Domů     Mosuové: Zemský ráj to napohled?
Mosuové: Zemský ráj to napohled?
29.12.2024

Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života.

Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Jeho úkolem je zabezpečit rodinu, popřípadě se postarat o chod státu či kmene.

Děti automaticky získávají jméno po otci, rodová linie se určuje „po meči“ stejně jako dědičné právo. Existuje však společnost, kde by tomu bylo naopak? Jako jediné nejspíš každému naskočí Amazonky. Jenže ty jsou pouhým mýtem z řecké mytologie.

Existují však i nějaké skutečné? Existují.

Tkalkyně Mosuo ve starém městě Lijiang
Tkalkyně Mosuo ve starém městě Lijiang

Za čínskou zdí

Zřejmě nejslavnějším současným matriarchátem jsou čínští Mosuové. Etnická skupina čítající kolem 55 000 příslušníků, která už přes 2000 let žije v oblasti u jezera Lugu v provinciích Jün-nan a Sečuán, nedaleko tibetské hranice.

Stejně jako u dalších matrilineárních společností jsou tu ženy hlavami rodin, rodová linie je sledována „po přeslici“, takže příjmení přechází z dcery na dceru, stejně jako majetek.

Ženy dělají všechna zásadní rozhodnutí a mají pod palcem finance, jim patří domy, pozemky i děti, které zůstávají výhradně v jejich péči. Role otce zůstává jen okrajová.

„Otec žije v domě své matky, ale nikdo mu samozřejmě nebrání své děti navštěvovat, nosit jim dárky a trávit s nimi čas,“ říká italský fotograf Luca Locatelli, který u Mosuů trávil dlouhý čas.

I když se však otec účastní některých významných událostí v životě dítěte a zůstává pro něj důležitou osobou, za svou rodinu děti považují tu, kde žijí, tedy dům své matky.

Záleží jen na citech

Hlavním prvkem života Mosuů, který fascinuje a láká turisty, je tisese tzv. stěhovavé manželství. Mosuové totiž neuzavírají klasická manželství. Poté, co dívka dosáhne 13 let, může si začít mezi muži vybírat milence.

Oba přitom mohou mít libovolný počet partnerů bez nutnosti navazovat dlouhodobý vztah. Některé Mosujky tak mohou mít za život třeba 100 partnerů, ale není to příliš běžné.

“Většina jich má dlouhodobé vztahy a partnery nemění nijak často,“ říká argentinský spisovatel Ricardo Coler (*1956), který se Mosuům podrobně věnuje.

Vztahy jsou na rozdíl většinových společností založeny pouze na citech, nikoliv na ekonomickém či sociálním základě.

Páry, kterým to klape, tak spolu mohou zůstat celý život, zatímco ty, kterým to neklape, se rozcházejí bez komplikací a hádek, aby si našli jiné partnery. „Většinou stačí, aby žena muže prostě poslala pryč,“ říká Locatelli. O tom, kolik partnerů kdo měl nebo má, se však veřejně nemluví.

Muži, tančí, rybaří a ke „svým“ ženám chodí jen na noc.
Muži, tančí, rybaří a ke „svým“ ženám chodí jen na noc.

Neznají slovo monogamie

S partnery navíc ženy nežijí v klasické domácnosti. Muži se věnují rybaření, chovu zvířat i dalším profesím, a své partnerky navštěvují pouze v noci, aby se pak ráno vrátili ke svým rodinám.

Do velkých čtvercových domů, kde žije několik generací žen a mužů, kteří jsou dětmi některé z nich. O klasické manželství nemají většinou ženy zájem, přesvědčeny, že když muž a žena žijí spolu, nevede to k ničemu dobrému.

„Jen se hádají, jsou nešťastní a potěšení i láska se vytratí,“ tvrdí mosujská dívka Šama v knize Kde vládnou ženy české cestovatelky Kateřiny Karáskové (*1978).

Takto Mosujové neznají žárlivost a ve svém jazyce nemají výraz pro monogamii, manžela, ale třeba ani pro znásilnění.

Navíc při takovém uspořádání, kdy do rodin nepřichází žádný manžel nebo manželka se svými nároky, nedochází v případě rozchodu k žádným třenicím o děti ani o majetek. Děti zkrátka patří matkám a majetek dědí nejstarší z dcer.

Nejen velení, ale také většina práce zůstává na ženách.
Nejen velení, ale také většina práce zůstává na ženách.

Tradice ničí soudruzi i turisté

Vše se mění v roce 1956, kdy do oblasti trhne armáda čínských komunistů. Soudruzi mosujské tradice označí za nehodné života správného soudruha a postaví je mimo zákon. Nutí Mosujské ženy uzavírat manželství a žít s jedním mužem v tradiční rodině.

Všechny děti musí mít v rodném listě uvedeno jméno otce, a všechny mimomanželské vztahy jsou zakázány. Až do chvíle, kdy soudruzi pochopí, že na mosujské tradici by se dal vytřískat majlant.

Koncem osmdesátých let odvolávají všechna nařízení a poměry se rychle vrací k „normálu“.

Jenže do nádherně poklidného a od okolního světa izolovaného kraje se začínají hrnout turisté, které lákají slogany jako „Navštivte království žen, místo volné lásky“. Každý rok je jich přes milion a brzy jich má být dvojnásobek.

Mosujové, kteří se stávají turistickou atrakcí, se rychle přizpůsobí. Objevují se hotely, které provozují místní ženy, zatímco muži se živí jako průvodci.

Vypráví zvědavcům hlavně o tom, jak to mají se ženami, a jak je to s tím sexem, který tu prý ženy nabízejí bezplatně.

Jenže s turisty, televizí a dalšími informacemi začíná mladá generace podléhat vnějším vlivům a staré tradice se začínají mísit s globálními novotami.

A tak některé dívky sní o vztahu s mužem, který bude „navždy“, mnohé mladé páry opouští tradiční model a zakládají klasické domácnosti. „Povede to jen k hádkám o majetek,“ bojí se starší Mosuové.

A co hůř, mosujský matriarchát se nakonec může stát jen skanzenem, zábavním parkem, kde ho Mosuové budou předstírat pro pobavení turistů.

Zdroje informací: wikipedia.org, Danshilacuo, Hengde/ He Mei. „Mosuo Family Structures.”, jaroslawpietrzak.com
Foto: 1) Gisling, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia 2) Goddess Sherry, CC BY 2.0, commons.wikimedia 3) Zoharby, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia 4) Goddess Sherry, CC BY 2.0, commons.wikimedia
Související články
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz