Domů     Mamuti jsou zase zpět: Vědci vykopávají pozůstatky pravěkých obrů!
Mamuti jsou zase zpět: Vědci vykopávají pozůstatky pravěkých obrů!

Toulali se po mrazivém severu miliony let. A pak náhle a tajemně zmizeli. Teď jsou najednou mamuti zase zpět.

Jak se rozpouští arktický led, vykopávají moderní lovci mamutů ze země pozůstatky prehistorických zvířat s daleko větší intenzitou a úspěchem než dřív.

Díky klimatickým změnám a globálnímu oteplování se dozvídáme stále více o prapodivných tajemstvích pravěkých obyvatel naší planety. Permafrost totiž taje a na světlo světa se vrací dávno pohřbené ostatky mrtvých mamutů.

Někdy to jsou kosti, jindy kompletní těla dosud uložená v ledu jako v nějakém obrovském mrazáku. Vědci tak postupně odhalují další a další tajemství stavby těla pravěkých mamutích obrů a jejich životního stylu.

Není mamut jako mamut

Když se řekne mamut, většině evropských čtenářů naskočí představa mamuta srstnatého, zatímco obyvatelé Severní Ameriky mají blíže k mamutu kolumbuskému. Vědci se ovšem shodují na tom, že oba mamutí druhy vyhynuly v podstatě ve stejné době.

Jen málo se ví o trpasličím mamutovi z Wranglerových ostrovů, který byl vysoký jen okolo 1,8 metru a vyhynul teprve okolo 1500 př. n.l., tedy v období, kdy se v oblasti Blízkého východu formovaly první velké lidské civilizace.

Všichni mamuti vyhynuli pravděpodobně ve stejné době.
Všichni mamuti vyhynuli pravděpodobně ve stejné době.

Chlupatí příbuzní slonů

Mamuti byli bližšími příbuznými dnešního slona indického, než je slon africký. Jak je to možné? Mamuti se totiž odštěpili od asijských slonů před asi 4 800 000 let. Stalo se tak asi 2 500 000 let poté, co se společně odštěpili od afrických slonů.

A protože je znám případ, kdy spolu slon africký a slon indický měli živého potomka, předpokládá se, že pokud by mamuti nevymřeli, bylo by možné je se slonem indickým zkřížit.

Mamuti jsou příbuznými slona indického.
Mamuti jsou příbuznými slona indického.

Nalezeno už 39 mamutů

K tomu by bylo ovšem potřeba mimo jiné získat genetický materiál ze zmrzlých ostatků mamutů, což není tak jednoduché, jak by se snad mohlo zdát. Dosud bylo v severních oblastech Sibiře nalezeno 39 zmrzlých mamutů.

Jen 4 z nich ale byli kompletní – ve většině případů těla vykazují známky rozkladu ještě před tím, než zmrzla a později se vysušila.

V roce 2007 bylo ale na ruském poloostrově Jamal objeveno kompletní tělo mamutího mláděte, jež je považováno za dosud nejzachovalejší exemplář. Dostalo jméno Ljuba – po manželce lovce, který jej nalezl.

Tělo mamutího mláděte je vůbec nejzachovalejší exemplář.
Tělo mamutího mláděte je vůbec nejzachovalejší exemplář.

Objevují se teď každý rok

Velký posun k oživení jednoho z nejznámějších a nejikoničtějších tvorů pravěku učinila v roce 2013 expedice složená z členů ruské zeměpisné společnosti a odborníků z jakutské univerzity.

Ta vyrazila k již dříve objeveným ostatkům mamutí samice na ostrově Malyj Ljachovskij, nacházejícího se u pobřeží Severního ledového oceánu.

„V Rusku se objevují mamuti prakticky každý rok, tato expedice však poprvé mířila k samici v tak dobrém stavu,“ prohlásil šéf výpravy Semjon Grigorjev.

Krev! Mamutí krev!

Zvíře podle něj zahynulo před 10 000 až 15 000 lety ve věku asi 60 let. „Nejspíš spadla do díry plné vody anebo do bažiny, v níž uvízla do poloviny své výšky.

Spodek těla zmrznul,“ přiblížil klíčový proces Grigorjev s tím, že horní část těla mamutí samice zřejmě pozřeli tehdejší predátoři. V perfektně zmrazených ostatcích byla jeho týmem objevena nejen zachovalá svalová tkáň, ale také krev!

V roce 2015 pak začala skupina vědců pod vedením jihokorejského odborníka na klonování Hwang Woo-Suka, který je považován za „otce“ prvního naklonovaného psa, z jedné nohy této hlubokozamrazené samice extrahovat DNA.

V roce 2013 našla ruská expedice ostatky samice mamuta spolu se zachovalým svalstvem a krví.
V roce 2013 našla ruská expedice ostatky samice mamuta spolu se zachovalým svalstvem a krví.

Mamut z umělé dělohy?

Nastává ale malý problém – odnošení takového embrya. Experimentovat s vybranou samicí slona indického, nebo počkat na umělou dělohu?

Tato technologie sice ještě není spolehlivě k dispozici, ale co znamená pár let čekání oproti desítkám tisíc let v mrazivém ledu…

Navíc je třeba pečlivě vytvořit hybridní embryo, které bude vycházet z dnešního slona indického, ale jeho DNA bude pozměněna tak, aby obsahovala rysy mamuta.

Například menší uši, více podkožního tuku, dlouhé chlupy a další vlastnosti usnadňující tomuto tvorovi adaptaci na chladné prostředí.

Pustíme je do volné přírody?

Výsledkem zmíněných výzkumů by skutečně a bez přehánění mohlo být oživení mamuta, s tímto plánem ale mnozí z etických důvodů nesouhlasí. Podle kanadského vědce Hendrika Poinara by to bylo přípustné pouze tehdy, pokud by mamuti byli opět vpuštěni do přírody.

„Kdyby měli být jen vystaveni v zoologických zahradách, nikomu by to neprospělo,“ konstatoval.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Věda a technika
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Věda a technika
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Věda a technika
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
reklama
zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou… Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí? 100 000 Tolik vlasů průměrně zdobí naše hlavy. Nejštědřejší byla příroda k blonďákům, kteří jich mají na hlavě okolo 150 000, naopak a […]
historie
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka. […]
Vzdorokrál Karel Albrecht s podporou Čechů usiloval o trůn
Jako „zimní král“ se do historie českých zemí zapisuje Fridrich Falcký. Málokdo však ví, že Čechy mají i svého druhého „zimního krále“. Je jím Karel Albrecht, který se nechává prohlásit českým vzdorokrálem Karlem III., ačkoliv trůn právoplatně patří Marii Terezii… Roku 1713 se Karel VI. (1685–1740), císař Svaté říše římské a král španělský, český a uherský, […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Herucina, poslední chorvatská čarodějnice: Proč ji zachránila císařovna Marie Terezie?
enigmaplus.cz
Herucina, poslední chorvatská čarodějnice: Proč ji zachránila císařovna Marie Terezie?
Jmenovala se Magda Logomer, ve svém okolí však byla známa také pod přezdívkou Herucina. Rodačka z chorvatského města Križevci byla v roce 1758 odsouzena k trestu smrti za čarodějnictví. Výkon hrdelníh
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
21stoleti.cz
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
nasehvezdy.cz
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
Hvězda seriálu Ulice má už zase hlavu plnou starostí! Aneta Krejčíková (32) v posledních dnech prosila fanoušky, aby jí pomohli najít byt v Praze, který musí mít do srpna. Pak prý nemá kde bydlet. P
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
skutecnepribehy.cz
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
Znaly jsme se od školky a v dospělosti jsme si spolu pořídily kavárnu. Po letech jsme se pohádaly a strašně si ublížily. Čas vše naštěstí spravil. Od chvíle, kam naše paměť sahá, jsme se kamarádily a plánovaly společnou budoucnost. Když jsme se dostaly na stejnou střední školu, na hotelovku, tak jsme si vysnily, jak si spolu jednou pořídíme cukrárnu!
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
epochalnisvet.cz
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
Loděnice Enata Marine se sídlem ve Spojených arabských emirátech se spojila s novou značkou luxusních jachet Mirarri a vytvořila koncept luxusního rychlého člunu, který svým designem přesně zapadá do životního stylu v prostředí dubajské zátoky.   Pro oblast dubajské zátoky platí to samé, co pro ulice samotné metropole. Pokud tady chcete zapůsobit dopravním prostředkem, musíte mít
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
nejsemsama.cz
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
Letní dovolená na kterémkoli z řeckých ostrovů je takovou sázkou na jistotu. Počasí tu nezklame nikdy a zdejší pláže jsou vesměs excelentní. Santorini Pláže na ostrově Santorini jsou jedinečné. Mají různobarevné odstíny od černé po červenou a bílou. Moře je až indigově modré a láká ke koupání. Pláž Perissa je jednou z nejdelších na ostrově
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
historyplus.cz
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
Je to oblast, kde turisty bolí za krkem, protože neustále vzhlížejí k nebi. Tam někde vysoko na vrcholcích nepřístupných pískovcových pilířů se vznášejí chrámy, které dnes mnozí považují za osmý div světa. Dílo přírodních sil Obrovské pískovcové pilíře se začaly v oblasti dnešní řecké Thesálie tvořit před 60 miliony let tektonickou činností a na jejich současné
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
panidomu.cz
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám