Skip to content

Kočárek: Místo madel opratě, místo rodičů koza!

Čtyři kola, úložný prostor a jedno řvoucí mimino. Dejte tyhle věci dohromady a nemůže vám vyjít nic jiného než kočárek, vozítko, bez kterého by řada tatínků a maminek byla nahraná.

Zatímco dnes si mohou vybrat z nepřeberného množství nejrůznějších typů, v minulosti se musejí spokojit s opratěmi místo držadla a živou kozou jako tažnou silou. Ještě, než se děti zásluhou jednoho vynalézavého zahradního architekta do takového vozítka poprvé posadí, musejí vzít za vděk košíkem, nůší, přenosnou kolébkou nebo prostě a jednoduše hřejivou náručí.

Jak to bylo předtím Aneb doba předkočárková

Otázku, jak bezpečně přepravit děti z bodu A do bodu B, řeší naši předci už v počátcích lidské společnosti. A protože člověk je od přírody tvor vynalézavý, používá k tomu nejrůznější způsoby. Od varianty „tělo na tělo“, tedy uvázané v šátku na prsou nebo zádech, se vzdálenost mezi miminem a matkou postupně prodlužuje.

Je to i z toho důvodu, že jak potomkovi přibývají roky i kila, začíná být jeho nošení čím dál obtížnější. Vznikají různé vozíky, trakaře, zmenšeniny cestovních kočárů, s těmi si ale děti spíše hrají, než aby se v nich vozily.

Historicky první kočárek je dílem britského zahradního architekta Williama Kenta (asi 1685–1748).

V takovýchto kočárcích jezdili ještě naši otcové. Foto: pxfuel

Symbol bohatství

Vyrobí ho v roce 1733 na pokyn vévody z Devonshiru, který hledá něco, v čem by mohl převážet své ratolesti. Kent mu vyhoví a tak vznikne bohatě zdobená lasturovitá korba, uvnitř vypolstrovaná a opatřená čtveřicí kol.

Pohon tehdy ještě neobstarávají starostliví rodiče ale zvířata – většinou menší poník, občas je ale do kožených popruhů zapřažená i koza, ostře kontrastující s bohatým zdobením, kterým je kočárek opatřen.

Protože Kentův prototyp má úspěch, netrvá dlouho a rozšíří se po celé Evropě. Nikoliv ovšem do obyčejných domácností, na ty je takový skvost zatím moc drahý. Kochají se jím jen ty nejmajetnější vrstvy, většinou z řad aristokratů.

Až s přibývajícími léty dostává vozítko „obyčejnější vzhled.“ Nejzásadnější změna přijde koncem 18. století, kdy opratě nahrazují madla a poníky a kozy tím pádem rodiče, chůvy nebo sluhové, k tomuto účelu pečlivě zvolení.

Zatímco dnes si může člověk vybrat z nepřeberného množství nejrůznějších typů, v minulosti se musel spokojit s daleko prostšími modely. Foto: pixabay

Sem se mi dívej!

Další ternem je pro kočárky rok 1840, kdy si tři kusy z obchodu Hitchings Baby Store pořídí samotná britská královna Viktorie (1819–1901) a odstartuje tak „kočárkománii“. Každý, kdo si chce připadat ve společnosti jako „někdo“, a má děti, nemůže bez něj udělat ani ránu.

A to přesto, že zdaleka ne všechny mouchy jsou v té době vychytány. Čeká se například, až vynalézavý Američan Jesse Armour Crandall (1834–1920) vymyslí brzdy a maminky nebudou muset kočárek podkládat kamenem, aby jim nikam neujel nebo, až se rodiče budou moci při procházce dívat svým potomkům do očí.

Až do roku 1889 totiž sedí dítě v kočárku tváří výhradně po směru jízdy. Jenže pak přijde do budovy baltimorského patentového úřadu jistý William H. Richardson, aby si tu nechal zaregistrovat svůj vynález – kočárek s polohovatelnou korbou.

Díky ní může být prcek matce neustále na očích. Kola kočárku navíc revolučně spojí nápravami, což notně ulehčí jeho ovládání na nepříliš kvalitním povrchu.

Válka není, všude mír. A kočárek

Další postrčení vpřed přichystá dětským vozítkům konec 1. světové války, po které se rapidně zvedne porodnost a kočárky se stanou přirozenou a hlavně dostupnou součástí rodičovství. Materiály, jako pryž, plast či chrom, které vystřídají proutěné korby a dřevěné konstrukce mu pak dodají přitažlivější kabát.

Proutěné korby a dřevěné konstrukce vystřídají materiály jako pryž, plast či chrom. Foto: unsplash
Foto: Tit Foto: pxfuel Zdroj fotografií: pxfuel, pixabay, unsplash
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záhada jehněčí lebky pod lidskou tváří: Pozůstatek dávného magického rituálu?
epochalnisvet.cz

Záhada jehněčí lebky pod lidskou...

Bezmála půl století si ruští archeologové...
Chřest s holandskou omáčkou a výtečným steakem
tisicereceptu.cz

Chřest s holandskou omáčkou a...

Opravdový luxus pro sváteční příležitosti!...
Trápí vás bromodóza?
panidomu.cz

Trápí vás bromodóza?

Nejde o nic jiného než o výrazný zápach nohou....
Čistá a ekologická domácnost, co má styl
iluxus.cz

Čistá a ekologická...

Eko drogerie je fenomén, nad kterým prostě nemůžete zavírat...
Tajemství houbových šamanů
enigmaplus.cz

Tajemství houbových šamanů

Při představě houbového šamana si možná...
Proč se Plodková tolik vyhýbá svatbě?
nasehvezdy.cz

Proč se Plodková tolik...

Jsou spolu už mnoho...
Švýcarsko: Země lanovek a železnic
epochanacestach.cz

Švýcarsko: Země lanovek a...

Švýcarsko je stát...
Starý autobus zamířil mlhou do minulosti
skutecnepribehy.cz

Starý autobus zamířil mlhou...

Nedokážu si vysvětlit, jak jsem...
Zbořme mýtus MP3, můžete mít víc
21stoleti.cz

Zbořme mýtus MP3, můžete mít...

Máme pocit, že mezi většinovým vzorkem...
Kvůli čemu mají doma dusno?
nasehvezdy.cz

Kvůli čemu mají doma dusno?

Současná nelehká situace...
Vertikální relaxace v koupelně
rezidenceonline.cz

Vertikální relaxace v koupelně

Tropický déšť jemně masíruje unavené tělo, smysly...
Americká rodina se nejspíš nastěhovala do domu plného démonů
enigmaplus.cz

Americká rodina se nejspíš...

Když se v listopadu 2011 Latoya...