Domů     Kocour jménem Sam: Co se mu stalo během druhé světové války?
Kocour jménem Sam: Co se mu stalo během druhé světové války?
18.1.2019

Kočky prý mívají sedm životů. Něco na tom zřejmě bude, jak ukazuje případ černobílého kocoura Sama. Ten se původně jmenoval Oskar a pocházel z Německa.

Za normálních okolností by zřejmě kdesi u Berlína lovil po celý život myši nebo se válel na gauči, ale i do osudů koček zasáhl nastupující nacismus a jím vyvolaná světová válka.

Nacistické Německo mělo proti svým západním protivníkům z počátku několik výhod. Slušně propracovanou taktiku bleskové války, motorizované jednotky, větší počet letadel a v neposlední řadě vůli oplatit Francouzům a Britům porážku z první velké války.

V jednom však pokulhávalo. Británie byla po staletí námořní mocností číslo jedna, její ostrovní poloha k tomu přímo vybízela. Tuto ztrátu se Němcům nepodařilo dohnat. I proto se německá Kriegsmarine do bitev s královským námořnictvem nijak nehrnula.

Několik dochovaných fotografií kocoura Sama.
Několik dochovaných fotografií kocoura Sama.

Britové vstoupili do války s Německem 3. září 1939 a již ten den německá ponorka U-30 poslala ke dnu britský parník SS-Athenia. Nacisté snili o blokádě Britských ostrovů, k tomu však neměli dostatek kapacit.

Ba se jim ani nikdy nepodařilo neprodyšně zablokovat kanál La Manche, britské lodě byť s občasnými ztrátami dokázaly proplouvat Doverskou úžinou po celou dobu války přímo Němcům pod nosem.

Německé námořnictvo mělo v té době dvě chlouby: bitevní lodě Tripitz a Bismarck.

Druhé jmenované plavidlo bylo do služby zařazeno v únoru 1940. Do akce šla loď se 2 000 námořníky na palubě až v květnu 1941. Britové již nějakou dobu lákali Kriegsmarine k definitivnímu střetnutí, to se jim však dlouho nedařilo. Němci byli na výsost opatrní a obě lodě se báli.

Černobílý kocour původně patřil neznámému námořníkovi posádky bitevní lodi Bismarck.
Černobílý kocour původně patřil neznámému námořníkovi posádky bitevní lodi Bismarck.

Až ve zmíněném květnu 1941 se Bismarck s několika doprovodnými loděmi potkal v Dánském průlivu s Brity. Ti měli dvojnásobnou převahu, Kriegsmarine však odolávala. Některé britské lodě, například Prince of Wales, byly poškozeny a zahnány.

Bitva skončila víceméně nerozhodně, Němci však od té doby rezignovali na vysílání svých lodí do volných vod Atlantiku. K přepadávání konvojů mířících z USA do Velké Británie a později do SSSR raději využívali ponorky.

Během bitvy byl vážně poškozen i Bismarck. Pokusil se obeplutím kolem Islandu zmizet ve francouzských přístavech, britské letectvo a námořnictvo jej však našlo a potopilo. Ve vodě zůstalo zhruba 500 trosečníků, z nichž Britové stačili zachránit zhruba stovku.

Poté však museli zmizet, protože hrozil útok německých letadel a ponorek. Ještě předtím však kromě námořníků našli ve vodách východního Atlantiku i promočeného kocoura.

Kočičí námořníci byli běžnou součástí posádek válečných plavidel.
Kočičí námořníci byli běžnou součástí posádek válečných plavidel.

Z Oskara se tak vlastně stal přeběhlík a britští námořníci jej překřtili na Sama. Jeho novým domovem se stal torpédoborec HMS Cossack. Stal oblíbencem posádky a o stravu a o drbání na břiše neměl nouzi.

Mořskou nemocí zřejmě netrpěl, protože musel zvládnout konvojovou službu zabezpečující dodávky z USA bojující Evropě.

Sam však dlouho klid neměl. 24. října 1941 byla jeho loď zasažena nepřátelským torpédem. Zahynulo 159 námořníků a i Sam měl namále.

Opět se ocitl nedobrovolně ve vodě, avšak zachránila jej společně s dalšími přeživšími námořníky britská letadlová loď HMS Ark Royal. Ironií osudu, právě ona byla jednou z lodí, které dohnaly ke zkáze původní Samův domov na Bismarcku.

Loď HMS Ark Royal, spuštěná na vodu v roce 1937.
Loď HMS Ark Royal, spuštěná na vodu v roce 1937.

Odpočinek však Samovi nebyl dopřán. Za necelé tři týdny byla torpédována i HMS Ark Royal. Tentokrát naštěstí bez ztrát na životech. Jediný, kdo na seznamu zachráněných chyběl, byl kocour Sam. Záchranný motorový člun se ještě jednou vydal na obhlídku okolí.

A skutečně, po nějaké době jeho posádka našla Sama, kterak „zdravý, leč naštvaný“ stojí na kusu dřeva.

Britské námořnictvo poté usoudilo, že nebohý a nepotopitelný Sam si užil již dost dobrodružství. Byl zprvu vysazen na Gibraltaru, kde dočasně pobýval u guvernéra, později byl převezen do severoirského Belfastu, kde v roce 1955 zemřel.

Tolik praví příběh o Samovi, který během války koloval celou Velkou Británií. Zda tomu tak bylo i ve skutečnosti, zůstává otázkou. Ohledně přítomnosti kočky na Bismarcku neexistuje žádné přímé svědectví.

Rovněž fotografie Sama jsou nejasné, možná jsou na nich dva různí kocouři. Je dost možné, že celý příběh je pouhou legendou. Každopádně, během těžkých válečných let i Sam dodával obyvatelům zkoušené Británie potřebnou sílu.

Foto: Pinterest, BT, Shared, Wikipedia
reklama
Související články
Historie
Premiér, který prosadil válku, skončil rukou atentátníka
Hrabě Karl von Stürgkh, politik z doby Rakouska-Uherska, působil nějaký čas v úřadu premiéra. Jeho konec ale nebyl zrovna nejšťastnější. Vrah si na něj počíhal při obědě. Karl von Stürgkh (1859–1916) pochází ze štýrské šlechtické rodiny, povýšené v roce 1721 do hraběcího stavu. V roce 1891 je zvolen do císařské rady. Později, v letech 1909–1911, působí jako ministr školství rakouské […]
Historie
Bylo tu, není tu: Jak nacisté zplundrovali Evropu?
Na nehybná nahá lidská těla dopadají sněhové vločky. Ledabyle zaparkovaný valník je plný vyhublých mrtvých. Až jejich fotografie obletí svět, mnoho lidí se stále bude zdráhat uvěřit, jaká zvěrstva byl s to nacistický režim spáchat. Krvavá mašinerie koncentračních táborů má pro třetí říši finanční bonusy – vždyť jen v Osvětimi si nakrade na 8 tun […]
Historie
Ve vzduchu je cítit konflikt. Čím Římané rozčilovali Germány?
Císař Octavianus Augustus má plnou hlavu plánů. V Germánii, kde Římané po přelomu letopočtu dosáhli řady vojenských úspěchů, by rád rozšířil svůj vliv. V nejlepším případě by pak z území na pravém břehu řeky Rýna udělal další říšskou provincii. Tím, kdo se o to má pokusit, se stává Publius Quintilius Varus (46 př. n. l.–9 n. l.), od […]
Historie
Masakr římských legií se odehrál v dolnosaském pohoří
„Vare, Vare, vrať mi mé legie,“ volá zoufale císař Octavianus Augustus, když do Říma dorazí zprávy o kruté porážce římských legií v Teutoburském lese roku 9 n. l. Bije přitom hlavou o zeď. „Roztrhl si roucho a hluboce truchlil. Po několik měsíců si neholil vlasy a nestříhal vousy,“ líčí císařův stav historik Suetonius. Krutý debakl přiměje […]
reklama
záhady a tajemství
Záhady kolem krále Artuše: Kým vlastně byl, kde ležel bájný hrad Camelot a kde se vzala kouzelník Merlin?
„Zítra nás čeká boj,“ prohlašuje Artuš a přehlédne svoje rytíře. Usedá s nimi u kulatého stolu, kde nikdo nemůže být v čele. Kde se jejich legendární setkání mohla odehrávat? A jak to bylo se samtoným Artušem? Po téměř čtyřech staletích vlády Římanů nad Anglií zůstává na ostrovech spousta římských staveb včetně amfiteátrů. Jeden z nich se nachází […]
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
věda a technika
Cesta k proslulým motorkám začala u ručních granátů
Jak se zrodila Jawa? Každý si pod tímto slovem představí motocykly, ale tak jednoduché to nebylo. Možná vás tolik nepřekvapí, že na začátku byla zbrojní výroba. Podnikatel František Janeček (1878–1941) vyrábí v roce 1922 ve své pražské zbrojovce ruční granáty. Autorem jejich konstrukce je přitom on sám. Kromě toho se soustředí také na produkci kulometů. Brzy […]
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací. K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, vede […]
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese. […]
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?   Zmije paví: Největší zabiják lidí? Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
enigmaplus.cz
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
Federální úřady vyšetřují nové případy tzv. havanského syndromu. Záhadné onemocnění způsobuje řadu závažných příznaků včetně poškození mozku. Má se za to, že jej způsobuje dosud neznámá zřejmě akustic
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
enigmaplus.cz
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
Říká se, že ten, kdo chce neznámého člověka správně odhadnout, podívá  se mu na boty. Jejich kvalita, čistota o každém mnohé napovídá. Zároveň si můžete i zkontrolovat, zda před vámi náhodou nestojí-n
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
nasehvezdy.cz
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
Rozchod na spadnutí. Alespoň tak se mluví o vztahu EVY BUREŠOVÉ (30) a PŘEMKA FOREJTA (36). Říká se, že je za tím její nevěra! Hvězda seriálu ZOO si podle všeho velmi přeje svatbu. Eva Burešová (30)
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Za všechno může sestřin manžel
skutecnepribehy.cz
Za všechno může sestřin manžel
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás