Skip to content

Klíče: Od dřevěných závor, přes uzly až po biometriku

Každý se někdy sháněl po ztracených klíčích. Při hledání toho malého vroubkovaného kusu kovu nám s největší pravděpodobností nepřišlo na mysl, že se pídíme po předmětu s historií, starou několik tisíc let.

Pravda, dnes už pomalu vycházejí z módy. Mnohde ho vystřídal otisk prstu, čip, ukrytý v kartě, přívěšku nebo náramku, kód či aplikace v chytrém telefonu. Tedy něco, o čem si naši předci mohli nechat jen zdát…

Majetek hlídají zvířata

Oni si vlastně původně mohou nechat jen zdát i o klíčích. Místo nich zpočátku používají k zabezpečení svého majetku zvířata. V Indii kupříkladu nádrže s krokodýly. Tváří tvář dlouhým zubatým tlamám si zloděj svůj úmysl dvakrát rozmyslí.

Jenže vzhledem k tomu, že ne každý si takovou ochranu může dovolit, je potřeba se poohlédnout po něčem dostupnějším. Tak se zhruba před 6 000 lety ve starověkém Babylonu a Egyptě objeví první zámky a s nimi samozřejmě i první klíče.

Při hledání toho malého kusu kovu nám pravděpodobně nepřišlo na mysl, že se pídíme po předmětu s historií, starou několik tisíc let. Foto: pxfuel

Na dřevo stačí hrubá síla

Jde o jednoduchá dřevěná zařízení (jakési závory), vybavená důmyslným systémem západek, které zasunutý klíč ve tvaru dřevěného zubního kartáčku zvedl a tím i otevřel dveře. Oproti krokodýlům jde sice o něco praktičtější a dostupnější zabezpečení majetku, ve výsledku ale méně spolehlivé.

Ukáže se totiž, že použitý materiál je velmi citlivý na vnější útoky hrubou silou a navíc samotný klíč je rozměrný a těžký. Co by za něj ovšem dali staří Řekové. Ti místo zámku a klíče zajišťují dveře provazy a lany, na kterých tvoří důmyslné uzly, které dokáže rozvázat jen sám jejich autor.

Zloději si s nimi ovšem hlavu nelámou a místo zručnosti spoléhají na svůj meč i nůž, stejně jako Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) při rozplétání bájného gordického uzlu.

Kdo má klíče, ten si žije

To jejich starověcí kolegové z Říma jsou, co se vývoje klíčů týče, o něco dál. S pomocí železa a bronzu dokáží výrazně vylepšit design egyptských dřevěných zámků. Ty jsou teď mnohem silnější a zároveň menší.

A co víc, vzhledem k tomu, že římské tógy postrádají kapsy, dostávají klíče podobu šperků (často prstenů), které je možné nosit různě na těle. To má hned dvě výhody – klíče tak mají Římané neustále u sebe a navíc jejich prostřednictvím signalizují, že mají peníze a cennosti, které stojí za to zajistit.

Estetika na úkor bezpečnosti

Ani ve středověku zámečníci nepolevují. Zamykat si svůj majetek začne Evropa i Orient. Truhly i dveře s ozdobnými zámky mají na hradech i v klášterech. Často je na ně skutečně radost pohledět. Hlavně během renesance se zámky stávají regulérním uměním, což, vzhledem k tomu, že zámečníci dávají přednost estetice na úkor bezpečnosti, bohužel usnadní práci zlodějům.

Postupem času začnou zámečníci dávat přednost estetice na úkor bezpečnosti. Foto: unsplash

Otec a syn zámečníci

Důraz na bezpečnost se do vývoje zámků a klíčů vrátí až v 18.století, s nástupem průmyslové revoluce. V roce 1778 si Angličan Robert Barron (1736–1794) nechá patentovat zámek, vybavený pákami-stavítky, které musí klíč vyzdvihnout do správné polohy, aby bylo možné odemknout.

Používá se dodnes. Velmi výrazně přispějí do dějin zámečnictví otec a syn Yaleovi. Linus Yale starší (1797–1858) vynalezne v roce 1848 cylindrickou vložku, Linus Yale Junior (1821–1868) si z něj vezme příklad a v roce 1861 poprvé představí veřejnosti moderní „plochý klíč“ se zuby, které odblokují páčky v zámku.

Místo klíče nastavíme obličej

V roce 1975 přijde norský inženýr Tor Sørnes se zámkem na magnetickou kartu. Poprvé je instalován o tři roky později v hotelu Peachtree Plaza v Atlantě. Je to první krok na cestě k nové technologii elektronických zámků s různými variantami ovládání – od elektronického čipu až po rozpoznávání obličeje, kterým se dnes dá kromě dveří odemknout třeba mobilní telefon.

Dnes už klíče hlavně v hotelech nahradily daleko pohodlnější čipové karty. Foto: unsplash
Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Zázrak z Cochabamby: Bolivijský Ježíš roní trnové hroty
enigmaplus.cz

Zázrak z Cochabamby: Bolivijský...

V Cochabambě, hlavním městě stejnojmenného bolivijského...
Město skryté v Údolí smrti: Údajně v něm žili obři!
enigmaplus.cz

Město skryté v Údolí smrti:...

Na naší planetě existuje jen málo nehostinnějších...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...