Domů     Návštěva Francie přinesla jugoslávskému králi krvavá jatka
Návštěva Francie přinesla jugoslávskému králi krvavá jatka

„Jestli z toho chaosu vyjdeme zdrávi, bude to zázrak,“ otočí se král ke svému ministrovi ve chvíli, kdy se torpédoborec Dubrovník přibližuje k přístavu v Marseille na jihu Francie. Tuší zradu. Odjakživa se bál čísla 9. A dnes kalendář ukazuje právě 9. října 1934…

„Odevzdávám se osudu,“ pokrčí rameny jugoslávský král Alexandr I. Karađorđević (1888–1934), když se 4. října 1934 naloďuje v přístavu Boka Kotorska (dnes v Černé Hoře) společně se svojí chotí, rumunskou princeznou Marií (1900–1961), na torpédoborec Dubrovník.

Moře je nezvykle bouřlivé. Marie trpí mořskou nemocí. „Dám raději přednost cestě po souši,“ rozhodne se nakonec královna využít pohodlí a luxusu Orient Expressu. „Dobře.

Váš vagon připojíme v Dijonu ke královskému vlaku,“ souhlasí král a na cestu po moři se vydává bez ní. Marie netuší, že díky tomu unikne smrti. Královské plavidlo obepluje Itálii.

Společně s jugoslávským ministrem zahraničí Bogoljubem Jevtićem (1886–1960) připlouvá Alexandr 9. října 1934 do francouzského přístavu v Marseille.

Jugoslávský král Alexandr I. Karađorđević má spoustu nepřátel. FOTO: Not stated, Bain News Service, Publisher/Creative Commons/Public domain
Jugoslávský král Alexandr I. Karađorđević má spoustu nepřátel. FOTO: Not stated, Bain News Service, Publisher/Creative Commons/Public domain

Salvy na uvítanou

„Mohl byste přistát na námořní základně v Toulouse,“ nabízejí mu organizátoři cesty. Alexandr I. ale odmítá. Nechce rušit domluvený program, přestože přístav v Marseille patří mezi nebezpečné lokality. Pro hlavu státu je zde nachystáno velkolepé uvítání.

Plavidlo Dubrovník do přístavu provází 20 lodí od torpédoborce přes křižníky až po ponorky. Při jeho vplutí se ozve 21 slavnostních salv. Potom král přestoupí z lodi do hlídkového člunu.

Přesně v 16 hodin se 9. října 1934 vylodí u můstku ve starém marseilleském přístavu. Na jedné straně kotví ponorka Nautilus, na druhé Rubis. Zatažené nebe křižují hydroplány. „Hurá,“ vykřikují námořníci na uvítanou.

Alexandr s chotí, královnou Marií. FOTO: Bain News Service, Publisher/Creative Commons/Public domain
Alexandr s chotí, královnou Marií. FOTO: Bain News Service, Publisher/Creative Commons/Public domain

Odmítne neprůstřelnou vestu

Králi vyjde vstříc francouzský ministr zahraničí Louis Barthou, elegantně oblečený v žaketu a s cylindrem na hlavě. Alexandr má na sobě admirálskou uniformu, opatřenou červenou stužkou Čestné legie. U boku se mu houpe zlatý meč, hlavu zdobí dvourohý klobouk.

Jsou dvě minuty po 16. hodině, když zazní fanfáry. Ovace davu jsou ovšem silnější než hudba vojenské kapely. Probíhá přehlídka 142. roty alpské pěchoty a také pluku marocké koloniální pěchoty. Nechybí spousta filmařů a fotografů.

„Měl byste si vzít neprůstřelnou vestu,“ naléhá na jugoslávského panovníka jeho ochranka. „Vyloučeno. Francouzi jsou přece moji přátelé,“ odmítne. „No ano, jedu k přátelům, ale jistě tu budou i někteří moji nepřátelé,“ poznamená pak tiše pro sebe.

Navenek však nedává nic najevo. Usmívá se vstříc fotoaparátům i kamerám. Ti pozornější z filmařů a fotografů si ale všimnou, že oči za skřipcem jsou ostražité a rty mají sice zdvižené koutky, ale chvějí se strachem.

Francouzský generál Alphonse Joseph Georges si sedne proti králi. FOTO: Marcel Baschet/Creative Commons/Public domain
Francouzský generál Alphonse Joseph Georges si sedne proti králi. FOTO: Marcel Baschet/Creative Commons/Public domain

Oběť má na dosah

Nejprve z přístavu vyráží v čele průvodu hlídka na koních a policejní auta. Následuje Alexandr s ministrem Barthouem v otevřeném automobilu se staženou střechou.

Na sklápěcím sedadle proti králi se usadí člen nejvyšší válečné rady, francouzský generál Alphonse Joseph Georges (1875–1951). Automobil z obou stran doprovázejí vysocí důstojníci, ozbrojení šavlemi.

Průvod pomalu míří třídou Canebière směrem do centra města, ujedou ale sotva 50 metrů. Král, sedící na pravé straně, mává davům. Když průvod přijede k burze na rohu ulice Královny Alžběty, najednou se kdosi vyloupne z davu.

Hladce projde policejní ochrankou, v níž na pět metrů připadá pouhý jeden strážce zákona. Než se kdokoli vzpamatuje, naskočí neznámý muž na stupátko auta. Do půlky stažená okna vozu způsobí, že má svoji oběť na dosah. Natáhne ruku a rychle vypálí pět ran.

Policejní šetření odhalí, že pachatelem je Vlado Černozemský. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Policejní šetření odhalí, že pachatelem je Vlado Černozemský. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Ministr vykrvácí

Jako první zareaguje řidič auta. Zastaví, otočí se a vraha chytne za sako. Útočník odhodí původní pistoli a vytáhne novou. Mezitím se u něj objeví plukovník Jules Piollet, který jel na koni podél auta.

Vyráží mu zbraň z ruky a šavlí mu rozsekne hlavu. Dav zpanikaří. Část lidí prchá, další se srocují kolem auta. Chtějí lynčovat vraha. Zmatení policisté střílejí kolem. Na ulici zůstane několik raněných, dva dokonce později umírají.

Krále Alexandra I. zasáhly dvě vrahovy kulky do prsou. Sesune se na podlahu auta. Dýchá, ale tvář mu pozvolna tuhne. „Ochraňujte moji Jugoslávii,“ stihne ještě zašeptat, než vydechne naposledy. Jedna ze střel zranila do paže i ministra Barthoua.

Na ošetření čeká hodinu, nikdo nepočítal s tím, že by měla být po ruce lékařská služba. Nakonec Barthou vykrvácí ze zraněné paže přímo na operačním stole. Generál Georges sice schytal střelu do krku, ošklivě vypadající zranění ale přežije…

Padají hlavy

„Útočník byl sám,“ zní první výsledky vyšetřování. Mrtvý atentátník měl u sebe hned dvě pistole, velkou zásobu nábojů a granát. Nechybí pas na jméno Petrus Kalemen, vystavený československým konzulátem v Záhřebu.

Na levé ruce má vytetovanou lebku se zkříženými hnáty, kolem ní se skví koruna a písmena O.R.I.M., odkazující na Vnitřní revoluční makedonskou organizaci.

Další policejní šetření odhalí, že jde ve skutečnosti o Vlada Černozemského (1897–1934) a organizátorů atentátu bylo víc. Na Alexandrovu vraždu Černozemského najal sám Ante Pavelić.

Prefekt francouzského departmentu Bouches-du-Rhône, v němž se nalézá Marseille, odstupuje – stejně tak ministr vnitra. Odvolán je ředitel veřejné bezpečnosti a generální kontrolor.

Druhý den je rakev s ostatky mrtvého panovníka přenesena na torpédoborec Dubrovník. Když dopluje do vlasti a je přeložena na pohřební vlak, jeho cestu lemují davy vesničanů, kteří Alexandrovu poslední cestu zaplaví květinami.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou […]
Historie
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Historie
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Historie
Život Ludvíka Svobody byl plný zvratů, vzestupů a pádů
Muž, který se dokázal vzepřít okupaci. Pražský hrad, jaro 1969. Legionář a tvůrce našich zahraničních jednotek v Sovětském svazu Ludvík Svoboda sedí zhroucený v křesle, jako kdyby měl za sebou jedno ze svých pověstných tažení. „Věřte mi, že jsem podepsal nejtěžší dokument ve svém životě!“ říká svému poradci. „Snad nebude tak zle, pane prezidente,“ chlácholí oslovený muž […]
reklama
věda a technika
Měření inteligence zvířat
Jsou chytřejší divoká, volně žijící zvířata, nebo naopak zvířata domestikovaná? A co například býložravci v porovnání s masožravci? Gallupův zrcadlový test Změřit inteligenci zvířat je poměrně těžké. Známý je například takzvaný Gallupův zrcadlový test sebeuvědomění, který byl vyvinut v roce 1970 Gordonem Gallupem Jr., profesorem psychologie ze State University of New York v americkém Albany. […]
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
zajímavosti
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Indiáni z Amazonie odedávna používali tuto štíhlou liánu k povzbuzení, léčbě bolestí nebo křečí. Semena obsahující vysoké množství kofeinu i další látky se dnes užívají hlavně jako přísada do energetických nápojů a doplňků stravy. Reklamy slibují mnohé zajímavé účinky, ale v čem skutečně může guarana pomoci? Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli […]
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou […]
SOPKY: Věděli jste, že…
Na světě je více než 1500 aktivních sopek. že sopky v České republice jsou staré až 65 milionů let, a že souostroví Havaj tvoří 5 sopek? A jaké další zajímavosti o sopkách tu pro vás máme? – magma je tekutá hmota s teplotou od 600 do 1200 ° C, která se pohybuje v oblasti zemského […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz