Domů     Je Voynichův rukopis nejtajemnější knihou světa?
Je Voynichův rukopis nejtajemnější knihou světa?
17.10.2024

Neznámé písmo, záhadný jazyk, dechberoucí ilustrace rostlin, vesmíru či zvěrokruhu, vyobrazení nahých žen, koupajících se v nevídaném systému jezer a jezírek se zelenou tekutinou. Voynichův rukopis na své rozkrytí teprve čeká.

Je to celá kniha, o které svět dodnes mnoho neví! Přitahuje odborníky i amatéry. Vysvětlení a domněnek je nespočet.

Je to utajené sdělení, dokonalá šifra, alchymistická hříčka či prostě kniha, která dokládá, že ne všechny jazyky a písma středověku známe a umíme číst?

Radiokarbonové testy zasadily vznik rukopisu do let 1404 až 1438. Také víme, že dílo se vyskytovalo na dvoře Rudolfa II. (1552–1612), milovníka umění, vědy a všeho tajemného. Ten prý věřil, že autorem je anglický filozof a vědec Roger Bacon.

Ve hře ovšem bylo i jméno Leonarda da Vinci a dalších. Knihu se pokoušelo po staletí marně rozluštit mnoho učenců. Prvním známým majitelem byl pražský alchymista Georgius Barschius začátkem 17. století.

Po jeho smrti rukopis studoval učený jezuita Athanasius Kircher. Dokonce zaplatil odborníkovi na koptštinu. Co zjistil, nevíme. Až do roku 1912 byl rukopis uložen v knihovně jezuitského řádu.

Od něj ji vykoupil knihkupec Voynich, podle kterého se dnes i jmenuje. Nyní je dílo majetkem Yaleovy univerzity.

Zřejmě nádoba na léčiva vedle rozřezaných rostlin
Zřejmě nádoba na léčiva vedle rozřezaných rostlin

Otázek je více než odpovědí

Pergamenové strany při prvním prolistování připomínají středověký lékopis. Pečlivější prohlížení naznačuje na alchymistickou příručku.

Když si ale badatel pečlivě prohlédne všech dochovaných 240 stran z původních 272, v hlavě má více otázek než odpovědí. Tak třeba část s vyobrazením rostlin. Že to je jasný botanický klíč?

Pouze do chvíle, než pozorný výzkumník zjistí, že velkou část rostlin vůbec nelze identifikovat. Pravděpodobně astronomická část je o něco přívětivější a lze v ní nalézt například znamení zvěrokruhu. Obsahuje ale také neznámé diagramy a symboly.

Středověké sci-fi? Nahé ženy se koupou v systému jezírek…

Nejzáhadnější je oddíl s vyobrazeními nahých koupajících se žen v podivné zelené tekutině, v nevídaném systému jezer a jezírek. Nebo jsou to technicky vyrobené útvary? Někomu dokonce připomínají tělesné orgány. Odkazuje snad autor na nějaké rituální koupele?

Či na léčivé lázně? A kde něco obdobného viděl? Stejně záhadná je i část, ve které by snad mohly být mapy. Ale co je to za krajinu? Jsou tu také znázorněny i hrady a něco jako sopky.

Oddíl s ilustracemi kořenů, listů a tajemných plodů, kde je text dělen do odstavečků, zase připomíná lékárenské recepty. Vykreslené rostliny jsou ovšem opět záhadou.

Detail viněty na spodní straně 149 Voynichova rukopisu
Detail viněty na spodní straně 149 Voynichova rukopisu

Nadějí je umělá inteligence

Dočká se někdy svět překladu tajemného rukopisu? Těžko říct. Naději dává pokrok ve vývoji strojového učení a umělé inteligence. První rozbory s využitím superpočítačů nabídly nadějné výsledky – jde prý o reálný jazyk.

Porovnání s 400 známými jazyky a písmy světa pak potvrdilo největší podobnost s hebrejštinou. Je tu tedy velká šance k odkrytí tajemství. Samozřejmě že už dnes tu máme odborníky, kteří věří, že záhadu Voynichova rukopisu rozkryli.

Výsledky jejich práce jsou ovšem nesouvislé. Pokud ano, nezveřejňují svůj postup a systém dekódování, což vylučuje ověření správnosti. Svět se tedy dál může těšit ze záhady, která zůstává skryta už stovky let.

Teorie o Voynichově rukopisu

Základních teorií o tajemném rukopisu je osm. Podle první se jedná o falzum a žádný obsah ani smysl nemá. Podle druhé jde o glosálii – zapsané promluvy v nadpřirozeném, neznámém jazyce.

Hudební skladatel Hanspeter Kyburz text považuje za hudební záznam a na jeho přepisu založil i jedno ze svých děl. Podle statistické vědecké analýzy je to kniha psaná reálným jazykem, napodobení by bylo náročné.

Kryptografové americké NSA se v 50. letech 20. století přikláněli k názoru, že se jedná o složitou šifru, pracující se záměnami písmen. Jazykovědec Jacques Guy tvrdí, že rukopis je zapsán exotickým, ale přirozeným jazykem.

Mohl být napsán mandžuštinou s nějakým netradičním dialektem a fonetickým písmem. James Finn si myslí, že jde o vizuálně zakódovanou hebrejštinu.

Fragment Voynichova rukopisu, pravděpodobně první odstavec
Fragment Voynichova rukopisu, pravděpodobně první odstavec

Jak rukopis vypadá?

Kniha měla zřejmě 272 stran v 17 arších, dochovalo se jen 240 z nich. Text je psán na pergamenu neznámým písmem (o 20–30 znacích s jednoduchou interpunkcí) a neznámým jazykem. Rukopis má asi 35 000 slov.

Znaky nenásledují náhodně, lze vysledovat zákonitosti, což ukazuje na pravopisná a gramatická pravidla. Průměrná délka každého slova je shodná s latinou a angličtinou. Jazyk je odlišný od evropských, některé znaky svědčí o podobnosti se semitskými jazyky.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, Voynichův rukopis aneb Nejzáhadnější kniha světa. Bratislava: CAD PRESS, 2011. ISBN 978-80-88969-60-0, voynich.nu
Titulní foto: JovanCormac / Creative Commons / volné dílo, 2. FOTO: Marcos Okseniuk / Creative Commons / volné dílo 3. FOTO: Luizpuodzius / Creative Commons / volné dílo, 4. FOTO: Zoram.hakaan / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Záhady a tajemství
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Záhady a tajemství
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
Záhady a tajemství
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
reklama
lifestyle
Lady Diana: Od rozvodu až k tragickému konci
Princezna si vzala prince. Jenže brzy se ukázalo, že realita se pohádce moc nepodobá a nemá happyend. Princezna a princ se rozvedli a následovala tragická smrt. Lady Di ale žije v lidských srdcích dál… Princezna Diana (1961‒1997) se v roce 1992 po rozchodu s princem Charlesem (*1948) stane módní ikonou. Kamkoliv se pohne, ženou se za ní paparazzi. […]
Teddy bear: Kdo poprvé vyrobil oblíbeného plyšáka?
Pořádně ohmataný plyšový medvěd i dnes často patří k nezbytným rekvizitám dětského pokojíku, a to i dlouhá léta poté, co už si s ním nikdo nehraje. Každý ale netuší, že chlupatému parťákovi, propůjčil svoje jméno sám americký prezident. Příběh začíná v newyorském Brooklynu, kde ruský židovský přistěhovalec Morris Michtom (1870–1938) v roce 1902 provozuje malou cukrárnu. Aby nalákal co […]
Milion omylů: V čem se cestovatel Marco Polo spletl?
Umíte si představit, že byste po vzoru Marka Pola strávili na cestách celkem 24 let svého života? Možná je to hezká představa nepracovat a jen tak se plavit po moři nebo pochodovat po svých po souši. Nejspíše by vám neušlo, co se kolem vás děje a neudělali byste spoustu chyb jako slavný cestovatel. Nebo ano? […]
Jaro a léto v Čechách: Vyrazte na nejnáročnější výšlapy na české hrady
Turistická sezona se nezadržitelně blíží. A hrady i zříceniny budou jako každý rok oblíbeným cílem výletů statisíce Čechů. Rozhodli jsme se posvítit si na tyto oblíbené destinace a sestavit tak trochu netradiční žebříček. Podle nás je totiž možné plánovat výlety na hrady maličko jinak než obvykle. Namísto nejznámějších hradů proto nabízíme přehled těch, jejichž zdolání […]
reklama
záhady a tajemství
Karel IV. neudělal bez konzultace s astrology ani ránu
Nejvážněji ze všech panovníků českého středověku bere poselství hvězd český král a římský císař Karel IV. Jeho dvorní lékař a zároveň i astrolog v jedné osobě má spoustu práce. Ať už je třeba udělat cokoliv, hvězdy tomu musí být vždy správně nakloněny. „Je možno bez nadsázky říci, že astrologie byla spolutvůrcem jeho životních úspěchů, protože při […]
Výbuch, který zpustošil Sibiř. Způsobil ho meteorit?
Ono se řekne pustý a prázdný vesmír. Je sice pravda, že na jeden krychlový metr kosmického prostoru čistě statisticky připadá jeden atom vodíku, jenže jsou okamžiky, kdy provoz ve vesmíru pořádně zhoustne. Kolize dvou těles sice mohou být zajímavým divadlem, avšak pouze za předpokladu, že se jich sami neúčastníme. V dlouhé historii naší planety se […]
Zničil alexandrijskou knihovnu Gaius Julius Caesar?
Patří mezi největší vzdělávací instituce starověku, s hlavní budovou o rozměrech fotbalového hřiště. Alexandrijská knihovna má shromažďovat kolem 700 000 rukopisných svitků. Ale jaký byl důvod jejího zániku, který je připisován ničivému požáru?! Nad střechami sněhobílých paláců se vznáší šedivý dým. Dusivý kouř se do Alexandrie valí z nedalekého přístavu. Mezitím se v ulicích města šikují formace římských legionářů. […]
Býčí skála: Je to skutečně místo rituální vraždy?
Skupina speleologů prochází temnými chodbami jeskyně. Nikdo jiný tu není – místo není veřejnosti přístupné. Je to vzácné archeologické naleziště a hlavně místo, kde ve velkém hnízdí netopýři. Po vlhkých stěnách se míhají světla baterek, slyšet je jen občasné kapání vody. A pak se ozve strašlivý řev! „Někdo je tu s námi?“ Muži se zastaví a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz