Skip to content

Bída, špína, zločin: Jak se žije ve slumech?

Jsou jako vřed na tváři velkých měst celého světa. Zatímco rušná centra se rozrůstají a přibývá moderních budov, na okrajích stejných velkoměst žijí chudí lidé v chatrčích bez základního vybavení, ohrožení nemocemi, přírodními živly i zločinem.

V ubohých, obvykle nelegálně založených čtvrtích končí nejenom běžní obyvatelé, které ekonomická situace dostala až na společenské dno, ale obvykle také všichni ti, kteří se snaží uniknout krušné existenci ve venkovských oblastech a s vidinou lepších zítřků se vydávají hledat štěstí do města.

Ale tento zběsilý úprk před bídou nakonec ve většině případů končí právě tady, v ještě větší chudobě a živoření v nelidských podmínkách.

Nic než bída

Život ve slumech totiž ničím jiným není. Schází zdroje (nejen) pitné vody, možnosti i té nejzákladnější hygieny jsou omezené, s elektřinou je to všelijaké a samotná chatrná obydlí vyrobená z čehokoliv, co je po ruce, neposkytují ani komfort, ani bezpečí.

V katastrofálně přelidněných slumech bují kromě nemocí také kriminalita, přičemž jeden z největších problémů představují drogy a obchod s nimi.

Jedna z nouzových kolonií v New Yorku na přelomu 19. a 20. století.(Jacob Riis / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Nebezpečí zvenčí

Bývají také často umístěny tam, kde hrozí nebezpečí přírodních katastrof, jako jsou sesuvy půdy nebo povodně. Některé se navíc nacházejí v místech, kde je ohrožují toxické průmyslové odpady. Dalším velkým rizikem pro slumy a jejich obyvatele jsou požáry.

Aby toho nebylo málo, chatrče mohou být kdykoliv bez náhrady zbourány, protože stojí na pozemcích, kteří jejich uživatelé nevlastní.

Sny o vaně a záchodu

Ti navíc jen stěží najdou legální zaměstnání kvůli neexistující trvalé adrese a práce „načerno“ přináší zanedbatelnou mzdu a těžké pracovní podmínky. Až polovina obyvatel nemá vůbec žádnou práci a uvádí se, že stejné množství zdejších dívek a mladých žen ve věku od 16 do 25 let je těhotných.

S tím vším souvisí problém dětské podvýživy a nijak dobře na tom samozřejmě nejsou ani dospělí. Slumy jsou rozšířené hlavně v Africe, Asii nebo Latinské Americe. K největším patří například slum v pákistánském Karáčí (cca 2,5 milionu lidí) nebo v mexickém městě Neza (asi 1,2 milionu obyvatel), dále Dharavi v indické Bombaji či Kibera v keňské metropoli Nairobi (oba až 1 milion osob).

K faktorům, které podporují vznik těchto chudinských čtvrtí, patří kromě jiného také špatná bytová politika nebo zrychlené tempo urbanizace, některé jsou pozůstatkem koloniálních poměrů.

blank
Běžný den ve slumu v indonéské Jakartě(Institute for Housing and Urban Development Studies / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Boj s větrnými mlýny

Slumy existují už v 19. století v Evropě i v zámoří. Bývají často spojovány například s průmyslovými anglickými a skotskými městy i irským Dublinem, ve Francii obklopí Paříž a v roce 1825 vznikne newyorský Five Points, první slum v USA. V roce 1980 je napočítáno v různých městech Latinské Ameriky až 25 000 slumů. Celosvětově čísla v dalších desetiletích narůstají. Se spolehlivým receptem na vyřešení problému s chudými, nevzhlednými, s kriminalitou a přelidněním bojujícími částmi velkých měst zatím nikdo nepřišel.

Nezabírá ani strategie jejich srovnání se zemí. Někde rezignovali, jinde se snaží o to, aby obyvatelům byla poskytnuta pomoc, směřující ke zlepšení jejich života. Je to ale běh na dlouhou trať. Ještě dlouho tak budou chudinské čtvrti rozesety po světě a odhaduje se, že do roku 2050 by mohly ve slumech žít až 3 miliardy lidí.

blank
Když se potřebujete vykoupat nebo si vyprat prádlo, musíte do řeky…(Jubair1985 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Edgar Claure / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Elegantní dámský doplněk
rezidenceonline.cz

Elegantní dámský doplněk

Toaletní stolky neboli toaletky byly do poloviny minulého...
Benyho smrt jsem si dávala za vinu
skutecnepribehy.cz

Benyho smrt jsem si dávala...

Můj manžel Standa byl pracovně...
Kounovské řady: Záhady ukrytá v lesích
epochanacestach.cz

Kounovské řady: Záhady...

Uprostřed lesa na pomezí...
„Webb“ konečně vyletěl. Bude zkoumat počátek vesmíru
epochalnisvet.cz

„Webb“ konečně vyletěl. Bude...

Už brzy by vědci mohli a měli pozorovat snímky...
V historickém hotelu v Dublinu prý straší duch malé dívky
enigmaplus.cz

V historickém hotelu v Dublinu...

Hotel Shelbourne v hlavním městě Irska...
Vyrobte si: Tělový krém s meruňkovou vůní.
panidomu.cz

Vyrobte si: Tělový krém s...

Pro tělový krém nemusíte do obchodu. S naším...
Záhady z Itálie: Na kdy Italové předpovídají konec světa?
enigmaplus.cz

Záhady z Itálie: Na kdy Italové...

Přitahují vás tajemná místa obestřená záhadami?...
Dočká se vůbec někdy své vysněné svatby?
nasehvezdy.cz

Dočká se vůbec někdy své...

Veselka moderátorky...
Uteče Dara do Itálie za svým milencem?
nasehvezdy.cz

Uteče Dara do Itálie za...

Poslední týdny se nesou ve...
Lilium Jet: Elektrická revoluce v létání
21stoleti.cz

Lilium Jet: Elektrická...

Na začátku byla myšlenka, z myšlenky se stal...
Znovuzrození s Klarou Rott
iluxus.cz

Znovuzrození s Klarou Rott

Státní zdravotní ústav potvrdil, že použitím...
Fantastická čokoládová bábovka
tisicereceptu.cz

Fantastická čokoládová bábovka

Skutečně luxusní bábovka nejen pro...