Skip to content

Kočárek: Místo madel opratě, místo rodičů koza!

Čtyři kola, úložný prostor a jedno řvoucí mimino. Dejte tyhle věci dohromady a nemůže vám vyjít nic jiného než kočárek, vozítko, bez kterého by řada tatínků a maminek byla nahraná.

Zatímco dnes si mohou vybrat z nepřeberného množství nejrůznějších typů, v minulosti se musejí spokojit s opratěmi místo držadla a živou kozou jako tažnou silou. Ještě, než se děti zásluhou jednoho vynalézavého zahradního architekta do takového vozítka poprvé posadí, musejí vzít za vděk košíkem, nůší, přenosnou kolébkou nebo prostě a jednoduše hřejivou náručí.

Jak to bylo předtím Aneb doba předkočárková

Otázku, jak bezpečně přepravit děti z bodu A do bodu B, řeší naši předci už v počátcích lidské společnosti. A protože člověk je od přírody tvor vynalézavý, používá k tomu nejrůznější způsoby. Od varianty „tělo na tělo“, tedy uvázané v šátku na prsou nebo zádech, se vzdálenost mezi miminem a matkou postupně prodlužuje.

Je to i z toho důvodu, že jak potomkovi přibývají roky i kila, začíná být jeho nošení čím dál obtížnější. Vznikají různé vozíky, trakaře, zmenšeniny cestovních kočárů, s těmi si ale děti spíše hrají, než aby se v nich vozily.

Historicky první kočárek je dílem britského zahradního architekta Williama Kenta (asi 1685–1748).

V takovýchto kočárcích jezdili ještě naši otcové. Foto: pxfuel

Symbol bohatství

Vyrobí ho v roce 1733 na pokyn vévody z Devonshiru, který hledá něco, v čem by mohl převážet své ratolesti. Kent mu vyhoví a tak vznikne bohatě zdobená lasturovitá korba, uvnitř vypolstrovaná a opatřená čtveřicí kol.

Pohon tehdy ještě neobstarávají starostliví rodiče ale zvířata – většinou menší poník, občas je ale do kožených popruhů zapřažená i koza, ostře kontrastující s bohatým zdobením, kterým je kočárek opatřen.

Protože Kentův prototyp má úspěch, netrvá dlouho a rozšíří se po celé Evropě. Nikoliv ovšem do obyčejných domácností, na ty je takový skvost zatím moc drahý. Kochají se jím jen ty nejmajetnější vrstvy, většinou z řad aristokratů.

Až s přibývajícími léty dostává vozítko „obyčejnější vzhled.“ Nejzásadnější změna přijde koncem 18. století, kdy opratě nahrazují madla a poníky a kozy tím pádem rodiče, chůvy nebo sluhové, k tomuto účelu pečlivě zvolení.

Zatímco dnes si může člověk vybrat z nepřeberného množství nejrůznějších typů, v minulosti se musel spokojit s daleko prostšími modely. Foto: pixabay

Sem se mi dívej!

Další ternem je pro kočárky rok 1840, kdy si tři kusy z obchodu Hitchings Baby Store pořídí samotná britská královna Viktorie (1819–1901) a odstartuje tak „kočárkománii“. Každý, kdo si chce připadat ve společnosti jako „někdo“, a má děti, nemůže bez něj udělat ani ránu.

A to přesto, že zdaleka ne všechny mouchy jsou v té době vychytány. Čeká se například, až vynalézavý Američan Jesse Armour Crandall (1834–1920) vymyslí brzdy a maminky nebudou muset kočárek podkládat kamenem, aby jim nikam neujel nebo, až se rodiče budou moci při procházce dívat svým potomkům do očí.

Až do roku 1889 totiž sedí dítě v kočárku tváří výhradně po směru jízdy. Jenže pak přijde do budovy baltimorského patentového úřadu jistý William H. Richardson, aby si tu nechal zaregistrovat svůj vynález – kočárek s polohovatelnou korbou.

Díky ní může být prcek matce neustále na očích. Kola kočárku navíc revolučně spojí nápravami, což notně ulehčí jeho ovládání na nepříliš kvalitním povrchu.

Válka není, všude mír. A kočárek

Další postrčení vpřed přichystá dětským vozítkům konec 1. světové války, po které se rapidně zvedne porodnost a kočárky se stanou přirozenou a hlavně dostupnou součástí rodičovství. Materiály, jako pryž, plast či chrom, které vystřídají proutěné korby a dřevěné konstrukce mu pak dodají přitažlivější kabát.

Proutěné korby a dřevěné konstrukce vystřídají materiály jako pryž, plast či chrom. Foto: unsplash
Foto: Tit Foto: pxfuel Zdroj fotografií: pxfuel, pixabay, unsplash
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Moderní konvektory hřejí i šetří energii
rezidenceonline.cz

Moderní konvektory hřejí i...

Pokud pomineme vytápění obytných prostor na tuhá paliva, tak...
Chcete se stát astronautem? Řekneme vám jak na to!
21stoleti.cz

Chcete se stát astronautem?...

Už odmalička vás fascinují hvězdy, planety a...
Mrtvolné jezero
enigmaplus.cz

Mrtvolné jezero

Himálajské jezero vyvolává v myslích...
Marsa Alam: Z rybářské vesničky nejoblíbenějším místem v Egyptě
epochanacestach.cz

Marsa Alam: Z rybářské vesničky...

Poznejte obdivuhodné...
Skončí s herectvím kvůli sporům s kolegy?
nasehvezdy.cz

Skončí s herectvím kvůli...

Je na pokraji svých možností?...
Existují lidé se superschopnostmi?
enigmaplus.cz

Existují lidé se...

Téměř všichni milujeme filmy o...
Mohl megalodon přežít?
enigmaplus.cz

Mohl megalodon přežít?

Jen málokteré zvíře na planetě by dnes dokázalo v...
Soundbar Sennheiser AMBEO nově podporuje 3D zvuk Sony 360 Reality Audio
iluxus.cz

Soundbar Sennheiser AMBEO...

Dokonalý televizní obraz musí být...
Kvůli své velké kamarádce jde přes mrtvoly
nasehvezdy.cz

Kvůli své velké kamarádce...

Kolegyně Tereza...
Moravská Mariazell: Zázračné místo uprostřed lesů
epochanacestach.cz

Moravská Mariazell: Zázračné...

Stojí za to o něm...
Jak Rusko prodalo Aljašku! Nejhorší obchod v dějinách
epochalnisvet.cz

Jak Rusko prodalo Aljašku!...

Krásná příroda, bohatý zdroj nerostných...
Záhady fyziky hvězd pomáhá v Opavě řešit dalekohled „WHOO!“
21stoleti.cz

Záhady fyziky hvězd pomáhá...

Už pět let provozuje Slezská univerzita dalekohled...