Skip to content
reklama
reklama

Kočárek: Místo madel opratě, místo rodičů koza!

Čtyři kola, úložný prostor a jedno řvoucí mimino. Dejte tyhle věci dohromady a nemůže vám vyjít nic jiného než kočárek, vozítko, bez kterého by řada tatínků a maminek byla nahraná.

Zatímco dnes si mohou vybrat z nepřeberného množství nejrůznějších typů, v minulosti se musejí spokojit s opratěmi místo držadla a živou kozou jako tažnou silou. Ještě, než se děti zásluhou jednoho vynalézavého zahradního architekta do takového vozítka poprvé posadí, musejí vzít za vděk košíkem, nůší, přenosnou kolébkou nebo prostě a jednoduše hřejivou náručí.

Jak to bylo předtím Aneb doba předkočárková

Otázku, jak bezpečně přepravit děti z bodu A do bodu B, řeší naši předci už v počátcích lidské společnosti. A protože člověk je od přírody tvor vynalézavý, používá k tomu nejrůznější způsoby. Od varianty „tělo na tělo“, tedy uvázané v šátku na prsou nebo zádech, se vzdálenost mezi miminem a matkou postupně prodlužuje.

Je to i z toho důvodu, že jak potomkovi přibývají roky i kila, začíná být jeho nošení čím dál obtížnější. Vznikají různé vozíky, trakaře, zmenšeniny cestovních kočárů, s těmi si ale děti spíše hrají, než aby se v nich vozily.

Historicky první kočárek je dílem britského zahradního architekta Williama Kenta (asi 1685–1748).

blank
V takovýchto kočárcích jezdili ještě naši otcové. Foto: pxfuel

Symbol bohatství

Vyrobí ho v roce 1733 na pokyn vévody z Devonshiru, který hledá něco, v čem by mohl převážet své ratolesti. Kent mu vyhoví a tak vznikne bohatě zdobená lasturovitá korba, uvnitř vypolstrovaná a opatřená čtveřicí kol.

Pohon tehdy ještě neobstarávají starostliví rodiče ale zvířata – většinou menší poník, občas je ale do kožených popruhů zapřažená i koza, ostře kontrastující s bohatým zdobením, kterým je kočárek opatřen.

Protože Kentův prototyp má úspěch, netrvá dlouho a rozšíří se po celé Evropě. Nikoliv ovšem do obyčejných domácností, na ty je takový skvost zatím moc drahý. Kochají se jím jen ty nejmajetnější vrstvy, většinou z řad aristokratů.

Až s přibývajícími léty dostává vozítko „obyčejnější vzhled.“ Nejzásadnější změna přijde koncem 18. století, kdy opratě nahrazují madla a poníky a kozy tím pádem rodiče, chůvy nebo sluhové, k tomuto účelu pečlivě zvolení.

blank
Zatímco dnes si může člověk vybrat z nepřeberného množství nejrůznějších typů, v minulosti se musel spokojit s daleko prostšími modely. Foto: pixabay

Sem se mi dívej!

Další ternem je pro kočárky rok 1840, kdy si tři kusy z obchodu Hitchings Baby Store pořídí samotná britská královna Viktorie (1819–1901) a odstartuje tak „kočárkománii“. Každý, kdo si chce připadat ve společnosti jako „někdo“, a má děti, nemůže bez něj udělat ani ránu.

A to přesto, že zdaleka ne všechny mouchy jsou v té době vychytány. Čeká se například, až vynalézavý Američan Jesse Armour Crandall (1834–1920) vymyslí brzdy a maminky nebudou muset kočárek podkládat kamenem, aby jim nikam neujel nebo, až se rodiče budou moci při procházce dívat svým potomkům do očí.

Až do roku 1889 totiž sedí dítě v kočárku tváří výhradně po směru jízdy. Jenže pak přijde do budovy baltimorského patentového úřadu jistý William H. Richardson, aby si tu nechal zaregistrovat svůj vynález – kočárek s polohovatelnou korbou.

Díky ní může být prcek matce neustále na očích. Kola kočárku navíc revolučně spojí nápravami, což notně ulehčí jeho ovládání na nepříliš kvalitním povrchu.

Válka není, všude mír. A kočárek

Další postrčení vpřed přichystá dětským vozítkům konec 1. světové války, po které se rapidně zvedne porodnost a kočárky se stanou přirozenou a hlavně dostupnou součástí rodičovství. Materiály, jako pryž, plast či chrom, které vystřídají proutěné korby a dřevěné konstrukce mu pak dodají přitažlivější kabát.

blank
Proutěné korby a dřevěné konstrukce vystřídají materiály jako pryž, plast či chrom. Foto: unsplash
Foto: Tit Foto: pxfuel Zdroj fotografií: pxfuel, pixabay, unsplash
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Skutečné Čelisti: Žraločí sériový zabiják rozpoutá v New Jersey peklo!
enigmaplus.cz

Skutečné Čelisti: Žraločí...

Žralok bílý patří právem k nejobávanějším...
Potápky Prim pro ty, kdo se nebojí výzev
iluxus.cz

Potápky Prim pro ty, kdo se...

Svět ticha, jen modrá hlubina a vy. Objevování...
Medové chilli brambory
tisicereceptu.cz

Medové chilli brambory

Pikantní varianta je skvělá samotná i jako příloha....
Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...
Bude svatba, nebo další zklamání?
nasehvezdy.cz

Bude svatba, nebo další...

Už jednou měla Eva...
Pošle partnera na mateřskou?
nasehvezdy.cz

Pošle partnera na mateřskou?

Už za pár dnů se z EVY...
Jak čaruje fata morgána?
epochalnisvet.cz

Jak čaruje fata morgána?

Fata morgána je fascinující jev, opředený řadou mýtů....
Umění cestovat nalehko
panidomu.cz

Umění cestovat nalehko

Chystáte se na několikadenní dovolenou a...
Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha
epochanacestach.cz

Pohoří Smrčiny: Po stopách...

Oblast skal na okraji...
Straší na hradě duch tureckého vojáka?
enigmaplus.cz

Straší na hradě duch...

Mohutný hrad v maďarském městě Eger se...
Vrátil se ke své bývalé manželce
skutecnepribehy.cz

Vrátil se ke své bývalé...

Když jsem se seznámila se...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...