Domů     Mýty versus realita: Stal se opravdový hrabě d´Artagnan pravou rukou kardinála Mazarina?
Mýty versus realita: Stal se opravdový hrabě d´Artagnan pravou rukou kardinála Mazarina?

Francouzský spisovatel Alexandre Dumas starší (1802–1870) se ve svém románu Tři mušketýři inspiruje osobou Charlese de Batze-Castlemora, francouzského hraběte d´Artagnana (1611–1673). Skutečný život jeho hrdiny ale vypadal o poznání jinak.

„Jeho Eminence (kardinál) pana de Tréville požádala, zda by mu dal dva mušketýry, kteří by byli šlechtici a neměli nic než plášť a meč, neboť by mu tak byli za vše zavázáni,“ Dumas, jak se Charles dostal do blízkosti kardinála.

Velitel mušketýrů Jean Armand du Peyrer de Tréville (1598–1672) prý vybral d´Artagnana a Besmauxe.

Charlese mohl doporučit Julesi Mazarinovi (1602–1661) doporučit hrabě de Guiche, pod jehož velením v roce 1646 sloužil ve Flandrách. Nemohl to být Tréville, protože Mazarin ho nenáviděl.

 Gazette de France 30. června 1646 oznamuje, že „pan d´Artagnan, jeden ze šlechticů Jeho Eminence,“ přijel z Flander ke dvoru, aby pověděl o úspěchu královského vojska. Tehdy už je Mazarinovým důvěrníkem, jinak by se mu nedostalo cti mluvit s ním osobně.

D'Artagnanova socha v nizozemském Maastrichtském městském parku. Sander Spek/Creative Commons/Public domain
D’Artagnanova socha v nizozemském Maastrichtském městském parku. Sander Spek/Creative Commons/Public domain

Vojáky poštve proti sobě

Dostáváme se k mušketýrům po dvaceti letech. Děj se odehrává v období 1648–1649. Tehdy propuká povstání Fronda (1648–1653; ze slova fronde, praky, kterým davy nespokojenců střílely do kardinálových oken).

„D´Artagnan a Besmaux si stýskali, že po celý život sloužili Jeho Eminenci, aniž se jakkoli povznesli. … nejednou netušili, kde vzít měďák na večeři…,“ lituje je Courtilz. Ve skutečnosti Mazarin není nevděčník. Ví, že Charlesovi může svěřit důvěrné úkoly.

Ten stráví dobu Frondy, kdy Mazarinovi hoří v Paříži půda pod nohama a musí utéct, jako posel v koňském sedle.

Kardinálovi přináší zprávy a on na oplátku 23. dubna 1651 posílá ze svého exilu na zámku Brühl v Severním Porýní-Vestfálsku příteli list, v němž se zmiňuje:

„Královna ve mně před časem vzbudila naději, že obdržím poručnictví v gardách pro pana d´Artagnana…“ Na hodnost poručíka si ale Charles počká až do jara 1652. A vojáky naštve, když vyjde najevo, že je Mazarinovým člověkem. Raději se vrací zpátky ke kardinálovi.

Kardinál Mazarin žádal o mušketýry do svých služeb. FOTO: Pierre Louis Bouchart/Creative Commons/Public domain
Kardinál Mazarin žádal o mušketýry do svých služeb. FOTO: Pierre Louis Bouchart/Creative Commons/Public domain

Žárlivá manželka

Romány líčí d´Artagnana jako galantního milovníka. Jeho první láskou se stane královina komorná Constancie Bonacieuxová, podlehne i zákeřné intrikánce mylady de Winter. O jeho milostných pletkách ale neexistují věrohodné zprávy.

