřitelné schopnosti mozku: Necvičte a vyhoďte budík!
Neuvěřitelné schopnosti mozku: Necvičte a vyhoďte budík!
1.2.2023

Necelých 1,5 kilogramu lidské tkáně, dvě hemisféry, téměř 100 miliard neuronů a mezi nimi až biliarda nervových spojení. A nekonečno možných informací a signálů, které uhánějí rychlostí až 431 km/h. Že o tom úžasném lidském orgánu snad víme už skoro všechno? Ani náhodou!

O většině součástí našeho světa platí, že čím víc je poznáváme a studujeme, tím je nám vše jasnější. Jen v případě mozku je to opačně!

Čím víc pronikáme do jeho tajů a čím víc máme informací, tím je záhadnější – a to nejen pro nás, ale i pro většinu uznávaných vědců.

Které z neuvěřitelných kousků mozku rozhodně stojí za povšimnutí?

Pokud budete vstávat každý den ve stejný čas, budík nepotřebujete. Mozek je přesnější!Foto: congerdesign / Pixabay.
Pokud budete vstávat každý den ve stejný čas, budík nepotřebujete. Mozek je přesnější!Foto: congerdesign / Pixabay.

Vnímá magnetické pole

Jak to zvířata dělají, že se na světě neztratí ani bez map, kompasů a navigací? K orientaci používají jiné prostředky – třeba magnetické pole Země.

Dar magnetorecepce mají stěhovací ptáci, mořské želvy, včely či jiný hmyz a také třeba bakterie. Lidí se nic takového netýká… Opravdu ne?

Smířit se s tím nehodlá mezinárodní tým geofyziků a v roce 2016 tedy zavře 84 dobrovolníků do Faradayovy klece (prostoru, který je zbaven jakéhokoliv elektromagnetického vlivu).

Vyrobí si vlastní magnetické pole a činnost mozku osob sledují za pomoci elektroencefalogramu (EEG).

Když směr či vlastnosti magnetického pole změní, nikdo ze sledovaných si pochopitelně ničeho nevšimne. EEG však přesto ukáže, že mozek u řady z nich změnu správně zaznamenal!

Kde náš myslící orgán k této schopnosti přišel? Podle výzkumníků jde možná o pozůstatek evoluce.

I ve spánku mozek vnímá okolní podněty a nové informace. Foto: cuncon / Pixabay.
I ve spánku mozek vnímá okolní podněty a nové informace. Foto: cuncon / Pixabay.

Nahradí budík

Chcete se probudit v 6 hodin ráno? Bouchněte před spaním šestkrát do polštáře. Jakkoliv se podobné rady zdají bláznivé, nejsou!

Vědecké experimenty potvrzují, že mozek dokáže fungovat jako přirozený budík. Stejně spolehlivý, jako je ten klasický nebo v mobilu! Řídí ho stresové hormony, uvolňované v mozku před tím, než vstáváme.

Dokazují to už v roce 1999 němečtí vědci z univerzity Lübecku, když sledují dvě skupiny lidí při spánku. Těm z první skupiny řeknou, že budou vstávat v šest, a ráno je skutečně v šest probudí.

Lidem z druhé skupiny slíbí vyspávání až do devíti, ovšem vzbudí je také v šest!

Co ukáže sledovaná hladina hormonů? U skupiny, která počítala s včasným budíčkem, se už okolo 4:30 začne uvolňovat adrenokortikotropin. U lidí očekávajících odpočinek až do devíti se neděje nic!

Zatímco my spíme, mozek moc dobře vnímá, jak běží čas. A pokud se mu nechcete připomínat boucháním do polštáře, stačí každý den vstávat ve stejnou dobu!

Čím víc věcí víme o mozku, tím víc nám motá hlavou svými záhadnými schopnostmi. Foto: geralt / Pixabay.
Čím víc věcí víme o mozku, tím víc nám motá hlavou svými záhadnými schopnostmi. Foto: geralt / Pixabay.

Naučí vás hrát na klavír. Bez klavíru!

Žádná dovednost není zadarmo, třeba tenis se rozhodně nenaučíme na gauči. Nebo když chceme umět hrát na klavír, asi nestačí si jen představovat, jak naše prsty tancují po klaviatuře…

Ale kdepak, to bychom náš mozek opravdu podcenili! Španělský nositel Nobelovy ceny za medicínu Santiago Ramón y Cajal (1852-1934) to zjišťuje již roku 1904, když rozhodne učit hrát na klavír několik naprostých začátečníků.

Každý u nich cvičí 2 hodiny denně po dobu 5 dnů. Ovšem zatímco někteří se učí s opravdovým nástrojem, jiné Cajal jen poučuje o tom, jak musí pohybovat prsty po klávesách. Tušíte, jak to dopadne? Všichni se naučí hrát na srovnatelné úrovni!

Podobný pokus opakují jiní vědci v roce 1995, přičemž testovaným monitorují činnost mozku. Ukáže se, že hraní na klavír v pouhých představách má na něj stejný dopad jako to skutečné.

Vzdělává se i ve spánku

Máte zítra důležitou zkoušku a nic neumíte? Dejte si učebnici pod polštář a oddejte se snění. Mozek už se o všechno postarat sám!

Pohádka? Zatím možná, ovšem vědci skutečně na podobných cílech pracují. Od té doby, co je jim naprosto jasné, že mozek ve spánku opravdu nespí! Nejen že si upevňuje věci naučené věci ve stavu bdělosti, ale dokonce i přijímá a ukládá nové informace!

Když vědci na Kalifornské univerzitě pouštějí dobrovolníkům ve spánku různé zvuky a melodie, zjistí, že téměř všichni jsou schopni některé z nich po probuzení rozpoznat. Právě ty, které slyšeli během snové REM fáze.

Při jiných pokusech se lidé naučí kombinovat vůně se zvuky nebo si zapamatují řady jmen rostlin či živočichů. Když jejich „spící“ mozek sledují přístroje, při jakémkoliv podnětu zaznamenají jasnou elektrickou aktivitu.

Vnímáte úkony při zavazování tkaniček? Mozek v tu chvíli nejspíš jede na autopilota. Foto: congerdesign / Pixabay.
Vnímáte úkony při zavazování tkaniček? Mozek v tu chvíli nejspíš jede na autopilota. Foto: congerdesign / Pixabay.

Svaly vyrobí bez cvičení

Pevné svalnaté tělo by brali skoro všichni, cvičit už se však každému nechce. Možná to ale není třeba! Mnohé vědecké výzkumy dokazují, že někdy stačí na cvičení pouze myslet.

Na univerzitě v Ohiu například v roce 2014 rozdělí několik desítek dobrovolníků lačnících po svalech na tři skupiny. Jedna denně intenzivně cvičí, druhá si usilovně představuje, že cvičí, a třetí nedělá nic.

Po 12 týdnech se lidem z první skupiny posílí procvičované svaly o 53 %, u třetí se samozřejmě nestane nic. Nejvíc však překvapí skupina duševně cvičících – u nich se síla svalů vylepší o 35 %!

Je to jen další důkaz toho, že mysl a tělo nejsou dvě oddělené entity. Že jsou pevně propojeny,“ vysvětluje tehdy hlavní autor studie Brian Clark. Celý ten zvláštní jev je však zatím spíš záhadou.

Pracuje místo nás!

Občas už jsme tak unavení, že nemáme sílu ani přemýšlet o tom, co děláme. Ale když to udělat musíme, uděláme to dobře! Čím to je? Právě v takovou chvíli mozek pracuje zcela sám, bez našeho vědomí. V podstatě se přepne do nouzového režimu autopilota!

Už dlouho neurologové dobře vědí, že v mozku existují jakési oblasti (říká se jim DMN neboli default mode network), které pracují právě v tu chvíli, když my vědomě neděláme nic.

Podobně je to třeba při zavazování tkaniček – ve skutečnosti velmi intelektuálně složitý úkol děláme zcela automaticky a mnohdy si na něj ani nepamatujeme.

Dlouho vědci předpokládají, že při „režimu autopilota“ mozek těží z našich zkušeností a zážitků z minulosti. Jenomže pak je podobný samochod mozku odhalen i u novorozenců, kteří zrovna moc zážitků nemají!

Zkrátka to vypadá, že mozek své tajemné triky jen tak prozradit nehodlá…

Foto: úvodní foto: geralt / Pixabay 1-3: Pixabay.
reklama
Související články
Věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Věda a technika
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Věda a technika
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Věda a technika
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
lifestyle
Móda určená nohám: Co má sabotáž společného s botami?
„Znám vás jako své boty,“ říká se. A opravdu, boty o nás prozradí mnohé, a tak je tomu už od pradávna. Někdo klidně chodí bosky, jiný si potrpí na dlouhé špičky, kterými dává svému okolí na vědomí, že je Pan Někdo a užívá si vysoké společenské postavení. Makedonský král Alexandr Veliký (356 př. n. l. […]
Jako ryby. Mořští lidé u Bornea tráví život ve vodě
Nadechněte se, zadržte dech a ponořte hlavu do umyvadla napuštěného vodou. Jak dlouho vydržíte? 50 sekund? Minutu? To odpovídá průměrné délce, po kterou dokáže netrénovaný člověk zadržet dech. V jihovýchodní Asii ale žijí lidé, kteří dokážou zadržet dech až na neuvěřitelných 13 minut. Tito mořští lidé, jak se jim říká, jsou spjati s vodou po […]
Pevná obuv: První pohorky nosil pračlověk, boty římských legionářů vydržely cestu 1500 km
Soudíme-li lidi podle bot, můžeme se dočkat nejednoho překvapení. Vezměte si třeba takové známé rčení: „Kouká mu sláma z bot.“ Majitel bot vystlaných senem však rozhodně není buran. Naopak. Vyniká zdravým selským rozumem – vystýlka totiž dokonale izoluje jeho nohy proti zimě! Jaký byl nejstarší materiál pro výrobu bot? Odpovíte-li kůže, mýlíte se. První boty na […]
Největší boháči historie: V klání vítězí středověký vládce
Byl nejbohatším člověkem v dějinách lidstva John D. Rockefeller, Andrew Carnegie, nebo někdo jiný? Soupeření těchto dvou překonává další muž – jistý středověký panovník říše v severozápadní Africe. Jako nejbohatšího člověka všech dob převážná většina žebříčků uvádí Američana Johna D. Rockefellera (1839–1937), který vybudoval ropný gigant Standard Oil. Pocházel z poměrně chudých poměrů a už v dětství […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva