Domů     Konflikt Severní versus Jižní Korea: Zvěrstva mají na kontě obě strany!
Konflikt Severní versus Jižní Korea: Zvěrstva mají na kontě obě strany!
23.6.2020

Když v roce 1945 skončí druhá světová válka, lidé na celém světě věří, že se jednalo o konflikt na dlouhou dobu poslední. Už v té době ale doutnají další ohniska sporů.

První se rozhoří v roce 1950 na Korejském poloostrově, jednom z posledních bojišť druhé světové války. Korejská válka je pak přehlídkou nejen klasického boje, ale i válečných zločinů, a to na obou stranách.

Ještě v roce 1945 zde přitom stála alianční vojska pospolu proti japonským okupantům. Stejně jako Evropa i Korejský poloostrov se však po roce 1945 stane sférou rozdílných vlivů bývalých spojenců SSSR a USA.

Dívka s bratrem na zádech. Snad nejznámější snímek z celého korejského konfliktu.
Dívka s bratrem na zádech. Snad nejznámější snímek z celého korejského konfliktu.

Představy o sjednocení se liší

V Koreji jsou po porážce Japonska ustanoveny dvě zóny, severní spravovaná Sovětským svazem, jižní Spojenými státy. V plánu je brzké spojení obou zón do jedné, kvůli rostoucímu antagonismu obou velmocí se to však nikdy nepodaří.

V roce 1948 tak vzniknou na Korejském poloostrově dva státy s dvěma odlišnými režimy:

Severní Korea ovládaná komunisty a diktátorem Kim Ir-senenem (1912–1994), Jižní Korea s režimem sice taktéž autokratickým, ale prozápadním, v jehož čele stane prezident I Sung-man, u nás spíše známý jako Li Syn Man (1875–1965).

Oba mají stejnou vizi – sjednocení Koreje – pochopitelně se však liší jejich představy v tom, jak by měl stát vypadat a jaký režim by v něm měl být nastolen.

S cílem dosáhnout své vize vojensky nakonec překročí dělicí 38. rovnoběžku jako první Severokorejci, stane se tak 25. června 1950. Tento krok se de facto rovná vyhlášení války.

Když už to vypadá na pokoření stoupenců komunistické Koreje, do konfliktu se vloží Čína.
Když už to vypadá na pokoření stoupenců komunistické Koreje, do konfliktu se vloží Čína.

Ke třetí světové válce chybí krůček

Nečekaný a dobře naplánovaný útok zaskočí jak Jihokorejce, tak i Američany.

Prezident USA Harry Truman (1884–1972) okamžitě souhlasí s vojenskou pomocí, vyslána jsou i vojska OSN. Generálu Douglasi McArthurovi (1880–1964), veliteli pozemních vojsk, se pak brzy podaří zahnat severokorejskou armádu zpět k 38. rovnoběžce a spojenecká vojska se nezastaví, dokud nedobudou hlavní město Severní Koreje Pchjongjang.

Do konfliktu se však na straně Severokorejců zapojí Sovětský svaz a především komunistická Čína.

V této fázi zase ustupují vojska OSN a nový prezident USA Dwight D. Eisenhower (1890–1969) zvažuje použití balistických raket s atomovými hlavicemi! Třetí světová válka je na spadnutí, naštěstí je od osudného kroku včas upuštěno.

V březnu 1951 se obě vojska zastaví na hraniční rovnoběžce a nastane patová situace. Vojáci na obou stranách jsou vyčerpaní a docházejí zásoby… Konečně je 27. června 1953 podepsána dohoda o příměří.

Američané praktikovali i taktiku spálené země.
Američané praktikovali i taktiku spálené země.

Neobvykle krvavá válka

Ve válce ale trpí nejen její přímí účastníci. S neustále se přesouvající frontou konflikt decimuje celou zemi a její obyvatele. V tomto ohledu je korejská válka jednou z vůbec nejkrvavějších v historii.

