Skip to content
reklama

Královna Pásifaé zplodí s býkem netvora!

Palácem se rozezní dětský pláč. Královna Pásifaé před malou chvílí přivedla na svět dlouho očekávaného potomka. Jakmile královna nechá svou komornou nahlédnout do kolébky, je jasné, že král Mínós nebude patřit mezi pyšné tatínky.

Píše se březen roku 1900. Sir Arthur John Evans (1851–1941) si mne ruce. „Konečně tomu přijdu na kloub,“ těžko skrývá vzrušení. Právě koupil od řeckého obchodníka Minose Kalokairinose velmi významnou lokalitu na ostrově Kréta.

Přesně tu lokalitu, kde zanedlouho začne se systematickými vykopávkami, aby učinil jeden z nejvýznamnějších objevů starověkých civilizací.

Britský archeolog Sir Arthur John Evans. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / CC By 4.0

Kolosální objev

Slunce je vysoko nad obzorem a svými paprsky Evanse a jeho výzkumnou družinu rozhodně nešetří. „Rychle, pojďte se podívat,“ zavolá jeden z mužů. Evansova družina právě objevila zbytky paláce. „Tohle musí být ten labyrint, kde Mínós věznil Minotaura,“ nepochybuje Evans, který si prohlíží fresky, na nichž se opakuje motiv býka, a je si jist, že právě nalezené pozůstatky paláce v městě Knossos na Krétě byly skutečně útočištěm netvora s lidským tělem a s děsivou býčí hlavou.

Zvrácený chtíč

Báje hovoří jasně. Mínós se obrátí na Poseidóna, vládce moří, aby mu postoupil býka, kterého slíbí později obětovat. „Nechám si to krásné zvíře pro sebe,“ pomyslí si král, jakmile majestátního býka uvidí.

Poseidón si nenechá nic líbit a zařídí, aby k býkovi zahořela spalující láskou Mínóova manželka, královna Pásifaé. „Musíš mi pomoct, nedokážu tomu zvířeti odolat,“ žadoní královna u Daidala, jednoho z nejvýraznějších vynálezců té doby.

„Daidalos pro královnu postavil dřevěnou krávu, do které si Pásifaé vlezla a mohla se nechat býkem pomilovat,“ upřesňuje britský archeolog Reynolds Higgins.

blank
Minotaurus v bludišti je už po staletí vděčným námětem pro umělce. FOTO: Edward Burne-Jones / Creative Commons / volné dílo

Rohaté novorozeně

O devět měsíců později musí král i královna nést následky svého jednání. Zatímco Mínós bojuje jen s pošramoceným egem a palčivou otázkou, co s netvorem, který má lidské tělo a hlavu býka, královnu Pásifaé stihne krutější osud.

Rozhněvaný král nechá nevěrnici zašít do hovězí kůže a nebohá žena je následně usmýkána býkem. Pro Minotaura, jak se nepovedený syn jmenuje, nechá vybudovat útočiště v podobě labyrintu.

Na každém šprochu…

Někteří vědci tvrdí, že má příběh reálné základy. Do dnes se ovšem nenašly žádné kosterní ostatky, které by vědcům řekly více. Ovšem před několika lety došlo k pokusu, který měl ukázat, zda by skutečně mohlo ze spojení ženy s býkem vzejít cosi podobné Minotaurovi.

„Podařilo se nám vytvořit embrya, která nesla genetickou informaci člověka a krávy. Žila čtrnáct dní, ale nakonec jsme se je rozhodli usmrtit,“ popisuje americký vědec Panayiotis Zavos.

blank
Théseův boj s Minotaurem na keramice ze 6. století FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Kdo v labyrintu zemřel?

Podle pověsti nakonec potká krutý osud i krvelačného Minotaura, když jej zabije bájný hrdina Theseus. Kdo byl ale skutečným Minotaurem? Indicie napovídají, že Mínós nebyl pouhou bájnou postavou a všudypřítomný kult býka dává tušit, že rohaté zvíře sehrálo v historii paláce v Knossu významnou roli.

Mohl se labyrint stát vězením pro skutečného chlapce? „Dítě mohlo trpět tělesnou vadou, se kterou se nedokázal král smířit a rozhodl se jej schovat před okolním světem, historka o netvorovi pak mohla posloužit jako zástěrka k tomu, jak se zbavit nevěrné manželky a nechtěného potomka,“ nastiňuje možný scénář americká historička Cathy Gere.

Foto: Marie-Lan Nguyen / Creative Commons / CC BY 2.5, Neznámý autor / Creative Commons / CC By 4.0, Edward Burne-Jones / Creative Commons / volné dílo, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hroutí se Tereze Brodské celý svět?
nasehvezdy.cz

Hroutí se Tereze Brodské...

Všechno v posledních...
Léčivé koření pro vaše zdraví
panidomu.cz

Léčivé koření pro vaše zdraví

Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Kam byl přesunut majetek popraveného cara?
enigmaplus.cz

Kam byl přesunut majetek...

Představitelé ruského vládnoucího rodu Romanovců...
Kamarádce ublížil můj vlastní otec
skutecnepribehy.cz

Kamarádce ublížil můj...

Vlaďka a já jsme byly nejlepší přítelkyně....
blank
epochalnisvet.cz

Jednou z nejluxusnějších nemovitostí Dubaje...
Miluje Patrasová víc alkohol, nebo svou rodinu?
nasehvezdy.cz

Miluje Patrasová víc...

O herečku Dagmar...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
iluxus.cz

Oslavte Velikonoce v hotelu...

Hotel The Mozart Prague, který se řadí mezi...
Nová analýza počtu ptáků: které druhy jsou u nás nejčastější?
21stoleti.cz

Nová analýza počtu ptáků: které...

Ačkoliv se počet jedinců českých ptáků v celkovém součtu...
6 pekelných kinosálů USA, kde zažijete děs a hrůzu nejen na plátně!
enigmaplus.cz

6 pekelných kinosálů USA, kde...

S bušícím srdcem se rozhlížíte,...
Město Úštěk má mnohé co nabídnout
epochanacestach.cz

Město Úštěk má mnohé co...

Úštěk leží na Litoměřicku,...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha