Domů     Nápis Hollywood slaví 100 let: Hrdé místo i nástroj sebevrahů
Nápis Hollywood slaví 100 let: Hrdé místo i nástroj sebevrahů
1.7.2023

Turisté se k němu pracně škrábají po strmých svazích. Neváhají přitom riskovat tučné pokuty i vlastní zdraví. Vždyť navštívit Los Angeles a nespatřit zblízka nápis Hollywood je jako vyhnout se v Paříži Eiffelovce nebo v New Yorku Soše Svobody.

Letos je to kulatých 100 let, co je na jižním svahu kopce Mount Lee vztyčen nápis, bez kterého by milionářská čtvrt Hollywood Hills, nad kterou se majestátně prsí, nebyla úplná.

Jeho existence je přitom původně jen dočasnou záležitostí a i když je mu následně životnost prodloužena, nebýt zakladatele Playboye Hugha Hefnera (1926–2017), zbyla by po něm jen prázdná pláň.

Začne jako HOLLYWOODLAND

Zatímco dnes je Hollywood luxusním hnízdečkem pro vyvolené a čtvereční metry tu ve velkém požírají honosné vily, na začátku 20. století oblast obývá zhruba 500 lidí a volných prostranství je tu habaděj.

To má ovšem změnit projekt Hollywoodland, za kterým stojí developeři Tracy E. Shoults (1871–1923) a S. H. Woodruff (1876–1961), podporovaní vydavatelem The Los Angeles Times Harry Chandlerem (1864–1944).

„Skvělé prostředí bez nadměrných nákladů na hollywoodské straně kopců,“ hlásají reklamy v novinách i billboardy v upoutávce na koupi stavebních parcel. Hlavní vábničkou má ale být obří nápis „HOLLYWOODLAND“ na jižním úbočí kopce Mount Lee.

Legendární nápis je původně o čtyři písmena delší a kopec má krášlit jen dočasně. Foto: unsplash
Legendární nápis je původně o čtyři písmena delší a kopec má krášlit jen dočasně. Foto: unsplash

Nic se odstraňovat nebude!

Původně z velké části dřevěné dílo je dokončeno v červenci roku 1923 a opravdu nejde přehlédnout.

Třináct písmen, každé o šířce 9,1 metru a výšce 15,2 metru, září do dálky s pomocí 4 000 žárovek, které do noci problikávají v pravidelném rytmu „HOLLY“, „WOOD“ a „LAND“, aby nakonec rozzářily celý nápis v celku. Chandler a spol.

za to všechno zaplatí 21 000 dolarů. Původní plán je nechat tu nápis rok a půl a pak se ho zbavit. Jenže člověk míní a život mění.

Vzestup americké kinematografie, pro kterou se Los Angeles stane jedním z poznávacích znaků, nápis pasuje do jakéhosi symbolu města a jeho odstranění tak nepřipadá v úvahu.

Skočí z písmene H

Ne všechno je ale zalité sluncem. Stejně jako dokáže Hollywood plnit sny, je schopný je během okamžiku zadupat do země.

Možná právě to se honí v hlavě Peg Entwistleové (1908–1932), když 16. září roku 1932 stoupá po údržbářském žebříku na vrchol písmene H. Za sebou má řadu divadelních rolí, ta pořádná filmová ji ale neustále míjí obloukem.

Zatím má jen štěk ve snímku Třináct žen (1932), který v tu chvíli ještě ani není v kinech. Depresemi sužovaná Peg nakonec svůj život vyhodnotí natolik neúspěšný, že nemá cenu v něm pokračovat. „Bojím se, jsem zbabělec. Za všechno se omlouvám.

Kdybych to udělala už dávno, ušetřilo by to spoustu bolesti,“ vzkáže v dopise na rozloučenou, zanechaném u místa svého zoufalého skoku.

Dnes má nápis kolem sebe plot, napojený na detektory pohybu. Jakýkoliv vnik do zakázané zóny znamená tučnou pokutu. Foto: unsplash
Dnes má nápis kolem sebe plot, napojený na detektory pohybu. Jakýkoliv vnik do zakázané zóny znamená tučnou pokutu. Foto: unsplash

Záchrana na poslední chvíli

Písmeno H má vůbec nešťastnou historii. Další kaňku v ní má na svědomí německý imigrant Albert Kothe (1893–1974), který se v Hollywoodu propracuje až k pozici oficiálního správce nápisu.

Jeho zaměstnavatelům ale kdosi zapomněl říct o Kotheově zálibě v alkoholu. Na počátku 40. let do sebe vyklopí lahev, sedne do auta a bláznivou jízdu zakončí nárazem přímo do písmene H. Jako zázrakem vyvázne bez větších šrámů, „Háčko“ je ovšem na odpis.

A postupně se k němu vinou vandalů, povětrnostních podmínek a mizerné údržby přidávají další písmena. V roce 1949 už má nápis skutečně namále. Místní obyvatelé dokonce podají k příslušným úřadům oficiální žádost na jeho demolici.

V tu chvíli ovšem zatáhne za záchranou brzdu hollywoodská obchodní komora, která na poslední chvíli nabídne jeho generální opravu.

Anděl Hugh

Ta zahrnuje i zkrácení nápisu o čtyři poslední písmena. Už ne HOLLYWOODLAND“, nýbrž jen HOLLYWOOD“. Poprvé se tak představí v září 1949. Nápis je tedy zachráněn, péče o něj ale zůstává i nadále poměrně mizerná.

A tak v 70. letech visí jeho existence opět na vlásku. Silná větrná bouře v únoru 1978 pošle dvě písmena O (první a třetí) prakticky do věčných lovišť a další litery je následují. L je dokonce zapáleno žháři.

Opět se velmi silně přetřásá myšlenka na odstranění celého nápisu. A právě v ten moment dorazí anděl strážný. Jmenuje se Hugh Hefner a celý svět ho zná jako zakladatele časopisu Playboy.

Právě on spustí veřejnou kampaň za obnovu nápisu, ve které si devět osobností (respektive osm včetně Hefnera + nahrávací společnost Warner Bros. Records) adoptuje jednotlivá písmena.

Milovník krásných žen Hugh Hefner nápis zachrání na poslední chvíli. Foto: pxfuel
Milovník krásných žen Hugh Hefner nápis zachrání na poslední chvíli. Foto: pxfuel

Spolek slavných dobrodinců

Mezi dobrodinci jsou třeba zpěváci Alice Cooper (*1948) a Andy Williams (1927–2012) nebo herec Gene Autry (1907–1998).

Každý věnuje 27 778 dolarů, což dá ve výsledku dohromady 250 002 dolarů, za které se zaplatí nikoliv oprava nápisu, ale rovnou jeho výměnu za totožný, akorát vyrobený z poněkud odolnějších materiálů, konkrétně z oceli a betonu.

Nová písmena jsou 13,4 metru vysoká a 9,4 až 11,9 metru široká. Jejich slavnostní odhalení je 11. listopadu 1978 vysíláno v živém televizním přenosu.

Přímo k němu se nesmí

Nápis projde od té doby ještě několika opravami, dostane nový nátěr a přežije i úvahy o zvětšení výšky písmen na 32 metrů. Už nikdy ale nebojuje o holý život.

Ten naopak, spolu s obsahem své peněženky, občas dávají všanc spíše zvědaví turisté, nerespektující fakt, že přímo k němu se není možné dostat. Nápis je totiž oplocený, napojený na detektory pohybu a jakýkoliv vnik do zakázané zóny znamená tučnou pokutu.

K místu navíc nevede žádná oficiální cesta, a tak šplhání po nerovném, strmém terénu může skončit nepříjemným pádem. Návrhů na lanovou dráhu, vedoucí až na vrchol Mount Lee, sice existuje hned několik, všechny ale dosud zůstávají ve stádiu úvah.

Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn