Skip to content

Klíče: Od dřevěných závor, přes uzly až po biometriku

Každý se někdy sháněl po ztracených klíčích. Při hledání toho malého vroubkovaného kusu kovu nám s největší pravděpodobností nepřišlo na mysl, že se pídíme po předmětu s historií, starou několik tisíc let.

Pravda, dnes už pomalu vycházejí z módy. Mnohde ho vystřídal otisk prstu, čip, ukrytý v kartě, přívěšku nebo náramku, kód či aplikace v chytrém telefonu. Tedy něco, o čem si naši předci mohli nechat jen zdát…

Majetek hlídají zvířata

Oni si vlastně původně mohou nechat jen zdát i o klíčích. Místo nich zpočátku používají k zabezpečení svého majetku zvířata. V Indii kupříkladu nádrže s krokodýly. Tváří tvář dlouhým zubatým tlamám si zloděj svůj úmysl dvakrát rozmyslí.

Jenže vzhledem k tomu, že ne každý si takovou ochranu může dovolit, je potřeba se poohlédnout po něčem dostupnějším. Tak se zhruba před 6 000 lety ve starověkém Babylonu a Egyptě objeví první zámky a s nimi samozřejmě i první klíče.

Při hledání toho malého kusu kovu nám pravděpodobně nepřišlo na mysl, že se pídíme po předmětu s historií, starou několik tisíc let. Foto: pxfuel

Na dřevo stačí hrubá síla

Jde o jednoduchá dřevěná zařízení (jakési závory), vybavená důmyslným systémem západek, které zasunutý klíč ve tvaru dřevěného zubního kartáčku zvedl a tím i otevřel dveře. Oproti krokodýlům jde sice o něco praktičtější a dostupnější zabezpečení majetku, ve výsledku ale méně spolehlivé.

Ukáže se totiž, že použitý materiál je velmi citlivý na vnější útoky hrubou silou a navíc samotný klíč je rozměrný a těžký. Co by za něj ovšem dali staří Řekové. Ti místo zámku a klíče zajišťují dveře provazy a lany, na kterých tvoří důmyslné uzly, které dokáže rozvázat jen sám jejich autor.

Zloději si s nimi ovšem hlavu nelámou a místo zručnosti spoléhají na svůj meč i nůž, stejně jako Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) při rozplétání bájného gordického uzlu.

Kdo má klíče, ten si žije

To jejich starověcí kolegové z Říma jsou, co se vývoje klíčů týče, o něco dál. S pomocí železa a bronzu dokáží výrazně vylepšit design egyptských dřevěných zámků. Ty jsou teď mnohem silnější a zároveň menší.

A co víc, vzhledem k tomu, že římské tógy postrádají kapsy, dostávají klíče podobu šperků (často prstenů), které je možné nosit různě na těle. To má hned dvě výhody – klíče tak mají Římané neustále u sebe a navíc jejich prostřednictvím signalizují, že mají peníze a cennosti, které stojí za to zajistit.

Estetika na úkor bezpečnosti

Ani ve středověku zámečníci nepolevují. Zamykat si svůj majetek začne Evropa i Orient. Truhly i dveře s ozdobnými zámky mají na hradech i v klášterech. Často je na ně skutečně radost pohledět. Hlavně během renesance se zámky stávají regulérním uměním, což, vzhledem k tomu, že zámečníci dávají přednost estetice na úkor bezpečnosti, bohužel usnadní práci zlodějům.

blank
Postupem času začnou zámečníci dávat přednost estetice na úkor bezpečnosti. Foto: unsplash

Otec a syn zámečníci

Důraz na bezpečnost se do vývoje zámků a klíčů vrátí až v 18.století, s nástupem průmyslové revoluce. V roce 1778 si Angličan Robert Barron (1736–1794) nechá patentovat zámek, vybavený pákami-stavítky, které musí klíč vyzdvihnout do správné polohy, aby bylo možné odemknout.

Používá se dodnes. Velmi výrazně přispějí do dějin zámečnictví otec a syn Yaleovi. Linus Yale starší (1797–1858) vynalezne v roce 1848 cylindrickou vložku, Linus Yale Junior (1821–1868) si z něj vezme příklad a v roce 1861 poprvé představí veřejnosti moderní „plochý klíč“ se zuby, které odblokují páčky v zámku.

Místo klíče nastavíme obličej

V roce 1975 přijde norský inženýr Tor Sørnes se zámkem na magnetickou kartu. Poprvé je instalován o tři roky později v hotelu Peachtree Plaza v Atlantě. Je to první krok na cestě k nové technologii elektronických zámků s různými variantami ovládání – od elektronického čipu až po rozpoznávání obličeje, kterým se dnes dá kromě dveří odemknout třeba mobilní telefon.

blank
Dnes už klíče hlavně v hotelech nahradily daleko pohodlnější čipové karty. Foto: unsplash
Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ona plánovala dítě, on si už užíval jinde
nasehvezdy.cz

Ona plánovala dítě, on si už...

Mluvilo se o nich jako...
Houbový štrúdl
tisicereceptu.cz

Houbový štrúdl

Oblíbenější jídlo na oslavu? Snad ani...
Jaké je skutečné tajemství jejího mladistvého vzhledu?
nasehvezdy.cz

Jaké je skutečné tajemství...

Navzdory tomu, že JANA ŠVANDOVÁ...
SpaceX a pizza: Bývalý zaměstnanec Muskovy společnosti vyvinul speciálního robota-pizzaře
21stoleti.cz

SpaceX a pizza: Bývalý...

Jistý Benson Tsai, který v minulosti působil...
Zimní péče o rty s Klarou Rott
iluxus.cz

Zimní péče o rty s Klarou Rott

Mráz, ledový vítr, rychlé přechody ze zimy do...
Noreen Renier: Ze skeptičky kartářkou, která řeší zločiny
enigmaplus.cz

Noreen Renier: Ze skeptičky...

Dlouho byla zatvrzelou skeptičkou se silným...
Mají vědci důkazy o existenci Babylonské věže?
enigmaplus.cz

Mají vědci důkazy o existenci...

Podle výzkumu publikovaném v roce 2017 mají mít vědci...
Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
Vyrazíte na letošní festival Berlinale? Pak uvidíte i českou komedii!
epochanacestach.cz

Vyrazíte na letošní festival...

Mezinárodní filmový...
Přírodnější praní: Raději bez vůně?
panidomu.cz

Přírodnější praní: Raději bez...

Zvykli jsme si, že čerstvě vyprané prádlo...
Svou lásku jsem nalezla v závěji
skutecnepribehy.cz

Svou lásku jsem nalezla v...

Setkání s mým mužem bylo takové...
Vědci v místech, kam dopadly meteority, našli záhadné rostliny. Pocházejí z vesmíru?
epochalnisvet.cz

Vědci v místech, kam dopadly...

Před deseti lety byly nedaleko amerického...