Skip to content
reklama
reklama

Bída, špína, zločin: Jak se žije ve slumech?

Jsou jako vřed na tváři velkých měst celého světa. Zatímco rušná centra se rozrůstají a přibývá moderních budov, na okrajích stejných velkoměst žijí chudí lidé v chatrčích bez základního vybavení, ohrožení nemocemi, přírodními živly i zločinem.

V ubohých, obvykle nelegálně založených čtvrtích končí nejenom běžní obyvatelé, které ekonomická situace dostala až na společenské dno, ale obvykle také všichni ti, kteří se snaží uniknout krušné existenci ve venkovských oblastech a s vidinou lepších zítřků se vydávají hledat štěstí do města.

Ale tento zběsilý úprk před bídou nakonec ve většině případů končí právě tady, v ještě větší chudobě a živoření v nelidských podmínkách.

Nic než bída

Život ve slumech totiž ničím jiným není. Schází zdroje (nejen) pitné vody, možnosti i té nejzákladnější hygieny jsou omezené, s elektřinou je to všelijaké a samotná chatrná obydlí vyrobená z čehokoliv, co je po ruce, neposkytují ani komfort, ani bezpečí.

V katastrofálně přelidněných slumech bují kromě nemocí také kriminalita, přičemž jeden z největších problémů představují drogy a obchod s nimi.

blank
Jedna z nouzových kolonií v New Yorku na přelomu 19. a 20. století.(Jacob Riis / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Nebezpečí zvenčí

Bývají také často umístěny tam, kde hrozí nebezpečí přírodních katastrof, jako jsou sesuvy půdy nebo povodně. Některé se navíc nacházejí v místech, kde je ohrožují toxické průmyslové odpady. Dalším velkým rizikem pro slumy a jejich obyvatele jsou požáry.

Aby toho nebylo málo, chatrče mohou být kdykoliv bez náhrady zbourány, protože stojí na pozemcích, kteří jejich uživatelé nevlastní.

Sny o vaně a záchodu

Ti navíc jen stěží najdou legální zaměstnání kvůli neexistující trvalé adrese a práce „načerno“ přináší zanedbatelnou mzdu a těžké pracovní podmínky. Až polovina obyvatel nemá vůbec žádnou práci a uvádí se, že stejné množství zdejších dívek a mladých žen ve věku od 16 do 25 let je těhotných.

S tím vším souvisí problém dětské podvýživy a nijak dobře na tom samozřejmě nejsou ani dospělí. Slumy jsou rozšířené hlavně v Africe, Asii nebo Latinské Americe.

K největším patří například slum v pákistánském Karáčí (cca 2,5 milionu lidí) nebo v mexickém městě Neza (asi 1,2 milionu obyvatel), dále Dharavi v indické Bombaji či Kibera v keňské metropoli Nairobi (oba až 1 milion osob).

K faktorům, které podporují vznik těchto chudinských čtvrtí, patří kromě jiného také špatná bytová politika nebo zrychlené tempo urbanizace, některé jsou pozůstatkem koloniálních poměrů.

blank
Běžný den ve slumu v indonéské Jakartě(Institute for Housing and Urban Development Studies / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Boj s větrnými mlýny

Slumy existují už v 19. století v Evropě i v zámoří. Bývají často spojovány například s průmyslovými anglickými a skotskými městy i irským Dublinem, ve Francii obklopí Paříž a v roce 1825 vznikne newyorský Five Points, první slum v USA. V roce 1980 je napočítáno v různých městech Latinské Ameriky až 25 000 slumů. Celosvětově čísla v dalších desetiletích narůstají. Se spolehlivým receptem na vyřešení problému s chudými, nevzhlednými, s kriminalitou a přelidněním bojujícími částmi velkých měst zatím nikdo nepřišel.

Nezabírá ani strategie jejich srovnání se zemí. Někde rezignovali, jinde se snaží o to, aby obyvatelům byla poskytnuta pomoc, směřující ke zlepšení jejich života. Je to ale běh na dlouhou trať. Ještě dlouho tak budou chudinské čtvrti rozesety po světě a odhaduje se, že do roku 2050 by mohly ve slumech žít až 3 miliardy lidí.

blank
Když se potřebujete vykoupat nebo si vyprat prádlo, musíte do řeky…(Jubair1985 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Edgar Claure / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Neumí se o nic postarat a je líná
skutecnepribehy.cz

Neumí se o nic postarat a je...

Vždy jsem si myslela o své...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Podzimní očista pokožky
iluxus.cz

Podzimní očista pokožky

Nastává čas dlouhých, bylinkami provoněných...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Pozoruhodný svět vyder
21stoleti.cz

Pozoruhodný svět vyder

Je známo, že polovodní savci jsou velmi...
Daniela chce od Ondřeje jediné… Mít společné děťátko!
nasehvezdy.cz

Daniela chce od Ondřeje jediné…...

Vztah moderátorky...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Záhadná fosilie ženy z Guadeloupe měla ambici přepsat lidskou evoluci
enigmaplus.cz

Záhadná fosilie ženy...

Současný zámořský departement Francie...
Bájný fénix: Dokáže obelstít smrt?
enigmaplus.cz

Bájný fénix: Dokáže...

Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...