Domů     Mýty versus realita: Stal se opravdový hrabě d´Artagnan pravou rukou kardinála Mazarina?
Mýty versus realita: Stal se opravdový hrabě d´Artagnan pravou rukou kardinála Mazarina?

Francouzský spisovatel Alexandre Dumas starší (1802–1870) se ve svém románu Tři mušketýři inspiruje osobou Charlese de Batze-Castlemora, francouzského hraběte d´Artagnana (1611–1673). Skutečný život jeho hrdiny ale vypadal o poznání jinak.

„Jeho Eminence (kardinál) pana de Tréville požádala, zda by mu dal dva mušketýry, kteří by byli šlechtici a neměli nic než plášť a meč, neboť by mu tak byli za vše zavázáni,“ Dumas, jak se Charles dostal do blízkosti kardinála.

Velitel mušketýrů Jean Armand du Peyrer de Tréville (1598–1672) prý vybral d´Artagnana a Besmauxe.

Charlese mohl doporučit Julesi Mazarinovi (1602–1661) doporučit hrabě de Guiche, pod jehož velením v roce 1646 sloužil ve Flandrách. Nemohl to být Tréville, protože Mazarin ho nenáviděl.

 Gazette de France 30. června 1646 oznamuje, že „pan d´Artagnan, jeden ze šlechticů Jeho Eminence,“ přijel z Flander ke dvoru, aby pověděl o úspěchu královského vojska. Tehdy už je Mazarinovým důvěrníkem, jinak by se mu nedostalo cti mluvit s ním osobně.

D'Artagnanova socha v nizozemském Maastrichtském městském parku. Sander Spek/Creative Commons/Public domain
D’Artagnanova socha v nizozemském Maastrichtském městském parku. Sander Spek/Creative Commons/Public domain

Vojáky poštve proti sobě

Dostáváme se k mušketýrům po dvaceti letech. Děj se odehrává v období 1648–1649. Tehdy propuká povstání Fronda (1648–1653; ze slova fronde, praky, kterým davy nespokojenců střílely do kardinálových oken).

„D´Artagnan a Besmaux si stýskali, že po celý život sloužili Jeho Eminenci, aniž se jakkoli povznesli. … nejednou netušili, kde vzít měďák na večeři…,“ lituje je Courtilz. Ve skutečnosti Mazarin není nevděčník. Ví, že Charlesovi může svěřit důvěrné úkoly.

Ten stráví dobu Frondy, kdy Mazarinovi hoří v Paříži půda pod nohama a musí utéct, jako posel v koňském sedle.

Kardinálovi přináší zprávy a on na oplátku 23. dubna 1651 posílá ze svého exilu na zámku Brühl v Severním Porýní-Vestfálsku příteli list, v němž se zmiňuje:

„Královna ve mně před časem vzbudila naději, že obdržím poručnictví v gardách pro pana d´Artagnana…“ Na hodnost poručíka si ale Charles počká až do jara 1652. A vojáky naštve, když vyjde najevo, že je Mazarinovým člověkem. Raději se vrací zpátky ke kardinálovi.

Kardinál Mazarin žádal o mušketýry do svých služeb. FOTO: Pierre Louis Bouchart/Creative Commons/Public domain
Kardinál Mazarin žádal o mušketýry do svých služeb. FOTO: Pierre Louis Bouchart/Creative Commons/Public domain

Žárlivá manželka

Romány líčí d´Artagnana jako galantního milovníka. Jeho první láskou se stane královina komorná Constancie Bonacieuxová, podlehne i zákeřné intrikánce mylady de Winter. O jeho milostných pletkách ale neexistují věrohodné zprávy.

