Domů     Krvavá Olympiáda: Co se stalo v Mnichově?
Krvavá Olympiáda: Co se stalo v Mnichově?
21.9.2018

Olympiáda patří mezi největší sportovní události na světě a v letním i zimním období se opakuje každé čtyři roky. Jenže i když je symbolem míru, v její historii docházelo k zabíjení i dalším tragickým událostem…

Olympijské hry vznikly ve starověkém Řecku a podle pověstí byl jejich zakladatelem bájný Herakles. V Olympii (na poloostrově Peloponés) se pak konaly mezi lety 776 př. n. l. a 393 n. l.

Tehdy se her účastnili pouze muži a během jejich konání se vždy dodržoval všeobecný posvátný mír (byly zakázány všechny války i jiné násilné činy). Na tuto tradici pak navázal francouzský pedagog a historik Pierre de Coubertin (1863–1937).

První novodobé hry

Coubertin se domníval, že tělesná výchova by měla být důležitou součástí vývoje mladých lidí. Na základě toho se pak i v roce 1888 rozhodl, že by bylo dobré olympijské hry, známé z Řecka, obnovit.

Okamžitě začal v okruhu svých známých shánět pro tuto myšlenku podporu a v roce 1892 s ní i veřejně vystoupil na schůzi k 5. výročí založení Francouzské unie atletických sportů.

O čtyři roky později, v roce 1896, se pak konaly (symbolicky v Aténách) první novodobé olympijské hry.  Od té doby se však na nich odehrálo mnoho rozporuplných událostí.

Pierre de Coubertin měl představu, že hry budou symbolem rovnoprávnosti všech sportovců, tedy bez rasové, politické a náboženské diskriminace. Tato myšlenka byla ovšem narušena hned několika teroristickými činy.
Pierre de Coubertin měl představu, že hry budou symbolem rovnoprávnosti všech sportovců, tedy bez rasové, politické a náboženské diskriminace. Tato myšlenka byla ovšem narušena hned několika teroristickými činy.

Mnichovský masakr

Ten zcela nejhorší se přitom udál v roce 1972, na olympiádě v Mnichově. Bezpečnost v olympijské vesnici byla tehdy hodně uvolněná a sportovce nikdo nekontroloval. Ani strážci z řad policie tehdy nebyli ozbrojení.

A tak i přesto, že vedoucí izraelské olympijské delegace Šmuel Lalkin upozorňoval německé i izraelské úřady na nedostatky v ochraně sportovců, nebyla mu věnována žádná pozornost.

Černé září udeřilo!

Hrozivý den pak nastal 5. září, kdy se nad ránem do olympijské vesnice dostala palestinská skupina Černé září (údajně vznikla pod záštitou Fatahu) a unesla odsud jedenáct izraelských sportovců.

Ti přitom večer předtím navštívili divadelní představení Šumař na střeše a do olympijské vesnice se vrátili asi třicet minut po půlnoci. Skupina teroristů pak plot vesničky překonala v půl páté ráno a pomocí ukradených klíčů pronikla do dvou apartmánů.

Atentátníci zabili všechny izraelské sportovce.
Atentátníci zabili všechny izraelské sportovce.

Bránili se, ale marně…

První, kdo z Izraelců teroristy uslyšel, byl zápasník Josef Gutfreund. Když je navíc spatřil vstupovat do místnosti, vykřikl: „Kluci, kryjte se!“ a celou svou vahou nalehl na dveře, aby Palestincům zabránil ke vstupu.

Jenže další členové izraelské výpravy byli mezitím nahnáni do jednoho z bytů v prvním patře budovy, kde se i jeden z nich, Moshe Weinberg, pokusil nožíkem na ovoce zaútočit na vůdce teroristů Ísu. Další z útočníků mu pak v reakci na to prostřelil tvář.

Později, během transportu z vesničky, se jednomu Izraelci, Gadovi Tsobarimu, podařilo uprchnout, další, vzpěrač Josef Romano, byl ovšem zastřelen (pro napadení jednoho z únosců).

Rukojmí za propuštění vězňů

Kolem páté hodiny ranní byl o přepadení informován mnichovský policejní prezident Manfred Schreiber a okamžitě nařídil vesnici uzavřít. O deset minut později únosci zveřejnili seznam svých požadavků.

Za jedenáct rukojmích požadovali propuštění jednak 234 palestinských a arabských vězňů zadržovaných v Izraeli, jednak Ulrike Meinhofové s Andreasem Baaderem z Frakce Rudé armády, kteří byli uvězněni v Německu.

Izraelská vláda nevyjednává

Únosci zároveň požadovali, aby dotyční byli propuštěni do deváté hodiny dopolední toho samého dne, jinak vyhrožovali postupným zabíjením rukojmích (každou hodinu jeden Izraelec).

Jenže německá strana neměla k dispozici žádný tým pro vyjednávání a ani zásahovou jednotku schopnou zajaté sportovce osvobodit. Z Izraele navíc přišla zpráva, že tamější vláda se nemíní nechat skupinou teroristů vydírat a že na dohodu s nimi nepřistoupí.

Německá strana tedy požádala o prodloužení konce ultimáta. Ísa souhlasil a posunul ho na poledne.

Německá policie byla proti atentátníkům bezradná.
Německá policie byla proti atentátníkům bezradná.

Prodlužování ultimát

Po poledni se na střeše domu s unesenými a únosci začali pohybovat policisté v teplákových soupravách, jenže teroristé je prostřednictvím televize spatřili a nařídili jejich stažení.

Ísa na žádost vyjednávačů termín uplynutí ultimáta postupně prodlužoval (nejprve na 13., pak na 15. a nakonec na 17. hodinu).

Po 22. hodině ale společně s dalšími únosci a rukojmími nastoupil do připraveného autobusu a ten je převezl k vrtulníkům, které je všechny měly přepravit nejprve na vojenské letiště Fürstenfeldbruck a pak do některé z arabských zemí.

Chyba policie?

Jenže ve skutečnosti policie neměla v úmyslu nechat teroristy opustit Německo. Na letišti byla připravena policejní jednotka, která měla zajmout nebo zlikvidovat únosce a osvobodit rukojmí. Ve 22:40 dostali policejní odstřelovači rozkaz k palbě.

Zasáhli ale pouze jednoho z únosců. Krátce před půlnocí se pak na letištní ploše objevily obrněné vozy. V této chvíli si únosci uvědomili, že konec je blízko, a rozhodli se rukojmí zabít.

Do jednoho z vrtulníků vhodili granát, takže všichni čtyři sportovci, kteří byli uvnitř, zemřeli. Krátce nato další z únosců postřílel pět rukojmích ve druhé helikoptéře. Poté se únosci pokusili utéct, ale policie je zajala.

Zavraždění izraelští sportovci.
Zavraždění izraelští sportovci.

Tři trubkové bomby plné hřebíků

Na letních olympijských hrách v roce 1996 v Atlantě byl během pozdního nočního koncertu nalezen sáček, který obsahoval podomácku vyrobenou výbušninu – tři trubkové bomby se zednickými hřebíky. Bohužel, než se ji podařilo zlikvidovat, vybuchla.

Exploze si vyžádala dva mrtvé a 112 zraněných. Šlo přitom o první ze série čtyř výbuchů spáchaných Ericem Rudolphem, jehož motivací byla snaha o zrušení olympiády a změnu vládní politiky týkající se interrupcí.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org. Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Svět na dlani.
Související články
Historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
reklama
věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
reklama
věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,