Domů     Nero: Vrah na císařském trůnu?
Nero: Vrah na císařském trůnu?
24.10.2019

Historie ho zná jako jednoho z nejkrutějších panovníků všech dob. Na druhou stranu se dokázal na trůně udržet celých 14 let, nevedl žádné krvavé dobyvačné války. Umění, literatura a filozofie za jeho éry vzkvétaly. Jak to tedy  bylo s císařem Neronem doopravdy?

Na samotném počátku jeho vlády náležela faktická moc ve státě Neronově matce Agrippině. Víme to z mincí, na kterých je zobrazen císař i jeho matka na jedné straně a jejich tváře jsou obráceny k sobě.

Ovšem Agrippina má na nich dominantnější pozici, její jméno a tituly jsou na lícní straně, a navíc v prvním pádu, kdežto Neronovo jméno je na rubu a ve třetím pádu – mince mu jsou tedy pouze věnovány.

Nero si začal toto své ponížení rychle uvědomovat a vzdoroval mu symbolicky hned na dalších mincích z roku 55 n. l.

Nejprve vládla jeho matka Agrippina.
Nejprve vládla jeho matka Agrippina.

Úspěšný vladař

Prvních pět let Neronovy vlády (54–59 n. l.) je hodnoceno mimořádně pozitivně – stejně jako například počáteční období vlády Caliguly (vládl 37–41 n. l.). Římský historik Aurelius Victor ze 4. století například píše:

„V průběhu pěti let byl tak výborný při zvelebování města, že pozdější císař Traianus často po zásluze říkával, že všichni císařové jsou vzdáleni tomuto Neronovu pětiletí.“ Podle kronikářů dokonce odmítl Nero kvůli svému mladému věku titul „Pater Patriae“ (Otec vlasti), který byl nedílnou součástí titulování císařů.

Nero si také nenechal ujít žádnou příležitost, aby dokázal svou štědrost a mírnost. Tíživější daně buď zrušil, nebo alespoň snížil. Také prostí Římané mohli být s jeho vládou spokojeni, protože dbal na plnění zásady „panem et circenses“ (chléb a hry).

Často pořádal hry mládeže, hry v cirku, divadelní představení a gladiátorské zápasy.

Na začátku vlády byl císař velice úspěšným panovníkem.
Na začátku vlády byl císař velice úspěšným panovníkem.

Hrozila císaři vzpoura?

Pro římské císaře bylo pořádání různých velkolepých zábav a oslav vždy ošemetné.

Na jedné straně chtěl panovník ukázat, že mu na lidu záleží, ovšem na straně druhé mohlo shromáždění většího počtu lidí na jednom místě pro císaře znamenat ohrožení – například nebezpečí vzpoury.

Nero ale patřil k těm vládcům, kteří se před lidem v paláci nezavíral. Držel se politiky zvané „Pax Romana“ (římský mír), která spočívala v zachování míru ve značné části Evropy pod dozorem římských vojsk. V kronikách se píše:

„Nikdy nepojal ani přání na rozšíření a zvětšení říše. Zamýšlel dokonce odvést vojsko z Británie a upustil od toho jenom proto, aby se nezdálo, že poškozuje otcovu (tj. Claudiovu) slávu.“

Nero nechtěl římskou říši rozšiřovat o další území.
Nero nechtěl římskou říši rozšiřovat o další území.

Proměna císaře v despotu

Po roce 59 n. l. se Neronova vláda změnila k nepoznání. Můžeme zde vidět určitou podobnost s vládou císaře Caliguly, v jeho případě je ale možno změnu v chování objasnit neurologickým postižením mozku po prodělaném zánětu mozkových blan.

V případě Nerona ale nemáme žádné zprávy o chorobě nebo nějaké konkrétní události, která by vedla k proměně císaře v despotu. Přece se tak ale stalo. Nero nebyl a nebude jediným vládcem, který se kdy nechal unést mocí a ztratil veškeré zábrany.

S tím může souviset i jeho náklonnost k východním (orientálním) despotickým vládám, kde měl panovník neomezenou moc a nemusel brát ohledy na žádné poradní sbory a úředníky tak, jak tomu bylo v Římě v dobách raného císařství.

Nerova vláda se z ničeho nic změnila a císař se stal despotickým tyranem.
Nerova vláda se z ničeho nic změnila a císař se stal despotickým tyranem.

Kdo ohrožuje moc císařovy matky

Pro Agrippinu byly první roky Neronovy vlády zlatým obdobím. Její syn byl papírově nejmocnějším mužem říše a ona, jelikož nad ním měla neskutečný vliv, nejmocnější ženou a vlastně i osobou vůbec. Našla však soupeře, se kterým nepočítala.

Další dva lidé s velkým vlivem na Nerona byli totiž Seneca, filozof zodpovědný ze jeho vzdělání, a Afranius Burrus, velitel pretoriánské gardy, elitní jednotky tvořící osobní stráž císaře.

Zvlášť Seneca nelibě nesl, jak moc matka synovi do všeho mluví, a začal její neomylnost a nepostradatelnost zpochybňovat.

Pravda je, že i Neronovi, čím dál tím víc zkušenějšímu vládci, začalo matčino poručnictví vadit, a to už byl jen krůček k averzi a krok k nenávisti.

Nejprve se fyzicky zbavil nevlastního bratra Britannica, v němž Agrippina nacházela stále větší zalíbení, pak obrátil pozornost přímo k ní.

Nerovi začalo matčino poručnictví vadit, proto ji zabil.
Nerovi začalo matčino poručnictví vadit, proto ji zabil.

Matka je zrádkyně a nepřítel Říma

V roce 59 došel Nero k přesvědčení, že matka chystá jeho pád. A proto ji nechal odstranit. První pokus zavraždit ji na lodi ještě nevyšel, ten druhý, provedený dvěma důstojníky na pevnině, už ano. Ulevilo se vlastně všem.

Senát, který ji nikdy nemiloval, prohlásil Agrippinu za nepřítele státu a zrádkyni, Seneca s Burrem mohli dále poklidně, už nikým nerušení, řídit stát. Nebylo to zas tak těžké.

Nerona v tu dobu daleko víc než státnické povinnosti zajímaly návštěvy hospod a nevěstinců. I když byl později v politice přece jen mnohem aktivnější, objevil v sobě především umělecké sklony.

A co je horší – uvěřil, že jsou výjimečné.  Považoval sám sebe za nejlepšího básníka, zpěváka, harfistu i tanečníka. Nejprve vystupoval jen v okruhu nejbližších, později i veřejně.

Miloval potlesk, a pokud někdo odešel z jeho představení předčasně, považoval to za zradu, kterou nemilosrdně trestal.

Nera zajímaly spíš návštěvy hospod a nevěstinců.
Nera zajímaly spíš návštěvy hospod a nevěstinců.

Porod a smrt v hledišti

Existují legendy, že ženy v obavách z císařova hněvu rodily v hledišti. Vypráví se o starcích, kteří během představení zemřeli. Muži zase předstírali smrt, aby je vynesli ven a oni nemuseli poslouchat krákorání zrzavého obtloustlého „umělce“.

Vytrvalý Nero přesvědčený o své genialitě totiž dokázal své publikum obšťastňovat třeba celý den a noc bez jediné přestávky. Období jeho vlády patřilo k nejklidnějším ve starověkém Římě.

Na jeho představení se museli přihlížející dívat dlouhé hodiny.
Na jeho představení se museli přihlížející dívat dlouhé hodiny.

Píseň pro hořící Řím

A nakonec ho vlastně přestali mít rádi všichni. Když v roce 64 n. l.

zachvátil Řím velký ničivý požár, který trval 6 dní a zničil čtvrtinu města, měl Nero údajně shlížet na město stravované plameny, v divadelnímu kostýmu hrát na kitharu a zpívat píseň o dobytí Troje.

Byl podezírán, že město zapálil úmyslně, aby jej mohl zbourat a přestavět k obrazu svému, tedy především si vybudovat Zlatý palác s jezerem a 30 metrů vysokou vlastní sochou.Po velkém požáru Říma už Neronovi nikdo neuvěřil, že bourání starých budov, které zbyly, je ve skutečnosti protipožárním opatřením.

Že budování velkolepého císařského paláce a nového Říma na spálených troskách nebylo záminkou ničivého ohně, ale jeho důsledkem. Zkrátka – Nero byl vinen. A to i přesto, že sám císař z požáru obvinil křesťany, kteří se, zřejmě po krutém mučení, k činu doznali.

Na 300 jich nechal upálit ve Vatikánských zahradách, další ukřižovat či předhodit dravým šelmám.

Podle některých informací měl Nero sám Řím zapálil.
Podle některých informací měl Nero sám Řím zapálil.

Zešílel Nero definitivně?

V Římě v té době vládla špatná nálada. Nejlíp se měli donašeči, patolízalové a všichni, kdo uměli tleskat. Neronovy paranoidní představy navíc v roce 65 posílil předem prozrazený pokus o atentát, po kterém následovaly popravy spiklenců.

Smrti neušel dokonce ani Seneca, který prý o připravované vraždě věděl. Stát se zadlužoval a Nero zřejmě definitivně zešílel. Jinak si nelze vysvětlit léto roku 66, kdy na zlatém voze, obklopen tisícovkou umělců, odjel na návštěvu do milovaného Řecka.

Proti Nerovi se začaly bouřit kvůli jeho politice.
Proti Nerovi se začaly bouřit kvůli jeho politice.

Jak zastavit vzbouřené legie

To už se ale blížil jeho konec. Proti Neronově daňové politice se začaly bouřit mnohé provincie, ovšem Nero neudělal vůbec nic. Pouze zcela vážně navrhl, že se pokusí zastavit vzbouřené legie zpěvem. Bylo jasné, že tenhle panovník už dál vládnout nemůže.

Počátkem června roku 68 prohlásil senát Nerona za veřejného nepřítele, což se rovnalo rozsudku smrti.

Nero ukončil svůj život sám.
Nero ukončil svůj život sám.

Poslední minuty velkého císaře

Večer 8. června usnul Nero v císařském paláci. Když se kolem půlnoci probudil, zjistil, že jeho garda, jediná a poslední záruka osobní bezpečnosti, zmizela. Byl sám. Jeden z bývalých otroků mu nabídl úkryt ve své vile zhruba šest kilometrů za městem.

V přestrojení, doprovázen hrstkou posledních nejvěrnějších, dorazil Nero na místo. Nařídil sluhům, aby mu vykopali hrob. Verzí jeho posledních okamžiků je víc. Ta nejčastěji tradovaná vypráví o tom, že stále dokola opakoval jediná slova:

„Jaký to umělec ve mně hyne!“ Pak se v dálce ozvala kopyta koní jeho pronásledovatelů. Nero si ke krku přiložil dýku. Čtrnáctiletá vláda Římu skončila během několika minut v kaluži krve.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
lifestyle
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Smrt Diany! Byl řidič pod vlivem alkoholu a antidepresiv?
Princezna lidských srdcí se konečně vymaňuje z nešťastného manželství s princem Charlesem. Novou lásku nachází v egyptském obchodníkovi Dodim Al-Fayedovi. Paparazzi ji ale nepřestávají pronásledovat. V noci z 30. na 31. srpna 1997 se jí snaha o útěk před nimi stává osudnou. Co se tehdy stalo? A opravdu zavinili senzacechtiví fotografové smrt všemi milované lady Di? Je 29. července 1981 […]
Lesk a bída starověké čínské kultury
Starobylá čínská kultura, která obohatila celý svět, měla již za sebou v době, kdy obyvatelé střední Evropy stále ještě žili jako divoši, dlouhou dobu rozvoje. Přesto i zde najdeme až divošské zvyky… „Zlaté lotosy“ Jedním z nich je i tradice čínsky poeticky označovaná jako „zlaté lotosy“. Jedná se o umělé zmenšování ženských nohou. Celý tento […]
Sněhové vločky: Přezdívka generace Z
Jako generace sněhových vloček jsou označováni lidé narození zhruba mezi roky 1995 a 2010. Jedná se o tak zvané zoomers neboli představitele generace Z, případně o pozdní mileniály, tedy generaci Y.   Označení odkazuje na jejich přesvědčení o vlastní jedinečnosti, protože žádné dvě sněhové vločky nejsou stejné, stejně jako na jejich přílišnou křehkost, zvýšenou citlivost […]
reklama
záhady a tajemství
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Čí jsou lidské ostatky nalezené na Vildštejně v hradním komíně?
Hrad Vildštejn v obci Skalná najdeme nedaleko Františkových Lázní. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy je jako majitel hradu uváděn Gerold z Vildštejna. Na hradě se však v průběhu staletí vystřídalo mnoho majitelů. V majetku krutého rodu… Například roku 1531 hrad získali Viršperkové. Členové tohoto rodu byli známi svou prchlivostí a […]
Lady Wonder: Klisna, která uměla předpovídat budoucnost?
Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové! Koně jsou úžasná zvířata, o […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v