Víme ale, že se 3. dubna 1659 oženil s vdovou Charlottou-Annou de Chanlecy (1624–1683). Konzervátor francouzské Bibliothéque royale Eugéne d´Auriac (1815–1891) vypravuje o jejich manželství:

„Ke své ženě se vždy choval dobře, pozorně a s klidem…Taková mírnost se jí ale jevila jako lhostejnost… Klid zaměňovala za nezájem, z d´Artagnanovy nepřítomnosti se rodila nová žárlivost. Uchýlila se tedy k slzám, pak přišly na řadu hádky…“

Ludvík XIV. Pověřil hraběte choulostivým úkolem. FOTO: Hyacinthe Rigaud/Creative Commons/Public domain
Ludvík XIV. Pověřil hraběte choulostivým úkolem. FOTO: Hyacinthe Rigaud/Creative Commons/Public domain

Dlouhá cesta k povýšení

„Po celých deset let jsem vojínem Vašeho Veličenstva, ničím jiným, a povoláváte-li mě k sobě, neměním pána, jenom posádku,“ skládá d´ Artagnan hold Ludvíkovi XIV. „Ale změníte-li teď posádku, dostane se vám, věřte mi, povýšení, jehož jste hoden,“ odpovídá dojatě král.

Cesta hraběte k povýšením je klikatá. V roce 1653 si kupuje dvorský úřad správce královské voliéry. Brzy ho ale prodává, zadluží se a za 80 000 livrů (roční nájem domku v Paříži tehdy stál asi 540 livrů) si kupuje hodnost kapitána Francouzských gard.

K mušketýrům se vrací až 26. května 1658. Gazette de France tehdy uvádí, že „pan d´Artagnan, bývalý kapitán v pluku Francouzských gard, složil do jeho (králových) rukou slib věrnosti a obdržel hodnost poručíka v kompanii Mušketýrů.“

Nicholas Fouquet zpronevěřil státní peníze a bude zatčen. FOTO: Charles Le Brun/Creative Commons/Public domain
Nicholas Fouquet zpronevěřil státní peníze a bude zatčen. FOTO: Charles Le Brun/Creative Commons/Public domain

Žalářníkem pana ministra

Tři mušketýři ještě po deseti letech spadají do časů 1660–1673. „…část rozmluvy, tak bystře a inteligentně vedené ze strany Fouquetovy, vzbudila v králi větší vážnost k povaze tohoto muže a jeho schopnosti coby ministra,“ tvrdí Dumas.

Král ale nakonec ztratí ve Fouqueta důvěru a nechá ho zavřít, přestože on údajně odhalí spiknutí, které má panovníka svrhnout a usadit na trůn jeho bratra Filipa. Ludvík XIV. pověří d´Artagnana choulostivým úkolem:

zatknout ministra Nicholase Fouqueta (1615–1680), protože tenhle intrikán si plete státní kasu se svou vlastní.

Akce proběhne v Nantes 5. září 1661. Panovník Charlesovi nařídí, aby na Fouqueta ve vězení (nejprve v západofrancouzském Angers, později ve Vincennes jihovýchodně od Paříže a v Bastile) dohlížel.

Nevděčné úlohy žalářníka se zbaví až po vynesení rozsudku nad Nicholasem 13. prosince 1664.

Král lituje jeho smrti

V závěru románu umírá d´Artagnan v bojích u Maastrichtu. V okamžiku, kdy dostane od krále povýšení na maršála, nemine ho nepřátelská dělová koule. Ve skutečnosti se po boku mušketýrů, od 22. ledna 1667 jako jejich kapitánporučík, se účastní dalších bojů.

Osudným se mu stane obléhání Maastrichtu, když Ludvík XIV. chce obsadit Nizozemí. „Počet ran z mušket byl tak velký, že ani kroupy nedopadají natolik hustě…,“ informují dobové noviny Le Mercure galant. Jedna z kulek si to namíří d´Artagnanovi do krku.

Krále zpráva o jeho smrti 25. června 1673 zaskočí. Gazette de France přináší 1. července 1673 oznámení:

„Ludvík XIV., okamžitě informovaný o d´Artagnanově smrti, dal najevo, že jej zpráva citelně zasáhla, to skrze důvěru, kterou v něho Jeho Veličenstvo chovalo.“

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: John Seb Barber/Creative Commons/CC BY 2.0
Související články
Záhady a tajemství
Meluzína, co nám fouká do komína…
Meluzína je známá postava z evropských lidových pověstí, často zobrazovaná jako mořská panna, někdy s dvojitým ocasem či také jako tvor s hadím tělem od pasu dolů nebo dokonce rovněž jako drak. Všichni jsme asi někdy zaslechli její kvílení v komínech… Meluzína a Větrnice V našich zemích pak příběh Meluzíny zřejmě splynul s dávnou pohanskou […]
Záhady a tajemství
Karel Hynek Mácha: Zvrhlík, co cestoval v čase?
Patří k jedné z nejvýznamnějších postav české literatury. Všichni se o básníkovi řazeném do romantického období povinně učí a jeho Máj zná snad každý! Kým ale ve skutečnosti byl a jak vůbec vypadal? Dodnes je literát obestřen hustou sítí tajemství a často jsou mu připisovány i zázračné schopnosti! Životní pouť básníka Karla Hynka Máchy je […]
Záhady a tajemství
Zázračný obraz v polském opatství: Skutečně byl přenesen z Rimini?
Polské opatství Krzeszów leží přibližně dvacet kilometrů od našich hranic s Polskem. Jedna ze zdejších záhad se váže k mariánské ikoně, která se nachází pod velkým oltářním obrazem. Záhada přenesení obrazu Jedná se o obraz Panny Marie Milosti v Krzeszówě. Ten dal také pravděpodobně chrámu latinský název Gratiae Sanctae Mariae. Nikdo neví, jak přesně se […]
Záhady a tajemství
To neuhádnete: Víte, kdo začal s vykopávkami Sfingy?
Nasucho polkne. Sice je neomezeným vládcem říše sahající od Nubie až po východní část Středozemního moře, jenže ho pronásleduje bolest zubů a dásní, dědičná epilepsie a navíc má gynekomastii, tedy zduření prsou. Polední slunce neúprosně žhne a mladý Thutmose IV. (u moci asi 1401/1391–1388 př. n. l.) pod provizorním přístřeškem a obklopen otroky usíná. „Rozjímej […]
reklama
zajímavosti
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes. Lidové pohádky bývaly lechtivých motivů, vulgarit a jadrného humoru plné. Vyprávěli si je totiž hlavně dospělí, třeba pro zpestření dlouhých zimních večerů. K proměně těchto často velice nekompromisních a temných […]
Kaki: Božské ovoce, které zpomaluje stárnutí a skvěle chutná
Botanický název tohoto druhu (Diospyros) znamená „Diovo ovoce“. Plody se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport, a při našem nákupu by neměly být otlačené. Subtropický původ Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Dnes je rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste rovněž kupříkladu i v jižní části Ukrajiny. Před rokem […]
Modrý čaj: Ochutnejte nápoj z motýlího hrášku!
Napadlo by vás někdy říct o nápoji, že je krásný? Nejspíš ne, pokud jste neochutnali čaj z motýlího hrášku. Má totiž nádherně modrou barvu. A když víte, jak na to, pak můžete mít v šálku třeba fialovou nebo temně růžovou tekutinu. Ta nejenom chutná, ale zdá se, že také může podpořit lidské zdraví! „Modrá je […]
Krvavá kuchařka: 5 jídel jako pro upíry
Číšník položí před hosty menu. „Tento týden máme ucelené mezinárodní menu,“ objasní jim spiklenecky. Dvojice otevře jídelní lístek. „To je nějaký hloupý vtip?“ zrak muže létá z řádku na řádek: Z krve je polévka a dokonce i dezert! Krvavé mléko: Bloody Mary po Masajsku Pokud se vydáte v Keni a Tanzanii kousek stranou od turistických […]
věda a technika
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Klíč k úspěšnému oplodnění? Důkladná znalost vajíček
Dosud bylo pochopení jejich detailní struktury a fungování opomíjeno. To se teď mění. Kliniky asistované reprodukce se v poslední době zaměřují na pochopení vnitřní struktury ženského vajíčka. To, jak vajíčko (oocyt) vypadá zevnitř, podobně jako jeho genetika významně ovlivňují úspěšnost léčby neplodnosti. Lidská vajíčka stále ještě nebyla dostatečně prozkoumána. Nejvíc zmapovaný je problém nerovnoměrného rozložení chromozomů, […]
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Může se ryba utopit?
I zdatní plavci mohou mít namále, když třeba v nečekané situaci nemohou plavat. Jak je to ale s rybami, pro které je voda domovem a plavání tou nejpřirozenější činností? Svět ryb je vůbec plný záhad a otázek. Přemýšleli jste třeba někdy o tom, jestli stále jen plavou, nebo si také najdou čas na spánek? Anebo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz