Skip to content

Záhadné skvrny v písku: Seznamte se s pouštními duchy z Namibie!

Nejstarší poušť na světě Namib, v překladu „velká prázdnota“, patří k místům, kde člověku navzdory extrémnímu horku běhá mráz po zádech. Námořníci u jejich břehů ztrácejí orientaci a zdejší Pobřeží koster plní vraky lodí.

Ještěři a hmyz na rozpáleném písku jakoby tančili, na jihu se nachází uzavřená oblast, a území delší než 1700 kilometrů pokrývají podivné kruhy, jejichž původ je vědcům záhadou. Vítejte na území duchů!

Kruhy v obilí už dnes nikoho nepřekvapí. Na světě se však kruhy vyskytují také v jiných, bohem zapomenutých oblastech, a okolnosti jejich vzniku jsou neznámé. Pouštní oblasti jihozápadní Afriky mezi Angolou a Jihoafrickou republikou jsou doslova poseté pravidelnými kruhy o průměru od 2 do 16 metrů, a žijí si svým vlastním životem.

Jak se objevují, tak také mizí – každý z nich má cyklickou životnost až šedesát let. Rostou, sílí, dosahují své maximální velikosti a potom se zmenšují, až zmizí úplně. Objevují se uprostřed vegetace a tráva, která je obklopuje, je kolem obvodu hustší a vyšší než jinde.

Jejich vnitřní část je však pustá, holá, doslova mrtvá.

Místní spojují úkazy s duchy pouště.

Za vším termiti?

Biolog Walter Tschinkel je přesvědčený, že kruhy jsou důsledkem činnosti termitů. Hmyz kořínky travin buď sežere, nebo vegetaci otráví chemickými látkami, které vylučuje. Průzkum půdy uvnitř kruhů však ani jediného termita neodhalí.

Tschinkel potom testuje řadu dalších teorií – přenášel například vegetaci doprostřed kruhů, s nadějí, že se zde nová tráva ujme, ale bez výsledku. Rozborem půdy se v laboratoři snažil odhalit, který prvek vlastně tráva postrádá, že v kruzích neroste.

Nic zásadního však neobjeví…

blank
Jsou tedy termiti tvůrci namibijských kruhů, nebo ne?

Závod o vodu

Zajímavé je, že uprostřed kruhů je lehce zvýšená vlhkost půdy. Tým vědců z Indianapolisu je proto přesvědčen, že holé kruhy jsou zřejmě zásobárnami vody, kolem kterých se shlukuje okolní vyprahlá vegetace jako kolem studen v oáze.

Když zaprší, voda po holé půdě uprostřed stéká právě k okrajům kruhů, kde už na ně čekají ty nejsilnější kořínky rostlin, které se zde nedočkavě shlukují. Proto by také tráva kolem kruhů měla být hustější a vyšší, než dál od nich.

Toto seskupování travin není výjimečné ani v jiných pouštích, a rostliny tak v honbě za vodou vytvářejí až překvapivě pravidelné vzory. Podle Norberta Juergense se však v centrální oblasti kruhů jistí píseční termiti vyskytují, ale naopak úplně chybí vně kruhů.

Tito termiti se tedy podle některých dohadů živí trávou po obvodu kruhů, a kruhy tak pozvolna rostou. „Termití teorie je pro lidi přitažlivá, protože je relativně snadné ji pochopit,“ krčí rameny odpůrci jeho úvahy.

blank
Velmi oblíbenou teorií je ta o jakýchsi arénách, ve kterých se bojuje o vodu.

Jasné dílo duchů

Proti této hypotéze se staví také autoři Josef Šráček a Martin Mihaljevič, podle kterých Juergens zaměňuje příčiny s následky a termiti kolonizují již existující kruhy. To by také vysvětlovalo, proč je jiní vědci v některých kruzích vůbec neodhalili.

„Přijatelnější vysvětlení ale zatím nabídnuto nebylo. Některá etnika, jako třeba Himbové na severu Namibie, považují kruhy za dílo duchů a připisují jim magické vlastnosti,“ dodávají. Objevily už se proto také teorie o jakémsi plánovaném propojení Země s vesmírem, kdy by kruhy, jasně viditelné z výšky, mohly dávat znamení mimozemským entitám.

Letecké záběry jsou totiž víc než zarážející. Navíc existuje řada svědectví o tom, že kruhy vyvolávají u lidí zvláštní pocity neklidu, strachu, brnění nohou či závratí. Podle místních tak snadno poznáte, zda jste na místě vítáni, či nikoli.

Vždy platí, že byste se nejprve měli zeptat, jestli můžete vstoupit. Podobné kruhy se objevují také v lesech ve Francii nebo v Rusku, a dokonce na Islandu uprostřed plání pokrytých ledem.

blank
Zvláštním skvrnám se s oblibou říká „vílí kruhy“.

Kruhy z pohádky

A protože ani po letech vědci stále nemají stoprocentně jasno ohledně původu těchto pravidelných živých kruhů, zůstávají „vílí“ nebo také „pohádkové“ kruhy, jak se jim přezdívá, jednou z největších přírodních záhad na světě.

Spokojíte se také s jednoduchou „termití teorií“ nebo budete mít spolu s vědci z celého světa pochybnosti?

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Veronika Nováková
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rebarborové muffiny s drobenkou
tisicereceptu.cz

Rebarborové muffiny s...

Místo tradičního koláče s drobenkou...
Komu nakonec skončí herečka v posteli?
nasehvezdy.cz

Komu nakonec skončí herečka...

Hvězda 1. MISE SÁRA...
Půst je zdravý
panidomu.cz

Půst je zdravý

Pradávné tajemství, jak si udržet zdraví, na...
Pravěké reaktory v Gabonu: Využívala se jaderná energie už před miliardami let?
enigmaplus.cz

Pravěké reaktory v Gabonu:...

V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu,...
Prodloužený víkend v Česku může uspokojit každého
epochalnisvet.cz

Prodloužený víkend v Česku...

Chcete si do sytosti užít prvních jarních paprsků...
Můj syn mi zachránil život
skutecnepribehy.cz

Můj syn mi zachránil život

Díky svému hodnému a velkorysému...
MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY: OBEJDETE JE I PĚŠKY
epochanacestach.cz

MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY:...

Město Mikulov je ideálním...
„Orchid House“ Jamese Bonda
rezidenceonline.cz

„Orchid House“ Jamese Bonda

Variace na thajské téma, tak by bylo možné...
Trable na Marsu: Tamnímu vrtulníčku Ingenuity zvoní hrana
21stoleti.cz

Trable na Marsu: Tamnímu...

NASA hlásí jisté potíže s marsovským...
Vydrží mu manželství s mladou kráskou?
nasehvezdy.cz

Vydrží mu manželství...

Před necelými sedmi lety se...
Přistání UFO v Německu: Co viděly děti a policisté z Messelu?
enigmaplus.cz

Přistání UFO v Německu: Co...

Manévry záhadných světel doprovázené přistáním...
33 hodinek Frederique Constant oslavující 33 let svobody
iluxus.cz

33 hodinek Frederique...

Ženevská hodinářská manufaktura Frederique Constant...