Největší daň si přitom vyžádají vojenské operace jihokorejské strany, a to především časté bombardování hustě osídlené Severní Koreje. Klasické bomby tu střídá napalm. „Američané na Koreu shodili 635 000 tun bomb, včetně 32 557 tun napalmu.

Jen pro srovnání, během bojů v Pacifiku za druhé světové války bylo shozeno asi 500 000 tun,“ vysvětluje historik Charles K. Armstrong.

Podle jeho kolegy Briana Wilsona přišla severní část Korejského poloostrova během války téměř o třetinu obyvatelstva. Katastrofální důsledky mělo také praktikování strategie spálené země, za kterou stáli Američané.

Čínští zajatci v jednom z několika desítek zajateckých táborů
Čínští zajatci v jednom z několika desítek zajateckých táborů

Pravda skrytá cenzurou

Kromě až přehnaného násilí se však Jihokorejci za podpory vojsk OSN dopouštěli i válečných zločinů. Současná historiografie mnohem častěji poukazuje na zločiny Severokorejců:

na masakry zraněných, neozbrojených vojáků, vojenských duchovních i lékařů, na okrádání mrtvých, nechvalně proslula i hromadná vražda pacientů v soulské nemocnici. O zločinech páchaných druhou stranou se ale dosud spíše mlčí.

Popravy komunistů bez soudu, brutální výslechové metody a mučení přitom nebyly ničím výjimečným. Už na konci roku 1950 je však velitelstvím OSN zavedena cenzura na všechny články týkající se konfliktu.

Nesmí se kritizovat nedostatečné nebo nevyhovující vybavení, způsob velení a postupy vojáků ani strategické kroky generála MacArthura. Korespondenti nemohou ve spojitosti s vojsky OSN použít slova „ústup“ nebo „útěk“.

Korejskou válkou žili kromě vojáků na místě i Američané v bezpečí domova. Na motivy konfliktu vznikl i komediální seriál M. A. S. H.
Korejskou válkou žili kromě vojáků na místě i Američané v bezpečí domova. Na motivy konfliktu vznikl i komediální seriál M. A. S. H.

Mučení učiní přítrž prezident

Některé zprávy o tom, jak Jihokorejci vedou válku, se však do tisku dostanou ještě před zavedením cenzury.

„Jihokorejští mariňáci a policisté, které jsem pozoroval na frontě, jsou brutální,“ píše v roce 1950 americký zpravodaj John Osborne do magazínu Time. „Zabíjejí, aby se nemuseli obtěžovat s převážením vězňů za bojové linie.

Vraždí civilisty jednoduše proto, aby je dostali z cesty nebo aby se nezdržovali s jejich prohledáváním a vyslýcháním.“ Generál MacArthur sice Pentagon o zabíjení informuje, reálné kroky ale nepřicházejí.

Své si vytrpí i tisíce Jihokorejců, na které padl stín podezření ze spolupráce s komunistickým režimem. Ve věznicích jsou svými spoluobčany mláceni pažbami pušek i bambusovými holemi, věznitelé jim ale třeba i vrážejí třísky za nehty.

Odsouzení, včetně dětí, jsou pak veřejně stříleni. Není asi třeba dodávat, že mnoho z nich bylo bez viny. Proti těmto praktikám důrazně zakročí ještě v průběhu války prezident I Sung-man.

Posádka amerického tanku M-24 poblíž řeky Naktong
Posádka amerického tanku M-24 poblíž řeky Naktong

Jakou roli hráli Američané?

Bez viny nejsou v tomto ohledu ani Američané, jejichž role se přetřásá hlavně v případě masakru No Gun Ri v červenci 1950. Tehdy američtí vojáci při leteckém útoku zavraždí několik stovek jihokorejských civilistů, prchajících před válkou.

Některé z obětí jsou pak zastřeleny palbou ze země 7. jízdním plukem. Incident byl zamlčován až do roku 1999, i poté ho ale USA vydávaly jen za „osudný omyl“.

Přímí účastníci však později přiznávali, že v jihokorejských uprchlících viděli Severokorejce, které měli dovoleno, ba dokonce nařízeno střílet.

„Velení to vidělo jako nejjednodušší řešení problému, prostě je postřílet ve skupině,“ přiznává veterán Edward L. Daily a dodává:

„O letních nocích, když vane vítr, stále slyším jejich nářek, hlavně pláč těch malých dětí.“ Dalších šedesát masakrů nahlásili jihokorejští pamětníci po odtajnění případu.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Karolína Sýkorová
Související články
Historie
Trestanci do zbraně! Jednotka Dirlewanger upaluje, znásilňuje a zabíjí
Pod rouškou tmy doráží k jedné z běloruských vísek. Světlo v oknech nasvědčuje, že vesničané si užívají poklidného večera. Během pár minut se situace změní v naprostý chaos. Druhý den už z malebné obce zůstává pouhé spáleniště. Oficiální název zni 36. granátnická divize SS, zasvěcení ji ale znají spíše jako Jednotku Dirlewanger. Historici vojáky, jenž jsou vybíráni z řad těch nejhorších […]
Historie
Ty jsi mi filištín! Jenže… Odkud ses vzal?
Kráska se přivine ke svalnatému tělu. „Prozraď mi, jak může být někdo tak silný?“ Dvakrát si vymýšlel, teď ale Samsonova ostražitost opadla: „Mé hlavy se nikdy nedotkla břitva. Kdyby se tak stalo, síla by ode mne odstoupila.“ Onou ženou není nikdo jiný, než pelištejnská dívka Dalila. Posledního ze starozákonních soudců uspí a oholí…   Dříve […]
Historie
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
Historie
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
reklama
historie
Rukopis Copiale ukrývá tajný iniciační rituál
Příběh rukopisu Copiale nabídl světu opravdové tajemno. Až moderní počítače dokázaly prolomit záhadnou šifru v knize, původně zasazené do konce 18. století. Nádherný kodex v luxusní vazbě ze zeleného brokátu prošívaného zlatem se 75 tisíci ručně psaných znaků vydal své tajemství až po dlouhých desetiletích. Co ukrývá? Popisuje mimo jiné iniciační obřad nového člena tajné německé […]
4 naše nejznámější barokní památky: Sláva zdobnosti
Z dvanácti českých a moravských památek hmotného kulturního dědictví zapsaného na seznam UNESCO jsou čtyři barokní. Pojďte se na ně s Epochou podívat. Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou Zřejmě neznámější českou barokní stavbu najdete v samotném srdci Českomoravské vysočiny, na kopci zvaném Zelená hora. „Jde o nejoriginálnější příklad slohu zvaného barokní […]
Kdo chtěl zastavit řádění čarodějnic a kacířů?
Procesy s obviněnými jsou u nás stejně kruté jako ve světě. Kromě čarodějnic inkvizitoři trestají i nepravověrné křesťany, heretiky a sektáře. Mnohdy jsou metody inkvizitorů mnohem hroznější a krutější než činy, které připisují svým obětem. U nás nejkrvavější čarodějnické procesy zasáhly Šumpersko. Kolda z Koldic Je jedním z prvních doložených inkvizitorů u nás. Podrobně o […]
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím […]
reklama
věda a technika
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a […]
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Bude pivo v budoucnosti chutnat stejně?
Chuť potravin ovlivňuje teplota vzduchu, půdní podmínky i množství srážek v oblasti pěstování či chovu. Klimatické změny toto všechno mění, což zřejmě do budoucna negativně ovlivní chuť některých, možná i většiny plodin. Nejen producenti se proti tomu snaží ze všech sil bojovat. Chuť piva se může v budoucnu změnit kvůli měnící se chuti hlavních surovin, které se […]
Kvašení potravin neboli fermentace zažívá svoji renesanci
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz