Domů     Největší vědecké spory historie: Nesmiřitelný boj o dinosauří kosti!
Největší vědecké spory historie: Nesmiřitelný boj o dinosauří kosti!
28.1.2017

I vědci jsou jen lidé. Bují mezi nimi konflikty, které velmi snadno mohou přesáhnout do osobní roviny. Jeden takový, týkající se objevu dinosaurů, se odehrál koncem 19. století ve Spojených státech.

Začátkem 19. století došlo v Evropě k několika prapodivným nálezům. Na různých místech kontinentu byly ukryty ohromné kosti, které nemohly patřit žádnému žijícímu tvoru. Nelze se tedy divit, že tyto nálezy vzbudily přímo senzaci.

Po podrobnějším zkoumání došli vědci k závěru, že objevené kosti pocházejí z těla nějakého plaza. A rozhodně ne ze žádného drobečka.

Pro tyto záhadné živočichy se rychle našlo pojmenování – dinosaurus (z řeckého deinos – strašný a saurus – ještěr). V roce 1859 Charles Darwin uveřejňuje své dílo o původu druhů.

Zdálo se, že nálezy fosílií obrovských ještěrů mu mohou jeho evoluční teorii jen potvrdit. Už v té době se objevovaly myšlenky, že dnešní ptáci jsou příbuznými dinosaurů. Ale vyskytly se i jiné názory.

Například ten, který tvrdil, že biologický druh vznikne a zanikne, aniž by se vyvíjel. I zastánci této teorie používali jako svůj argument existenci dinosaurů.

Z těchto dvou protikladných stanovisek vystupují i naši dva hrdinové. Edward Drinker Cope z Pelsylvánské univerzity a Othniel Charles Marsh pro změnu z americké Yalské univerzity.

Cope i Marsh pocházeli z farmářských rodin a oběma velmi brzy zemřela jejich matka. Vzhledem k tomu, že oba vyrůstali na venkově, měli velmi blízko k přírodě. Cope se narodil v roce 1840 a od raného věku ho zajímala biologie.

Už ve svých osmnácti letech publikoval svůj první odborný článek a brzy se stal uznávaným odborníkem v herpetologii (nauka o plazech) a ichtyologii (nauka o rybách).

Vzhledem k tomu, že byl finančně nezávislý – otcovu farmu po jeho smrti výhodně zpeněžil – splnil si svůj sen a stal se nezávislým přírodovědcem. Jenže jeho touha stát se nejuznávanějším americkým sběratelem fosílií ho dovedla k finančním těžkostem.

Cope zaměstnával řadu pomocníků a jeho konto se začalo nebezpečně tenčit. V roce 1881 se pokusil investovat do těžby nerostů, jenže prostředky do podniku vložené, se mu nikdy nevrátily.

Finančních starostí se dočasně zbavil až v roce 1885, kdy podstatnou část jeho sbírek odkoupilo Americké přírodovědecké muzeum. Othniel Marsh byl o devět let starší než jeho sok, ale svou přírodovědeckou kariéru začal později.

Až když mu bylo 21 let, se o jeho přírodovědných zájmech dozvěděl jeden jeho bohatý strýc. Marsh tak konečně mohl opustit farmu a začít studovat. Možná ne příliš šťastné dětství mělo za následek to, že ho ti někteří lidé považovali za podivína.

Jedno z tehdejších svědectví o Marshovi tvrdilo, že chtít se s ním seznámit bylo jako běžet proti napřaženým vidlím. Ve svých 30ti letech Marsh publikuje svůj první článek. V té době sice ještě studuje, ale jeho vášeň pro zkameněliny je neobvyklá.

Podobně jako Cope, i on nějaký čas tráví v Evropě a v roce 1865 pak přijímá neplacené místo profesora paleontologie na univerzitě v Yale. Může si to dovolit, protože jej stále podporuje jeho zámožný strýc.

Marsh pořádá expedice za fosíliemi směrem na divoký západ, jeden z jeho pomocníků není nikdo jiný než Buffalo Bill.

Marsh se na rozdíl od Copa nikdy neoženil. Možná i to ho vedlo k jeho určitému egocentrismu. Americkou vládu bombardoval neustálými žádostmi, aby ve vybraných lokalitách mohl kopat jen on sám a nikdo jiný.

Zvláštní bylo i jeho přezíravé chováni k pomocníkům, které zaměstnával. Zadržoval jim mzdy, choval se k nim arogantně. Mnohokrát se s nimi pohádal, v jednom takovém obzvlášť vyostřeném případě byla tasena i zbraň.

Někteří jeho spolupracovníci se v jeho pozdějším sporu s Copem postavili právě na stranu Marshova rivala. Je paradoxní, že ač vztah Marsh – Cope později přerostl až k osobní nenávisti, z počátku jejich komunikace probíhala ve velmi přátelském duchu.

Dokonce i spolupracovali. Cope vzpomínal na to, jak v roce 1868 Marshe provedl lokalitami, kde nacházel dinosaury z období křídy.

„Když jsem brzy poté,“ pokračuje Cope,“ usiloval o získání nějakých fosílií z této oblasti, našel jsem pro sebe vše uzavřeno a vyhrazeno Marshovi za peněžní protihodnotu.“ Dva roky předtím Cope objevil zkamenělinu vodního plaza, jenže jeho hlavu mu v nákresu umístil na ocas.

Marsh si chyby všiml a vědeckou obec na ni upozornil. Možná už tehdy byla zažehnuta zatím pečlivě skrývaná jiskřička nevraživosti.

Nicméně, nejpravděpodobněji k roztržce došlo v roce 1872, kdy oba kopali na stejném místě ve státě Wyoming a jejich zájmy na sebe značně narazily.

Krátce poté Marsh píše Copeovi ostrý dopis, ve kterém jej obviňuje z toho, že jím nalezené fosílie Cope prohlašuje za své. „Ještě nikdy v životě jsem nebyl tak rozzloben,“ píše Marsh, nicméně mírnějším tónem dodává:

„Nehněvejte se teď pro to na mne a pusťte se do mne se stejnou upřímností, pokud jsem udělal něco, co se nelíbí zase vám.“ Cope s odpovědí neváhal:

„Za všechny nálezy, které jste během srpna 1872 získal, vděčíte mně.“ Rubikon byl překročen, válečná sekyra vykopána. Spor začal mít vskutku podobu pozemní války. Oblast zvaná Como Bluff v jižním Wyomingu, byla dinosauřími fosíliemi přímo posetá.

Nelze se divit, že armády pomocníků Marshe i Copa zde na sebe často narážely. Špionáž, průzkum i otevřené výpady nebyly ničím výjimečným.

Nakonec Marsh využil velmi benevolentních zákonů o nabytí půdy na západě a jednoduše případným vetřelcům zabránil ve vstupu. Marsh byl i obratným politikem, na svou stranu získával vlivná místa ve Washingtonu, ale i indiány z kmene Siouxů. Od nich získal přezdívku Big Bone Chief nebo-li Velký náčelník s kostmi.

Spor se postupně přenáší na stránky vědeckých časopisů. Jak Marsh, tak Cope touží být jedničkami ve svém oboru, jenže na vrcholu může být jen jeden.

Marsh má dobré kontakty na odborný časopis American Journal of Science, Cope si dokonce koupil uznávaný magazín American Naturalist. Je tedy zřejmé, které periodikum komu straní.

Cope se od jednoho z bývalých Marshových zaměstnanců dozvídá, že velká část Marshových studií nebyla sepsána jím, nýbrž jeho najatými lidmi. To je munice, kterou si Cope nemůže nechat utéci.

Své informace dodává na stránky newyorského Heraldu a tím se konflikt dostává z vědeckých kruhů mezi nejširší veřejnost. Americké publikum spor zaujal a Cope i Marsh se stali dnešními slovy mediálními hvězdami. Cope se s Marshem nemazlil.

V článku v Heraldu jej obvinil z nekompetentnosti, z plagiátorství i z toho, že schválně rozbíjel nalezené fosílie, aby nikdo jiný je nemohl spatřit. Marshova odpověď na sebe nenechala dlouho čekat.

Cope podle Marshe trpěl duševní nevyrovnaností, zcizil několik zkamenělin a dokonce vnikal do konkurenčních pracoven.

Marsh nakonec napsal cosi o malých mužích s velkými hlavami, což na sebe vztáhlo mnoho Copeových zastánců. Cope umírá v roce 1897. Jeho badatelská činnost ho finančně natolik vysílila, že na sklonku života musel prodat svůj dům.

Za svého života byl považován za přátelského, přímého, čestného a štědrého člověka. Přesto nikdy nepřiznal, že obvinění vznesená proti Marshovi byla do značné míry přehnaná.

Dodnes se několik jím vytvořených názvů pro dinosauří poddruhy používá a nelze zapomenout na to, že byl jedním z prvních Američanů, který obhajoval myšlenku evoluce. Marsh nakonec svého soka přežil jen o dva roky. Newyorský Herald v komentáři o sporu napsal:

„Jako peroucí se kočky.

Bude-li tato malicherná hádka pokračovat, nezůstane toho mnoho ze žádného z účastníků sporu.“ Následovníci Marshe i Copa si to zřejmě uvědomili a proto se vydali cestou vzájemné spolupráce. Jak Marsh, tak Cope vykonali ve svém oboru spoustu užitečné práce.

V dobách jejich největší rivality dokázali každý se svým týmem vykopat klidně až jednu tunu fosílií týdně. Celkem našli 130 druhů dinosaurů, včetně známého dravého tyranosaura. Z výsledků jejich práce těží vědci po celém světě dodnes.

Foto: explorepahistory, Alchetron, NBC, ThingLink, youtube
Související články
Věda a technika
Krvavá tečka za leteckou přehlídkou: 543 raněných, 28 mrtvých dětí
Na letišti Sknyliv nedaleko Lvova se 27. července 2002 tlačí více jak 10 000 zvědavých diváků. Je krásná sobota 27. července 2002. Ukrajinské letectvo dokáže nad hlavami fascinovaných návštěvníků vykouzlit skutečné divy akrobacie. Slaví se totiž výročí 14. sboru ukrajinského letectva.   Z ranveje se právě odlepuje dvoumotorový stíhací letoun schopný plnit mise za každého […]
Věda a technika
Sport ve víru moderních technologií: Spravedlivé oko či nabíjecí míč!
Mocně se odrazí ze skokanského můstku a v mžiku ho skryje vodní hladina. Trenér nevěřícně kroutí hlavou a civí na stopky. Když jeho svěřenec dohmátne v rekordním čase, mají o oba jasno. Za nadlidský výkon mohou nové plavky! Fotbalové Mistrovství Evropy, které se letos koná v Německu a proběhne na přelomu června a července, klepe na dveře. Rozruch […]
Věda a technika
Tragédie v Sacramento: Zmrzlina s pachutí smrti
Nalézáme se 5 km od centra kalifornského Sacramenta, na letišti Sacramento Executive Airport. Zvědavým očím se zde právě chystá představit proudový stíhací letoun Canadair Sabre Mk 5. Má to ale dva velké háčky…   Stroj byl vyřazen z provozu již roku 1961. O 10 let později je prodán, a teď, roku 1972, 24. září v […]
Věda a technika
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
reklama
věda a technika
Lék na dlouhověkost? Leťte do vesmíru!
Konsternovaní diváci se zatajeným dechem sledují, jak muž ve sněhobílém skafandru seskakuje ze žebříku na prašnou zem. Poprvé v historii se lidská nohy dotýká Měsíce. Téměř okamžitě odstartují dohady, jaký vliv může mít taková návštěva na náš organismus. Jeden příklad za všechny – posádka Apolla 11. Neil Armstrong (1930–2012) umírá v 82 letech, Michael Collins (1930–2021) […]
Čertkus luční: Bylina se zvláštním názvem i pověstí
Český jazykovědec Václav Machek (1894-1965) spojoval s bylinou čertkus luční slovo „čert”. Ostatně v souvislosti s čertem je tato rostlina zmiňována již i v herbáři z 16. století „Herbář neboli bylinář“, jedné z nejvýznamnějších botanických knih 16. století, jehož autorem je významný renesanční lékař a botanik italského původu Pietro Andrea Mattioli (1501-1507). Zásah Panny Marie […]
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
„Ty jíš čokoládový dort?“ pozdvihne kamarádka překvapeně obočí. „Nějak na něj mám poslední měsíce chuť,“ krčí rameny dívka. Je to její svobodné rozhodnutí? Anebo je jen loutkou bakterií? Porodním sálem se rozezní dětský pláč. Novorozeně přijde na svět jako nepopsaný list. Tedy, co se střeva týká. První mikroby se do něj ale dostávají už ve […]
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech. Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských […]
reklama
záhady a tajemství
Skutečně žila šlechtična se zlatou hvězdou na čele?
Zříceninu tvrze Kašovice najdeme několik kilometrů od města Sušice, v těsné blízkosti obce Mokrosuky, a to na zalesněném vršku nedaleko silnice. Váže se k ní velmi zajímavá legenda, kterou se nechala inspirovat spisovatelka Božena Němcová, jež údajně právě podle této pověsti napsala pohádku Princezna se zlatou hvězdou… Výjimečné znamení Pověst vypráví, že v dávných dobách […]
Tajuplná Éllóra: Největší náboženský komplex světa?
Z vozu seskočí osmiletý hoch. Otec ho poprvé vzal sebou na dlouhou kupeckou pouť do Ellóry. K náboženskému centru se tu brzy přidruží i kupecký středobod cest. „Nádhera, viď?“ poplácá ho otec po zádech. Chlapcův zrak těká z jedné stavby zapuštěné do země na druhou. Nevzmůže se ani na odpověď.   Drahokamy, koření, cukrová třtina, […]
Záhadná smrt doktora Fausta: Měl vazby i k naší zemi?
V den své smrti prý učinil doktor Faust ke svým studentům univerzity v německém Wittenbergu neobyčejné prohlášení. Oznámil jim totiž, že už před celou řadou let prodal svoji duši i své tělo ďáblu… Znetvořené Faustovo tělo Nyní se měl blížit okamžik, kdy tato ďábelská smlouva dojde svého naplnění. Pověst praví, že v den jeho smrti […]
Doly krále Šalamouna: Kde leží bájná země Ofir?
Afrika je v polovině devatenáctého století neprobádaný kontinent. Když desetiletý Karl Mauch (1837–1875) dostane k narozeninám veliký atlas, ohromí jej prázdnota Afriky. Neprobádaný kontinent, který slibuje velká tajemství a spoustu dobrodružství. Chlapec jejímu kouzlu naprosto propadne a hltá jednu knihu za druhou. Včetně starých rukopisů. „Mezi zlatými doly vnitrozemských plání stojí pevnost tvořená z kamenů nezměrné velikosti, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz