Žertíky a falešné zprávy nejsou ničím novým. Přestože se lidé po slavném vysílání Wellesovy Války světů mohli poučit, pokaždé se najdou lidé, kteří jim naletí. Jako v Japonsku v roce 1947.
Tokijská armádní rozhlasová stanice WVTR přeruší 29. května 1947 večerní vysílání taneční hudby šokujícím zpravodajským vstupem: „Z vod Tokijského zálivu se vynořilo 20 metrů dlouhé monstrum a zamířilo do vnitrozemí.“
Další hodinu pak řadou dalších vstupů informuje posluchače o postupu „draka“, o tom jak bourá domy, které mu strojí v cestě, jak vykolejí několik vlaků i o panice, která v oblasti vypukla.

Vše nej k narozeninám
Vysílání informuje, že se armáda snaží postup monstra zastavit, že kulky se ukázaly neúčinné a tak bylo nutno nasadit plamenomety, slzný plyn a fosforové granáty.
„Pokud se nacházíte ve směru postupu netvora, zabarikádujte se doma, zatemněte okna a buďte připraveni volat na tísňovou linku,“ radí reportéři.
„Bylo to velmi věrohodné,“ vzpomíná později jeden z posluchačů. „Vstupy byly hektické, bylo slyšet vzdálenou komunikaci přes vysílačky, rachot pohyb tanků, řev monstra, křik lidí v panice, střelbu, výbuchy.“
Když však monstrum ve vstupu reportéra Jima Carnahana dosáhne centra Tokia, obrací se nečekaně k posluchačům a přeje rádiu k narozeninám.

Generál je zmatený
Celé hodinové vysílání je totiž jen žertem a oslavou pěti let existence rádia. K smíchu to však moc není. V některých oblastech totiž vysílání vyvolá docela slušnou paniku. Včetně pohotovosti policie, která se chystá k boji proti monstru.
Dokonce i generál Douglas MacArthur (1880–1964) prozradí, že byl vysíláním poněkud zmaten, a nechal vše prověřit svým podřízeným. Armáda zuří.

Inspirace pro Godzillu
Úřady ani velení totiž na takové vysílání nikdo neupozornil, navíc vojenské rádio je pro podobný vtípek velmi nevhodnou stanicí, protože je oficiálním kanálem pro vyhlašování nařízení generála MacArthura.
„Budou padat hlavy,“ prohlásilo velení a hned o den později dostalo padáka pět mužů včetně šéfa stanice kapitána Jamese B. Teera, programového ředitele Wiltona Cooka a autorů scénáře Arthura Barticka a Arthura Thompsona.
V roce 1954 se možná touto událostí inspirovali tvůrci filmu slavného Godzilla.