Domů     Mořská panna, kotel i andělé. Jak přišla známá města ke svému jménu?
Mořská panna, kotel i andělé. Jak přišla známá města ke svému jménu?
7.12.2021

Hrdina založí město a to pak nese jeho jméno! Někdy je to opravdu takto jednoduché, jindy kapku zamotanější. Jaké příběhy se vážou k pojmenování známých světových metropolí?

Skutečně se Řím jmenuje po člověku, který možná nikdy neexistoval? Kdo byl v Londýně první, čím voní Hongkong a proč řeka není vždycky řekou? Vydejte se s námi na trochu jiný výlet napříč světem!

Nejslavnější bratrovražda

ŘÍM

Datum známe přesně. 21. dubna roku 753 před Kristem založí dvojčata Romulus a Rémus nové město. Po kom se ale bude jmenovat? Mezi bratry dojde k potyčce, při které je Rémus Romulem zabit. A budoucí metropole tedy dostává jméno Roma!

Ale co když ani jeden z legendárních bratrů ve skutečnosti neexistoval? Jedna teorie praví, že původ jména Říma je třeba hledat u jeho dávných obyvatel Etrusků. Jeden z etruských kmenů se jmenoval Ruma a místní řekla Tibera se také v etruštině nazývá Rumon.

Roma ale může vycházet také z latinského slovesa „ruo“, což znamená proudit či běžet. Anebo z řeckého „rome“, v překladu moc, síla či bojují armáda.

Jmenuje se Řím podle Romula, jednoho z dvojčat odkojených vlčicí? To nikdo netuší. Foto: shirinh / Pixabay.
Jmenuje se Řím podle Romula, jednoho z dvojčat odkojených vlčicí? To nikdo netuší. Foto: shirinh / Pixabay.

Divoký vládce

LONDÝN

Bude to nová Trója!“rozhodne vůdce jménem Brutus kdysi v době bronzové, když na jihovýchodě dnešních britských ostrovů založí město. Troia Nova se později promění v Trinovantum, ovšem jen dočasně.

Po Trojanech ovládne město jistý král Lud a jméno se mění CaerLudein, budoucí Londýn!

Takto to vypráví anglický kněz a historik Geoffrey Monmouth (asi 1095-1155), ovšem archeologické výzkumy příběhu moc neodpovídají. Vědci se kloní spíš k jiné verzi – v roce 43 našeho letopočtu sem přijdou Římané a založí město Londoniun!

Již předtím tu však byla keltská osada, a proto může jméno vycházet z keltského slova „lond“ (divoký). Anebo je inspirací přímo keltský král Londinose.

Dle legendy založí Londýn Trojané, dle historiků Římané. Jméno je ale nejspíš keltské. Foto: Mixahlos / Pixabay.
Dle legendy založí Londýn Trojané, dle historiků Římané. Jméno je ale nejspíš keltské. Foto: Mixahlos / Pixabay.

Pracanti v kotli

PAŘÍŽ

Píše se prý rok 52 našeho letopočtu, když se Římané usadí na malebném ostrůvku na řece, dnes nazývané Seina. A ani tady nejsou prvními obyvateli, patrně už v polovině 3. století př. n. l. sem přichází galský kmen Parisiů. Proč se ale oni jmenují zrovna takto?

Možná podle galského „parios“, což doslova znamená kotel. Jiní odkazují spíš ke slovu „pariosio, tedy řemeslník či pracující muž.

Ať to ale bylo jakkoliv, Paříž získává postupem času i řadu jiných jmen. Kde se vzala například přezdívka Paname, která se v posledních letech opět vrací do módy?

Na počátku 20. století si prý Pařížané oblíbí klobouky zvané panama, které nosí pracovníci kopající Panamský průplav.

Vlhko a tma

MOSKVA

Ruské hlavní město se dělí o stejné jméno s řekou, která jím protéká. Kdo ho ale měl dříve? V tomto případě řeka! Už v raném středověku je důležitou dopravní cestou a někdy v 1. polovině 12. století kolem ní vyrůstá stejnojmenná osada.

A podle čeho se řeka jmenuje zrovna Moskva? V některém z předchůdců ugrofinských jazyků údajně může „mosk“ znamenat právě řeku, obecně vlhko, nebo zkrátka cokoliv spojené s vláhou. Nebo také se sychravým počasí. Stejně tak to ale může být označení pro krávy, medvědy nebo tmu.

Moskva se patrně jmenuje podle ošklivého počasí. Foto: apreklama / Pixabay.
Moskva se patrně jmenuje podle ošklivého počasí. Foto: apreklama / Pixabay.

Jako z pohádky

VARŠAVA

Rybář Wars se zamiluje do mořské panny jménem Sawa, která žije v řece. A co tedy vznikne když jejich jména splynou v jedno?

Konec krásné legendy všichni známe, reálný výklad historiků je však méně romantický. Warszawa je nejprve malou rybářskou osadou na březích řeky Visly a její jméno znamená něco jako „patřící Warszovi“.

Právě šlechtic Warsz se údajně ve 12. až 13. století zaslouží o to, že z původní špinavé vesnice postupně vyroste krásné velkoměsto!

Podle jiné teorie však Varšava může být jen odvozeninou jmen Warcisław či Wrocław. Koncovka -awa je pak typická u velkých polských měst.

V lednu u řeky…

RIO DE JANEIRO

V kalendáři je právě 1. leden roku 1502, když portugalští mořeplavci doplují k zálivu Guanabara v Brazílii. Záliv tehdy pokládají za ústí velké řeky, kterou na počest data objevení pojmenují Rio de Janeiro (Lednová řeka).

První osadu při pobřeží tu však založí Francouzi, a to si Portugalci nenechají líbit! Aby mohli zaútočit na francouzskou pevnost Forte Coligny, vystaví si tu stabilní základnu.

São Sebastião do Rio de Janeiro postupem času roste v město, bohaté díky cukrové třtině, obchodu s otroky či nálezů zlata a diamantů. A i když záliv Guanabara už si s ústím řeky nikdo neplete, bohaté přístavní město „Lednovou řekou“ zůstane napořád.

Jméno města Rio de Janeiro vzniklo vlastně chybou. Kolonisté si spletli záliv s řekou. Foto: Poswiecie / Pixabay.
Jméno města Rio de Janeiro vzniklo vlastně chybou. Kolonisté si spletli záliv s řekou. Foto: Poswiecie / Pixabay.

Co to tu voní?

HONGKONG

Ať už máme na mysli jen město, či celý region na jižním pobřeží Číny, význam slova je tu jasný. V jednom z čínských dialektů, kantonštině, Hongkong znamená „voňavý přístav“. A díky čemu si vysloužil tak krásné jméno?

Zatímco dnes je spojován s vůní orchidejí, ale také smogu z nekonečných front aut, po svém obchodním růstu v 16. století je především vývozcem vonného dřeva aquilaria neboli agarwood. Z něj se získává cenný oudový olej, který se využívá k výrobě parfémů. Nebo i v potravinářství, jako vonná esence do vín a likérů.

Nebe na zemi

LOS ANGELES

Nekonečná úrodná půda, bažiny, mokřady, lesy. A také řeka plná ryb a zajišťující dostatek vláhy, u níž se usadí domorodci kmene Tongva. Brzy jsou jich tu tisíce a není divu. V kraji mezi řekou, mořem a horami se mají jako v ráji!

Všimnou si toho později i španělští kolonisté, kteří budoucí město považují doslova za „nebe na zemi“!

Roku 1781 tak oficiálně vzniká El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Ángeles del Río Porciúncula (Městečko Naší Paní, královny andělů od řeky Porciuncule).

Po čase je název raději zkrácen, andělé ale zůstali a stále se po nich jmenuje i bohatá řeka, která dnešním velkoměstem protéká.

Španělští kolonisté dají městu předlouhý název. Nakonec zůstanou jen „Andělé“. Foto: Pixabay.
Španělští kolonisté dají městu předlouhý název. Nakonec zůstanou jen „Andělé“. Foto: Pixabay.

Ten, kdo porazil Napoleona!

WELLINGTON

Māui chytí obrovitánskou rybu. Když ji však vytáhne na břeh, ryba se promění v zemi – dnešní Severní ostrov Nového Zélandu!

Tak nějak vypráví maorská legenda vznik celého okolí novozélandského hlavního města, nazývaného maorsky Te Upoko o te Ika a Māui (Hlava Mauio ryby).

Pro příchozí evropské osadníky jsou ale maorská jména příliš složitá. Když chtějí Angličané v roce 1840 ze slibně se rozvíjející osady vybudovat vlivný přístav, pojmenují ho jednodušeji.

Po oblíbeném mecenáši britské obchodní Novozélandské společnosti, vévodovi z Wellingtonu (1769– 1852). Právě po tom, který v roce 1815 porazil Napoleona ve slavné bitvě u Waterloo.

Mecenášem společnosti, která odkoupí původní město od Maorů, je vévoda z Wellingtonu.Foto: Simon / Pixabay.
Mecenášem společnosti, která odkoupí původní město od Maorů, je vévoda z Wellingtonu.Foto: Simon / Pixabay.
Foto: úvodní foto: jiangli129 / Pixabay 1 – 6: Pixabay
Související články
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno