Skip to content

Kůže budoucnosti: Neprůstřelní supermani a obrazovka na dlani!

Už tak jak ji příroda vytvořila je lidská kůže orgánem s úžasnými vlastnostmi. Vědci s ním však mají mnoho plánů – slabiny chtějí vylepšit a přednosti využít. Dočkáme se kůže, která odolá kulce z pistole a zároveň funguje jako datový kabel?

Bereme to jako samozřejmost, rána na pořezaném prstu se nám sama za nějakou dobu zacelí. Z vědeckého hlediska je to však úžasná vlastnost, kterou se snaží odborníci už dlouho napodobit při vývoji umělé kůže.

Materiál, který se podařilo vyvinout týmu z americké Stanfordovy univerzity, překonává veškerá očekávání.

Když v laboratoři rozřízli destičku ze směsi polymerů skalpelem, stačilo obě části jen na několik vteřin přitisknout k sobě, aby se znovu spojily. Po další půlhodině už měl materiál zpět veškerou pružnost i pevnost.

Navíc „hojení“ funguje za pokojové teploty a nikl zajišťuje i elektrickou vodivost této umělé kůže.

SensorsInternal_skinput

Neprůstřelnost zajistí pavouci

Představa, že lidská kůže odolá projektilu vystřeleného z pistole, se podobá spíš komiksové realitě. Nemusí to být ale na dlouho. Holandští vědci se zabývají něčím, na první pohled tak obyčejným, jako je pavoučí vlákno.

Na svou tloušťku má nebývalou pevnost a pružnost. Spojení laboratorně vypěstované lidské kůže s pavoučími vlákny přineslo překvapivé výsledky. Tenkým plátkem vylepšené umělé kůže neprošla kulka z malorážky.

skinput1
Displeje už jsou minulostí, brzy nám bude stačit vlastní kůže.

Klávesnice přímo na kůži

Všichni chceme, aby přístroje, které denně nosíme u sebe, byly co nejmenší a nejlehčí. Zároveň ale u všech požadujeme velké barevné obrazovky, aby se nám snadno ovládaly. Řešením má být ovládání přímo na kůži skrze tlačítka, která na ni budou promítána.

Při poklepu má totiž povrch těla na různých místech odlišný zvuk. Ten zachycují snímače, které pak předávají povel přístroji – třeba mp3 přehrávači, nebo telefonu. Zařízení, které nyní technici zkoušejí, zvládá i listování v menu a dovoluje si zahrát populární Tetris přímo na dlani.

Dlaň přitom funguje i jako číselník telefonu.

Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Video
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články