Skip to content
reklama

Může člověk ovládat počasí?

O ovládnutí počasí se lidstvo snaží již od 17. století. Zkušení vědci přitom neváhají střílet do vzduchu z kanonu, rozechvět kostelní zvony, použít suchý led nebo jodid stříbrný. Podíváme se na přehled vědeckých pokusů, které měly za cíl jediné – zkrotit matku přírodu.

V daném oboru je i v současné době tím nejaktivnějším „modifikátorem“ počasí Čína. Foto: Pixabay

Fráze „poručíme větru dešti“ se lidem zaryla do paměti z dob komunismu z textu Písničky mladých budovatelů, za jejímž textem by měl stát jinak spíše na pohádky zaměřený Václav Čtvrtek. Představitelé vlády v tehdejší Sovětské svazu neváhali používat letadla, aby rozháněla mraky, když potřebovali, aby bylo slunečno např.

na vojenskou přehlídku. Poručit větru či dešti se však přes veškeré poznatky nepodařilo, tedy alespoň ne trvale a globálně. Nutno podotknout, že nápad o ovládnutí přírodních sil nevznikl v hlavách současníků ani jejich přímých předchůdců.

Snaha o ovládání počasí sahá hluboko do minulosti.

Ovládat počasí znamená moc

V historii mnozí panovníci a vojevůdci toužili o ovládnutí moci počasí. Představa o zahalení postupujícího vojska do neprostupné mlhy, zastavení deště, který zhoršuje cesty postupujícím koním, to a mnohem více by byla obrovská výhoda.

Ve středověku byly ženy podezřelé z ovlivňování počasí, upalovány coby čarodějnice. Koncem 19. století začali především vinaři používat speciální kanony proti krupobití, které údajně dokázaly změnit kroupy v běžný déšť.

Bohužel nic nikdy nevychází podle představ. Není tomu příliš dlouho, co nepřízeň počasí v Rusku zastavila slavnou Grande Armée císaře Napoleona I. Bonaparta (1769-1821), nebyli to vojáci, nýbrž ukrutná zima.

Kdyby tehdy slavný vojevůdce dokázal měnit počasí, celý svět by dnes vypadal jinak.

blank
V roce 2008 například využila jodid stříbrný ke spuštění deště, aby následně nepršelo na zahajování olympijských her. Foto: Pixabay

Přízeň či nepřízeň regionálního klimatu – mlha, déšť, sucho i bezvětří – mnohokrát přepsaly dějiny válek a bitev, nevypočitatelnost počasí byla zásadním prvkem nejistoty. Jedním z prvních skutečně zdokumentovaných pokusů o změnu počasí je Operace Pompeje z roku 1967.

Američané se pokoušeli ovlivnit frekvenci a vydatnost dešťů nad státy na západ od Vietnamu, s tím, že by své nepřátele odřízli od přísunu potravin a zásob. Výsledek však nebyl příliš úspěšný. Vědci se však nevzdali a v průběhu války ve Vietnamu se o podobné pokusy snažili vícekrát.

Podobné snahy byly zaznamenány také v Anglii, kde se výzkumníci mnoho let pokoušeli zemi zbavit pověstných mlh, jak je patrné i v současné době, ani zde se „neurodilo“.

Opravu to jde?

Je opravdu možné manipulovat s počasím, nebo jak mnoho odborníků říká manipulovat s klimatem? Lidstvo vždy chtělo dobýt všechno: Zemi, moře, oblohu i Měsíc. Člověk se snažil napodobovat přírodu tím, že mimo jiné vytvořil pláže, ostrovy a dokonce i hory umělého sněhu.

Sen o ovládání počasí sahá do dob primitivních tanců k vyvolávání deště. Řízení klimatu je i dnes výzvou pro společnost, americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se však domnívá, že rizika nepochopení klimatických zásahů jsou příliš vysoká.

Řízení počasí má příliš mnoho překážek,“ řekl Bruce Boe, viceprezident meteorologie ve společnosti Weather Modification, Inc.

blank
Tím ale zdaleka jejich snahy nekončí. Foto: Pixabay

Pouze některé mraky umožňují úspěšné „naočkování“ a počasí lze i nadále obtížně předvídat, a to i za pomoci našich nejlepších předpovědních nástrojů. Rozsah zemské atmosféry je příliš velký na to, aby se s ním dalo manipulovat – alespoň prozatím.

Přemýšlejte o tom jako o aplikované cloudové fyzice. Ve skutečnosti nejde o změnu počasí, ale o úpravu srážkových procesů v oblacích,“ dodává vědec. Podle výzkumníka nakonec i vědci, kteří přišli se setím mraků, nakonec museli uznat, že celková změna počasí je příliš náročná.

Chemické vyvolávání deště chemickým postřikem, se kterým se započalo nedlouho po druhé světové válce, je tak v současné době běžnou realitou, zároveň však v posledních letech vzniká také stále vyšší počet meteorologických anomálií a obrovských bouří.

Může zde být spojitost?

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Můj syn zkrátka neumí jít zlatou střední cestou
skutecnepribehy.cz

Můj syn zkrátka neumí jít...

Náš Honza se nejprve utápěl v alkoholu....
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
iluxus.cz

Oslavte Velikonoce v hotelu...

Hotel The Mozart Prague, který se řadí mezi...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Hroutí se Tereze Brodské celý svět?
nasehvezdy.cz

Hroutí se Tereze Brodské...

Všechno v posledních...
Město Úštěk má mnohé co nabídnout
epochanacestach.cz

Město Úštěk má mnohé co...

Úštěk leží na Litoměřicku,...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Umělé zlato Německa: Co objevil vědec Miethe?
enigmaplus.cz

Umělé zlato Německa: Co...

Úžasný objev profesora Mietheho! Využije Německo umělé...
Miluje Patrasová víc alkohol, nebo svou rodinu?
nasehvezdy.cz

Miluje Patrasová víc...

O herečku Dagmar...
blank
epochalnisvet.cz

Jednou z nejluxusnějších nemovitostí Dubaje...
Léčivé koření pro vaše zdraví
panidomu.cz

Léčivé koření pro vaše zdraví

Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z...
Záhadný sériový vrah Zodiac: Byla jeho identita konečně odhalena?
enigmaplus.cz

Záhadný sériový vrah Zodiac:...

Nepolapitelný Zodiac řádí na konci šedesátých a...
(Ne)přítel nikotin: Úleva při prvním vdechnutí
21stoleti.cz

(Ne)přítel nikotin: Úleva při...

Pro kuřáka jde o obyčejnou a rutinní činnost – jedno...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha