Skip to content

Louis Armstrong: Jeho hudba letí do vesmíru jako vzkaz mimozemšťanům!

V dětství občas krade, aby se uživil. Skončí dokonce v polepšovně. Ale díky svému talentu se vyhrabe ze všech průšvihů a svými šlágry dokáže vystrnadit Beatles z prvních příček hitparád. Za svůj život složí téměř dva tisíce skladeb a mnohé patří mezi největší hity minulého století.

Budoucí fenomenální hudebník Louis Armstrong (1901-1971) vyrůstá v New Orleansu v americkém státě Louisiana ve čtvrti tak divoké, že si vyslouží příznačný název Bojiště. V dětství si ho rodina přehazuje jako horký brambor: chvíli je u matky, chvíli u babičky a později i u otce, který dříve opustil rodinu.

Přivydělává si různými příležitostnými pracemi, někdy i krade, aby přežil. Nevědomky udělá první krok ke své slávě, když si pořídí v zastavárně kornet, žesťový nástroj, podobný trubce. Na Silvestra roku 1912 skončí chlapec v polepšovně kvůli střelbě do vzduchu ze zbraně svého otce.

Ale to, co vypadá jako velký malér, se nakonec ukáže být šťastnou okolností v jeho životě.

Fenomén z pasťáku

V nápravném zařízení pro mladistvé se naučí se hrát na kornet tak dobře, že se stane hlavou místní kapely. Po propuštění se ještě nějaký čas protlouká všelijak, ale sní o kariéře profesionálního hudebníka.

Začne si vydělávat hraním na výletních lodích na řece Mississippi a v roce 1922 se připojí k profesionální kapele nejlepšího hráče na kornet ve městě, kterým je Joe „King“ Oliver (1885-1938). Pod jeho vedením se vypracuje ve vynikajícího muzikanta.

O 3 roky později se rozhodne jít vlastní cestou a založí kapelu Louis Armstrong and His Hot Five (kterou později rozšíří o další dva členy a nazve ji Hot Seven) a už v roce 1925 tak odstartuje jeho hvězdná kariéra.

Na počátku své kariéry si budoucí jazzová legenda vydělává na říčních lodích.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Hvězda světového formátu

Brzy vymění kornet za trubku. Na konci desetiletí je jeho popularita tak velká, že se objeví i ve známých show na Broadwayi. K rychlé cestě na výsluní mu pomohou jeho v jazzu dosud nevídaná improvizovaná sóla i to, že k hudbě přidá osobitý pěvecký styl, takzvaný scat, při kterém se používají slova beze smyslu, samostatné slabiky nebo se zpívá zcela bez artikulace.

Ve 30. letech Armstrong dosáhne velké popularity v rozhlase a skvěle se prodávají všechny jeho nahrávky. Jako jeden z prvních Afroameričanů také účinkuje v celovečerních filmech a muzikálech.

Ovace v Lucerně

V Evropě poprvé vystoupí v roce 1932 a o 3 roky později uzavře smlouvu s vlivným agentem Joem Glaserem (1896-1969). Počínaje rokem 1949 produkuje také řadu dodnes oblíbených hitů, kterými jsou třeba Blueberry Hill (1949), Mack the Knife (1955) a Hello, Dolly! (1964). Dokáže dokonce odsunout z prvních příček i skupinu Beatles na vrcholu jejich slávy. Pořádá také zámořská turné, kde je nesmírně populární. Navštíví i Československo a série koncertů v Lucerně v březnu 1965 se stane pro jeho fanoušky nezapomenutelnou událostí.

blank
Tento nástroj byl darem od britského krále Jiřího V. (1865-1936) v roce 1933.(Foto: Joe Mabel / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Dát hudbě srdce…

Mnoho let neustálého koncertování je však vyčerpávající a první infarkt hudebníka překvapí už v roce 1959. Problémy se srdcem a ledvinami ho přivedou na jednotku intenzivní péče také o 9 let později, ale neposlechne lékaře, aby přestal s hektickým způsobem života.

Infarkt v roce 1971 už nepřežije. Přesto se dá říct, že je svým způsobem nesmrtelný a to nejenom kvůli šlágrům, které po sobě zanechá. Jeho skladby se stanou součástí nahrávek, které jsou vyslány do kosmu jako vzkaz mimozemských civilizacím.

Během svého života získá řadu přezdívek, ale nejznámější je Satchmo, což volně přeloženo znamená Velká huba. Jazzový král se během života ožení celkem čtyřikrát, ale ani v jednom manželství se mu nenarodí potomek.

blank
Armstrong okouzlil Prahu a Praha Armstronga i jeho ženu Lucille. Ta ji navštívila ještě jednou v roce 1974.(Foto: SAS Scandinavian Airlines / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: World-Telegram / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Já už jí vážně odpustila
skutecnepribehy.cz

Já už jí vážně odpustila

Také přátelé si někdy dokážou...
Gymnastika pro obličej
panidomu.cz

Gymnastika pro obličej

Povadlost rysů? Pravidelným cvičením můžete...
Mini koblížky s medem
tisicereceptu.cz

Mini koblížky s medem

Suroviny na 12 kusů 2 vejce 200 g bílého řeckého...
Případy sexu s duchy: Jde o spánkovou paralýzu či astrální projekci?
enigmaplus.cz

Případy sexu s duchy: Jde o...

Čas od času plní titulky novin lidé prohlašující, že...
Největší pomsta milence Gelemové!
nasehvezdy.cz

Největší pomsta milence...

To snad není možné!...
Kouření z generace na generaci
21stoleti.cz

Kouření z generace na generaci

Před několika lety prokázala vědecká studie, že...
Zjistila, že s partnerem už nemůže být?
nasehvezdy.cz

Zjistila, že s partnerem už...

Dokonalá idylka se prý...
4 nejstarší města světa
epochalnisvet.cz

4 nejstarší města světa

Dávní obyvatelé sem přišli už před...
Robert Johnson: Upsal známý hudebník svou duši ďáblu?
enigmaplus.cz

Robert Johnson: Upsal známý...

Historie zná mnoho hudebníků, kteří svým...
Jordán žije Táborem: Oslavy 530 let známé vodní nádrže
epochanacestach.cz

Jordán žije Táborem: Oslavy 530...

Tábor je městem nad Jordánem....
KlokArt se navrací se značkou Certina do 90. let
iluxus.cz

KlokArt se navrací se...

Po velmi úspěšných edicích triček s motivy...
Designový komfort garážových vrat
rezidenceonline.cz

Designový komfort...

Segment garážových vrat v současné době...