Domů     Krok za krokem. Tři pochody, které zanechaly stopu v historii
Krok za krokem. Tři pochody, které zanechaly stopu v historii
16.4.2025

Upraví si kravatu, nervózně promne prsty, a pak už je ve svém živlu. Jeho hlas se line z reproduktorů do uší shromážděných. Projev Martina Luthera Kinga z onoho srpnového dne zazní v rámci Pochodu na Washington.

Ve více lidech se to prostě lépe táhne. Ať už jde o nastolení nového režimu, upozornění na nerovnost ve společnosti či zkrátka úprk před nepřátelskou armádou. EPOCHA se tentokrát zaměří na slavné pochody.

Mussolini se nechá vyfotit, a pak naskočí na vlak.
Mussolini se nechá vyfotit, a pak naskočí na vlak.

Převzetí moci na italský způsob

Co: Pochod na Řím

Kdy: 1922

Následek: Itálii začnou vládnout fašisté

Všechny cesty vedou do Říma – v případě Benita Mussoliniho (1883–1945) a jeho fašistů mu pochod do italské metropole vynese ovládnutí celé země.

Národ na první místě

Apeninská země je po první světové válce pořádně z formy. Kupí se nespokojenost, nedostatek financí a hlavně politická křehkost. Na Itálii mají zálusk komunisté, čemuž s úšklebkem přihlíží právě Mussolini – paradoxně sám kdysi tíhne k levici.

Jenže nyní má jiné ideály a v březnu 1919 si založí vlastní stranu, která však na podzim ve volbách propadne.

Komplikovaná situace v Itálii přetrvává, změna přichází v roce 1921. Tehdy fašisté kandidují v rámci antikomunistické koalice a v parlamentu získají 35 křesel. Dostane se i jejich šéf Mussolini.

Pak začíná politické lavírování, naoko táhne s komunisty, jindy jde zase proti nim. Jeho cílem je získat veškerou moc. Do toho přejmenuje svou stranu na Národní fašistickou stranu a naplno prosazuje nacionalismus.

A lidi osloví, protože najednou má na 300 tisíc členů! Boj mezi fašisty a komunisty vypuká naplno – vypalují si domy, mlátí se na ulici. Vláda tomu jen nečině přihlíží.

Cesta k totalitě

Mussolinimu ale zraje v hlavě plán. Sonduje dokonce u tehdejšího amerického velvyslance Richarda W. Childa (1881–1935), zda by Spojené státy měly něco proti fašistům ve vládě. Child kroutí hlavou.

A tak šéf strany svolá na 24. října 1922 shromáždění, které se koná v Neapoli. „Náš program? Chceme ovládnout Itálii!“ křičí Mussolini. Dav čítá něco mezi 30 a 40 tisíci příznivci. Rozhodnou se vyrazit na Řím, kde hodlají demonstrovat svou sílu.

Přestože Mussolini pózuje v davu, jde jen o divadélko pro noviny. Do metropole ho odveze vlak. Mezitím je informován premiér Liugi Facta (1861–1930), jenž tlačí na krále Viktora Emanuela III. (1869–1947), aby vyhlásil stanné právo.

Panovník něco takového odmítne, protože nechce občanskou válku. Šiky fašistů nerabují, nestřílí, prostě jen kráčí. Odstartuje politická přetahovaná. Mussolinimu nejdříve nabídnou vládnout společně s Factou, to oba kategoricky odmítnou.

Nakonec král překvapí a povolá Mussoliniho, aby jmenoval vládu. Poslední říjnový den se tak rodák z Predappia stává italským premiérem. Itálie začíná svou fašistickou kapitolu.

Když v dubnu 1924 probíhají další volby, Mussolini získá 65 % a jeho totalitu tak potvrdí i hlasy voličů.

Hlavně nenásilně – to je heslo, která Gándhí razí.
Hlavně nenásilně – to je heslo, která Gándhí razí.

Sůl nad všechno

Co: Solný pochod

Kdy: 1930

Následek: Semknutí Indů a cesta k nezávislosti

Když časopis Time vyhlašuje na konci roku 1930 osobnost uplynulých dvanácti měsíců, ukáže na Mahátmu Gándhího (1869–1948). Drobný obrýlený Ind totiž Britům pořádně zatopí.

Každý ji potřebuje

Vyznává politiku padajátra, tedy formu poklidného a hlavně nenásilného protestu. Indové tehdy úpí pod britskou vlajkou a zažívají různé ústrky. Potýkají se například s osmiprocentní dání na sůl, v téže době přemítají bojovníci za indickou nezávislost co dál.

Gándhí ukáže právě na sůl. Jeho rozhodnutí se kolegové smějí, ale Gándhí si trvá na svém. Dokonce tvrdí, že sůl je po vzduchu a vodě třetí nejdůležitější věcí. Hlavou kroutí také místokrál Edward Wood, 1. hrabě z Halifaxu (1881–1959).

I přesto všechno Gándhí vyrazí 12. března 1930 na cestu. Osadu kousek od Ahmadábádu opouští také 78 jeho následovníků. Celkem projdou 48 vesnicemi. Jako první navštíví Aslali, kde mu naslouchá na čtyři tisíce zvědavých duší.

Porušitel zákonů

A tak kráčí den co den, postupně z 390 kilometrů dlouhé štreky ukrajují. Nepotřebují nic jen vodu a jídlo, hlavu skládají pod širým nebem. O Gándhího protestu se dozví média, a tak zahraniční novináři sledují každý jeho krok.

Svěří se například s tím, že několikrát kontaktoval úřady s tím, že klidně protest zastaví. Bez odpovědi. Se soukmenovci v patách, jejichž řady nabobtnají údajně až na tři kilometry, dorazí do Dándí, jež leží u Arabského moře.

„Tímto otřásám základy Britského impéria,“ zahřmí a z mořské vody vyvaří sůl. Nelegální výrobou ale poruší zákony – jeho špetka se údajně prodá za 1600 rupií. Po vzoru Gándhího tak ale činí i ostatní. Mezi Indy roste neposlušnost vůči Britům.

Podle historiků v důsledku Solného pochodu končí ve vězení na 60 tisíc lidí. Gándhí mezitím plánuje dál, jenže květnového pochodu už se nezúčastní – míří totiž za mříže. Pomyslnou štafetu přebírá manželka Kasturba (1869–1944), tu čeká stejný osud.

Nezávislost na Britech sice nevybojují, udělají však rázný krok k semknutí Indů. Ti ale získávají vlastní stát až v roce 1947.

Po několika stovkách metrů promluví právě Martin Luther King.
Po několika stovkách metrů promluví právě Martin Luther King.

Za práva všech

Co: Pochod na Washington

Kdy: 1963

Následek: Zlepšení postavení menšin

Velkou vzdálenost neurazí, protože se všichni sejdou před Lincolnovým památník ve Washingtonu. Setkání, na které dorazí až 300 tisíc demonstrantů, se i tak zapíše do historie.

King a jeho sen

Afroameričané jsou sice od dob občanské války osvobozeni od otroctví a mají mít stejná práva jako ostatní, jenže to je jen na papíře. Ke slovu se dostává rasová segregace a černoši zažívají diskriminaci téměř denně.

Nesmí chodit do stejných škol jako běloši, jednadvacet států dokonce zakáže mezirasová manželství! Bojovníci za lidská práva si však myslí, že podobné zacházení nemá ve 20. století místo.

První záchvěv přichází v roce 1941, tehdy aktivista A. Philip Randolph (1889–1979) vyhrožuje demonstrací. Americký prezident Franklin D. Roosevelt (1882–1945) zasáhne a přijme zákon mírnící segregaci. To je ale málo.

Když se dostanou ke slovu revoluční šedesátá léta, zpátečnické chování si bere na paškál kdekdo. Randolph větří šanci, a tak už od prosince 1961 plánuje Pochod na Washington. Jde spíše o protest za stejná práva pro všechny.

Akce probíhá 28. srpna 1963, kdy do hlavního města míří přes 2 000 autobusů, další účastníci přijedou auty a vlaky. Schází se u Washingtonova monumentu a poklidně kráčí 1,5 kilometru dlouhou trasu k Lincolnově památníku. Tam na ně čeká několik řečníků.

Jedním z nich je i Martin Luther King (1929–1968). „Mám sen,“ říká černošský aktivista do mikrofonu. V programu není opomenuta ani hudební složka – zahraje například Bob Dylan (*1941).

Řečníci poté přijmou pozvání prezidenta Johna F. Kennedyho (1917–1963), kde palčivý problém řeší.

