Domů     Mamuti jsou zase zpět: Vědci vykopávají pozůstatky pravěkých obrů!
Mamuti jsou zase zpět: Vědci vykopávají pozůstatky pravěkých obrů!

Toulali se po mrazivém severu miliony let. A pak náhle a tajemně zmizeli. Teď jsou najednou mamuti zase zpět.

Jak se rozpouští arktický led, vykopávají moderní lovci mamutů ze země pozůstatky prehistorických zvířat s daleko větší intenzitou a úspěchem než dřív.

Díky klimatickým změnám a globálnímu oteplování se dozvídáme stále více o prapodivných tajemstvích pravěkých obyvatel naší planety. Permafrost totiž taje a na světlo světa se vrací dávno pohřbené ostatky mrtvých mamutů.

Někdy to jsou kosti, jindy kompletní těla dosud uložená v ledu jako v nějakém obrovském mrazáku. Vědci tak postupně odhalují další a další tajemství stavby těla pravěkých mamutích obrů a jejich životního stylu.

Není mamut jako mamut

Když se řekne mamut, většině evropských čtenářů naskočí představa mamuta srstnatého, zatímco obyvatelé Severní Ameriky mají blíže k mamutu kolumbuskému. Vědci se ovšem shodují na tom, že oba mamutí druhy vyhynuly v podstatě ve stejné době.

Jen málo se ví o trpasličím mamutovi z Wranglerových ostrovů, který byl vysoký jen okolo 1,8 metru a vyhynul teprve okolo 1500 př. n.l., tedy v období, kdy se v oblasti Blízkého východu formovaly první velké lidské civilizace.

Všichni mamuti vyhynuli pravděpodobně ve stejné době.
Všichni mamuti vyhynuli pravděpodobně ve stejné době.

Chlupatí příbuzní slonů

Mamuti byli bližšími příbuznými dnešního slona indického, než je slon africký. Jak je to možné? Mamuti se totiž odštěpili od asijských slonů před asi 4 800 000 let. Stalo se tak asi 2 500 000 let poté, co se společně odštěpili od afrických slonů.

A protože je znám případ, kdy spolu slon africký a slon indický měli živého potomka, předpokládá se, že pokud by mamuti nevymřeli, bylo by možné je se slonem indickým zkřížit.

Mamuti jsou příbuznými slona indického.
Mamuti jsou příbuznými slona indického.

Nalezeno už 39 mamutů

K tomu by bylo ovšem potřeba mimo jiné získat genetický materiál ze zmrzlých ostatků mamutů, což není tak jednoduché, jak by se snad mohlo zdát. Dosud bylo v severních oblastech Sibiře nalezeno 39 zmrzlých mamutů.

Jen 4 z nich ale byli kompletní – ve většině případů těla vykazují známky rozkladu ještě před tím, než zmrzla a později se vysušila.

V roce 2007 bylo ale na ruském poloostrově Jamal objeveno kompletní tělo mamutího mláděte, jež je považováno za dosud nejzachovalejší exemplář. Dostalo jméno Ljuba – po manželce lovce, který jej nalezl.

Tělo mamutího mláděte je vůbec nejzachovalejší exemplář.
Tělo mamutího mláděte je vůbec nejzachovalejší exemplář.

Objevují se teď každý rok

Velký posun k oživení jednoho z nejznámějších a nejikoničtějších tvorů pravěku učinila v roce 2013 expedice složená z členů ruské zeměpisné společnosti a odborníků z jakutské univerzity.

Ta vyrazila k již dříve objeveným ostatkům mamutí samice na ostrově Malyj Ljachovskij, nacházejícího se u pobřeží Severního ledového oceánu.

„V Rusku se objevují mamuti prakticky každý rok, tato expedice však poprvé mířila k samici v tak dobrém stavu,“ prohlásil šéf výpravy Semjon Grigorjev.

Krev! Mamutí krev!

Zvíře podle něj zahynulo před 10 000 až 15 000 lety ve věku asi 60 let. „Nejspíš spadla do díry plné vody anebo do bažiny, v níž uvízla do poloviny své výšky.

Spodek těla zmrznul,“ přiblížil klíčový proces Grigorjev s tím, že horní část těla mamutí samice zřejmě pozřeli tehdejší predátoři. V perfektně zmrazených ostatcích byla jeho týmem objevena nejen zachovalá svalová tkáň, ale také krev!

V roce 2015 pak začala skupina vědců pod vedením jihokorejského odborníka na klonování Hwang Woo-Suka, který je považován za „otce“ prvního naklonovaného psa, z jedné nohy této hlubokozamrazené samice extrahovat DNA.

V roce 2013 našla ruská expedice ostatky samice mamuta spolu se zachovalým svalstvem a krví.
V roce 2013 našla ruská expedice ostatky samice mamuta spolu se zachovalým svalstvem a krví.

Mamut z umělé dělohy?

Nastává ale malý problém – odnošení takového embrya. Experimentovat s vybranou samicí slona indického, nebo počkat na umělou dělohu?

Tato technologie sice ještě není spolehlivě k dispozici, ale co znamená pár let čekání oproti desítkám tisíc let v mrazivém ledu…

Navíc je třeba pečlivě vytvořit hybridní embryo, které bude vycházet z dnešního slona indického, ale jeho DNA bude pozměněna tak, aby obsahovala rysy mamuta.

Například menší uši, více podkožního tuku, dlouhé chlupy a další vlastnosti usnadňující tomuto tvorovi adaptaci na chladné prostředí.

Pustíme je do volné přírody?

Výsledkem zmíněných výzkumů by skutečně a bez přehánění mohlo být oživení mamuta, s tímto plánem ale mnozí z etických důvodů nesouhlasí. Podle kanadského vědce Hendrika Poinara by to bylo přípustné pouze tehdy, pokud by mamuti byli opět vpuštěni do přírody.

„Kdyby měli být jen vystaveni v zoologických zahradách, nikomu by to neprospělo,“ konstatoval.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Češi mají svého astronauta. Poletí do vesmíru?
V březnu roku 1978 žilo Československo jedním jediným jménem. Vladimír Remek totiž společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubajevem zamířil na kosmickou orbitální stanici Saljut 6, kde následně strávil téměř osm dní. Stal se tak jediným Čechem, který se do kosmu dostal, a společně se svým náhradníkem Oldřichem Pelčákem také jediným naším astronautem. Až do tohoto roku. […]
Věda a technika
Slavné výpravy: Velká antarktická expedice se změnila v boj o život!
Je 8. srpna roku 1914 a z Anglie vyplouvá loď Endurance pod vedením polárního badatele Ernesta Shackletona. Ten má před sebou ambiciózní cíl – chce jako první přejít napříč Antarktidu, od Weddellova moře přes jižní pól k Rossovu moři. Expedice ale skončí dřív, než se loď vůbec dostane ke břehům ledového kontinentu. Fouká studený vítr […]
Věda a technika
Vřes: Podzimní okrasa, lék i magická pomůcka
Málokterou rostlinu si spojujeme s podzimem tak jako vřes. Obvykle rozkvétá už na konci léta a rozzáří vřesoviště i zahrádky drobnými květy. Není to však jen okrasa. V minulých dobách z něj lidé vaří pivo, vystýlají s ním postele a vyrábějí lana nebo došky. A hustý vřesový med je velmi ceněná pochoutka! Nenápadná, ale houževnatá […]
Věda a technika
Zázrak lidského stvoření: Co všechno nevíte o těhotenství a porodu?
Pouhých devět měsíců je plných očekávání a změn, které formují naše tělo, mysl a předurčují naši budoucnost. Co všechno se ale stane od oplodnění vajíčka až po první výkřik čerstvě narozeného dítěte? Jak se z genetického koktejlu dvou osob stane další tvor? Ačkoliv věda postupuje mílovými kroky kupředu, stále nedokážeme vytvořit nového člověka jinak než přirozeně […]
reklama
historie
Vzducholoď Italia: Česká stopa nad pólem
Brňané nadšeně mávají. Nad hlavami jim právě proletěla 106 metrů dlouhá poloztužená vzducholoď Italia i se svým konstruktérem, slavným italským generálem a vzduchoplavcem Umbertem Nobilem (1885–1978)!   Dne 15. dubna 1928 odstartovala z Milána. Nadšení je o to větší, že expedice letící na Severní pól a mající za úkol zmapovat arktické krajiny se účastní i […]
Greelyho expedice: Ledové šílenství i amputace
Záliv Lady Franklinové najdete v úžině Nares arktického souostroví nejsevernějšího území Kanady. Právě po něm v anglosaských zemích nazývají expedici, které se u nás říká na počest jejího velitele – generálmajora Adolpha Washingtona Greelyho (1844–1935).   Jaké jsou jeho úkoly? Založit meteorologickou stanici. Ve výpravě je kvůli tomu astronom Edward Israel (1859–1884). Za druhé se […]
Plukovník Bohumil Borecký: Opuštěný hrob na Sibiři
V období od konce druhé světové války až do poloviny padesátých let bylo z Československa zavlečeno 327 příslušníků české a slovenské národnosti do sovětských pracovních táborů. Tito lidé tak vlastně zmizeli beze stopy a patří k tisícům obětí tehdejšího zrůdného režimu. Jedním z nich byl i plukovník Československé armády Bohumil Borecký. Tragický příběh jeho života […]
Stál za americkou prohibicí ropný magnát Rockefeller?
V lednu 1920 se Spojené státy americké změnily. Začala tam totiž platit prohibice – tedy zákaz distribuce a spotřeby alkoholu, který znamenal pro mnohé zdroj zla. Prohibiční zákony měly vymýtit alkoholismus a snížit kriminalitu mezi chudými, oproti tomu ropný magnát Rockefeller z nich měl profitovat… První snahy o omezení prodeje alkoholu ve Spojených státech se […]
reklama
svět zločinu
Smrtící hodina Charlese Whitmana: Jak jeden muž proměnil klidný kampus v peklo
1. srpna 1966 se na texaské univerzitě odehrála jedna z nejhorších střeleckých masakrů v americké historii. Charles Whitman, ozbrojený až po zuby, bezohledně střílel do nevinných lidí. Jeho krvavá msta si vybrala desítky obětí. Řada dalších obětí doplní černý seznam Paul Sonntag (18) před nedávnem dokončil střední školu. Na podzim se chystá na Coloradskou státní […]
Případ mrtvého faráře Sobka ovládl strach
Případ oběšeného faráře Sobka stále provází velký strach. Strach obyvatel Petrovic z oné noci i strach jen na tehdejší události vzpomínat, natož pak o nich vůbec hovořit. Přesto všechno se ale začala v roce 1993 podezřelá smrt děkana Sobka vyšetřovat, což přineslo celou řadu velmi znepokojivých zjištění. Jeho tělo bylo zohaveno Děkan Sobek zemřel 25. […]
Henri Charriére aneb Motýlek: Příběh muže, který uprchl ze slavného vězení
Filmové drama Motýlek, které mělo premiéru v roce 1973, nám připomnělo příběh muže, který jako jediný dokázal uprchnout z věznice na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně, kde si odpykávali trest nejhorší zločinci. A i když se úspěšný snímek možná v něčem lišil od skutečnosti, autor knižní předlohy prý na natáčení osobně dohlížel. Zřejmě si chtěl […]
Slavné útěky: Jiří Kajínek
Stále tvrdí, že je nevinný, několikrát se pokusil o útěk a ten poslední z něj udělal mediální hvězdu. Jiří Kajínek je pro naši justici recidivista a odsouzený vrah, který byl za dvojnásobnou nájemnou vraždu potrestán doživotním odnětím svobody. Mnoho lidí ale věří, že i když to rozhodně nikdy nebyl žádný andílek, tak činy, kvůli kterým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz