Domů     Nápis Hollywood slaví 100 let: Hrdé místo i nástroj sebevrahů
Nápis Hollywood slaví 100 let: Hrdé místo i nástroj sebevrahů
1.7.2023

Turisté se k němu pracně škrábají po strmých svazích. Neváhají přitom riskovat tučné pokuty i vlastní zdraví. Vždyť navštívit Los Angeles a nespatřit zblízka nápis Hollywood je jako vyhnout se v Paříži Eiffelovce nebo v New Yorku Soše Svobody.

Letos je to kulatých 100 let, co je na jižním svahu kopce Mount Lee vztyčen nápis, bez kterého by milionářská čtvrt Hollywood Hills, nad kterou se majestátně prsí, nebyla úplná.

Jeho existence je přitom původně jen dočasnou záležitostí a i když je mu následně životnost prodloužena, nebýt zakladatele Playboye Hugha Hefnera (1926–2017), zbyla by po něm jen prázdná pláň.

Začne jako HOLLYWOODLAND

Zatímco dnes je Hollywood luxusním hnízdečkem pro vyvolené a čtvereční metry tu ve velkém požírají honosné vily, na začátku 20. století oblast obývá zhruba 500 lidí a volných prostranství je tu habaděj.

To má ovšem změnit projekt Hollywoodland, za kterým stojí developeři Tracy E. Shoults (1871–1923) a S. H. Woodruff (1876–1961), podporovaní vydavatelem The Los Angeles Times Harry Chandlerem (1864–1944).

„Skvělé prostředí bez nadměrných nákladů na hollywoodské straně kopců,“ hlásají reklamy v novinách i billboardy v upoutávce na koupi stavebních parcel. Hlavní vábničkou má ale být obří nápis „HOLLYWOODLAND“ na jižním úbočí kopce Mount Lee.

Legendární nápis je původně o čtyři písmena delší a kopec má krášlit jen dočasně. Foto: unsplash
Legendární nápis je původně o čtyři písmena delší a kopec má krášlit jen dočasně. Foto: unsplash

Nic se odstraňovat nebude!

Původně z velké části dřevěné dílo je dokončeno v červenci roku 1923 a opravdu nejde přehlédnout.

Třináct písmen, každé o šířce 9,1 metru a výšce 15,2 metru, září do dálky s pomocí 4 000 žárovek, které do noci problikávají v pravidelném rytmu „HOLLY“, „WOOD“ a „LAND“, aby nakonec rozzářily celý nápis v celku. Chandler a spol.

za to všechno zaplatí 21 000 dolarů. Původní plán je nechat tu nápis rok a půl a pak se ho zbavit. Jenže člověk míní a život mění.

Vzestup americké kinematografie, pro kterou se Los Angeles stane jedním z poznávacích znaků, nápis pasuje do jakéhosi symbolu města a jeho odstranění tak nepřipadá v úvahu.

Skočí z písmene H

Ne všechno je ale zalité sluncem. Stejně jako dokáže Hollywood plnit sny, je schopný je během okamžiku zadupat do země.

Možná právě to se honí v hlavě Peg Entwistleové (1908–1932), když 16. září roku 1932 stoupá po údržbářském žebříku na vrchol písmene H. Za sebou má řadu divadelních rolí, ta pořádná filmová ji ale neustále míjí obloukem.

Zatím má jen štěk ve snímku Třináct žen (1932), který v tu chvíli ještě ani není v kinech. Depresemi sužovaná Peg nakonec svůj život vyhodnotí natolik neúspěšný, že nemá cenu v něm pokračovat. „Bojím se, jsem zbabělec. Za všechno se omlouvám.

Kdybych to udělala už dávno, ušetřilo by to spoustu bolesti,“ vzkáže v dopise na rozloučenou, zanechaném u místa svého zoufalého skoku.

Dnes má nápis kolem sebe plot, napojený na detektory pohybu. Jakýkoliv vnik do zakázané zóny znamená tučnou pokutu. Foto: unsplash
Dnes má nápis kolem sebe plot, napojený na detektory pohybu. Jakýkoliv vnik do zakázané zóny znamená tučnou pokutu. Foto: unsplash

Záchrana na poslední chvíli

Písmeno H má vůbec nešťastnou historii. Další kaňku v ní má na svědomí německý imigrant Albert Kothe (1893–1974), který se v Hollywoodu propracuje až k pozici oficiálního správce nápisu.

