Domů     Návštěva Francie přinesla jugoslávskému králi krvavá jatka
Návštěva Francie přinesla jugoslávskému králi krvavá jatka

„Jestli z toho chaosu vyjdeme zdrávi, bude to zázrak,“ otočí se král ke svému ministrovi ve chvíli, kdy se torpédoborec Dubrovník přibližuje k přístavu v Marseille na jihu Francie. Tuší zradu. Odjakživa se bál čísla 9. A dnes kalendář ukazuje právě 9. října 1934…

„Odevzdávám se osudu,“ pokrčí rameny jugoslávský král Alexandr I. Karađorđević (1888–1934), když se 4. října 1934 naloďuje v přístavu Boka Kotorska (dnes v Černé Hoře) společně se svojí chotí, rumunskou princeznou Marií (1900–1961), na torpédoborec Dubrovník.

Moře je nezvykle bouřlivé. Marie trpí mořskou nemocí. „Dám raději přednost cestě po souši,“ rozhodne se nakonec královna využít pohodlí a luxusu Orient Expressu. „Dobře.

Váš vagon připojíme v Dijonu ke královskému vlaku,“ souhlasí král a na cestu po moři se vydává bez ní. Marie netuší, že díky tomu unikne smrti. Královské plavidlo obepluje Itálii.

Společně s jugoslávským ministrem zahraničí Bogoljubem Jevtićem (1886–1960) připlouvá Alexandr 9. října 1934 do francouzského přístavu v Marseille.

Jugoslávský král Alexandr I. Karađorđević má spoustu nepřátel. FOTO: Not stated, Bain News Service, Publisher/Creative Commons/Public domain
Jugoslávský král Alexandr I. Karađorđević má spoustu nepřátel. FOTO: Not stated, Bain News Service, Publisher/Creative Commons/Public domain

Salvy na uvítanou

„Mohl byste přistát na námořní základně v Toulouse,“ nabízejí mu organizátoři cesty. Alexandr I. ale odmítá. Nechce rušit domluvený program, přestože přístav v Marseille patří mezi nebezpečné lokality. Pro hlavu státu je zde nachystáno velkolepé uvítání.

Plavidlo Dubrovník do přístavu provází 20 lodí od torpédoborce přes křižníky až po ponorky. Při jeho vplutí se ozve 21 slavnostních salv. Potom král přestoupí z lodi do hlídkového člunu.

Přesně v 16 hodin se 9. října 1934 vylodí u můstku ve starém marseilleském přístavu. Na jedné straně kotví ponorka Nautilus, na druhé Rubis. Zatažené nebe křižují hydroplány. „Hurá,“ vykřikují námořníci na uvítanou.

Alexandr s chotí, královnou Marií. FOTO: Bain News Service, Publisher/Creative Commons/Public domain
Alexandr s chotí, královnou Marií. FOTO: Bain News Service, Publisher/Creative Commons/Public domain

Odmítne neprůstřelnou vestu

Králi vyjde vstříc francouzský ministr zahraničí Louis Barthou, elegantně oblečený v žaketu a s cylindrem na hlavě. Alexandr má na sobě admirálskou uniformu, opatřenou červenou stužkou Čestné legie. U boku se mu houpe zlatý meč, hlavu zdobí dvourohý klobouk.

Jsou dvě minuty po 16. hodině, když zazní fanfáry. Ovace davu jsou ovšem silnější než hudba vojenské kapely. Probíhá přehlídka 142. roty alpské pěchoty a také pluku marocké koloniální pěchoty. Nechybí spousta filmařů a fotografů.

„Měl byste si vzít neprůstřelnou vestu,“ naléhá na jugoslávského panovníka jeho ochranka. „Vyloučeno. Francouzi jsou přece moji přátelé,“ odmítne. „No ano, jedu k přátelům, ale jistě tu budou i někteří moji nepřátelé,“ poznamená pak tiše pro sebe.

Navenek však nedává nic najevo. Usmívá se vstříc fotoaparátům i kamerám. Ti pozornější z filmařů a fotografů si ale všimnou, že oči za skřipcem jsou ostražité a rty mají sice zdvižené koutky, ale chvějí se strachem.

Francouzský generál Alphonse Joseph Georges si sedne proti králi. FOTO: Marcel Baschet/Creative Commons/Public domain
Francouzský generál Alphonse Joseph Georges si sedne proti králi. FOTO: Marcel Baschet/Creative Commons/Public domain

Oběť má na dosah

Nejprve z přístavu vyráží v čele průvodu hlídka na koních a policejní auta. Následuje Alexandr s ministrem Barthouem v otevřeném automobilu se staženou střechou.

Na sklápěcím sedadle proti králi se usadí člen nejvyšší válečné rady, francouzský generál Alphonse Joseph Georges (1875–1951). Automobil z obou stran doprovázejí vysocí důstojníci, ozbrojení šavlemi.

Průvod pomalu míří třídou Canebière směrem do centra města, ujedou ale sotva 50 metrů. Král, sedící na pravé straně, mává davům. Když průvod přijede k burze na rohu ulice Královny Alžběty, najednou se kdosi vyloupne z davu.

