Skip to content

Proč nás trápí migrény?

Bolest hlavy se nevyhýbá nikomu a několikrát za život se s ní setkal každý. Nedá se však konstatovat, že bolest hlavy a migréna znamená totéž. Co ji nejčastěji vyvolává a jak se dá léčit?

Civilizační choroba známá z Egypta

Migréna je považována za civilizační onemocnění. Její příčina se však zdá být stále nejasná. Podle jedné teorie začíná v mozku a šíří se do cév, druhý názor se přiklání k významnější roli neuronových mechanismů.

Důkazy o její existenci máme už ze starého Egypta, jak dokládá Ebersův papyrus z roku 1 200 př. n. l. První popis migrény najdeme ve spisech Hippokratovy lékařské školy z roku 200 př. n. l.

Na papyrusu jsou již o migrénách zmínky.

Genetické dispozice i hormony

Mnozí považují migrénu za pouhou bolest hlavy. Jedná se ale o komplexní neurologické onemocnění, které sebou nese celou řadu doprovodných znaků. Na jejím vzniku mají velký vliv vrozené předpoklady týkající se zpracování a regulace bolesti v oblasti hlavy.

Dalšími spouštěči mohou být změna počasí, velkou měrou stres, strava nebo dlouhodobé užívání léků. Častou příčinou jsou i hormonální změny, především výkyvy estrogenu u žen.

Jednostranná bolest

Migréna se projevuje silnou bolestí hlavy spojenou s poruchami nervového systému. Četnost a trvání záchvatů je zcela individuální. Dvě třetiny migreniků postihuje bolest zpravidla jednu polovinu hlavy a až jedna třetina osob vnímá auru, při které dochází ke zrakovým vjemům, mravenčení, ochrnutí těla nebo poruchám řeči.

Existují čtyři možné fáze migrény, ačkoli ne ke všem musí nezbytně dojít.

Při migréně bolí často jen jedna polovina hlavy.

První varovné symptomy

U téměř 60 % osob trpících migrénou se objevují první příznaky. Tato fáze se nazývá prodrom a přichází několik hodin či dnů před nástupem bolesti. A jaké to jsou příznaky? Dochází ke změnám nálad, podrážděnosti, depresi nebo naopak k euforii.

Může se vyskytnout i ztuhlost svalů nebo citlivost na pachy nebo hluk. Někteří lidé trpí nespavostí, a dokonce i nočními můrami.

Blikající světlo i poruchy hybnosti

V druhé fázi se příznaky často liší a nemusí k nim vůbec dojít. Jedná se o migrénu s aurou. Tato část trvá od 5 do 60 minut. V 99 % případů se objevují vizuální efekty, jako je blikající světlo. Může ale dojít až ke ztrátě části zorného pole, v nejhorším případě k dočasné slepotě.

Druhou formou je senzitivní aura, při níž lidé pociťují mravenčení na jedné ruce. Odtud se pak šíří až do oblasti nosu a úst na stejné straně těla. Po odeznění mravenčení dochází velmi často ke ztrátě orientace.

Mohou se ale také vyskytnout poruchy řeči nebo poškození motorických schopností.

Porovnání migrény s klidovým stavem na magnetické rezonanci.

Bolest se zvyšuje s fyzickou zátěží

Samotná bolest je nejdříve tupá, postupně pak přechází do silné pulsující bolesti. Lidé jí cítí především za okem, v oblasti čela a spánku a trvá obvykle mezi 4 až 72 hodinami. Současně ji doprovází další příznaky, jako je přecitlivělost na zvuky, světlo nebo pachy.

Objevuje se nechutenství, nevolnost, a dokonce i zvracení. Může se vyskytnout i otok nebo zvýšená citlivost kůže na hlavě a ztuhlost krku.

Následky mohou doznívat i několik dnů

Tzv. postdrom může přetrvávat i v řádech hodin, ale i dní po odeznění největší bolesti. Někteří lidé vykazují sníženou schopnost přemýšlet i několik dní poté. Dochází u nich také k velké únavě a slabosti, někdy i depresi a malátnosti.

Mohou se dostavit i žaludečním a střevním problémům nebo změnám nálad. Je ale určité procento lidí, kteří se cítí po záchvatu nezvykle svěží a v dobré náladě.

Dá se migréně předejít?

Riziko výskytu migrény se dá určitě snížit správnou prevencí. Tu zahrnují medikamenty, výživové doplňky, úpravy životního stylu či alternativní léčba. Pozitivní účinky mají na prevenci migrén hořčík, vápník, koenzym Q10 nebo vitamín B 12.

Z bylin má nejprůkaznější účinky devětsil lékařský. Migréně se dá také zamezit tím, že se lidé budou vyhýbat spouštěcím faktorům.

Nová metoda v léčbě

Když už migréna nastane, lze její symptomy léčit analgetiky. Nemoc samotnou ale nevyléčí a jejich dlouhodobé užívání sebou navíc přináší rizika. Pro cílenou léčbu migrény se používá profylaktická (preventivní) léčba pomocí tzv. triptanů.

K dispozici jsou tři formy aplikace: tablety vhodné pro případ lehké migrény, v horší variantě s rychlým nástupem a zvracením se používá nosní sprej. Pro těžké formy migrény lidé využívají podkožní injekce, které zabírají už do 10 minut.

Alternativou jsou i byliny

Na migrénu se dají také používat přírodní prostředky. Často využívaná je rostlina, která se nazývá řimbaba obecná. Její účinnou látkou je parthenolid, který znehybňuje chemické látky v mozku a rozšiřuje krevní cévy.

Nedá se ale aplikovat již v průběhu migrény. Dá se také inhalovat odvar z levandule nebo rozmarýnu. Z doplňků stravy lze užívat pupalkový olej, rutin či lecitin.

Řimbaba obecná patří k rostlinám, které zmírňují příznaky migrény.

Může migréna zmizet?

Jestli nemoc zmizí, se nedá stoprocentně odhadovat. Symptomy mohou zcela vymizet, snižovat se nebo se časem naopak zhorší. Po 50. roce ale většinou úplně zmizí. Co se týče rizik spojených s migrénou, nejvíce ohrožené jsou mladé ženy, které užívají hormonální antikoncepci a kouří.

Hrozí u nich až dvakrát větší riziko cévní mozkové příhody.

Prevence migrény

Dostatek tekutin – doporučuje se čistá voda, zázvorový nápoj nebo heřmánkový čaj Dostatečný spánek – spánek by měl být pravidelný a dostatečně dlouhý Eliminace stresu – stres je jedním ze spouštěčů migrény Studený obklad na čelo – chlad stahuje cévy a povoluje dráždění nervových zakončení Mírná analgetika – využívá se několik typů podle účinné látky: paracetamol (Panadol, Paralen), kyselina acetylsalicylová (Acylpirin, Aspirin), ibuprofen (Nurofen, Ibagin) Potravinové doplňky – doporučuje se užívání hořčíku, vápníku, vitamínu B, vitamínu Bylinné přípravky – účinky vykazuje devětsil lékařský, řimbaba obecná, levandule nebo rozmarýn

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mystický spolek Vril: Okultistky ve službách Třetí říše
enigmaplus.cz

Mystický spolek Vril: Okultistky...

Mnoho lidí zná dnes okultní organizaci Thule,...
CROCODILE: Dopravní mozek Česka
21stoleti.cz

CROCODILE: Dopravní mozek...

18 operátorů, 136 proměnných informačních portálů,...
Jednoduchý a skvělý svařák
nasehvezdy.cz

Jednoduchý a skvělý svařák

Umíte si představit Vánoce bez oblíbeného...
Kouzlo podzimní Šumavy
epochanacestach.cz

Kouzlo podzimní Šumavy

Nevíte, kam vyrazit...
Černá estetika
iluxus.cz

Černá estetika

Kultovní manufaktura Audemars Piguet odhalila...
Divadlo světa: Vydělal první atlas svému autorovi na dům?
epochalnisvet.cz

Divadlo světa: Vydělal první...

„Vaše dílo se výborně prodává,“ ujistí knihkupec...
Kočka: Tajemný přítel na hranici světů: Díl 2.
enigmaplus.cz

Kočka: Tajemný přítel na...

Za dobu, co kočka kráčí s člověkem po stejné...
Morava v Pardubickém kraji
epochanacestach.cz

Morava v Pardubickém kraji

Obci položené mezi...
Lovci bouřek riskující život: Jak vznikají strhující snímky blesků
enigmaplus.cz

Lovci bouřek riskující život:...

Venku je počasí, že by psa nevyhnal. Oblohu...
Nový způsob testování je na světě
21stoleti.cz

Nový způsob testování je na...

Firma DIANA Biotechnologies dokončila s...
Panství sběratelů umění
rezidenceonline.cz

Panství sběratelů umění

V podmanivé, melancholické krajině hrabství Litchfield...
Velkou lásku vystřídala drsná bitva o dceru
nasehvezdy.cz

Velkou lásku vystřídala...

Byli do sebe vášnivě zamilovaní, ale časem...