Skip to content
reklama
reklama

Leželo ve Valech u Mikulčic hlavní město Velké Moravy?

Plameny stravují dřevěné trámoví. Obyvatelé vyděšeně zírají, jak v oblaku dýmu mizí jejich domov. Dnes přespí pod širým nebem, ale hradiště ve Valech u Mikulčic nezanikne. Vrhnou se do práce a brzy tu bude stát nové.

Karavana kupců dorazí k dřevěnému mostu přes řeku Moravu. Po krátkém uvítání následuje hostina, poté pozvání do baziliky, pýchy zdejšího hradiště ve Valech u Mikulčic. V dalších dnech je obchodní zájmy zavedou do dnešního Starého Města u Uherského Hradiště, kde peníze doslova cinkají.

Budou se chtít také pomodlit, protože vlídné přijetí i úspěšné uzavření obchodů si žádá vděk. Klid k duchovnímu rozjímání najdou v dnešním Uherském Hradišti-Sadech. HISTORY revue vás provede nejvýznamnějšími městy Velkomoravské říše, kde vládla dynastie Mojmírovců (vládne od roku 833‒906/907).

blank
Základy třetího mikulčického kostela – trojlodní baziliky. FOTO: Mercy z Wikimedia Commons/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Rodí se hrad

Stará pevnost chráněná slepými rameny řeky Moravy, vybudovaná asi v poslední třetině 7. století se o století později postupně mění na město s bohatým společenským i obchodním životem. „Již hluboko v 8. století se výrazně vydělila centra na řece Moravě, hradiště v Mikulčicích, ve Starém Městě u Uherského Hradiště a také v Olomouci, která ovládala široké území Moravy,“ píše historik Dušan Třeštík (1933‒2007). Ve Valech se rodí knížecí hrad, kolem kterého se rozkládají obytné budovy i řemeslnické dílny hrnčířů, kovářů i šperkařů.

blank
Archeologické nálezy z mikulčického hradiště – gombíky. FOTO: Tyssil/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Bohatí mají vlastní kostel

Duchovní stránka života ale není popelkou. Archeologické vykopávky odhalují základy 12 kostelů. Podle dnešních odhadů tu v 8. století žije asi 2000 lidí, tři stovky z nich obývají samotný hrad chráněný čelní kamennou zdí s dřevěnou hradbou.

Kolem knížecího sídla stojí několik zděných kostelů, obdiv ale budí hlavně trojlodní bazilika. Na délku měří 35 metrů, široká je zhruba 9 metrů. Pět hrobek v ní tvoří místa posledního odpočinku zdejší šlechty.

Zbytky barevných omítek i zlomky vitráží z oken svědčí o bohatství místních mecenášů. Menší kostely ale často mají svého vlastníka – ti nejbohatší si mohli dovolit mít vlastní svatostánek. Obchodní význam Valů podtrhuje hrob č.

480 u jižní zdi baziliky, ve kterém archeologové objevili zlatý solid, minci, kterou nechával razit byzantský císař Michal III. (840‒867). Určitě ji tady zanechal někdo během mise soluňských bratří Konstantina (827‒869) a Metoděje (813‒885).

blank
Velkomoravský kníže Rostislav pravděpodobně sídlil ve Valech u Mikulčic. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Války přinesou zkázu

Fuldské letopisy tvrdí, že jde o „staré město Rostislavovo,“ tedy sídlo knížete Rostislava (820‒870) a mnoho badatelů ho proto povyšuje na hlavní město Velké Moravy, bájný Veligrad. „Je přece jen zřejmé, že vedoucí postavení centrálního hradu měly v 8.

století Mikulčice,“ píše Třeštík. Zdejší hradiště se stává cílem vojenských nájezdů. Požár, který hradiště zasáhne, neznamená jeho konec. „Bylo to spojováno s Karlovými válkami proti Avarům,“ píše o mohutném ohni archeolog Zdeněk Klanica (1938‒2014). Má na mysli zkázu, kterou přinesou v roce 869 hradišti vojska východofranského krále Karla III. Tlustého (839‒888), která dorazí až na Moravu. Neodváží se pevnost dobývat, jenom plení okolí. I to svědčí o jejím významu.

Pravděpodobně právě zde se také odehrála rozhodující bitva knížete Svatopluka I. (†894) po jeho návratu z franského zajetí v letech 870/871. Čelil zde nově zvolenému knížeti Slavomírovi. Jednoznačný důkaz, že Valy opravdu jsou ústředím velkomoravské politické moci, ale historikům dosud chybí.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Jan Sapák/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zapečené filé se zeleninovou krustou
tisicereceptu.cz

Zapečené filé se...

Ingredience 2 ks velkých brambor 2 mrkve 8...
Manžel ji vyměnil za ragbistku!
nasehvezdy.cz

Manžel ji vyměnil za...

Krachem manželství...
Podivné stopy u řeky Exe v Devonu v Anglii: Zanechal je zde ďábel?
enigmaplus.cz

Podivné stopy u řeky Exe v...

Něco zvláštního se stalo chladné noci 8....
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Kdy mě začnou respektovat?
skutecnepribehy.cz

Kdy mě začnou respektovat?

Byla jsem vychovaná pod...
Vymění ji tanečník brzy za mladší?
nasehvezdy.cz

Vymění ji tanečník brzy za...

Další měsíce...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Proč bylo v bájné Hyperborey tolik sebevražd?
enigmaplus.cz

Proč bylo v bájné Hyperborey...

Kdesi na severu, snad už u polárního...
Co skrývají tajemné geoglyfy?
21stoleti.cz

Co skrývají tajemné geoglyfy?

Jejich původ je obestřen záhadou, stejně jako...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...