Skip to content

První počítač na světě: Vědci rozluštili záhadu fungování mechanismu Antikythery

Už přes 100 let vědcům vrtá hlavou záhada fungování mechanismu Antikythery, podivného přístroje nalezeného roku 1901 ve vraku lodi potopeném u stejnojmenného řeckého ostrova.

Nyní se jim podařilo rozluštit tajemství 2000 let starého počítače. Odborníci z University College London (UCL) s pomocí dochovaných částí vymodelovali digitální repliku zařízení. Pořídili rentgenové snímky nápisů vyrytých do bronzových fragmentů.

Na základě dobových znalostí matematiky navrhli chybějící přední část převodu. Centrum prvního počítače na světě tvoří kopule znázorňující planetu Zemi, považovanou starými Řeky za střed vesmíru.

Pokusy o rekonstrukci zařízení probíhaly už v minulosti. Tento pochází z roku 2012. FOTO: marsupium fotografie/Creative Commons/CC BY-SA 2.0

Odhalili planetární cykly

Obklopuje ji Měsíc, Slunce a pět tehdy známých planet: Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn. Zařízení simuluje jejich pohyby. Na rentgenových snímcích odborníci odhalili čísla 462 a 442 vyjadřující planetární cykly Venuše a Saturnu.

Matematickou analýzou řeckého učence Parmenida (510‒450 př. n. l.) stanovili astronomické cykly Venuše a Saturnu a stejnou metodou odvodili i cykly zbylých planet.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Joyofmuseum/Creative commons/CC BY-SA 4.0
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články