Hladce projde policejní ochrankou, v níž na pět metrů připadá pouhý jeden strážce zákona. Než se kdokoli vzpamatuje, naskočí neznámý muž na stupátko auta. Do půlky stažená okna vozu způsobí, že má svoji oběť na dosah. Natáhne ruku a rychle vypálí pět ran.

Policejní šetření odhalí, že pachatelem je Vlado Černozemský. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Policejní šetření odhalí, že pachatelem je Vlado Černozemský. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Ministr vykrvácí

Jako první zareaguje řidič auta. Zastaví, otočí se a vraha chytne za sako. Útočník odhodí původní pistoli a vytáhne novou. Mezitím se u něj objeví plukovník Jules Piollet, který jel na koni podél auta.

Vyráží mu zbraň z ruky a šavlí mu rozsekne hlavu. Dav zpanikaří. Část lidí prchá, další se srocují kolem auta. Chtějí lynčovat vraha. Zmatení policisté střílejí kolem. Na ulici zůstane několik raněných, dva dokonce později umírají.

Krále Alexandra I. zasáhly dvě vrahovy kulky do prsou. Sesune se na podlahu auta. Dýchá, ale tvář mu pozvolna tuhne. „Ochraňujte moji Jugoslávii,“ stihne ještě zašeptat, než vydechne naposledy. Jedna ze střel zranila do paže i ministra Barthoua.

Na ošetření čeká hodinu, nikdo nepočítal s tím, že by měla být po ruce lékařská služba. Nakonec Barthou vykrvácí ze zraněné paže přímo na operačním stole. Generál Georges sice schytal střelu do krku, ošklivě vypadající zranění ale přežije…

Padají hlavy

„Útočník byl sám,“ zní první výsledky vyšetřování. Mrtvý atentátník měl u sebe hned dvě pistole, velkou zásobu nábojů a granát. Nechybí pas na jméno Petrus Kalemen, vystavený československým konzulátem v Záhřebu.

Na levé ruce má vytetovanou lebku se zkříženými hnáty, kolem ní se skví koruna a písmena O.R.I.M., odkazující na Vnitřní revoluční makedonskou organizaci.

Další policejní šetření odhalí, že jde ve skutečnosti o Vlada Černozemského (1897–1934) a organizátorů atentátu bylo víc. Na Alexandrovu vraždu Černozemského najal sám Ante Pavelić.

Prefekt francouzského departmentu Bouches-du-Rhône, v němž se nalézá Marseille, odstupuje – stejně tak ministr vnitra. Odvolán je ředitel veřejné bezpečnosti a generální kontrolor.

Druhý den je rakev s ostatky mrtvého panovníka přenesena na torpédoborec Dubrovník. Když dopluje do vlasti a je přeložena na pohřební vlak, jeho cestu lemují davy vesničanů, kteří Alexandrovu poslední cestu zaplaví květinami.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
reklama
Související články
Historie
Bill Clinton: Orální sex podle Bible prý nepovažuje za nevěru
V létě roku 1995 přichází do Bílého domu neplacená stážistka, čerstvá absolventka psychologie na Lewis & Clark College. Holka krev a mlíko, baculatá bruneta Monika Lewinská (*1973). Někdy v listopadu se jí podaří upoutat pozornost prezidenta Billa Clintona. Začne s ním flirtovat. Nenápadně mu ukáže spodní prádlo a připojí poznámku, že se jí moc líbí. […]
Historie
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít […]
Historie
Kde se vzal všudypřítomný bankomat?
Dnes už je na každém rohu. Kouzelný přístroj, který vám na požádání dá peníze. Ovšem nikoliv cizí, ale vaše vlastní. A je jedno, jestli je odpoledne nebo půlnoc. Žádné přepážky, žádná otevírací doba. Přesně tak, jak to jeho autor John Shepherd-Barron zamýšlel. Už před ním se ale o něco podobného pokoušejí jiní. Největší úsilí vyvine […]
Historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
historie
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
Co jsme zdědili po neandertálcích?
Neandertálci jsou jedinou rasou podobnou lidem, která se na Zemi vyvinula. Nějakou dobu s námi sdíleli životní prostor a potom vyhynuli. I když oni sami zmizeli, neztratili se z povrchu Země úplně. Zanechali po sobě totiž otisk přímo v našem těle. Neandertálská DNA je součástí dědičné informace, kterou si neseme ve svých buňkách. Dnes už […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přesnější a úspornější ložiska využijí divadelní točny i špičkové teleskopy
21stoleti.cz
Přesnější a úspornější ložiska využijí divadelní točny i špičkové teleskopy
První ložiska, tedy součásti, které snižují tření, lidstvo využívalo už v antice. A vývoj stále pokračuje. Na moderních hydrostatických ložiscích pracují odborníci na tribologii z Fakulty strojního in
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Co ve skutečnosti stojí za katastrofálními požáry v Kalifornii?
enigmaplus.cz
Co ve skutečnosti stojí za katastrofálními požáry v Kalifornii?
4. prosince 2017 zažehne jiskra poblíž města Santa Paula v Kalifornii požár, který tu svým rozsahem nemá obdoby. Trvá až do 12. ledna 2018, bojuje s ním 8500 hasičů. Zničí 280 000 akrů půdy a domo
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická