Skip to content

Co můžete chytit od své kočky? Odpověď vás šokuje!

„Dej tu kočku pryč, vždyť jsi těhotná!“ Tuhle větu si vyslechne nejedna nastávající matka. Kočka totiž může hostit parazita, který způsobuje potraty. Je však nebezpečí vážně tak akutní? 

Některé informace z lékařského prostředí působí mezi lidmi jako něco na pokraji seriozní informace a mýtu. Takový je i případ těhotných žen ohrožených kočičí přítomností. Oním nebezpečím však není kočka samotná, ale toxoplazmóza, parazit z třídy Coecidea. Ten není lidstvu nikterak nebezpečný, ale výjimku mohou tvořit právě těhotné ženy. Ty se nakazí potulením svého domácího mazlíčka. Parazit změní hostitele a obsadí řídicí centrum člověka – mozek.

1
Domácí kočky nepředstavují přílišné riziko.

Většina lidí pociťuje pouze nenápadné příznaky, jakými jsou zvýšení agresivity a zpomalení reflexů, pro těhotnou ženu však toxoplazma znamená vážné nebezpečí. Pokud napadne virus mozek plodu, dokáže ho trvale poškodit či způsobit potrat. Plod neoplývá rozvinutým obranným mechanismem jako tělo dospělého člověka, a tak, přestože matka zůstává relativně zdravá, nenarozené dítě tento útok nemusí přežít. Nebezpečí potratu hrozí nejvíce v prvních měsících těhotenství, plod je sám o sobě velmi slabý. V pozdější fázi se často dokáže sám ubránit.

1kocka a mys
Toxoplazma se pomalu stěhuje z myšky na kočku, další na řadě je člověk.

Menší nebezpečí nákazy hrozí od domácích koček. Toxoplazmóza se na kočku přenese většinou pozřením nakažené myši. Malé tvorečky s menším mozkem dokáže virus lépe ovládnout, a tak se z nakažené myši stává poněkud „praštěné“ zvířátko, které se ničeho nebojí. Je tedy velmi snadnou kořistí pro kočku a výhodným transportérem pro toxoplazmu při cestě k lepšímu hostiteli. Přenos probíhá hlavně perorálně, tedy hlenovými výměšky. Prostředníkem nemusí být nutně jen kočka, nakazit se člověk může i z nedostatečně tepelně upraveného hovězího masa.

1toxoplasma
Toxoplazmou je nakaženo až 30 procent lidí!

V první fázi se může toxoplazma projevit i jako lehčí chřipka. A pozor – po usídlení se v mozku člověka zůstává toxoplazma již po celý jeho život. Dále se projevuje výše zmíněnými pomalejšími reflexy, popřípadě o něco agresivnějším chováním, nicméně svého hostitele nikterak neohrožuje. Co už ale moc lidí netuší, je procentuální údaj udávající, jaká část populace v sobě toxoplazmózu ukrývá. Dle lékařských odhadů je to zhruba 30 procent lidí!

 

Foto: shutterstock.com, wikipedia.org, best-hd-wallpapers.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika Zobrazit více …