Domů     Konflikt Severní versus Jižní Korea: Zvěrstva mají na kontě obě strany!
Konflikt Severní versus Jižní Korea: Zvěrstva mají na kontě obě strany!
23.6.2020

Když v roce 1945 skončí druhá světová válka, lidé na celém světě věří, že se jednalo o konflikt na dlouhou dobu poslední. Už v té době ale doutnají další ohniska sporů.

První se rozhoří v roce 1950 na Korejském poloostrově, jednom z posledních bojišť druhé světové války. Korejská válka je pak přehlídkou nejen klasického boje, ale i válečných zločinů, a to na obou stranách.

Ještě v roce 1945 zde přitom stála alianční vojska pospolu proti japonským okupantům. Stejně jako Evropa i Korejský poloostrov se však po roce 1945 stane sférou rozdílných vlivů bývalých spojenců SSSR a USA.

Dívka s bratrem na zádech. Snad nejznámější snímek z celého korejského konfliktu.
Dívka s bratrem na zádech. Snad nejznámější snímek z celého korejského konfliktu.

Představy o sjednocení se liší

V Koreji jsou po porážce Japonska ustanoveny dvě zóny, severní spravovaná Sovětským svazem, jižní Spojenými státy. V plánu je brzké spojení obou zón do jedné, kvůli rostoucímu antagonismu obou velmocí se to však nikdy nepodaří.

V roce 1948 tak vzniknou na Korejském poloostrově dva státy s dvěma odlišnými režimy:

Severní Korea ovládaná komunisty a diktátorem Kim Ir-senenem (1912–1994), Jižní Korea s režimem sice taktéž autokratickým, ale prozápadním, v jehož čele stane prezident I Sung-man, u nás spíše známý jako Li Syn Man (1875–1965).

Oba mají stejnou vizi – sjednocení Koreje – pochopitelně se však liší jejich představy v tom, jak by měl stát vypadat a jaký režim by v něm měl být nastolen.

S cílem dosáhnout své vize vojensky nakonec překročí dělicí 38. rovnoběžku jako první Severokorejci, stane se tak 25. června 1950. Tento krok se de facto rovná vyhlášení války.

Když už to vypadá na pokoření stoupenců komunistické Koreje, do konfliktu se vloží Čína.
Když už to vypadá na pokoření stoupenců komunistické Koreje, do konfliktu se vloží Čína.

Ke třetí světové válce chybí krůček

Nečekaný a dobře naplánovaný útok zaskočí jak Jihokorejce, tak i Američany.

Prezident USA Harry Truman (1884–1972) okamžitě souhlasí s vojenskou pomocí, vyslána jsou i vojska OSN. Generálu Douglasi McArthurovi (1880–1964), veliteli pozemních vojsk, se pak brzy podaří zahnat severokorejskou armádu zpět k 38. rovnoběžce a spojenecká vojska se nezastaví, dokud nedobudou hlavní město Severní Koreje Pchjongjang.

Do konfliktu se však na straně Severokorejců zapojí Sovětský svaz a především komunistická Čína.

V této fázi zase ustupují vojska OSN a nový prezident USA Dwight D. Eisenhower (1890–1969) zvažuje použití balistických raket s atomovými hlavicemi! Třetí světová válka je na spadnutí, naštěstí je od osudného kroku včas upuštěno.

V březnu 1951 se obě vojska zastaví na hraniční rovnoběžce a nastane patová situace. Vojáci na obou stranách jsou vyčerpaní a docházejí zásoby… Konečně je 27. června 1953 podepsána dohoda o příměří.

Američané praktikovali i taktiku spálené země.
Američané praktikovali i taktiku spálené země.

Neobvykle krvavá válka

Ve válce ale trpí nejen její přímí účastníci. S neustále se přesouvající frontou konflikt decimuje celou zemi a její obyvatele. V tomto ohledu je korejská válka jednou z vůbec nejkrvavějších v historii.

Největší daň si přitom vyžádají vojenské operace jihokorejské strany, a to především časté bombardování hustě osídlené Severní Koreje. Klasické bomby tu střídá napalm. „Američané na Koreu shodili 635 000 tun bomb, včetně 32 557 tun napalmu.

Jen pro srovnání, během bojů v Pacifiku za druhé světové války bylo shozeno asi 500 000 tun,“ vysvětluje historik Charles K. Armstrong.

Podle jeho kolegy Briana Wilsona přišla severní část Korejského poloostrova během války téměř o třetinu obyvatelstva. Katastrofální důsledky mělo také praktikování strategie spálené země, za kterou stáli Američané.

Čínští zajatci v jednom z několika desítek zajateckých táborů
Čínští zajatci v jednom z několika desítek zajateckých táborů

Pravda skrytá cenzurou

Kromě až přehnaného násilí se však Jihokorejci za podpory vojsk OSN dopouštěli i válečných zločinů. Současná historiografie mnohem častěji poukazuje na zločiny Severokorejců:

na masakry zraněných, neozbrojených vojáků, vojenských duchovních i lékařů, na okrádání mrtvých, nechvalně proslula i hromadná vražda pacientů v soulské nemocnici. O zločinech páchaných druhou stranou se ale dosud spíše mlčí.

Popravy komunistů bez soudu, brutální výslechové metody a mučení přitom nebyly ničím výjimečným. Už na konci roku 1950 je však velitelstvím OSN zavedena cenzura na všechny články týkající se konfliktu.

Nesmí se kritizovat nedostatečné nebo nevyhovující vybavení, způsob velení a postupy vojáků ani strategické kroky generála MacArthura. Korespondenti nemohou ve spojitosti s vojsky OSN použít slova „ústup“ nebo „útěk“.

Korejskou válkou žili kromě vojáků na místě i Američané v bezpečí domova. Na motivy konfliktu vznikl i komediální seriál M. A. S. H.
Korejskou válkou žili kromě vojáků na místě i Američané v bezpečí domova. Na motivy konfliktu vznikl i komediální seriál M. A. S. H.

Mučení učiní přítrž prezident

Některé zprávy o tom, jak Jihokorejci vedou válku, se však do tisku dostanou ještě před zavedením cenzury.

„Jihokorejští mariňáci a policisté, které jsem pozoroval na frontě, jsou brutální,“ píše v roce 1950 americký zpravodaj John Osborne do magazínu Time. „Zabíjejí, aby se nemuseli obtěžovat s převážením vězňů za bojové linie.

Vraždí civilisty jednoduše proto, aby je dostali z cesty nebo aby se nezdržovali s jejich prohledáváním a vyslýcháním.“ Generál MacArthur sice Pentagon o zabíjení informuje, reálné kroky ale nepřicházejí.

Své si vytrpí i tisíce Jihokorejců, na které padl stín podezření ze spolupráce s komunistickým režimem. Ve věznicích jsou svými spoluobčany mláceni pažbami pušek i bambusovými holemi, věznitelé jim ale třeba i vrážejí třísky za nehty.

Odsouzení, včetně dětí, jsou pak veřejně stříleni. Není asi třeba dodávat, že mnoho z nich bylo bez viny. Proti těmto praktikám důrazně zakročí ještě v průběhu války prezident I Sung-man.

Posádka amerického tanku M-24 poblíž řeky Naktong
Posádka amerického tanku M-24 poblíž řeky Naktong

Jakou roli hráli Američané?

Bez viny nejsou v tomto ohledu ani Američané, jejichž role se přetřásá hlavně v případě masakru No Gun Ri v červenci 1950. Tehdy američtí vojáci při leteckém útoku zavraždí několik stovek jihokorejských civilistů, prchajících před válkou.

Některé z obětí jsou pak zastřeleny palbou ze země 7. jízdním plukem. Incident byl zamlčován až do roku 1999, i poté ho ale USA vydávaly jen za „osudný omyl“.

Přímí účastníci však později přiznávali, že v jihokorejských uprchlících viděli Severokorejce, které měli dovoleno, ba dokonce nařízeno střílet.

„Velení to vidělo jako nejjednodušší řešení problému, prostě je postřílet ve skupině,“ přiznává veterán Edward L. Daily a dodává:

„O letních nocích, když vane vítr, stále slyším jejich nářek, hlavně pláč těch malých dětí.“ Dalších šedesát masakrů nahlásili jihokorejští pamětníci po odtajnění případu.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Karolína Sýkorová
Související články
Historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Historie
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Historie
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne. Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo. Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou […]
Historie
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
reklama
věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
reklama
zajímavosti
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
Dovolte, abych se představil. Jmenuji se krokodýl
Snad každé dítě pozná krokodýla. Obrovského plaza s typickou stavbou těla si totiž není možné splést. Napadlo by vás, že jeho nejbližšími žijícími příbuznými jsou ptáci? Nebo že občas potřebují pomoc od zubaře? Pojďme se proto společně podívat na zoubek jednomu velikánovi, který i přes svou všeobecnou známost umí lecčím překvapit. Krokodýlům se občas přezdívá „živoucí […]
Těžký život albínů: V Africe čelí teroru
Narodit se v Africe s albinismem je něco jako trest. Zejména v málo rozvinutých zemích, kde lidé na venkově věří šamanům, kouzlům a pověrám, žijí albíni v neustálém strachu o svůj život. Mnoho Afričanů totiž věří, že části těl albínů mají magické účinky. Albíni jsou lidé s nepřirozeně bledou kůží, s popelavou barvou vlasů i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.