Domů     Na co samec sbalí samici? Na mohutný ocas i odpudivý zápach!
Na co samec sbalí samici? Na mohutný ocas i odpudivý zápach!

Když přijde období námluv, samci by udělali téměř cokoliv, aby si jich samice všimly. Ale někdy ani kdyby se postavili na hlavu, nebude to stačit. Jejich protějšky totiž mají jasno v tom, co na ně platí a složité rituály to často vůbec nejsou. A co víc: samice mohou preference odkoukat jedna od druhé!

To, co je atraktivní, se liší druh od druhu. Ale jedno mají všechny zvířata společné: samice jako atraktivní vnímají výrazné znaky. Ty se ve většině případů u samců vyvinuly právě proto, aby zaujali potencionální partnerky.

Silný samec, zdravé potomstvo

Stačí se podívat třeba na dlouhý, těžký paví ocas, který by byl při úniku před predátorem překážkou, takže funkci určenou ke snazšímu přežití mu přisoudit nelze. Zato když ho páv rozprostře před samicí a má ho bohatý, barevný a hlavně plný ok, má vyhráno.

Vybíravost některých samic se vlastně dá snadno pochopit. Ty totiž tráví svůj život březostí nebo sezením na vejcích a následně ještě výchovou mláďat. Páření s nekvalitním samcem se proto snaží vyhnout ze všech sil.

Čím více mečoun připomíná pohádkového Pinocchia s dlouhým nosem, tím má větší šance.(Foto: Naturalis Biodiversity Center / commons.wikimedia.org / CC0)
Čím více mečoun připomíná pohádkového Pinocchia s dlouhým nosem, tím má větší šance.(Foto: Naturalis Biodiversity Center / commons.wikimedia.org / CC0)

Pomůže zrak, čich i sluch

A zatímco o namlouvacích rituálech samců a jejich preferencích už bylo napsáno hodně, v opačném směru existují mezery.

Vědci z americké Florida State University si proto posvítili na sexuální výběr samic a na to, co dělá z jejich pohledu samce atraktivnějšími.

Tak třeba u orangutanů vítězí ti, kteří mají mohutné lícní valy a u mečounů se nejlépe daří jedincům s nejdelšími „meči“. Ale není to jen fyzický vzhled, podle kterého si samice vybírají své partnery. U lemurů kata mají navrch nejostřeji páchnoucí samci.

U některých druhů žab disponují samice sluchem citlivějším na nižší frekvence, přičemž ty produkují především větší a silnější samci. A mnoho druhů ve zvířecí říši se zaměřuje na ocas. Dlouhý a silný znamená dobré geny, což samicím usnadní výběr.

Pokud se od samce lemura kata šíří ostrý zápach, je pro samice více atraktivní.(Foto: Alex Dunkel / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Pokud se od samce lemura kata šíří ostrý zápach, je pro samice více atraktivní.(Foto: Alex Dunkel / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Chce to něco nového

Protože zvířata se mohou učit navzájem, výzkumníci se ve své studii zaměřili i na to, zda je volba partnera založená také na sledování zkušenějších samic a jejich výběru. A ukáže se, že nejspíše ano! Ale má to svá úskalí. Může totiž docházet k omylům.

Například pokud určitá ptačí samice preferuje pestře zbarvené peří, vybere si z několika samců toho pravého podle svého kritéria.

Nezkušená pozorovatelka si myslí, že pro ni byl oproti ostatním přitažlivější například kvůli výrazné chocholce a toto zjištění si zafixuje.

Výzkum také ukáže, že když si samice vybírají samce na základě rysu, po kterém jdou ty zkušenější z nich, tento výběr se v populaci ustálí bez jakýchkoliv změn.

Ale i dokonalost začne po čase nudit, takže výrazný rys se stane díky dlouhodobé preferenci běžnou a tudíž i všední záležitostí a samice se nakonec začnou ohlížet po jiné atraktivní vlastnosti.

Orangutani bodují naducanými lícními valy.(Foto: Ltshears / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Orangutani bodují naducanými lícními valy.(Foto: Ltshears / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Ukážu ti svůj dům!

Některé namlouvací rituály ve zvířecí říši dají samcům hodně práce. Dost se nadře třeba druh ryby z čeledi čtverzubcovitých. Tento necelých 13 cm velký tvor dokáže vytvořit složité kruhovité vzorce na mořském dně. Mají okolo 2 metrů v průměru.

Samci je vytvářejí ploutvemi z úlomků lastur a sedimentů a tento proces zabere 7 až 9 dnů. Samice, které se konkrétní struktura líbí, pak klade vajíčka na hnízdiště v jejím středu.

Samečci některých druhů myší ve snaze zapůsobit na potenciální partnerku zase vydávají zvuky v ultrazvukovém pásmu, které se podobají písním. Samice jsou při výběru těchto melodií velice vybíravé.

Zato mnozí ptáci lemčíci pro změnu budují různé stavby, u některých druhů jde až o metr vysoké altánky i s předzahrádkou. Ty zdobí ovocem, květinami, listím i předměty ukradenými lidem.

Potenciální partnerky si je chodí prohlížet a o výběru partnera tak rozhodne jejich „nemovitost“.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Jatin Sindhu / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Věda a technika
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Věda a technika
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
reklama
věda a technika
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Miniroboti zrychlí a zkvalitní výrobu piva
Česko je pivní velmocí, o tom není pochyb. Ovšem s výrobou piva je spojeno nejedno úskalí, které může práci sládků zmařit. Čeští vědci proto nyní přišli s takzvanými beerboty – minirobůtky, kteří mají výrobu piva urychlit, a zároveň zabránit tomu, aby při ní bylo znehodnoceno. Jak fungují? Tradici vaření piva přinesli do Českých zemí pravděpodobně Slované během […]
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
Bakterie, které opraví beton
Říká se jim extrémofilové. Většinou jde o organismy s předponou mikro, ne ale vždy. Někdy se i vyšší formy života dokážou přizpůsobit prostředím, kam se člověk nemůže ani podívat. Schopnost mikroorganismů přežít za velmi nehostinných podmínek se rozhodl využít tým Henka Jonkerse z Delftské technologické univerzity v Nizozemí, aby vytvořili beton, který se sám opravuje. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky