Domů     Vítejte na největší show světa! Festival v Riu de Janeiro loni oslavil 300 let
Vítejte na největší show světa! Festival v Riu de Janeiro loni oslavil 300 let
6.2.2024

Pět dní extáze v rytmu samby. Pět dní hudby, tance a extravagantních oslav života. Pět dní nezřízené konzumace jídla i alkoholu. Pět dní bez zábran. Karneval v brazilském Riu de Janeiro je největší a nejopulentnější oslavou na planetě.

Festival v Riu de Janeiru je opulentní, plný barev, záře, masek a hlavně tančících lidí! FOTO: pxfuel
Festival v Riu de Janeiru je opulentní, plný barev, záře, masek a hlavně tančících lidí! FOTO: pxfuel

Ulice druhého největšího města Brazílie se koncem února už tři sta let proměňují v jeden velký taneční parket. Všude zní samba a bubny – na ulicích, v barech, klubech. Všichni se houpou v bocích.

Vrcholem akce je dechberoucí průvod, kdy se představují místní soutěžící školy samby. Ke slovu přicházejí královny samby, neskutečné kostýmy, originální písně i obří pojízdné a tematicky vyzdobené plošiny.

Vždycky tomu tak ale nebylo, byly doby, kdy se v ulicích tančily spíše polka a valčík. Samba se dostala ke slovu až ve dvacátém století.

O čem to celé je?

Školy samby soutěží v průvodu na stadionu, zvaném Sambodromo. Pátek a sobota patří „druhé lize“ – čtrnácti školám. Ty soutěží o účast v „první lize“ na příští rok. Hvězdy jsou na řadě v neděli a pondělí, kdy Sambodromem projde nejlepších dvanáct škol.

Každá na to má 80 minut. V úterý se ještě na stadionu představují dětské školy samby. Karneval intenzivně zapojuje obyvatele nejchudších čtvrtí Ria. Právě ti jsou členy samba škol, tančí, vyrábějí kostýmy či rekvizity, tvoří hudbu či text. A jsou to oni, kdo se chtějí předvést na Sambodromu.

Další součástí festivalu jsou Bandas & Blocos – pouliční kapely a skupiny. Každá čtvrť má svého favorita, je jich přes tři stovky.

Kapely někde ve městě počkají na fanoušky, rozehřejí se a pak společně vyrážejí do ulic, zpěváci obvykle na vyvýšeném vozítku.

Očekávaný sambodrom představuje školy samby, šanci dostanou i tanečníci z chudinských čtvrtí. FOTO: Fernando Frazão/Agência Brasil/Creative Commons/CC BY 3.0 br
Očekávaný sambodrom představuje školy samby, šanci dostanou i tanečníci z chudinských čtvrtí. FOTO: Fernando Frazão/Agência Brasil/Creative Commons/CC BY 3.0 br

Zábava i tučné zisky

Letošní sláva připadá na 15. až 20. února. V loňském roce byl karneval odložen kvůli koronaviru na duben, předloni se kvůli riziku nákazy nekonal. To se od první světové války nestalo.

Nechyběla ale jen zábava. Festival každoročně nabídne zhruba také 25 tisíc pracovních míst, brazilské ekonomice přinese kolem osmi miliard realů – což je v přepočtu zhruba 35 miliard korun.

Ty sem přiveze až sedm milionů účastníků, z čehož dva miliony tvoří turisté z celého světa. Z festivalových peněz žijí celý rok místní školy samby.

Historie karnevalu

Brazilské Rio a barvami hýřící karneval jsou od nás vzdálené patnáct hodin letu. Leží na jižní polokouli a v tuto dobu tu vrcholí léto.

Zatímco ve střední Evropě mrzne, v Jižní Americe teploty šplhají ke čtyřicítce, v noci neklesnou pod 25 °C. Přesto tamní oslavy mají mnoho společného s našimi.

Slavnost sem byla zřejmě zavlečena z Evropy a navazuje na pohanské slavnosti konce období před půstem. Je to taková afro-americká obdoba našeho masopustu.

A obojí zase souvisí s řeckými oslavami Dionýsa, boha vína, a římskými Saturnáliemi – oslavami Saturna, boha zemědělství, sklizně a času.

První zmínky o karnevalu má svět už z roku 1723. Rozmach katolické víry oslavu zklidnil a posunul na dny předcházející velikonočnímu půstu. A tak se tu před rokem 1840 tančily polka a valčík.

Sambu svět poznal až v roce 1917. Základy tance si přivezli černošští otroci, stejně jako kostýmy. V západní Africe či Angole místní obyvatelé předvádějí sambu jako formu oslavy či jako uvolnění v náročných časech.

Pro karneval jsou typické odhalené tanečnice samby. Takto nejčastěji vypadá jejich kostým. FOTO: Agência Brasil Fotografias/Creative Commons/CC BY 2.0
Pro karneval jsou typické odhalené tanečnice samby. Takto nejčastěji vypadá jejich kostým. FOTO: Agência Brasil Fotografias/Creative Commons/CC BY 2.0

Samba vtrhla do Brazílie raketovou rychlostí

Zrušení otroctví v Brazílii v roce 1888 umožnilo raketový vzlet samby, vznik prvních škol i rozmach festivalu. Afričané zakládali osady na jihu země i na okrajích Ria.

Tato místa – favely (portugalské slumy, chudinské čtvrti) s– e stala centrem vlastních variant samby a její popularita explodovala.

Za pouhých patnáct let od představení světu se samba stala oficiálním tancem země, roku 1928 vznikla první škola samby. A jen čtyři roky nato už tu byla první karnevalová soutěžní přehlídka. Tu dnes pořádá asociace Samba City, která školy samby sdružuje.

Jak se chystá festival

Sotva pár dní po tom, co Rio opustí poslední turisté, začnou školy samby hledat motiv pro choreografii následujícího roku. Základem je výběr tématu a píseň, text často reaguje na kontroverzní události. Vznikají návrhy kostýmů a choreografií.

A je zase rok na čem pracovat. V říjnu se začíná zkoušet, v prosinci a lednu se zkouší i o víkendech, dokonce se můžete sami přidat! Zatím bez kostýmů či rekvizit.

Nejnáročnějších je pár dní před vypuknutím show. Vše se dokončuje, vše musí být dokonalé. Například tanečníci spí několik dní v nepřirozených polohách, protože se na ně doslova aplikuje kostým.

Snem každé dívky je, stát se královnou bubnů. FOTO: Agência Brasil Fotografias/Creative Commons/CC BY 2.0
Snem každé dívky je, stát se královnou bubnů. FOTO: Agência Brasil Fotografias/Creative Commons/CC BY 2.0

Odvrácená strana extáze

Karneval oslavující ženské tělo – božskou tanečnici – je tělesným svátkem bez autority, který má i svou stinnou stránku. Zloději jsou v davech běžní, stejně jako čurání na ulici. Opečovávané záhony plné květin zničí dav. Historické památky chrání ploty.

Lidé přijedou hýřit a zapomenout na povinnosti. Bohužel často i na dobré mravy. V průběhu festivalu roste vedle kriminality sexuální násilí, dokonce i počet vražd a sebevražd či zločinů z nenávisti.

Čím více „sexy“, tím lépe. Velký zadek, velkorysá ňadra a ploché břicho jsou prakticky povinné – zvláště pro královny bubnů. Na řadě jejich těl ovšem bohužel najdeme stopy po plastické chirurgii.

Nebezpečí pro ženy

Nahota je na karnevalu v Riu přijatelná, někdy dokonce až žádoucí. A zatímco brazilští kluci chtějí být nejčastěji fotbalisty, snem holčiček je stát se královnou bubeníků, kráčející v čele pestrobarevného průvodu.

Bohužel v mnoha případech je to za vysokou cenu. Místní královny často hovoří o urážlivém chování ze strany mužů, kteří jejich nahotu a nadšení pro sambu chápou po svém.

Bez zeptání a i přes jejich nesouhlas se jich dotýkají, snaží se je líbat, či jim po festivalu nabízejí práci prostitutek. Když celé tohle šílenství skončí, začíná další náročná část karnevalu – ulic Ria je totiž potřeba uklidit zhruba 700 tun odpadků.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Lifestyle
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Lifestyle
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Lifestyle
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Lifestyle
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace. Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat? O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI […]
reklama
zajímavosti
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec