Domů     Krutá příroda: Proč někteří savci zabíjejí vlastní mláďata?
Krutá příroda: Proč někteří savci zabíjejí vlastní mláďata?
2.10.2017

Příroda je krutá, nicméně sáhnout na život vlastnímu dítěti je nám, až na nějaké ty psychické poruchy, cizí. Ve světě zvířat, zvláště u některých druhů, jde však o běžné jednání. Neznají snad zvířata mateřský cit? Co je k tomu nutí? 

Praktiky, kdy rodiče zabíjejí své potomky, se nazývají odborně infanticida. Vyskytuje se prakticky u všech živočišných druhů, od mikroorganizmů, přes ptáky, ryby, obojživelníky až po savce.

V pozadí ve většině případů stojí boj o přežití druhu a zachování co nejsilnějších potomků. Nicméně, někdy je spouštěcím mechanismem i hlad, který donutí rodiče svá mláďata požírat.

Zajištění vlastního potomstva

Vědci prozkoumali zabíjení mláďat u opic hulmanů posvátných, žijících v Indii. Jsou to sociální zvířata, žijící v tlupách, ovládaných jedním samcem.

Ten má potomky prakticky se všemi samicemi tlupy, ale musí o své vůdcovství bojovat s mladšími samci, kteří se snaží převzít vedení. Pokud jej některý z těchto konkurentů porazí, pobije všechny malé potomky svého předchůdce.

Jde o přirozený pud, kterým si chce samec zajistit následnickou větev vlastního potomstva. Samice kojící mláďata totiž neovulují a nejsou schopny mít další mláďata.

Jakmile však o ně přijdou, zastaví se tvorba mléka (laktace) a nový vládce tlupy je může oplodnit.

Samci zabijí mláďata konkurentů, aby zajistili přežití vlastních potomků.
Samci zabijí mláďata konkurentů, aby zajistili přežití vlastních potomků.

Vychytralé samice paviánů

Stejnou strategii používají i samci paviánů. Ti představují pro přežití mláďat daleko větší nebezpečí, než predátoři a odborníci odhadují, že samci zabijí až 50% mláďat. Vždy jsou to ale mláďata jejich konkurentů v tlupě.

Jde o stejnou strategii, jako u hulmanů, kdy se urychlí doba, za kterou je schopna paviání samice mít znovu mladé. Samice však zaujímají chytrou strategii. V krátké době ovulace se nechávají oplodnit co jevíce samci.

Díky této strategické promiskuitě je pro samce obtížné rozeznat otcovství kojenců a mládě si netroufnou zabít, protože existuje možnost, že je jejich vlastní.

Mláďata zabíjí i král zvířat

Podobné chování bylo pozorováno i u lvů. Ti žijí také ve skupinách, ale při zabíjení mláďat často spolupracují. Pokud zvítězí nad vůdčím samcem, bez milosti se vrhnou na jeho mláďata, mladší devíti měsíců a nemilosrdně je vraždí.

Samice je sice zoufale brání, ale někdy neúspěšně. Samci mají totiž pouze dvouletá okna, kdy mohou samici oplodnit, stejně jako lvice může mít mláďata pouze jednou za dva roky.

Tlak na výběr je tak silný, že se samci snaží tuto dobu zkrátit a rychle předat své geny. Vědci odhadují, že takto zahyne až čtvrtina lvích mláďat.

Předat svoje geny je silnější než život jiného mláděte.
Předat svoje geny je silnější než život jiného mláděte.

Nelítostná likvidace konkurence

Zajímavé praktiky byly objeveny u prérijních psů v Americe. Samice mohou mít mláďata pouze jednou do roka a oplodnit se dají pouze jediný den počátkem jara. Jeden samec těchto psů má většinou harém tří a čtyř samic.

Přestože samice jsou samotářské, zakládají si společné podzemní nory. To proto, že musí vycházet na lov a nechtějí nechat mláďata bez dozoru, takže nejméně jedna samice vždy hlídá.

Samci těchto psů se totiž vydávají na výpravy do nor konkurenčních skupin a zabíjejí jejich mláďata. Snižují tak konkurenci v lovu a získávají větší území. Samci přitom často utrpí těžká zranění od bránících samic, někdy přijdou i o život.

Přežijí jen nejsilnější

Opravdu drsné praktiky používají samice potkanů, když čekají vlastní potomky. Při nedostatku jídla pátrají po hnízdech jiných samic a nelítostně jim pobijí všechna mláďata. Zaberou jejich hnízdo, do kterého pak porodí svá mláďata.

Zabijí tak dvě mouchy jednou ranou. Získají hotové hnízdo a zbaví se konkurence. Samice krys pak zabíjejí své potomky, pokud jsou nemocní, zranění nebo nějak deformovaní. Provádějí tak přirozený výběr, aby přežili jen ti nejsilnější.

Krysy zabíjejí jen ty nejslabší.
Krysy zabíjejí jen ty nejslabší.

U včel je hygiena nade vše

Nemocné potomstvo vždy znamená pro rodiče nějaké nebezpečí. Vyžaduje větší péči a mnohdy může přenést nakažlivou nemoc i na ostatní druhy. V tom případě dospělí jedinci radikálně zasahují. Příkladem mohou být včely, u kterých se často vyskytne tzv.

mor včelího plodu, který postihuje mladé larvy. Pokud to včelí dělnice zjistí, ihned nastoupí jejich likvidační četa. Nakažené larvy pobijí a vyhází z úlu, aby zabránily šíření choroby.

Mírumilovní delfíni? Opak je pravdou

Zabíjením mláďat jsou pověstní i delfíni skákaví, přestože je považujeme za mírumilovná zvířata. Samci delfínů mají výbornou paměť a dobře si pamatují samice, se kterými se spářili.

Pokud narazí na samici s mládětem, kterou neoplodnil, začne surově odhánět samici od mláděte, až se mu jej podaří oddělit. Pak následují útoky na mládě, které ubije nárazy rypáku, nebo jej nadzvedává a vyhazuje do vzduchu. Prudké nárazy na hladinu pak mládě zahubí.

Ač vypadají delfíni mírumilovně, s konkurencí se nesmíří.
Ač vypadají delfíni mírumilovně, s konkurencí se nesmíří.

Kanibalismus ve světě zvířat

Jde o poměrně běžný jev a vyskytuje se u většiny zvířecích druhů. Známe jej u medvědů, primátů, hlodavců plazů i hmyzu. Pokud se například medvědici v přírodě narodí nezdravé mládě, nebo nemá-li dostatek potravy, bez milosti jej zabije a sežere.

Dokonce i lvice, pokud jim samci zabijí mláďata, sní své potomky. Racionálně vidí bezpečné, čerstvé a dobré jídlo, které by jinak přišlo nazmar. Kanibalismus je poměrně běžný u ryb a obojživelníků.

Samice musí často chránit jikry či vajíčka před samci, aby je nesežrali. U ryb to bývá i naopak, že těmi nebezpečnými jsou samice a samci chrání potomstvo.

Nemá-li samice dostatek potravy nebo se jí narodí nemocné zvíře, není kanibalismus nic neobvyklého.
Nemá-li samice dostatek potravy nebo se jí narodí nemocné zvíře, není kanibalismus nic neobvyklého.

Za vším je boj o přežití

Příkladů, kdy zvířata zabíjejí svá mláďata je nespočetně. Důvodů, proč to dělají, je celá řada a s těmi nejdůležitějšími jsme se seznámili. Existuje však jeden společný a nejdůležitější důvod. Tím je boj o přežití.

Příroda je nemilosrdná a stejně nemilosrdný je i výběr druhů, které mají přežít. I když se nám někdy zdá takové jednání kruté a nesmyslné, je vždy řízeno zájmem o zachování silného a zdravého rodu.

Foto: Shutterstock.org
Související články
Věda a technika
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
Věda a technika
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Věda a technika
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Věda a technika
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
reklama
věda a technika
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
Proč předpovědi počasí tak často selhávají?
Máme družice, superpočítače a týmy meteorologů, ale přesto se nám déšť často spustí tam, kde mělo být jasno. Jak je možné, že moderní předpovědi počasí stále nejsou stoprocentně spolehlivé? Bude jasno až polojasno, přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Tahle předpověď dovede pobavit. Jak ji někdo může vyslovit v době, kdy máme k […]
Lesní terapie: Vědecky potvrzené léčivé účinky přírody
Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji? Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na […]
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
reklama
svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz