Domů     Thomas Alva Edison: Víc obchodník, než vynálezce
Thomas Alva Edison: Víc obchodník, než vynálezce
16.3.2022

Thomas Alva Edison (1847–1931) do dějin vešel jako vynálezce a autor mnoha patentů. Žárovka, fonograf, dynamo, elektromobil, to všechno mělo vzniknout v jeho hlavě. Dějiny však odkrývají, že leccos bylo trochu jinak…

Edison byl především tvrdý a nekompromisní obchodník. Ona tvrdost má možná kořeny v nelehkém Edisonově dětství. Narodil se v Ohiu do chudé rodiny jako poslední ze sedmi dětí. Býval často nemocný a do školy se tak dostal málokdy.

Později mu byl přístup do školy dokonce zapovězen, protože jej učitelé považovali za duševně zaostalého. Malý Thomas však měl jen problémy se sluchem.

Thomas Alva Edison ve svých čtvrnácti letech FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Thomas Alva Edison ve svých čtvrnácti letech FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Jedenáctiletý šéf

Duševní zaostalost bylo to poslední, co by Edisona trápilo. Během svých častých chorob si ve sklepě svého domu zřídil malou chemickou laboratoř.

Jedna z teorií tvrdí, že zmíněné problémy se sluchem u něj spustil výbuch, ke kterému došlo při jednom z jeho pokusů.

Zvídavost šla u Edisona ruku v ruce s obchodním talentem. Bylo mu pouhých 11 let, když si založil zahradu, kterou nazýval zeleninovou farmou. Šéfoval zde svým vrstevníkům ze sousedství, kteří se o ni starali.

O tři roky později se pokoušel prorazit na mediálním poli, když založil týdeník Grand Trunk. V patnácti letech začal pracovat jako telegrafista a tohoto oboru čerpal nápady pro své první patenty.

Za prodej návrhu na vylepšení telegrafu poprvé získal větší peníze, což mu umožnilo přestěhovat se do New Yorku a otevřít si zde svou první dílnu.

Ředitel Forda i Kolbena

Edison dokázal pracovat 20 hodin v kuse po dobu několika dní. Těžko s odstupem času odhadnout, zda si neuměl rozvrhnout čas, jak se to workoholikům stává, každopádně podobný přístup vyžadoval i od svých zaměstnanců. A těch bylo stále více a více.

Edison zakládal jednu společnost za druhou, ať to byla Edison General Electric Company, která pod názvem General Electric funguje dodnes, nebo filmové studio Black Maria.

V Edison Illuminating Company začínal svou kariéru pozdější automobilový magnát Henry Ford (1863–1947) a v Edison Machine Company sbíral zkušenosti Emil Kolben (1862–1943).

V Edisonových laboratořích pracovala i jiná význačná osobnost elektrotechniky – Nikola Tesla (1856–1943). Tesla u Edisona konstruoval nové typy strojů na stejnosměrný proud.

Vydržel zde rok, ale kvůli neshodám s Edisonem, který mu odmítl vyplatit slíbenou odměnu, si záhy založil vlastní podnik. Nicméně oba muži se měli ještě střetnout v dramatu, které do dějin vešlo jako „válka proudů“.

Edisonova laboratoř byla pečlivě zrekonstruována v muzeu v michiganském Dearbornu. FOTO: Andrew Balet / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
Edisonova laboratoř byla pečlivě zrekonstruována v muzeu v michiganském Dearbornu. FOTO: Andrew Balet / Creative Commons / CC BY-SA 2.5

Válka mezi proudy

Tesla v těsné kooperaci se společností Westinghouse preferoval střídavý proud, kdežto Edison trval na stejnoměrném. Edisonovo elektrické impérium bylo tehdy nedotknutelné, na výrobu elektřiny měl monopol.

Přesto začal tušit, že ten mladý hejsek odněkud ze zapadlého kraje v Evropě by pro něj mohl znamenat ohrožení.

Edison za svým cílem šel doslova přes mrtvoly. Edisonovi lidé na jeho pokyn odchytli mnoho toulavých psů a koček a poté tato nebohá zvířata před zraky užaslých Američanů střídavým proudem zabíjeli.

Edison při těchto jatkách vykládal, jak je střídavý proud nebezpečný. Později nechal zkonstruovat elektrické křeslo založené na střídavém proudu a v srpnu 1890 na něm byl popraven jistý William Krammer, který zavraždil svoji družku.

Lidé, kteří se exekuce účastnili, byli v šoku: „Byla to děsivá podívaná, mnohem horší než oběšení,“ prohlásil jeden z reportérů.

Ani to však Edisonovi nepomohlo. Rozhodující zlom ve válce proudů nastal v roce 1893. Tehdy se v Chicagu konala světová výstava. Zájem o elektrifikaci veletrhu měl jak Westinghouse s Teslou za zády, tak Edison. Zakázku nakonec získal Westinghouse.

Ukázalo se, že jeho návrh je dvakrát levnější než Edisonův. Když se 1. května 1893 rozzářila celá výstava energií 12 000 koňských sil, byli přítomní návštěvníci u vytržení, protože něco takového ještě v životě neviděli. Od té chvíle zahájil střídavý proud své vítězné tažení světem.

Svůj vynález žárovky Edison poprvé představil v Menlo Parku v prosinci roku 1879. FOTO: Alkivar / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Svůj vynález žárovky Edison poprvé představil v Menlo Parku v prosinci roku 1879. FOTO: Alkivar / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Jak to bylo se žárovkou?

Z Edisonovy hlavy vyšla řada vynálezů, avšak zdaleka ne všechny, které mu jsou připisovány. To je případ i žárovky. Jejím vynálezcem byl německý hodinář Heinrich Göbel (1818–1893).

Když mu bylo 31 let, zkusil štěstí v Novém světě, jak se tehdy Americe říkalo, a v New Yorku si otevřel hodinářský obchod. Kromě jiných aktivit vyčerpával vzduch ze skleněných baněk a zatavoval do nich přívodní dráty.

A tak se stalo, že již v roce 1854 Göbel sestrojil funkční žárovku. Do skleněné baňky vložil zuhelnatělé bambusové vlákno a nový vynález dokázal svítit až 220 hodin.

Práci o žárovkách publikoval pak ve vědeckých časopisech anglický fyzik Joseph Swan (1828–1941). Edison ji pak jednoduše okopíroval. Jeho žárovka byla té Göbelově podobná, měla však sotva poloviční výdrž. A přestože Edison vyrobil žárovku až v roce 1879, soudy přikleply patent jemu.

Podobně gramofonová deska nebo elektromobil jsou patenty, které si Edison také přivlastnil. Každopádně zemřel jako vážený muž a traduje se, že v den jeho pohřbu Američané na znamení úcty pozhasínali všechny žárovky.

Foto: Louis Bachrach / Creative Commons / volné dílo, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo,Andrew Balet / Creative Commons / CC BY-SA 2.5, Alkivar / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
reklama
Související články
Historie
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří […]
Historie
Král valčíků se málem stal knihařem
Malý Johann Strauss starší (1804–1849) fascinovaně hledí na housle, jež svírá v ruce romský hudebník, hrající v jejich hospodě U Dobrého pastýře na vídeňské periferii v Leopoldstadtu. Kapely tu muzicírují den co den, někdy třeba jenom za porci guláše. Právě ony vytvářejí atmosféru vídeňských krčem. K Pastýři chodí řada spisovatelů i skladatel Wenzel Müller (1767–1835) se svým textařem. […]
Historie
Práva Židů u nás: Jejich postavení zlepšil reformní císař Josef II.
O vydání prvních privilegií Židům žijícím u nás se postaral Václav I. (1205–1253), jejich znění ale bohužel neznáme. Postavení Židů pak v letech 1254–1262 upravuje jeho syn Přemysl Otakar II. (kolem R. 1233–1278) ve spise Statuta Iudaeorum. Stávají se královským majetkem, protože získávají postavení služebníků královské komory. Útok na ně se tak v podstatě rovná útoku přímo […]
Historie
Konec templářů: Neposlušné bratry natahovali na skřipec a pálili ohněm
Proces s řádem templářů je na podzim roku 1307 v plném proudu. Francouzský král Filip IV. Sličný řádí. „Budu prověřovat obvinění templářů. Věřím, že jsou neodůvodněná,“ rozhodne papež Klement V. a v prosinci 1307 vysílá do Paříže dva kardinály. Velmistr řádu templářů Jakub de Molay (kolem r. 1243–1314) a řada dalších templářů odvolává své vynucené přiznání. Svatá otec […]
reklama
lifestyle
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu […]
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě, […]
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
zajímavosti
Mravenci: Skrytí vládci světa
Na světě žije odhadem 14 000 druhů mravenců, přičemž jejichž celkový počet se počítá na triliony. Tento všudypřítomný hmyz se rozšířil po všech kontinentech s výjimkou zamrzlé Antarktidy, což představuje neuvěřitelný evoluční úspěch. Čím to, že zrovna mravenci jsou natolik úspěšní?   Německý výzkumný tým z univerzity ve Würzburgu odhadl, že celkový počet mravenců překračuje […]
Rozšíření kávy: Vojáci vyráběli mlýnky z munice
Město Mokha (v dnešním Jemenu) na břehu Rudého moře se v 16. století stává centrem obchodu s kávou. Zdejší vládci ale touží mít v pěstování kávovníku světový monopol, a proto zakazují vývoz sazenic. Teprve roku 1618 se jednomu holandskému obchodníkovi podaří propašovat několik keřů kávovníku ze země. Benátčané se o omamném nápoji údajně doslechli poprvé […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neštovice s námi ještě neskončily
21stoleti.cz
Neštovice s námi ještě neskončily
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch
Záhadné zmizení Karlie Gusé
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení Karlie Gusé
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, kt
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
iluxus.cz
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
Každodenní užití tyčinek Brit Dental Stick podporuje zdraví psích zubů, a to díky mechanickému čištění a působení známých bylin. Pomáhá také odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti tvorb
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
enigmaplus.cz
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
V egyptské archeologické lokalitě Gíza se nacházejí tři hlavní pyramidy – Cheopsova, Rachefova a Menkaureova. Jedná se o skutečné divy lidské civilizace. Ačkoli se o ně vědci a badatelé zajímají již c
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
epochalnisvet.cz
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
Ostatky 450 osob nesoucí znaky protiupírských zásahů byly před nedávnem odkryty v obci Luzino na severu Polska. Mrtví jsou pohřbeni s useknutou hlavou položenou mezi nohama a zatěžkaní kameny, aby nem
Mají pro sebe slabost
nasehvezdy.cz
Mají pro sebe slabost
Pohledný herec ze seriálu Eliška a Damián Robert Urban (37) je evidentně zamilovaný do své krásné kolegyně Emmy Smetany (35). Začalo to tím, že o ní řekl, že je „jedna z jeho nej“, a díval se na ni
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
21stoleti.cz
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Nei
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Víte, jak jste staří?
panidomu.cz
Víte, jak jste staří?
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří
Co předpověděla drsná věštba?
skutecnepribehy.cz
Co předpověděla drsná věštba?
Na magii jsem nikdy moc nevěřila, jednou mě za jistým šamanem vzala kamarádka. Kdyby tenkrát tušila, co karty prozradí o nás dvou! S Danielou jsme se poznaly, když mně bylo 23 let, jí o dva roky méně. Byly jsme nejmladší kolegyně, což nás spojilo dohromady. Kdybych měla vypsat nějaké rozdíly, tak bych řekla, že já jsem