Zdroje informací: Wikipedia, Britannica, Live Science
Foto: 1 (National Park Service / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0), 2 (Neznámý autor / wikimedia.commons.org / Volné dílo), 3 (Yann / wikimedia.commons.org / Volné dílo), 4 (National Park Service / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)
Související články
Historie
Od strachu k léčbě: Jak se proměnilo vnímání lesa v průběhu staletí
Dnes vnímáme les jako místo odpočinku a relaxace, ale nebylo tomu tak vždy. Středověk v něm viděl nebezpečné útočiště démonů, zatímco moderní doba objevila jeho léčivou sílu. Jak se měnil náš vztah k lesu? Lidé vždy les nevnímali jako přátelské místo Ačkoli lidé po tisíciletí žili v souladu s přírodou, les pro ně vždy neznamenal […]
Historie
Zlatá ponorka I-52: Ztracený poklad nacistů v hlubinách Atlantiku
V temných vodách Biskajského zálivu odpočívá jeden z největších neobjevených pokladů druhé světové války – japonská ponorka I-52 přezdívaná „Zlatá“. Na její palubě měly být tuny zlata určené pro nacistické Německo, ale i tajné dokumenty, které by mohly změnit pohled na historii. Co se skutečně skrývá v tomto ocelovém sarkofágu pět kilometrů pod hladinou? Lokalita: Biskajský […]
Historie
Patřil držitel císařské medaile k šarlatánům nebo seriózním vědcům?
Ačkoliv Michael uveřejnil ve svém traktátu řadu zajímavých poznatků, na evropských dvorech předvádí spíše podvody šikovně maskované iluzionistickými efekty.   Alchymie se stane koníčkem Michaela Sendivoje (1566-1636) už v dobách jeho studií.  Už v roce 1594 se Polák objevuje v Praze, kde působí na dvoře Rudolfa II. Seznámí se s bohatým měšťanem Ludvíkem Korálkem z Těšína, kterému prý podivuhodným bílým […]
Historie
Hitler a Stalin: Strach z otravy a skromné chutě diktátorů
Zatímco miliony lidí hladověly, dva z největších zločinců 20. století jedli vegetariánská jídla a jednoduché polévky. Jak vypadaly stravovací návyky Adolfa Hitlera a Josifa Stalina? Mladá Němka Margot Wölková (1917–2014) za druhé světové války na rozdíl od mnoha jiných lidí nestrádala. Po dva roky dostávala každý den připravené jídlo, vždy vegetariánské a velmi čerstvé. Vůbec […]
reklama
záhady a tajemství
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století. […]
Mechanismus z Antikythéry: Nejstarší počítač světa, který předběhl svou dobu o tisíciletí
Na dně Egejského moře u řeckého ostrova Antikythéra byl objeven jeden z nejzáhadnějších artefaktů starověku – bronzový mechanismus, který svou složitostí předběhl svou dobu o celá tisíciletí. Co přesně tento pozoruhodný přístroj uměl a kdo byl jeho geniálním tvůrcem? Lokalita: dno moře poblíž řeckého ostrova Antikythéry Římská říše je právě na vrcholu svých sil. Podél jižního […]
Záhadné lanškrounské mýty a pověsti
S městem Lanškrounem v okrese Ústí nad Orlicí i s mnohými místy v jeho okolí se pojí celá řada legend a pověstí. Jak by také ne, vždyť se jedná o starobylé královské město s dlouhou historií…   Chytrá stařenka zachránila Lanškroun Za třicetileté války táhli Švédové od Králík a Šilperka na Lanškroun s úmyslem město […]
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
Přestože žijeme v době technologických zázraků, oceány zůstávají poslední velkou neznámou naší planety. Více než tři čtvrtiny mořského dna stále čekají na podrobné zmapování. Co brání vědcům v průzkumu a jaké poklady se v hlubinách mohou skrývat? Oceány pokrývají zhruba 70 procent povrchu naší planety. Podle moderních standardů je z této plochy zmapováno jen necelých […]
reklama
svět zločinu
Bonnie a Clyde: Láska, která psala dějiny zločinu
Jejich jména se stala synonymem pro romantizovaný zločin. Bonnie Parkerová a Clyde Barrow – milenci, kteří během Velké hospodářské krize terorizovali Ameriku. Jak začal jejich příběh a proč dodnes fascinují svět? Kdo by neznal Bonnie a Clydea, legendární zločinecký pár z období velké hospodářské krize? Jejich dramatický příběh fascinuje veřejnost dodnes a mnoho lidí slavné […]
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz