Domů     Neuvěřitelná záchrana. V zaplavené jeskyni šlo o minuty!
Neuvěřitelná záchrana. V zaplavené jeskyni šlo o minuty!
24.3.2024

Vápencové jeskyně zvané Tham Luang, nacházející se v Horách Spící dámy, jak se toto majestátní pohoří nazývá, jsou krásným kouskem původní přírody.

Množství krasových útvarů, tůňky, vodopády a samozřejmě vlhkostí se lesknoucí stěny hlubokých a dlouhých jeskyní lákají turisty i místní. Ovšem jen do chvíle, než se z nich stane smrtící past.

Do Thajska pomalu přichází letní období. Je 23. června 2018 a lidé už pomalu začínají čekat na nástup pověstných monzunových dešťů. Na severu Thajska leží u úpatí hory malé městečko Mae Sai.

Je to malebné a poměrně klidné místo, i když jeho poklidnost narušuje turistický ruch. Návštěvníci, většinou však z řad samotných Thajců, vyrážejí hlavně na prohlídky jeskynního komplexu Tham Luang.

Ten dobře znají i místní – především mládež tam často vyráží na dobrodružné výlety. Výjimkou nejsou ani chlapci z místního fotbalového týmu Divočáků. Toho odpoledne se jich ujímá zástupce trenéra Ekkapol Chantawong.

Má od trenéra nařízeno, aby vzal chlapce na hřiště v horách, nedaleko kterého jsou jeskyně a několik vodopádů. Jeden člen klubu má totiž narozeniny, tak je v plánu vzít všechny na výlet a oslavit to.

Takto vypadalo zázemí pozdější záchranné operace. FOTO: NBT/Creative Commons/CC BY 3.0
Takto vypadalo zázemí pozdější záchranné operace. FOTO: NBT/Creative Commons/CC BY 3.0

Osudová chyba

Ekkapol poslechne. Na mladé muže dohlíží a výlet se zpočátku odvíjí podle jeho představ. V jeskyních už chlapci v minulosti byli, takže to pro ně nebylo nic zas tak nového. Jenže tentokrát to bude jiné.

Skupina dvanácti chlapců ve věku 11 až 17 se společně s trenérem vydává do nitra komplexu.

Ignorují přitom ceduli, která návštěvníky varuje před vstupem v době monzunů, od července do října, snad proto, že do obvyklého nástupu vydatných dešťů přece jen ještě týden nebo dva chybí.

Všichni postupují hlouběji do jeskyně, kde si po nějaké době uvědomí, že se něco děje. Záhy zjistí co, ale když se chtějí vrátit, cestu jim zablokuje rychle stoupající voda.

Skupina je donucena postupovat dále do nitra jeskyně, kde se nakonec uchýlí na vyvýšené místo, známé jako Pattája. Situace nevypadá vůbec dobře.

Pátrání začíná

Blíží se večer a v okolí se scházejí znepokojení rodiče. Jejich děti se stále ještě nevrátily z tréninku a vzhledem k vytrvalému dešti, který přišel tak rychle, jak to v této oblasti mívá ve zvyku, panují obavy, že mohly někde uvíznout.

Pátrání je zahájeno kolem deváté hodiny večer. Policisté rychle zjišťují, kam skupina mířila, a tým dvaceti záchranářů vyráží k jeskyním. Tady však začíná zásadní problém.

Nemají totiž potřebné vybavení a schází i přesnější informace o tom, jak to vlastně v jeskyních vypadá – turistům je totiž určeno sotva 800 metrů z celkem desetikilometrové délky.

Zadní část jeskyní, kde se chodba rozdvojuje do spleti odboček, průlezů a úzkých chodeb s ostrými kameny, je tak jen velmi sporadicky prozkoumána.

Místo, kde k události došlo, provincie Chiang Rai na severu Thajska. FOTO: NordNordWest/Creative Commons/CC BY 3.0
Místo, kde k události došlo, provincie Chiang Rai na severu Thajska. FOTO: NordNordWest/Creative Commons/CC BY 3.0

Nedostanou se tam

Navzdory všemu se thajští záchranáři snaží dostat do hloubi jeskyně. Brzy ale zjišťují, že jsou na něco takového krátcí.

Neznalost jeskynního labyrintu, nepřehlednost a neustále stoupající studená voda, zaplavující další a další části komplexu, vedou k tomu, že je operace kolem třetí hodiny v noci ukončena.

neděli 24. června v 8:00 začíná záchranná akce naplno. Na místo přijíždějí členové elitní jednotky thajského námořnictva SEAL, kteří jsou vycvičeni na obzvláště těžké operace pod vodou.

Jenže ani jim se nedaří v kalné neprůhledné vodě a v členitém prostoru uspět. Jsou sice skvělí potápěči, ale nemají zkušenosti s jeskynními prostory, které vyžadují specifické znalosti a schopnost pohybovat se prakticky poslepu ve velmi stísněných prostorách.

Země se semknula

Čas mezitím ubíhá až příliš rychle. V pondělí 25. června se k operaci připojují speleologové a přichází nápad vodu z jeskyně odčerpat. Rozjíždí se obrovská operace, která nemá v dějinách země obdoby.

Z celého Thajska jsou přiváženy dobrovolníky čerpadla, která začínají odvádět vodu nejen ze samotných jeskyní, ale i z řeky, která do podzemí vodu dodává. Velké škody přitom utrpí místní zemědělci, kterým odčerpávaná voda zcela zlikviduje pole.

Déšť ale navzdory jejich oběti stále neustává a voda nadále pomalu stoupá. Po několik dalších dnů pokračuje snaha odčerpávat vodu a zároveň pokusy proniknout pod hladinou do další části jeskyně.

1. července, osm dní po ztracení výpravy, se Thajským speciálním silám povede dostat se na křižovatku chodeb zhruba dva kilometry od místa, kde by se mohla skupina nacházet. Dál už to ale nejde a naděje na záchranu uvězněných pomalu mizí.

Odčerpávání vody z jeskyně. FOTO: NBT/Creative Commons/CC BY 3.0
Odčerpávání vody z jeskyně. FOTO: NBT/Creative Commons/CC BY 3.0

Nalezeni!

Tou dobou už je na místě obrovské zázemí a do operace jsou zapojeny stovky lidí. Záchranáři shazují do jeskyní balíčky s vodou a dalšími věcmi v naději, že je skupina najde.

Vojáci se psy a vrtulníky prohledávají úbočí hory a hledají další vstupy do jeskyní, na místo přijíždějí i dobrovolníci z Číny, Austrálie, Ameriky nebo Japonska.

Jako zásadní se nakonec ukáže pomoc dvou zkušených australských potápěčů – bývalého veterináře Craiga Challena a Richarda Harrise, který pracoval jako anestetik.

I s jejich pomocí se daří připojit ke stěnám jeskyně vodicí lanko, na kterém jsou zavěšeny záložní kyslíkové lahve.

Postupně se tak potápěči dostanou až do hloubky čtyři a půl kilometru, kde jsou konečně nalezeni chlapci – na vyvýšeném místě, zesláblí a pohublí, ale naživu.

Takto vypadal tábor záchranářů před vstupem do jeskyně. FOTO: Kicior99/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Takto vypadal tábor záchranářů před vstupem do jeskyně. FOTO: Kicior99/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Šílený plán

Ty záběry obíhají celý svět. Mnozí si oddechnou, ale potápěči vědí, že to nejtěžší teprve přijde. Chlapcům v jeskyni totiž dochází kyslík a čekat tak na to, až voda opadne, nepřipadá v úvahu.

Jenže jak dostat ven z takové situace 13 uvězněných lidí, kteří ani neumějí plavat? Proplout jeskyněmi zatopenými kalnou vodou nezvládnou často ani ti nejzkušenější a léty prověření potápěči, natož potápěním naprosto nepolíbení a zesláblí mladíci.

Po mnoha diskusích a zvažování všech zásadních rizik nakonec thajské velení celé operace vyslyší návrh zmíněných australských potápěčů – chlapci budou uspáni a následně protaženi jeskyněmi těmi potápěči, kteří pohyb v nich zvládnou.

Je vůbec naděje?

neděli 8. července tato bezprecedentní operace začíná. Z jeskyní a z blízkého okolí je vykázána veřejnost a do médií se dostávají jen kusé informace o tom, co se uvnitř odehrává.

Richard Harris připravuje koktejl léků, které mají chlapce uklidnit, uspat a uvolnit jim celé tělo. Během cesty pod vodou navíc musí dostat další dávku.

Pokud by se totiž probudili a začali panikařit, patrně by to znamenalo smrt jejich i potápěče, který je bude mít na starost.

„Myslel jsem, že neexistuje žádná šance na úspěch,“ přiznal později sám Harris, přesto však na plán přistoupil, protože jinou možnost neviděl. Evakuace začíná kolem desáté hodiny dopolední.

Prvním chlapcům jsou podány léky, nasazena maska a svázány ruce, aby si náhodou neublížili, nebo aby nemohli při probuzení ohrozit potápěče. Vyprošťování tím definitivně začíná.

Konečně záchrana

Cesta za záchranou je dlouhá celkem 4,5 kilometru a trvá neuvěřitelných pět hodin. Pět hodin, během kterých si několik nejlepších potápěčů předává v šíleném podvodním řetězu spící chlapce.

Všichni jsou unavení a všichni se obávají, zda chlapci skutečně vydrží spát celou tu dobu. Euforie mezi členy záchranné operace vypukne v 17:40. Právě tehdy se první z třinácti fotbalistů dostává z jeskyně živý a zdravý. Další tři chlapci následují.

Zbylých osm si musí ještě počkat, ale tou dobou už všichni věří, že celá záležitost dobře dopadne. V úterý 10. července zahouká sanitka v blízkosti jeskyní naposledy.

Poslední mladík putuje do nemocnice a z potápěčů i všech ostatních se stávají hrdinové. Spíše než na dvojici Australanů však svět myslí na thajského armádního potápěče Saman Gunana, který při jednom z ponorů ztratil vědomí a už se neprobudil.

Navzdory tomu se tato akce zapsala do dějin jako ukázka lidské odvahy, vůle, solidarity a vynalézavosti.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: mtspeth/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Související články
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
reklama
záhady a tajemství
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
epochanacestach.cz
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky
Dýňové rizoto se sýrem
tisicereceptu.cz
Dýňové rizoto se sýrem
Dýňové rizoto si bude rozumět i s aromatičtějšími druhy sýrů. Zkuste s modrou plísní nebo kozí. Ingredience 1 hrnek kulatorznné rýže 200 g dýňového pyré 1 lžička kari 1 stroužek česneku 150
Zradily sv. Martina husy?
historyplus.cz
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce,
Mrkvové karbanátky
nejsemsama.cz
Mrkvové karbanátky
Jsou originální alternativou masa. Pokud by vám ale přece jen chybělo, můžete karbanátky zvydatnit přidáním na kousky opečené slaniny. Ingredience na 4 porce: ● 500 g vařené mrkve ● 500 g brambor vařených ve slupce ● 1 lžíce nasekané petrželky ● 4 jarní cibulky ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● 3 lžíce strouhanky ● ½ lžičky drceného kmínu ● strouhanka na obalování ● olej na smažení Postup: Brambory oloupejte
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
skutecnepribehy.cz
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky,
Večeře bez masa a rychle
panidomu.cz
Večeře bez masa a rychle
Jde to a uvidíte, že budou i chutné. Někdy stačí opravdu jen pár surovin a můžete vykouzlit opravdovou dobrotu. Sýr pečený v těstě (2 porce) 2 kusy sýra camembert nebo hermelín, 1 balíček listového těsta, 100 g vlašských ořechů, tymián, rozmarýn, sůl, pepř mletý, 1 cibule, máslo, 12 čerstvých žampionů, smetana ke šlehání, vejce na
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
epochalnisvet.cz
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu
Odpustila žena Gránskému milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustila žena Gránskému milenku?
Herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) má už dlouhé roky pověst svůdníka. A to i přesto, že je několik let ženatý a má doma manželku Nikolu Gránskou (30). Ta by pro svého manžela  udělala první pos
Podivuhodné chobotnice:  Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
21stoleti.cz
Podivuhodné chobotnice: Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzác
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
enigmaplus.cz
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
Přesný účel prastarých megalitických staveb není dodnes znám. Určité indicie ovšem naznačují, že jim lidé možná už v dávnověku připisovali léčivé účinky. Příznivý vliv na zdraví má údajně i moderní ka
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nová kapitola Narciso Rodriguez
iluxus.cz
Nová kapitola Narciso Rodriguez
Narciso Rodriguez uvádí na trh novou kapitolu ikonické řady for him s vůní for him vetiver musc. Tato elementární a aromatická novinka představuje únik k smyslné harmonii přírody. Vůně for him veti