Víme ale, že se 3. dubna 1659 oženil s vdovou Charlottou-Annou de Chanlecy (1624–1683). Konzervátor francouzské Bibliothéque royale Eugéne d´Auriac (1815–1891) vypravuje o jejich manželství:

„Ke své ženě se vždy choval dobře, pozorně a s klidem…Taková mírnost se jí ale jevila jako lhostejnost… Klid zaměňovala za nezájem, z d´Artagnanovy nepřítomnosti se rodila nová žárlivost. Uchýlila se tedy k slzám, pak přišly na řadu hádky…“

Ludvík XIV. Pověřil hraběte choulostivým úkolem. FOTO: Hyacinthe Rigaud/Creative Commons/Public domain
Ludvík XIV. Pověřil hraběte choulostivým úkolem. FOTO: Hyacinthe Rigaud/Creative Commons/Public domain

Dlouhá cesta k povýšení

„Po celých deset let jsem vojínem Vašeho Veličenstva, ničím jiným, a povoláváte-li mě k sobě, neměním pána, jenom posádku,“ skládá d´ Artagnan hold Ludvíkovi XIV. „Ale změníte-li teď posádku, dostane se vám, věřte mi, povýšení, jehož jste hoden,“ odpovídá dojatě král.

Cesta hraběte k povýšením je klikatá. V roce 1653 si kupuje dvorský úřad správce královské voliéry. Brzy ho ale prodává, zadluží se a za 80 000 livrů (roční nájem domku v Paříži tehdy stál asi 540 livrů) si kupuje hodnost kapitána Francouzských gard.

K mušketýrům se vrací až 26. května 1658. Gazette de France tehdy uvádí, že „pan d´Artagnan, bývalý kapitán v pluku Francouzských gard, složil do jeho (králových) rukou slib věrnosti a obdržel hodnost poručíka v kompanii Mušketýrů.“

Nicholas Fouquet zpronevěřil státní peníze a bude zatčen. FOTO: Charles Le Brun/Creative Commons/Public domain
Nicholas Fouquet zpronevěřil státní peníze a bude zatčen. FOTO: Charles Le Brun/Creative Commons/Public domain

Žalářníkem pana ministra

Tři mušketýři ještě po deseti letech spadají do časů 1660–1673. „…část rozmluvy, tak bystře a inteligentně vedené ze strany Fouquetovy, vzbudila v králi větší vážnost k povaze tohoto muže a jeho schopnosti coby ministra,“ tvrdí Dumas.

Král ale nakonec ztratí ve Fouqueta důvěru a nechá ho zavřít, přestože on údajně odhalí spiknutí, které má panovníka svrhnout a usadit na trůn jeho bratra Filipa. Ludvík XIV. pověří d´Artagnana choulostivým úkolem:

zatknout ministra Nicholase Fouqueta (1615–1680), protože tenhle intrikán si plete státní kasu se svou vlastní.

Akce proběhne v Nantes 5. září 1661. Panovník Charlesovi nařídí, aby na Fouqueta ve vězení (nejprve v západofrancouzském Angers, později ve Vincennes jihovýchodně od Paříže a v Bastile) dohlížel.

Nevděčné úlohy žalářníka se zbaví až po vynesení rozsudku nad Nicholasem 13. prosince 1664.

Král lituje jeho smrti

V závěru románu umírá d´Artagnan v bojích u Maastrichtu. V okamžiku, kdy dostane od krále povýšení na maršála, nemine ho nepřátelská dělová koule. Ve skutečnosti se po boku mušketýrů, od 22. ledna 1667 jako jejich kapitánporučík, se účastní dalších bojů.

Osudným se mu stane obléhání Maastrichtu, když Ludvík XIV. chce obsadit Nizozemí. „Počet ran z mušket byl tak velký, že ani kroupy nedopadají natolik hustě…,“ informují dobové noviny Le Mercure galant. Jedna z kulek si to namíří d´Artagnanovi do krku.

Krále zpráva o jeho smrti 25. června 1673 zaskočí. Gazette de France přináší 1. července 1673 oznámení:

„Ludvík XIV., okamžitě informovaný o d´Artagnanově smrti, dal najevo, že jej zpráva citelně zasáhla, to skrze důvěru, kterou v něho Jeho Veličenstvo chovalo.“

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: John Seb Barber/Creative Commons/CC BY 2.0
Související články
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se