Jeho zaměstnavatelům ale kdosi zapomněl říct o Kotheově zálibě v alkoholu. Na počátku 40. let do sebe vyklopí lahev, sedne do auta a bláznivou jízdu zakončí nárazem přímo do písmene H. Jako zázrakem vyvázne bez větších šrámů, „Háčko“ je ovšem na odpis.

A postupně se k němu vinou vandalů, povětrnostních podmínek a mizerné údržby přidávají další písmena. V roce 1949 už má nápis skutečně namále. Místní obyvatelé dokonce podají k příslušným úřadům oficiální žádost na jeho demolici.

V tu chvíli ovšem zatáhne za záchranou brzdu hollywoodská obchodní komora, která na poslední chvíli nabídne jeho generální opravu.

Anděl Hugh

Ta zahrnuje i zkrácení nápisu o čtyři poslední písmena. Už ne HOLLYWOODLAND“, nýbrž jen HOLLYWOOD“. Poprvé se tak představí v září 1949. Nápis je tedy zachráněn, péče o něj ale zůstává i nadále poměrně mizerná.

A tak v 70. letech visí jeho existence opět na vlásku. Silná větrná bouře v únoru 1978 pošle dvě písmena O (první a třetí) prakticky do věčných lovišť a další litery je následují. L je dokonce zapáleno žháři.

Opět se velmi silně přetřásá myšlenka na odstranění celého nápisu. A právě v ten moment dorazí anděl strážný. Jmenuje se Hugh Hefner a celý svět ho zná jako zakladatele časopisu Playboy.

Právě on spustí veřejnou kampaň za obnovu nápisu, ve které si devět osobností (respektive osm včetně Hefnera + nahrávací společnost Warner Bros. Records) adoptuje jednotlivá písmena.

Milovník krásných žen Hugh Hefner nápis zachrání na poslední chvíli. Foto: pxfuel
Milovník krásných žen Hugh Hefner nápis zachrání na poslední chvíli. Foto: pxfuel

Spolek slavných dobrodinců

Mezi dobrodinci jsou třeba zpěváci Alice Cooper (*1948) a Andy Williams (1927–2012) nebo herec Gene Autry (1907–1998).

Každý věnuje 27 778 dolarů, což dá ve výsledku dohromady 250 002 dolarů, za které se zaplatí nikoliv oprava nápisu, ale rovnou jeho výměnu za totožný, akorát vyrobený z poněkud odolnějších materiálů, konkrétně z oceli a betonu.

Nová písmena jsou 13,4 metru vysoká a 9,4 až 11,9 metru široká. Jejich slavnostní odhalení je 11. listopadu 1978 vysíláno v živém televizním přenosu.

Přímo k němu se nesmí

Nápis projde od té doby ještě několika opravami, dostane nový nátěr a přežije i úvahy o zvětšení výšky písmen na 32 metrů. Už nikdy ale nebojuje o holý život.

Ten naopak, spolu s obsahem své peněženky, občas dávají všanc spíše zvědaví turisté, nerespektující fakt, že přímo k němu se není možné dostat. Nápis je totiž oplocený, napojený na detektory pohybu a jakýkoliv vnik do zakázané zóny znamená tučnou pokutu.

K místu navíc nevede žádná oficiální cesta, a tak šplhání po nerovném, strmém terénu může skončit nepříjemným pádem. Návrhů na lanovou dráhu, vedoucí až na vrchol Mount Lee, sice existuje hned několik, všechny ale dosud zůstávají ve stádiu úvah.

Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
reklama
Související články
Zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zajímavosti
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zajímavosti
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
Zajímavosti
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
reklama
věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
Někdy je naše tělo zkrátka rychlejší než my. Nečeká, než nám něco docvakne v hlavě, a na jistý vnější podnět hned reaguje samo. Proč to nejde zastavit? Je to reflex! Pokus, při kterém lékař pacienta klepne kladívkem pod kolenem, tomu se stáhne stehenní sval a vykopne nohu vpřed, všichni známe. Zajímavých reflexů však naše tělo […]
svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
enigmaplus.cz
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
Ačkoli má nyní Nizozemsko pověst velmi tolerantní země, nebylo tomu tak vždy. Hnutí reformace v 16. století způsobilo hluboký rozkol v katolické církvi a následně vznik církví protestantských. Katolic
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
panidomu.cz
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
21stoleti.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas