Domů     Emoce ve sportu: Přínos, nebo překážka?
Emoce ve sportu: Přínos, nebo překážka?
komerční sdělení

Ve sportu jsou emoce důležité do té míry, že někdy mohou rozhodnout o výhře a prohře. Pravděpodobně je častější, že sportovec podává slabší výkony kvůli emocionálním a mentálním aspektům než kvůli technickým nebo fyzickým aspektům.

Proto je duševní a emocionální práce tak důležitá pro zlepšení vašeho výkonu. V tomto článku vám představíme různé možnosti, které máte k dispozici, když při sportu pocítíte škodlivé emoce.

Pro ilustraci významu emocí uvádíme několik příkladů situací, kdy mohou ovlivnit výkon ve sportu:

Když cítíte komplex méněcennosti nebo nízkou důvěru ve své schopnosti, když čelíte určitému týmu nebo soupeři.

Když vás protivník urazí a vy se rozzlobíte a dostanete trest.

Sportovci, kteří příliš přemýšlejí a pod tlakem se hroutí, když je sázka příliš vysoká

Speciálním případem sportu, kde emoce hrají obrovskou roli, je poker, který se přibližně od přelomu století, a hlavně od roku 2003, kdy se amatérskému hráči Chrisi Moneymakerovi povedlo přes online hraní kvalifikovat na hlavní turnaj World Series of Poker, považovaného za neoficiální mistrovství světa, které vyhrál.

Vítězství si připsal nejen díky logickému myšlení, ale také díky skvělé emoční inteligenci.

Tato událost měla za následek velký růst počtu hráčů online pokeru na různých platformách a v dnešní době je online poker pravděpodobně rozšířenější než “živá” varianta.

Veřejnost se stále více kloní k názoru, že jej lze, podobně jako šachy, považovat za sport. Koneckonců, jen o pověstný chloupek unikla pokeru možnost stát s v roce 2024 ukázkový olympijským sportem.

Stránky, kde lze nalézt taktické poker tipy pro zlepšení vlastních postupů i zmatení soupeře se shodují v tom, že nedávat najevo emoce, které by prozradily, co máte v ruce, je žádoucí.

Přestože v online verzi nedochází k přímé konfrontaci mezi hráči, i v takové hře je kontrola emocí stejně důležitá jako v jiných sportech.

Emoce mohou mít velký vliv na váš výkon, ať už se vám to líbí, nebo ne. Mohou být spojenci nebo nepřáteli a záleží na tom, co s nimi uděláte. Když se u vás objeví nežádoucí emoce, máte k dispozici několik možností.

Možnost 1: Nedělat nic

Tato možnost jistě nevyžaduje velké úsilí, ale také nebude mít velký efekt. Představme si vnitřní řeč sportovce v individuálním sportu, který cítí nával úzkosti: „Co když prohraju zápas? Všichni očekávají, že vyhraju, a to by byla škoda.

Začínám příliš přemýšlet a to mi uškodí. Ale ne, právě jsem získal dva body za sebou. Nechci, aby se můj soupeř vrátil. Kolegové z týmu a trenér si budou myslet, že jsem špatný, když nevyhraju.

Je pravděpodobně častější, že sportovec podává slabé výkony spíše kvůli emocionálním a mentálním aspektům než kvůli technickým nebo fyzickým aspektům

Tato vnitřní diskuse nemusí být nutně škodlivá, pokud si ji sportovec uvědomí a zaměří se na to, co musí v daném okamžiku udělat, aby zvítězil. Na druhou stranu, pokud sportovec nechá tento vnitřní diskurz bez kontroly, bude pro něj obtížné podat dobrý výkon.

Je dokonce možné, že tento diskurz probíhá, aniž by si to sportovec uvědomoval! To neznamená, že to nebude mít vliv, protože to bude mít vliv na mysl a tělo, ale nevědomě. Možná se vám to stalo při nějaké fyzické aktivitě nebo dokonce při běhu.

Po několika minutách si uvědomíte, že jste byli zcela ztraceni v myšlenkách a že vaše tempo nebo intenzita klesly, aniž byste si toho byli vědomi.

Dobrou zprávou je, že čím více budete věnovat pozornost svým emocím, tím menší je pravděpodobnost, že se vám to stane. Jinými slovy, cvičit, cvičit a ještě jednou cvičit.

Stručně řečeno, nedělat nic, když cítíte škodlivou emoci, je zřídkakdy tou nejlepší volbou.

Poznejte sami sebe a vyzkoušejte různé metody

Možnost 2: Vyjádření emocí

Vezmeme-li si příklad rozzlobeného sportovce, který dostal trest, protože neuměl ovládat své emoce. Vyjádření hněvu zjevně nebylo tou nejlepší volbou, protože za svůj čin byl potrestán. V jiných případech to může být dobrý nápad.

Často vidíme, jak tenisté vyjadřují svou nespokojenost házením raketou. Vyjádření této emoce nemusí být nutně škodlivé.

Důležité je se po jeho vyjádření znovu soustředit na další bod a vrátit se na správnou cestu. Záleží na konkrétním člověku. Poznejte sami sebe a vyzkoušejte různé metody.

Udržet hněv v sobě může být ve vašem případě pozitivní, pokud ho dobře zvládnete a nasměrujete dobrým způsobem, ale pro ostatní může být nutné ho vyjádřit, aby nenarušoval zbytek hry.

Je důležité vědět, že nevyjádřené emoce mohou mít vliv na tělo, například zvyšovat napětí ve svalech nebo vyvolávat bolesti hlavy.

Možnost 3: Regulace emocí

Regulace emocí zahrnuje ovlivňování toho, jaké emoce, kdy a jak jsou prožívány a vyjadřovány. Existuje mnoho způsobů, jak regulovat emoce.

Jedním ze způsobů je změnit naše vnímání situace. To může být dobrý nápad, například pokud jste po části hry znechuceni dominancí. Mohli byste si říct: „Odteď se mohu jen zlepšovat.

Hra ještě neskončila, zbývá ještě hodně času.“ Změnou vnímání se rozhodně změní i vaše emoce.

Další technikou regulace emocí je expresivní potlačení. Jedná se o vyhýbání se projevům emocí.

Tato metoda může být ve sportu užitečná, protože pokud soupeři zjistí, že prožíváte škodlivé emoce (například ztrátu sebedůvěry nebo sklíčenost), mohou toho využít ve svůj prospěch. Podívejme se na případ dvou boxerů, kteří spolu bojují.

Pokud dáte najevo nedostatek důvěry ve své schopnosti (ať už svým postojem, nebo jen výrazem tváře), může to soupeře ještě více motivovat a zvýšit jeho sebevědomí.

Změnou vnímání se určitě změní i vaše emoce.

Na závěr je důležité si uvědomit, že naučit se regulovat své emoce je proces, na kterém se obvykle pracuje a který se rozvíjí dlouhodobě. Při zkoušení nové techniky nemůžete očekávat, že bude fungovat okamžitě.

Je také důležité si uvědomit, že každý člověk je jiný a to, co dobře funguje u jednoho sportovce, nemusí být stejně účinné u jiného. Existuje řada dalších technik, které nebyly v tomto sloupci podrobně popsány, ale které vám také mohou pomoci zvládat své emoce:

použití rozptýlení (například hudby), pozitivní vnitřní diskuse, vizualizace požadovaných emocí a jejich intenzity, použití relaxačních technik a mnoho dalších. Využijte tréninky k vyzkoušení některých z nich a buďte trpěliví!

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Lifestyle
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Lifestyle
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Lifestyle
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace. Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat? O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI […]
Lifestyle
Únavový syndrom: Když nemůžete vstát, nemusí to být lenost
Být unavený je normální. Každý přece občas zažijeme situaci, kdy jsme doslova vyčerpaní, ať už vinou stresu nebo přehnané fyzické zátěže. Jsou ale lidé, kteří se ve stavu permanentního vyčerpání nacházejí neustále. Patříte mezi ně? Pak možná trpíte chronickým únavovým syndromem. O chronickém únavovém syndromu se začalo více hovořit až v posledních desetiletích, samotné onemocnění už […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
věda a technika
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
Alzheimer trápí 7 milionů Evropanů. Jste v ohrožení?
Choroba, kterou poprvé popsal Alois Alzheimer v roce 1906, byla dříve považována za vzácnou, dnes jde o nejčastější příčinu demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. Takže zpozorněte, pokud si nemůžete vzpomenout, jak se sází růže či peče váš oblíbený koláč, případně když jste našli ovladač od televize v troubě nebo mobil v lednici. […]
Kdy ztratí Saturn své prstence?
Mezi ostatními planetami ho hned poznáme – jeho odlišnost je nepřehlédnutelná! Nebo si snad dovedete představit Saturn bez jeho závoje prstenců? Myšlenka je mnohem reálnější, než by se mohlo zdát! „Saturn je nejspíš trojplaneta,“ domnívá se v roce 1610 Galileo Galilei (1564-1642). Jeho dalekohled umožňuje pouze 32násobné zvětšení, a když s ním tedy objeví zvláštní objekty napravo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Záhada „mořského národa“: Prošli Frygové i přes Slovensko?
enigmaplus.cz
Záhada „mořského národa“: Prošli Frygové i přes Slovensko?
Starověkou Frygii najdeme na historických mapách na území Malé Asie. V současnosti jde o území Turecké republiky. Původní domovinou Frygů však byla Evropa, zejména oblasti jižního Balkánu, odkud se př
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Fungoval Houdiniho posmrtný experiment?
enigmaplus.cz
Fungoval Houdiniho posmrtný experiment?
Policejní želízka, svěrací kazajka nebo trezor? Maďarsko-americký kouzelník a kaskadér Harry Houdini (vl. jm. Ehrich Weiss, 1874–1926) se dokáže dostat z jakéhokoliv zajetí! Před nenasytnými spáry smr